رویکرد «اسب تروا» برای از نابودی سلول سرطانی با نانو ذرات

 رویکرد «اسب تروا» برای از نابودی سلول سرطانی با نانو ذرات

کد مطلب: ۹۹۰۷۰۴۱۰
محققان دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور، با استفاده از نانو ذرات راهبرد اسب تروا را برای از بین بردن سلول‌های سرطانی به کار گرفتند. این نانوذرات با نوعی اسیدآمینه ویژه موسوم به ال فنیل‌آلانین پوشیده شده است. این اسیدآمینه به همراه چند اسیدآمینه مشابه توسط سلول‌های سرطانی برای زنده ماندن و رشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ال‌فنیل آلانین اسیدآمینه‌ای ضروری شناخته می‌شود چرا که نمی‌تواند در بدن انسان ساخته شود و باید توسط مواد غذایی به بدن وارد شود. مطالعات انجام شده توسط سایر تیم‌های تحقیقاتی نشان داده است که رشد سلول‌های سرطانی در اثر فقدان این اسیدآمینه محدود شده و منجر به از بین رفتن سلول‌های سرطانی می‌شود.

با استفاده از راهبردی اسب تروا، سلول‌های سرطانی در آزمایش‌های آزمایشگاهی از بین می‌روند و رشد آنها در تومور موش‌ها کاهش می‌یابد.

نانوذرات سیلیس

محققان سنگاپوری از نانو ذرات سیلیس که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به عنوان ماده به طور کلی ایمن تایید شده، برای ایجاد این اسب تروا استفاده کردند. آنها سطح نانو ذرات سیلیس را با فنیل آلانین پوشش دادند و این نانوذرات را روی موش‌ها استفاده کردند.

این نانو ذرات با خواص ضدسرطان با قطر ۳۰ نانومتر به Nano-pPAAM شهرت یافته است. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Small به چاپ رسیده است و نویدبخش طراحی آینده نانودرمانی است.

در هنام بخوانید: استارتاپی که با نانوتکنولوژی، سرطان مثانه را شکست!

آزمایش این نانو ذرات روی موش‌ها

محققان این نانوذرات را در آزمایشگاه و روی موش‌ها آزمایش کردند و دریافتند که این نانوذرات ۸۰ درصد سلول‌های سرطان پستان، پوست و معده را از بین می‌برد که قابل مقایسه با داروهای شیمی‌درمانی معمولی مانند سیس پلاتین است. رشد تومور در موش‌های دارای سلول‌های سرطان پستان منفی سه گانه انسان نیز در مقایسه با مدل‌های کنترل به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که پوشش اسیدآمینه Nano-pPAAM، به نانوذرات کمک می‌کند تا از طریق سلول‌های حمل کننده اسیدآمینه به سلول‌های سرطانی وارد شود. هنگامی که داخل سلول‌های سرطان قرار می‌گیرند، این نانو ذرات موجب تولید بیش از حد اکسیژن فعال شده که این گونه‌های فعال منجر به از بین رفتن سلول‌های سرطانی می‌شود در حالی برای سلول‌های سالم بی خطر است.   

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200923124631.htm

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *