دریافت بودجه‌ای برای ساخت داروی جدید ضد کلسترول

 دریافت بودجه‌ای برای ساخت داروی جدید ضد کلسترول

کد مطلب: ۹۹۰۷۰۴۰۴
به تازگی بودجه‌ای برای تولید کلاس جدیدی از داروهای کاهنده کلسترول برای درمان نوعی نادری از بیماری کلسترول خون در اختیار شرکت گروتان بیوساینس قرار گرفته است.
گروتان بیوساینس یک استارتاپ انشعاب یافته از دانشگاه کارولینای جنوبی است. این شرکت جایزه انتقال فناوری کسب و کارهای کوچک (STTR) را از موسسه ملی قلب، خون و ریه دریافت کرد. این استارتاپ قصد دارد با دریافت این بودجه گام بعدی خود را در ایجاد کلاس جدیدی از داروهای کاهش‌دهنده کلسترول بردارد.

این استارتاپ توسط استفان دونکان، محقق دانشگاه کارولینای شمالی تاسیس شده است. بیماران مبتلا به کلسترول بالا داری سطح بسیار بالایی از کلسترول لیپوپروتئینی با چگالی کم هستند که به کلسترول بد شهرت دارد. این بیماران در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی هستند.

رایج‌ترین داروهای ضد کلسترول بازار

دونکان می‌گوید: « رایج‌ترین داروهای موجود در بازار، به عنوان مثال استاتین‌ها، با افزایش سطح گیرنده‌های LDL در سلول‌های کبدی کار می‌کنند. این بدان معناست که کبد کلسترول‌های بیشتری را می‌تواند پاک کند و سطح کلسترولی خون را در میزان طبیعی نگه دارد. با این حال برخی بیماران به استاتین جواب نمی‌دهد چرا که فاقد گیرنده LDL هستند.»

در هنام بخوانید: خرید حق استفاده از فناوری داروی کلسترول در یک استارتاپ

شرکت گروتان  به دنبال ارائه دارویی برای کمک به این بیماران است. دونکان علاقه‌ وافری دارد که برای بیماری‌های نادر دارو بسازد.

وی می‌گوید: « سهم محققان دانشگاهی در کشف دارو برای کمک به درمان بیماری‌های نادر بسیار حیاتی است. اگر چه بیماری‌های نادر به عنوان کلاس رایج دسته‌بندی می‌شوند اما ممکن است در کل جهان تعداد مبتلایان به این بیماری چند صد نفر باشد. از نظر تجاری تولید دارو با هزینه‌های گزاف توجیه اقتصادی ندارد. از آنجایی که برای جامعه دانشگاهی سودآوری اولویت نیست، این قشر می‌توانند برای کمک به این بیماران دارو تولید کنند. در صورت موفقیت، مشکلات گروهی از مردم حل می شود.»

دونکان می‌گوید: «هدف ما تمرکز برای فراهم آوردن روش درمانی برای کمک به نوعی بیماری افزایش کلسترول نادر است. به نظر می‌رسد که ما ترکیباتی پیدا کردیم که بتواند به ارائه کلاس جدیدی از مولکول‌های کاهش‌دهنده کلسترول کمک کند. ما معتقدیم که این دارو به بیماران با کلسترول‌بالا کمک می‌کند تا به سرعت به آنچه نیاز دارند برسند.»

منبع:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-09/muos-gbr092320.php

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *