مکمل‌ غذایی تقویت‌کننده مغز می‌تواند خطرناک باشد

 مکمل‌ غذایی تقویت‌کننده مغز می‌تواند خطرناک باشد

بررسی‌ها نشان می‌دهد انواع مکمل‌ غذایی تقویت کننده مغز موجود در بازار آمریکا حاوی ترکیباتی اند که غیرقانونی بوده و ممکن است مشکلاتی برای مصرف‌کننده به دنبال داشته باشد.

انواع مکمل‌ غذایی به عنوان تقویت کننده مغز

براساس مطالعه انجام شده که نتایج آن در نشریه Neurology Clinical Practice به چاپ رسیده، انواع مکمل‌‌های غذایی که به عنوان تقویت کننده مغز استفاده می‌شوند ممکن است حاوی دوزهای بالایی از داروهایی باشند که برای استفاده در ایالات متحده تایید نشده‌اند.

تیم محققان این مطالعه، ده مکمل‌ غذایی با ادعای تقویت حافظه و تمرکز ذهنی را بررسی کردند که همه آنها به صورت آنلاین در آمریکا خریداری شده‌اند و برچسب حاوی داروهای تجویزی در کشورهایی نظیر روسیه، چین وآلمان روی آنها بود. در سه چهارم محصولات، برچسب‌ مقدار نادرستی از مواد ذکر شده را نشان می‌دهد. در برخی از انواع مکمل‌ غذایی نیز محققان داروهای تایید نشده‌ای را یافتند که در برچسب محصولات وجود آنها ذکر نشده بود.

کشف داروهای تایید نشده

پیتر کوهن، استادیار پزشکی دانشگاه هاروارد، مطالعات دیگری را در مورد کشف داروهای تایید نشده، انجام داده است. وی در مورد داروهای تایید نشده موجود در این انواع مکمل‌ غذایی می‌گوید: «من به این واقعیت عادت کرده‌ام که داروهای خارجی مستقیما به عنوان مکمل به مصرف‌کنندگان فروخته می‌شود. اما از این که چند داروی مختلف، با هم در این محصولات عرضه می‌شود، متعجب هستم.»

به گفته کوهن، ترکیب داروهای مختلف می‌تواند خطر آنها را افزایش دهد و برخی از ترکیبات موجود در این محصولات هرگز برای ایمنی یا اثربخشی مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند.

او می‌گوید: « ما وقتی می‌خواهیم بفهمیم که داروهای تایید نشده مکمل‌ غذایی چه تاثیری روی مصرف‌کننده دارند، معمولا کور پرواز می‌کنیم!»

افزایش فروش مکمل‌‌های غذایی تقویت حافظه و ایجاد یک نگرانی

چاک بل، مدیر برنامه‌های بخش حمایت Consumer Reports می‌گوید: «این نتایج نگران‌کننده است چرا که علاقه به انواع مکمل‌ غذایی تقویت‌کننده حافظه رو به افزایش است. براساس گزارش سال ۲۰۱۷، فروش مکمل‌های حافظه تقریبا دو برابر شده و رشد سریع‌تری نسبت به دیگر مکمل‌ها دارد.»

بل می‌افزاید: «یافته‌های این گزارش مبنی بر اینکه مصرف‌کنندگان در صورت استفاده از مکمل‌ غذایی حافظه، در معرض دوز بالای داروهای غیرقانونی هستند، بسیار نگران کننده است. شواهد کمی وجود دارد که نشان از ایمن و کارا بودن این کالاها برای مصرف‌کننده باشد.»

این گروه داروهایی را در این مکمل‌ها یافتند که در روسیه به عنوان داروی درمان بیماری‌های عصبی استفاده می‌شود و به عنون مکمل استفاده از آن مجاز نیست.

منبع:

https://news.yahoo.com/brain-booster-supplements-may-unapproved-154941402.html

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *