رقابت بر کاهش قیمت داروی دیابت با نقص مالکیت فکری

 رقابت بر کاهش قیمت داروی دیابت با نقص مالکیت فکری

 با پایان یافتن زمان محافظت مالکیت فکری داروی داپاگلیفلوزین، برخی شرکت‌های دارویی هندی در حال تولید این دارو هستند هر چند که شرکت ابداع کننده آن به دنبال جلوگیری از این کار است. در حال حاضر رقابت بر سر تولید کاهش قیمت این دارو میان شرکت‌های هندی در جریان است.

گسترش ثبت اختراع در بازار هند

با چشم دوختن چند شرکت هندی به دسته جدیدی از داروهای دیابت، بازار داروی هند در حال گرم شدن است. اما به دلیل ثبت اختراع، این بازار شاهد اقداماتی است.

غول دارویی زیدوس هلثی‌کر (Zydus Healthcare) مستقر در احمدآباد، اوایل اکتبر سال جاری اعلام کرد که قرص‌های داپاگلیفلوزین را در هند با انقضاء زمان حفاظت مالکیت فکری این دارو، با نام تجاری Dapaglyn روانه بازار خواهد کرد. استرازنس که این دارو را ابداع کرده، لیسانس فروش آن را در هند به دو شرکت سان‌فارما و ابوت هلثی‌کر داده بود. اما شرکت زیدوس قصد تولید آن را دارد.

در هنام بخوانید: افزایش جغرافیای محافظت از مالکیت فکری با ثبت پتنت

نقص قوانین مالکیت فکری

شرکت زیدوس داپاگلیفلوزین را به یک سوم قیمت به بازار عرضه می‌کند که این به معنای ۱۷ روپیه برای یک قرص ۱۰ میلی‌گرمی و ۱۴ روپیه برای یک قرص ۵ میلی گرمی است. یک روز بعد از اعلامیه شرکت زیدوس، یک شرکت دیگر مستقر در احمدآباد به نام اریس لایف‌ساینس این دارو را با قیمت ۱۴.۵ روپیه برای قرص ۱۰ میلی‌گرمی و ۱۴ روپیه برای قرص ۵ میلی گرمی به بازار عرضه کرد. سایر شرکت‌ها نیز در مرحله عرضه این داور به بازار هستند و حتی برخی شرکت‌ها به دنبال کاهش قیمت به کمتر از ۱۲ روپیه هستند.

در حال حاضر حداقل ۱۰ شرکت از جمله ناتکو، زیدوس، اینتاس و اجانتا درگیر پرونده نقص حق ثبت اختراع بوده و هم اکنون در دادگاه هستند. در حال حاضر دستور توقفی علیه شرکت ناتکو مبنی بر توقف فروش محصول در بازار صادر شده است و دو شرکت از فروش این دارو منع شده‌اند. جلسات دادگاه برای شرکت‌های دیگر در جریان است.

فراخوانی ناقضان قوانین مالکیت فکری به دادگاه

به گفته یکی از مسئولان شرکت استرازنس می‌گوید که این شرکت یک مجموعه ثبت اختراع جدید برای داروی جدید داپاگلیفلوزین دارد و بدون مجوز این شرکت بسیاری از شرکت‌هایی که اقدام به تولید داپاگلیفلوزین کرده‌اند به دادگاه فراخوانده می‌شوند .

در هنام بخوانید: sanofi ؛ تصور جهانی بدون دیابت

به گفته یک تحلیل‌گر دارویی، قوانین هند در برابر ثبت اختراعات به گونه‌ای است که شرکت‌های دارویی را قادر می‌سازد تا بتوانند نسخه عمومی داروهایی که پتنت آنها ثبت شده را تولید کنند و نتیجه دادگاه‌ها به نفع صاحب پتنت نیست.

منبع

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *