مطالعات بالینی دقیق با استارتاپ های هوش مصنوعی

 مطالعات بالینی دقیق با استارتاپ های هوش مصنوعی

کد مطلب: ۹۹۰۷۰۱۱۲
هوش مصنوعی و کاربردهای آن در صنعت داروسازی، نشان از آینده‌ای روشن برای این صنعت دارد.
از این رو استارتاپ های زیادی در سراسر دنیا در این حیطه فعالیت می‌کنند.
مشکلات و چالش‌های صنعت داروسازی و پیشرفت هوش مصنوعی، این فرصت را برای صاحبان ایده‌های نوین فراهم کرده است تا با کنار هم قرار دادن این علوم، استارتاپ هایی با حمایت شتابدهنده ها در این زمینه راه اندازی کنند. یکی از مهم‌ترین مراحل فرآیند کشف دارو، انجام مطالعات پیش‌بالینی و بالینی است.

استارتاپ Genome Biologics بر روی انجام دقیق‌تر مطالعات پیش‌بالینی شامل تست‌های سمیت، فارماکودینامیک و فارماکوکینتیک تمرکز دارد. این استارتاپ از سال ۲۰۱۷ در صنعت داروسازی کشور آلمان شروع به کار کرده است.
تعداد قابل توجهی از شرکت‌ها در صنعت داروسازی موفق به یافتن بیماران مناسب و واجد شرایط برای مطالعات بالینی داروی خود نمی‌شوند. این امر منجر به کاهش سرعت کشف داروهای جدید، افزایش هزینه و ایجاد وقفه در رساندن درمان به بیماران نیازمند می‌شود.
استارتاپ Deep 6‌AI از هوش مصنوعی برای پردازش اطلاعات پزشکی و یافتن بیماران واجد شرایط مطالعات بالینی بهره می‌گیرد.

برای آشنایی با این استارتاپ‌ها با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده هنام تا پایان این مقاله همراه باشید!

هوش مصنوعی در استارتاپ Genome Biologics:

استارتاپ هوش مصنوعی در صنعت داروسازی - 1

کشف دارو نیاز به صرف زمان و هزینه بسیار دارد.
در صنعت داروسازی به طور معمول درصد بسیار کمی از مولکول‌های کاندید دارویی، موفق به ورود به بازار می‌شوند. با این وجود همه این مولکول‌ها باید تست‌های پیش‌بالینی را پشت سر بگذارند. در مراحل کشف داروی جدید پیش از ورود به مطالعات بالینی، تست‌های سمیت، فارماکودینامیک و فارماکوکینتیک انجام می‌شود. این مطالعات منجر به صرف منابع بسیاری شده و درصد خطای بالایی دارند.
هوش مصنوعی با آنالیز دقیق داده‌های این آزمایشات، قطعیت نتایج حاصل را افزایش می‌دهد.
داده‌های حاصل از هوش مصنوعی این امکان را به محققین می‌دهد تا اثرات مولکول‌های دارویی را به طور همزمان بر روی چندین هدف مورد بررسی قرار دهند. استارتاپ Genome Biologics در این زمینه فعالیت می‌کند.

Genome Biologics یک استارتاپ آلمانی است که به منظور تسهیل انجام مطالعات پیش‌بالینی در کشف دارو، فعالیت می‌کند. این استارتاپ از پیشگامان کشف اهداف درمانی در بدن و استفاده از دارو رسانی هدفمند با کمک RNA است. حیطه تخصصی فعالیت آن بیماری‌های قلبی عروقی و کاردیومتابولیک (مربوط به سوخت و ساز قلب) است. تکنولوژی‌های مورد استفاده در این استارتاپ با همکاری یکدیگر بر روی یافتن درمان بهتر برای این بیماری‌ها فعالیت می‌کنند.
استارتاپ Genome Biologics در شتابدهنده شرکت Johnson & Johnson (شتابدهنده JLABS) مشغول به فعالیت است.
این شتابدهنده یک شبکه جهانی دارد و در زمینه ارتقا سلامت افراد و بهبود حال بیماران سرمایه‌گذاری می‌کند.

هوش مصنوعی چگونه به کشف دارو کمک می‌کند؟

این استارتاپ از دو پلتفرم هوش مصنوعی استفاده می‌کند: GENIMAPS® و GENISYST®
این دو پلتفرم در کنار هم و با استفاده از هوش مصنوعی، اهداف دارویی را شناسایی کرده و دارو درمانی هدفمند با استفاده از RNA را به صورت دوبعدی و سه‌بعدی و هم‌چنین در نمونه‌های کوچک و بزرگ حیوانی مورد بررسی قرار می‌دهند.
ترکیب این دو پلتفرم این امکان را به شرکت‌ها می‌دهد تا کشف داروهای جدید را به طور اختصاصی‌تر، کم هزینه‌تر و در زمان کمتر به انجام برسانند.
این مزایا شرایط را برای مطالعه بر روی داروهای بیماری‌های نادر نیز مساعد می‌کند.
همکاری این دو پلتفرم منجر به دگرگونی فرآیند کشف دارو در صنعت داروسازی شده است.

داده ژنتیکی - 2

GENIMAPS:

GENIMAPS یک پلتفرم محاسباتی است که از داده‌های ژنتیکی به منظور یافتن کاربرد جدید برای داروهای موجود و یا کشف دارو استفاده می‌کند. اطلاعات داروهای خاص، داروهای دارای مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا و داروهای Pipeline شرکت‌ها جمع آوری شده است. در کنار این اطلاعات، داده‌های ژن‌ها دخیل در بیماری نیز به طور کامل در این پلتفرم ذخیره شده است. پلتفرم GENIMAPS بیماری‌ها را بر اساس ژن‌های دخیل در آن طبقه بندی می‌کند.
این پلفترم به دنبال الگوریتم‌هایی است تا بتواند ارتباطی خاص بین مولکول‌های دارویی و ژن‌های دخیل در بیماری پیدا کند.

GENISYST:

GENISYST پلتفرمی برای انجام مطالعات پیش‌بالینی است.
در GENISYST انواع مختلفی از یک نوع بیماری در سلول‌های مختلف یک حیوان ایجاد می‌شود. همه آزمایشات پیش‌بالینی فقط در همین حیوان انجام می‌شود. در حالی که در مطالعات معمول، تعداد زیادی حیوان به این منظور مورد بررسی قرار می‌گیرند. این پلتفرم با طراحی سیستمی که به طور دقیق بیماری‌های انسان را با استفاده از ژن دخیل در آن شبیه سازی می‌کند، امکان مطالعه سریع‌تر برای کشف داروها را فراهم ساخته است.

بنیان‌گذاران و سرمایه‌گذاری:

بنیان‌گذاران این استارتاپ Jonathan Ward و Jaya Krishnan هستند.
آقای Ward بیش از بیست سال سابقه فعالیت در حوزه مطالعات پیش‌بالینی را دارد. او دارای مدرک MBA از دانشگاه ملبورن بوده و در حال حاضر مدیر عامل استارتاپ Genome Biologics است. Jaya Krishnan نیز سابقه‌ای طولانی در مطالعات بالینی به خصوص در حوزه قلب و عروق دارد. او دکترای بیوشیمی خود را از کالج لندن دریافت کرده و در دانشگاه زوریخ نیز به تحصیل کاردیولوژی مولکولی پرداخته است.
این استارتاپ موفق آلمانی تا کنون موفق شده است مبلغ ۲.۵ میلیون یورو سرمایه را به خود جذب کند.

استارتاپ Deep 6 AI:

حدود ۸۶ درصد از مطالعات بالینی موفق به یافتن داوطلبین مناسب برای مطالعه نمی‌شوند.
این امر منجر به کاهش سرعت کشف داروهای جدید، افزایش هزینه و ایجاد وقفه در رساندن درمان به بیماران نیازمند می‌شود. استارتاپ Deep 6 AI از هوش مصنوعی برای پردازش اطلاعات پزشکی و یافتن بیماران واجد شرایط مطالعات بالینی بهره می‌گیرد.

استارتاپ هوش مصنوعی - 3

حدود ۹۰ درصد از داده‌های موجود در دنیا، طبقه بندی شده و منظم نیستند. این استارتاپ با کمک هوش مصنوعی و تکنولوژی پردازش زبان طبیعی، همه این داده‌ها شامل نوشته‌های پزشکان، گزارشات پاتولوژی و … را پردازش می‌کند. در نتیجه ده‌ها هزار داده پزشکی شامل علائم، تشخیص، درمان، ژن‌های دخیل و سبک زندگی وارد این نرم افزار می‌شود. هوش مصنوعی می‌تواند به سرعت ویژگی بیماران را با شرایط مورد نیاز برای ورود به مطالعه بالینی تطبیق دهد. این استارتاپ می‌تواند به جای چندین ماه، تنها در چند دقیقه بیماران زیادی برای هر مطالعه بالینی پیدا کند. استارتاپ Deep 6 AI در سال ۲۰۱۵ در آمریکای غربی راه‌اندازی شد و تا کنون با سه شتابدهنده همکاری کرده است.

هوش مصنوعی در Deep 6 AI چه کارهایی انجام می‌دهد؟

۱- استخراج داده‌ها: داده‌های بالینی از منابع مختلفی مانند نتایج آزمایشات، دستورهای پزشکی و … استخراج می‌شوند. این داده‌ها در گروه‌های علائم، تشخیص‌ها، درمان‌ها، نتایج آزمایشات، ژنومیک، اقتصاد اجتماعی و موارد دیگر طبقه بندی می‌شوند.

۲- آنالیز داده‌ها: ده‌ها هزار داده جمع آوری شده از منابع مختلف به صورت یکپارچه در یک پروفایل جامع گردآوری می‌شوند. این داده‌ها با دقت آنالیز شده و هوش مصنوعی الگوریتم‌های بین آن‌ها را کشف می‌کند.

۳- معرفی بیمار: محققین، تحلیلگران و پزشکان می‌توانند از نتایج این داده‌ها برای انجام مطالعات بالینی استفاده کنند. با کمک الگوریتم‌های حاصل از آنالیز داده‌ها در مدت کوتاهی داوطلبین واجد شرایط هر مطالعه معرفی می‌شوند.

همین الان یک ویدیوی فوق العاده در مورد DEEP AI را در کانال تلگرامی هنام تماشا کنید!

@HONAMIR

بنیان‌گذاران و سرمایه‌گذاری:

بنیان‌گذار استارتاپ Deep 6 AI آقای Wout brusselaers است.
او در زمینه لیدرشیپ و بیوتکنولوژی تخصص دارد و در سال ۲۰۱۵ این استارتاپ را تاسیس کرد.
استارتاپ Deep 6 AI بسیار موفق بوده و توانسته است نظر شتابدهنده ها را به خود جلب کند.
در مجموع تا کنون حدود ۱۷ میلیون دلار بر روی این استارتاپ سرمایه‌گذاری شده است.

منابع:

تبلیغات دیجی کول

ملیحه عظیمی زاده

من ملیحه عظیمی زاده هستم، دانشجوی سال سوم داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران. مدتی هست که در حوزه‌ی تولید و بازاریابی محتوا فعالیت می‌کنم و به دیجیتال مارکتینگ و سئو علاقه‌مندم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *