تسریع توزیع داروی جدید برای کمک به بیماران فیبروز کیستیک

 تسریع توزیع داروی جدید برای کمک به بیماران فیبروز کیستیک

کد مطلب: ۹۹۰۶۰۳۰۴
دولت بریتانیا پس از آن که شرکت ورتکس موفق به دریافت مجوز برای داروی کافتریو شد این دارو را در اختیار بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک گذاشت، بیماری که در آن راه‌های هوایی ریه دچار انسداد شده و فرد به سختی تنفس می‌کند.

اولین بیماران فیبروز کیستیک گیرنده داروی کافتریو

بیماران بریتانیایی اولین بیمارانی هستند که در اروپا به آنها داروی کافتریو (Kaftrio) تجویز می‌شود، دارویی که به شکل قابل توجهی عملکرد ریه را بهبود می‌دهد و به افراد مبتلا به فیبروز کیستیک کمک می‌کند تا راحت‌تر نفس بکشند. فیبروز کیستیک یک بیماری ارثی غددتولیدکننده مخاط و سایر غدد برون ریز  بدن است. در اثر این  بیماری، راه های  هوایی در ریه‌ها دچار انسداد می شوند و لوزالعمده نمی‌تواند آنزیم های ضروری برای هضم چربی‌ها را به درون روده‌ها  ترشح کند.

این روش درمانی به روش ترکیب سه گانه شهرت دارد.
روش مذکور در ماه آگوست سال جاری مورد تایید مراجع قانونی اروپایی قرا گرفت. پس از آن بود که سازمان ملی بهداشت انگلستان قراردادی برای دریافت و استفاده از این دارو برای فیبروز کیستیک با شرکت ورتکس امضاء کرد تا پس از لیسانس‌شدن این دارو، از آن در سیستم درمانی استفاده شود. سایمون استیونس، مدیر اجرایی سازمان ملی بهداشت۳۰ ژوئن از امضاء این توافق‌نامه در کمیته انتخاب بهداشت خبر داده بود.

در هنام بخوانید: خبر | برنامه‌ای برای استارتاپ های حوزه مقاومت دارویی

تسریع فرآیند توسط دولت

انجمن پزشکی فیبروز کیستیک انگلستان اعلام کرده که شواهدی وجود دارد که این دارو بتواند زندگی مبتلایان را متحول کند. دسترسی فوری به کافتریو در کنار گزینه‌های درمانی موجود که قبلا مورد تایید قرار گرفته و استفاده شده است، به این معناست که اکثر بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک که در انگلستان که بالغ بر ۷۰۰۰ نفر هستند می‌توانند از مصائب این بیماری به دور باشند.

سازمان ملی بهداشت انگلستان، به عنوان بخشی از این معامله تجاری، تضمین کرده است که بیماران ولز، ایرلند شمالی و اسکاتلند نیز دسترسی کامل به این دارو داشته باشند.

مت هانکوک، وزیر بهداشت و مراقبت انگلستان می‌گوید: « یکی از افتخارآمیزترین لحظات من به عنوان وزیر بهداشت، کمک به صدها کودک برای دسترسی به این دارو است که موجب دگرگونی زندگی آنها می‌شود. ما در ماه ژوئن با شرکت ورتکس به این توافق رسیدیم که به محض دریافت مجوز از آژانس داروهای اروپایی، این دارو به دست بیماران فیبروز کیستیک برسد. این وعده اکنون به واقعیت تبدیل شده است.»

منبع:

وبسایت pharmacy.biz

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *