همگرایی نانو ذرات و ایمنی‌درمانی برای سرکوب سرطان

 همگرایی نانو ذرات و ایمنی‌درمانی برای سرکوب سرطان

پژوهشگران نوعی نانو ذرات را طراحی کردند که می‌تواند با فعال کردن سیستم ایمنی بدن از طریق تکنیک‌های نانوتکنولوژی به سرکوب تومور سرطانی کمک کند. این گروه با این کار ابزاری برای از بین بردن سرطان سینه متاستازیک ارائه کردند. (در مورد سرطان سینه اینجا بخوانید)
با تحریریه علمی شتابدهنده هنام همراه باشید.

ترکیبی از نانوتکنولوژی و ایمنی درمانی

یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی یکی از محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کیس‌وسترن رزرو با ترکیب فناوری‌نانو و ایمنی‌درمانی به دنبال مقابله با سرطان پستان متاستاز هستند. افستاتیوس کاراتاناسیس، دانشیار این دانشگاه از نانوذرات برای بیدار کردن تومورهای سرطانی سرد استفاده می‌کند، با این کار سیستم ایمنی بدن می‌توانند این سلول‌ها را شناسایی کرده و از بین ببرند.

در هنام بخوانید: رویکرد «اسب تروا» برای از نابودی سلول سرطانی با نانو ذرات

در ایمنی درمانی از دارو برای کمک به سیستم ایمنی بدن بیمار استفاده می‌شود تا بدن بیمار تومور را از بین ببرد.
به تازگی موسسه ملی سرطان مبلغ سه میلیون دلار را برای کمک به تحقیقات در این حوزه به کاراتاناسیس و همکارانش اختصاص داده است که در یک بازه زمانی ۵ ساله قرار است این بودجه برای پروژه‌ای در حوزه نانوتکنولوژی صرف شود.
سلول‌های سرطانی متاستازیک قاتلان پنهان هستند که معمولا مانند یک بمب ساعتی تا زمانی که به عنوان تومورهای بدون علاج ظاهر نشوند، خاموش باقی می‌مانند.

ما معتقدیم که کار ما نشان می‌دهد ترکیب نانوتکنولوژی و ایمنی درمانی می‌تواند به درمان سرطان متاستازیک کمک کند. کار ما طراحی نوعی نانو ذرات بود که باعث فعال شدن سلول‌های ارائه دهنده آنتی‌ژن در تومور می‌شود. در مدت زمان چند هفته بیمار می‌تواند سلول‌های T سازگار با سرطان به منظور مقابله با سرطان ایجاد کند.

کاراتاناسیس

استفاده از قوی‌ترین سلاح به کمک نانو ذرات

کاراتاناسیس می‌گوید: « وقتی ایمنی درمانی کار می‌کند، با استفاده از قوی‌ترین سلاح، یعنی سیستم ایمنی بدن به سراغ بیماری می رویم. اما سلول‌های سرطانی سلول‌های ایمنی را ربوده و غیرفعال می‌کنند. اگر هیچ سیگنال خطری در بدن زده نشود، سیستم ایمنی بدن نمی‌داند که دشمن در کمین است.»

در هنام بخوانید: ابداع روش‌های نوین درمان بیماری‌های خود ایمنی با نانوتکنولوژی

این گروه به رهبری کاراتاناسیس که بیش از دو دهه روی رهیافت‌های مبتنی بر نانوتکنولوژی و نانو ذرات برای کمک به حوزه پزشکی کار کرده است، روشی ابداع کرده تا حضور تومور را به سیستم ایمنی بدن اطلاع دهد. کاراتاناسیس و همکارانش نانوذراتی مهندسی کردند که سلول‌های ارائه دهنده آنتی‌ژن اعلام خطر را در تومور تحریک می‌کند که این کار موجب سیگنال‌های تازه‌ای در بدن می‌شود.
کاراتاناسیس می‌گوید: « ما در حال تبدیل تومور سرد به گرم هستیم تا دوباره سلول‌ها را داغ کنیم تا با این کار سلول‌های ایمنی بدن بتوانند آنها را شناسایی و سرکوب کنند. ما چرخه ایمنی را بازسازی می‌کنیم.»

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20200914/Combining-nanotechnology-with-immunotherapy-to-fight-deadly-metastatic-breast-cancer.aspx

کلمات کلیدی: سرطان پستان، همگرایی فناوری‌ها، ایمنی درمانی، متاستاز، نانوذرات

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *