آشنایی با استارتاپ پرینت سه بعدی FabRx

 آشنایی با استارتاپ پرینت سه بعدی FabRx

کد مطلب:۹۹۰۶۰۴۰۴
در مقالات قبلی اشارات کوتاهی به کمپانی FabRx داشتیم.
این کمپانی تازه‌کار اما پرآوازه در تکنولوژی پرینت سه بعدی زیستی ، جزو پرکارترین و پرافتخارترین مراکز تحقیقاتی چاپ سه بعدی در سال‌های اخیر محسوب می‌شود.
این استارتاپ – کمپانی کوچک که در سال ۲۰۱۴ تاسیس شد یک اسپین اوتِ بیوتکنولوژی دارویی از کالج دانشگاهی لندن (UCL) می‌باشد.
تخصص این کمپانی حوزه چاپ سه بعدی اشکال دارویی خوراکی می‌باشد.

از ابتدای تاسیس تا کنون، این استارتاپ بیش از ۷ نوع مختلف از پرینترهای سه بعدی را تولید کرده است.
این کمپانی برنده جایزه بهترین استارتاپ tctshow در سال ۲۰۱۷ می‌باشد. همچنین در سال ۲۰۱۸ کمک هزینه آژانس نوآوری Innovate UK ، با ارزش بیش از ۶۰۰,۰۰۰ پوند، به این کمپانی تعلق یافت. از این کمک هزینه، در پروژه ساخت اولین پرینتر سه بعدی تولید داروهای شخصی‌سازی شده استفاده شد. درحال حاضر این پرینتر روانه بازار شده است.
از این پرینتر برای اجرای اولین آزمایشات بالینی روی کودکان بیمارستانی استفاده شده است.

برای مطالعه این آزمایشات بالینی به مقاله نقش پرینت سه بعدی در تحقق شخصی‌سازی داروها از تیم تحریریه هنام مراجعه کنید.

با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان این مقاله همراه باشید!

هدف ما ساختن دنیایی است که در آن برای هر بیمار داروهای شخصی‌سازی شده از لحاظ دوز، شکل، اندازه و ترکیب دارویی،پ وجود دارد. در این حال مصرف داروها راحت‌تر، کارآمدتر و همکاری بیمار هم بیشتر می‌شود.

کمپانی FabRx

اولین پرینتر دارویی برای پرینت سه بعدی زیستی داروهای شخصی‌سازی شده

پرینت سه بعدی با پرینتر M3DIMAKER™
پرینتر سه بعدی M3DIMAKER™

کمپانی FabRx در سال ۲۰۲۰ اولین پرینت سه بعدی زیستی و دارویی را روانه بازار کرد.
این پرینتر در بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و مراکز تحقیقاتی آزمایش شده است و مناسب تولید دارو در مقیاس‌های کوچک می‌باشد. این پرینتر قادر به چاپ سه بعدی داروهای شخصی‌سازی شده با شکل، اندازه، ترکیب دارویی و پروفایل رهش مدنظر ما می‌باشد.
سیستم M3DIMAKER™ قادر به فرموله کردن طیف وسیعی از داروها از ترکیبات کوچک مولکول تا مولکول‌های بزرگ و بیولوژیک مثل آنتی‌بادی‌ها می‌باشد.

مزایا و ویژگی‌های پرینتر سه بعدی M3DIMAKER™

  • نرم‌افزاری با رابط کاربری آسان: نرم افزار تخصصی FabRx به داروساز توانایی انتخاب دوز دارویی مدنظر نسخه متخصص را می‌دهد. درنتیجه داروها با دوز موردنیاز بیمار به راحتی پرینت خواهند شد.
  • سیستم پرینت چند نازلی: پرینتر M3DIMAKER™ یک سیستم پرینت چند نازلی دارد و کاربر امکان انتخاب از میان سه نازل اکستروژن را خواهند داشت. درنتیجه سیستم به راحتی با الزامات تولید کاربران قابل انطباق است.
  • توسط اصول GMP تایید می‌شود: این پرینتر زیر نظر سازمان‌های مهم رگولاتوری، مثل FDA, UK MHR، AEMPS و EU EMA و کاربران بیمارستانی تولید شده است تا پاسخگوی تمامی انتظارات باشد. طراحی سخت‌افزار و مواد استفاده شده در تولید این پرینتر دستورالعمل‌های GMP برای تولیدات بالینی/تحقیقاتی را رعایت می‌کنند.
  • کنترل کیفیت و امنیت تضمین شده: این دستگاه مجهز به فرایندهای کنترل کیفیت پیشرفته حین تولید می‌باشد. پایش توسط دوربین درکنار فرایندهای کنترل کیفیت پیشرفت کار را بررسی و هرگونه نقص و اختلال در کار را شناسایی می‌کند. همچنین دسترسی به این دستگاه بوسیله پرینت اثرانگشت محافظت می‌شود و تنها افراد دارای صلاحیت قادر به استفاده از دستگاه خواهند بود.
  • بازدهی بالا: چاپ سه بعدی داروهای مورد نیاز برای یک ماه (۲۸ پرینتلت) چیزی حدود ۸ دقیقه زمان خواهد برد. این دستاورد انقلابی در تایم‌لاین تولید دارو محسوب می‌شود.
  • کوچک و همه‌کاره: سایز این دستگاه پرینت سه بعدی زیستی کوچک بوده و پرینتر روی میز قرار می‌گیرد. به راحتی قابل حمل است در محیط‌های مختلف تحقیقاتی، آزمایشات بالینی و بالین پاسخگوی نیازها خواهد بود.
  • مقرون به صرفه: پرینتر M3DIMAKER™  با درنظر گرفتن بودجه‌ی مصرف‌کنندگان طراحی شده است و رویکردی مقرون به صرفه در تولیدات کوچک مقیاس محسوب می‌شود.

رویداد رویترز، استارتاپ و پرینت سه بعدی زیستی

رویداد رویترز و جوایز دارویی استارتاپ های اروپا

استارتاپ FabRx با پرینتر سه بعدی خود به تازگی کاندید دریافت جایزه‌ی باارزش‌ترین اکتشاف در جشنواره جوایز دارویی رویترز اروپا شده‌است. این رویداد از ۱۹ تا ۲۱اکتبر امسال به صورت مجازی برگزار خواهد شد. در این رویداد بیش از ۷۰ مورد مطالعاتی از صنعت به نمایش گذاشته خواهد شد.
شرکت برای عموم در این رویداد آزاد است.

آخرین دستاوردهای کمپانی در پرینت سه بعدی دارو

دستاوردهای کمپانی در پرینت سه بعدی
آخرین دستاوردهای FabRx

تکنولوژی پرینت سه بعدی با طبیعت انعطاف‌پذیر خود نسل جدیدی از داروها را تولید می‌کند که تولیدشان با روش‌های مرسوم امکان‌پذیر نمی‌باشد. برای مثال کالج دانشگاهی لندن به همراه تیم FabRax با تکنیک SLS تبلت‌هایی را تولید کردند که در سطح خود دارای حروف بریل و مدار گردش ماه می‌باشند. درنتیجه این داروها برای افراد کم بینا و نابینا بسیار کاربردی می‌شوند. آن‌ها همچنین از تغییر شکل دارو برای رساندن اطلاعات دیگری مثل مقدار دوز دارو استفاده کردند. باوجود حک کردن این حروف و طراحی‌ها کوچکترین تغییری در خصوصیات کینتیکی و دینامیکی دارو ایجاد نشد. این داروها بروز اشتباهات دارویی را در افراد کم‌بینا و نابینا کاهش می‌دهد و به افزایش استقلال آن‌ها کمک می‌کند.

آینده‌ی صنعت دارویی، ۳ بعدی است!

تیم FabRx

پرینت سه بعدی داروهای اوپیوئیدی

پرینت سه بعدی دارو می‌تواند همچنین روی سلامت جهانی موثر باشد و چالش‌های سوءمصرف اوپیوئیدها را برطرف کند. تیم FabRx به همراه UCL و Nisso Chemical Europe یک استراتژی فرمولاسیون جدید برای داروهایی که دچار سوءمصرف می‌شوند طراحی کردند. در این استراتژی برای تولید فرمولاسیون بازدارنده از سومصرف از تکنولوژی DPE که توسط FabRx طراحی شده است کمک گرفته شد. ِ
DPE یا اکستروژن مستقیم پودری مانند FDM یکی از انواع تکنیک‌های اکستروژن می‌باشد.

برای آشنایی با تکنیک‌های مختلف پرینت سه بعدی به مقاله‌های قبلی ما مراجعه کنید.

در این مطالعه، تولید قرص‌های حاوی ترامادول با رهش اصلاح شده در طی یک فرایند تک مرحله‌ای مستقیما از مواد اولیه پودری، میسر می‌شود. این تکنولوژی قادر به تولید داروهای مقاوم به الکل و مقاوم به سوءمصرف می‌باشد و گام مهمی به سمت استفاده بی‌خطر و موثر از اوپیوئیدها محسوب می‌شود.

نمودار رهش داروهای پرینت سه بعدی استارتاپ FabRx
نمودار آزادسازی دارو، با و بدون حضور الکل

این کمپانی همچنین از تکنیک SLS برای تولید پلی‌پیل‌ها یا همان پلی‌پرینتلت‌ها، پرینتلت نام اختصاصی تبلت‌های تولیدی این کمپانی می‌باشد، استفاده می‌کند. پلی‌پیل‌ها تبلت‌های کارامدی برای افراد دارای رژیم‌های درمانی پلی‌فارمسی هستند.

در همین رابطه در هنام بخوانید: بررسی پلی پیل‌های ساخته شده توسط پرینت سه بعدی

داروهای تقلبی

تاثیر دیگر پرینت سه بعدی روی سلامت جهانی از طریق حل چالش‌های داروهای تقلبی و جعل دارو خواهد بود. تخمین زده می‌شود که تا ۱۰.۵% از کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط، سالانه حدود ۳۰.۵ بیایون دلار از داروهای غیراستاندارد و تقلبی متحمل ضرر می‌شوند.
استارتاپ FabRx برای حل این مشکل، یک روش منحصر به فرد ردیابی و ضدجعل طراحی کرد.
در این روش QR کد و جوهرهای هوشمند مستقیما روی سطح تبلت‌ها پرینت می‌شوند تا همیشه از اعتبار دارو اطمینان داشته باشیم.

روشی برای تعیین دوز پرینتلت‌ها، بدون نیاز به تخریب پرینتلت

تعیین دوز پرینتلت‌های استارتاپ FabRx
تعیین دوز دو داروی لیزینوپریل و آملودیپین بدون تخریب پرینتلت

برخلاف مزایای بسیار چاپ سه بعدی ورود این تکنولوژی به محیط داروخانه سرعت پایینی داشته است.
بدون شک کمبود نیروی متخصص و تجربه‌ی کار در قیاس با روش‌های تولید مرسوم در این رابطه یک چالش به‌حساب می‌آید.
از دیگر چالش‌های مهم مسئله کنترل کیفیت و تایید بی‌خطر بودن دارو می‌باشد.
برای حل این چالش محققان کمپانی فایزر، FabRx و UCL با همکاری هم روی یک روش تعیین دوز بدون تخریب دارو کار می‎‌کنند. این روش قادر به تعیین دوز و تعیین خصوصیات ( پراکندگی دارو و حالت ماده) داروی پرینت شده می‌باشد. گسترش این روش با فراهم کردن مسیر نوینی برای کنترل کیفیت و تعیین مستقیم پروفایل رهش اشکال دارویی، می‌تواند به انتقال سریعتر دستگاه پرینت سه بعدی زیستی از میزهای آزمایش به کنار بیماران کمک کند.

کلام پایانی

استارتاپ FabRx گام‌های بزرگ و مهمی به سوی پزشکی شخصی‌سازی شده برای بیماران و صنعت دارویی در سراسر جهان برداشته ‌است.
پتانسیل پرینت سه بعدی در تحول حرفه‌ی داروسازی به اثبات رسیده‌است.
سیستم چاپ سه بعدی می‌تواند انقلابی در تولید فرمولاسیون ایجاد کند. تولیدات فرمولاسیون‌ها از تولید عمده به اشکال دارویی محدود و شخصی مطابق با نیاز افراد تغییر پیدا می‌کند.
با این تغییر تمامی حوزه‌ها از صنعت دارویی و سازمان‌های تحقیقاتی تا حوزه‌های بالینی ذی‌نفع خواهند بود.
آوریل سال۲۰۲۰، تاریخ معرفی اولین پرینتر سه بعدی داروهای شخصی‌سازی شده، نقطه عطفی در تاریخ این تکنولوژی می‌باشد و استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی زیستی در داروسازی را برای درمان ایمن‌تر و موثرتر بیماران در سراسر دنیا، به جلو می‌راند.

شتابدهنده دارویی هنام فارمد، آماده پذیرش طرح‌ها و ایده‌های استارتاپی شما در حوزه توسعه فناوری پرینت سه بعدی، پرینت سه بعدی زیستی و پزشکی‌ شخصی است. کافیست وارد وبسایت شده و ایده خود را ثبت کنید.
از صفر راه اندازی استارتاپ تا صد رسیدن به درآمد و صادرات همراه شما هستیم.
شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد

منابع

  1. FabRx
  2. ondrugdelivery.com
تبلیغات دیجی کول

مرضیه نظری

من مرضیه هستم، دانشجوی داروسازی ورودی ۹۵ دانشگاه آزاد تهران.به عقیده من ما در برهه ای هستیم که قراره شاهد آغاز تغییرات زیاد و نقش پررنگ استارت آپ ها و شتاب دهنده ها در حوزه های دارویی تو کشورمون باشیم. من سال هاست در زمینه زبان انگلیسی فعالیت می کنم و امیدوارم بتونم با کمک این توانایی اخبار خارجی استارت آپ های برجسته و تغییرات دنیای امروز رو به خوبی به شما منتقل کنم. پس با ما باشید تا ببینیم تو دنیا چی میگذره!

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *