آنالیز مارکت و سهم بازار پرینت سه بعدی زیستی

آنالیز مارکت و سهم بازار پرینت سه بعدی زیستی

کد مطلب: ۹۹۰۶۰۳۰۵
نیاز جهانی برای داروهای پرینت سه بعدی زیستی رو به افزایش است. همچنین FDA با تصویب حق تقدم در بررسی وچر سیستم این داروها، باعث شهرت بیشتر آن‌ها شده است.
فاکتور دیگر موثر در رشد جهانی داروهای پرینت سه بعدی و تکنولوژی پرینت سه بعدی زیستی، نوآوری‌های تکنولوژیک و حضور موثر استارتاپ ها و شتابدهنده ها در مراحل چاپ سه بعدی می‌باشد. این تکنولوژی در گذشته فرآیند پرهزینه‌ای بوده است. امروزه با نوآوری‌‌های استارتاپ ها و کمپانی‌های مختلف این هزینه به صرفه‌تر شده است. این فرآیند باعث افزایش دسترسی و درنتیجه استفاده بیشتر از پرینت سه بعدی شده است.
با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان این مقاله همراه باشید!

سهم بازار جهانی پرینت سه بعدی

پیش‌بینی سهم بازار پرینت سه بعدی
نمودار رشد سهم بازار پرینت سه بعدی تا سال ۲۰۲۵

ارزش بازار چاپ سه بعدی در سال ۲۰۱۹، ۱۳.۷ بیلیون دلار قیمت گذاری شده است. انتظار می‌رود طی یک پیش‌بینی ۵ساله از سال۲۰۲۰ تا سال ۲۰۲۵ با نرخ رشد سالانه ۲۹.۴۸% به ارزش ۶۳.۴۵ بیلیون دلار برسد.

فاکتورهای موثر در رشد

 • ساخت مواد اولیه پرینت سه بعدی با کمک استارتاپ ها و شرکت های شتابدهنده دارویی به‌سرعت درحال پیشرفت است. ساخت و استفاده از پلیمرهای مختلف و فلزات مثال‌هایی از این زمینه هستند. با پیشرفت‌های بیشتر در این زمینه شاهد تغییر این فن‌آوری از یک تکنولوژی ساخت پروتوتایپ‌ها به تولیدکننده ساختارهای کامل و دارای عملکرد هستیم.
 • کاهش قیمت ماشین‌های ساخت افزایشی به همراه افزایش آگاهی و تعداد متخصصان، دسترسی به این تکنولوژی را بیشتر کرده است.
  روش‌های جدیدتر و پیشرفته‌تر مدلسازی ته نشینی گداخته(FDM) استفاده از مواد اولیه متنوع‌تر را ممکن کرده است. درنتیجه می‌توان از این تکنولوژی در صنایع متنوع استفاده کرد.
 • بر اساس مقاله‌ی اسنتیوم در سال ۲۰۱۹، تعداد تولیدکنندگانی که از ساخت افزایشی در مقیاس تولید کامل استفاده می‌کنند در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸ دوبرابر شده است.
  با افزایش ورود محلول‌های صنعتی توسط تولیدکنندگان به مارکت، شاهد افزایش استفاده از پرینت سه بعدی در بخش‌های مختلف هستیم.
 • همچنین پیشرفت‌های متنوع در تکنولوژی مثل هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ باعث پیشرفت و افزایش استفاده از این تکنولوژی می‌شوند. این تکنولوژی‌ها به اتوماتیک سازی فرآیند پرینت کمک می‌کنند. برای مثال کمپانی انگلیسی AMT در نوامبر ۲۰۱۹ سیستم تولید دیجیتال خود را راه‌اندازی کرد. در این سیستم تمام جریان تولید اتوماتیک و دیجیتال می‌باشد.
 • دولت‌های بسیاری درحال سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه چاپ سه بعدی هستند. این موضوع منجر به ترویج و توسعه این تکنولوژی شد. برای مثال امسال دولت هلند ۱۵۰ میلیون به بودجه تحقیق و توسعه پرینت سه بعدی اضافه کرد.
 • گرچه با پیشرفت تکنولوژی ساخت افزایشی روش‌های قدیمی و مرسوم محافظت از ایده به چالش کشیده می‌شوند. استفاده و تولید غیرقانونی اسلحه و داروهای پرینت شده رشد مارکت را متزلل می‌کنند. همچنین این تکنولوژی توسط هزینه‌های بالای تجهیزات برای رسیدن به اقتصاد پایه‌ی مقیاس محدود شده است.
  و درنهایت کمبود استانداردهای جهانی، استاندارد سازی ساختار مارکت را محدود می‌کند.

تقسیم‌بندی ناحیه‌ای بازار پرینت سه بعدی

نرخ رشد منطقه‌ای مارکت
نرخ رشد منطقه‌ای بازار پرینت سه بعدی

آمریکای شمالی از زمان پیدایش تکنولوژی پرینت سه بعدی تا امروز بزرگترین مارکت را دارد و به عنوان پیشرفته‌ترین کشور در تکنولوژی چاپ سه بعدی شناخته می‌شود. پیش‌بینی می‌شود در ۵سال آینده هم آمریکای شمالی بزرگترین سهم بازار را در اختیار داشته باشد.
همچنین پیش‌بینی می‌شود کشورهای ناحیه آسیا اقیانوسیه با کمک استارتاپ ها و شرکت های شتابدهنده دارویی بیشترین نرخ رشد را داشته باشند.

پیش‌بینی بازار داروهای پرینت سه بعدی تا ۲۰۲۷ با درنظرگرفتن تاثیر پاندمی کرونا

بازار داروهای پرینت سه بعدی با کمک استارتاپ ها و شرکت های شتابدهنده دارویی در سال ۲۰۱۹، ۲۸.۵۲ میلیون دلار ارزش گذاری شد. پیش‌بینی می‌شود این بازار تا سال ۲۰۲۷ با نرخ رشد ۹.۱% به ارزش ۵۷.۰۳ میلیون دلار برسد. فاکتورهای موثر در رشد بازار افزایش استفاده‌ از داروهای شخصی‌سازی شده، توسعه و تحقیقات گسترده و افزایش شیوع دیسفاژیا نام برده می‌شوند. استفاده غیرقانونی از چاپ سه بعدی برای تولید دارو موجب پس‌رفت بازار می‌شود.

طبقه‌بندی بازار دارویی

بازار جهانی داروهای سه بعدی از طریق تکنولوژی ساخت دارو و اشکال مختلف دارویی طبقه‌بندی می‌شود. طبقه‌بندی بر اساس شکل دارویی به زیرمجموعه‌های تبلت‌ها، نانوپارتیکل‌ها، ایمپلنت‌های چند دارویی، کپسول‌ها، محلول‌ها و دیگر اشکال دارویی تقسیم‌بندی می‌شود. تبلت‌ها دارای بزرگترین سهم در بازار هستند و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۷ بالاترین نرخ رشد را داشته باشند.
در طبقه بندی بر اساس تکنولوژی شاهد زیرمجموعه‌های پرینت سه بعدی تزریقی، دایرکت رایت، زیپ دوز، پرینت تزریقی حرارتی، پرینت پودری، مدلسازی ته‌نشینی گداخته و استریولیتوگرافی در بازار هستیم. در این مجموعه تکنولوژی زیپ دوز بیشترین سهم را در بازار دارد و پیش‌بینی می‌شود تا ۲۰۲۷ بالاترین نرخ رشد را نیز داشته باشد.

تقسیم‌بندی ناحیه‌ای

بازار منطقه‌ای - استارتاپ - پرینت سه بعدی زیستی

گزارشات بازار جهانی داروهای پرینت شده به نواحی اروپا، آمریکای شمالی، آسیا اقیانوسیه و باقی کشورها تقسیم می‌شود.اروپا و آمریکای شمالی به دلیل دارا بودن سیستم سلامت پیشرفته دو شرکت‌کننده کلیدی و مهم بازار محسوب می‌شوند.
به دلیل سرمایه‌گذاری‌های کلان، تحقیق و توسعه فراگیر و موقعیت ایالات متحده آمریکا به عنوان بازار محلی داروهای پرینت سه بعدی؛ آمریکای شمالی بالاترین موقعیت را در بازار جهانی خواهد داشت. درمیان بازارهای منطقه‌ای دیگر، آسیا اقیانوسیه در آینده‌ای نزدیک رشد چشمگیری خواهد داشت. این نرخ رشد بالا ناشی از افزایش سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه پرینت سه بعدی در کشورهای چین و هند خواهد بود.

بازار روبه رشد پرینت سه بعدی زیستی

بازار پرینت سه بعدی زیستی - استارتاپ - شتابدهنده دارویی

پیش‌بینی می‌شود بازار پرینت سه بعدی زیستی از ۶۵۱.۶ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ با نرخ رشد سالانه ۲۰.۴ درصد به ۱۶۴۷.۴ میلیون دلار در سال ۲۰۲۴ برسد. این مارکت اجزای مختلف مرتبط با پرینت سه بعدی زیستی مثل ابزار و پرینترهای زیستی، جوهر زیستی و مواد اولیه را دربرمی‌گیرد.
رشد این بازار عمدتا تحت تاثیر پیشرفت در پرینترهای سه بعدی زیستی و بایومتریال‌ها قرار دارد. پیشرفت در این زمینه‌ها با کمک استارتاپ ها و شرکت های شتابدهنده دارویی باعث افزایش کاربرد این تکنولوژی در صنایع آرایشی و دارویی شده و منجر به افزایش سرمایه‌گذاری‌های جمعی و خصوصی در فرآیند توسعه و تحقیق می‌گردد. این فاکتورها باعث تقویت توانایی‌های تولید و توزیع بازیکنان مارکت، خصوصا در بازارهای نوپدید که بیشترین نرخ رشد را دارا هستند، شده‌ است.

در طول دوره پیش‌بینی، در تقسیم‌بندی کاربردی بخش پرینت سه بعدی زیستی پوستی بالاترین نرخ رشد را خواهد داشت.
بازار براساس کاربرد بالینی به بخش‌های پرینت سه بعدی پوستی، استخوان و غضروف، عروق خونی و کاربردهای بالینی دیگر تقسیم‌بندی می‌شود. در میان بخش‌ها، بخش پوست با نرخ رشد ۱۹.۸% بالاترین میزان نرخ رشد در دوره پیش‌بینی خواهد بود. این نرخ رشد بالا به دلیل پیشرفت در تکنولوژی و راه‌اندازی خط تولید محصولات جدید در این بخش و همچنین افزایش میزان جراحی‌های زیبایی و ترمیمی در جهان می‌باشد.

در همین رابطه در هنام بخوانید: معرفی فن‌آوری چاپ سه بعدی زیستی یا bio printing

بازار جهانی و تقسیم‌بندی ناحیه‌ای

تقسیم‌بندی ناحیه ای بازار جهانی - استارتاپ - شتابدهنده دارویی
تقسیم‌بندی ناحیه‌ای بازار جهانی

آسیا اقیانوسیه با کمک استارتاپ ها و شرکت های شتابدهنده دارویی بالاترین نرخ رشد را ۵سال آینده خواهد داشت. بازار آسیا اقیانوسیه با نرخ رشد ۲۳.۱% در پنج سال آتی دارای بالاترین میزان نرخ رشد خواهد بود. این نرخ رشد تحت تاثیر افزایش تحقیق و توسعه، افزایش نیاز برای پیوند عضو، افزایش حضور بازیکنان مارکت در این ناحیه و افزایش تحقیقات در زمینه سلول‌های بنیادی در برخی از کشورهای این ناحیه می‌باشد. چین و هند به دلیل افزایش پشتیبانی دولت‌هایشان از تحقیقات، افزایش تقاضا در جراحی‌های زیبایی و دارا بودن رگولاسیون‌های ضعیف‌تری، نسبت به کشورهای توسعه یافته، در سیستم بهداشت خود؛ فرصت‌های طلایی برای رشد خواهند داشت.

چالش‌های بازار

مسائل اجتماعی-اخلاقی مربوط به استفاده از محصولات پرینت زیستی
پرینت سه بعدی زیستی از سلول‌های زنده در مقیاس بالا برای توسعه محصولاتی که کاربرد درمانی دارند؛ استفاده می‌کند. برای مثال از این تکنولوژی در توسعه بافت و ارگان زنده برای پاسخ‌دهی به تقاضای بالای جهانی به پیوند عضو استفاده می‌شود. اگرچه استفاده از محصولات پرینت زیستی در داخل بدن انسان نگرانی‌هایی درمورد ‌خطرناک بودن فرآیند و مخالفت‌های عقیدتی برخی ادیان را به همراه خواهد داشت. علاوه‌براین، منبع بایومتریال‌هایی که در توسعه این محصولات زیستی استفاده می‌شوند و فرآیند معدوم کردن مواد زائد حاصله دو سد بزرگ دیگر در مسیر استفاده فراگیر از این تکنولوژی هستند.

کلام پایانی

در آینده‌ای نزدیک می‌توان از پرینت سه بعدی برای شخصی‌سازی داروهای هر فرد استفاده کرد. پیش‌بینی می‌شود کودکان بزرگترین طرفداران این داروها باشند. چراکه در این داروها فرد قادر به انتخاب رنگ، شکل، طراحی و طعم داروی خود می‌باشد. داروهای پرینت شده همچنین حلالیت بالایی در آب دارند و بلع آن‌ها نیز راحت است. پیش‌بینی می‌شود تمامی این فاکتورها رشد جهانی بازار داروهای پرینت شده را سرعت ببخشند.

شتابدهنده دارویی هنام فارمد، آماده پذیرش طرح‌ها و ایده‌های استارتاپی شما در حوزه پرینت سه بعدی است. کافیست وارد وبسایت شده و ایده خود را ثبت کنید.
از صفر راه اندازی استارتاپ تا صد رسیدن به درآمد و صادرات همراه شما هستیم.
شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد

منابع

 1. mordor intelligence
 2. ۳D Printed Drugs Market Forecast to 2027 – COVID-19 Impact and Global Analysis by Dosage Forms ; Technology, and Geography
 3. ۳D Bioprinting Market by Component
تبلیغات دیجی کول

مرضیه نظری

من مرضیه هستم، دانشجوی داروسازی ورودی ۹۵ دانشگاه آزاد تهران.به عقیده من ما در برهه ای هستیم که قراره شاهد آغاز تغییرات زیاد و نقش پررنگ استارت آپ ها و شتاب دهنده ها در حوزه های دارویی تو کشورمون باشیم. من سال هاست در زمینه زبان انگلیسی فعالیت می کنم و امیدوارم بتونم با کمک این توانایی اخبار خارجی استارت آپ های برجسته و تغییرات دنیای امروز رو به خوبی به شما منتقل کنم. پس با ما باشید تا ببینیم تو دنیا چی میگذره!

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *