استارتاپ‌های هوش مصنوعی به دنبال راه نوین کشف دارو

 استارتاپ‌های هوش مصنوعی به دنبال راه نوین کشف دارو

کد مطلب: ۹۹۰۷۰۱۰۶
هوش مصنوعی امروزه یکی از تکنولوژی‌های پیشرو در جهان است.
توانایی خارق العاده این تکنولوژی صنعت داروسازی را مانند بسیاری صنایع دیگر متاثر ساخته است.
کاربردهای روزافزون هوش مصنوعی در صنعت داروسازی و حوزه سلامت باعث شده تا استارتاپ ها نیز به این حیطه علاقه‌مند شوند. برخی از این استارتاپ ها بسیار موفق بوده و توانستند نظر شتابدهنده ها را به خود جلب کنند.
صنعت داروسازی با چالش‌هایی رو به رو است که هوش مصنوعی به خوبی توانسته آن‌ها را حل کند.
برخی از این چالش‌ها عبارتند از:
صرف زمان و هزینه زیاد برای کشف ترکیبات موثر
مشکلات پروسه کشف دارو
یافتن داوطلبین واجد شرایط برای مطالعات بالینی
ناموفق بودن مطالعات پیش‌بالینی و بالینی و …

در این مقاله قصد داریم دو استارتاپ فعال در این حوزه را بررسی کنیم. این استارتاپ ها بر روی دو مورد از چالش‌های مهم صنعت داروسازی تمرکز می‌کنند.
استارتاپ Standigm در حیطه فرآیند کشف دارو فعالیت می‌کند. استارتاپ BullFrog AI نیز آنالیز داده‌ها در مطالعات پیش‌بالینی را تسهیل می‌کند.

برای آشنایی با این استارتاپ‌ها با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده هنام تا پایان این مقاله همراه باشید!

هوش مصنوعی در استارتاپ Standigm:

کشف داروی جدید، به طور معمول به سال‌ها زمان و میلیاردها دلار هزینه نیاز دارد.
منابع زیادی در مراحل کشف دارو طی آزمون و خطا صرف می‌شود که در بسیاری از موارد نیز به شکست می‌انجامد. الگوهای پیچیده و پنهانی در داده‌های داروسازی وجود دارد که شناخت آن‌ها می‌تواند ما را به سوی کاندیدهای دارویی مناسب هدایت کند.
استارتاپ Standigm با استفاده از هوش مصنوعی راه‌حل جدیدی برای این مساله پیش روی صنعت داروسازی قرار داده است. این استارتاپ شیوه سنتی آزمون و خطا در کشف دارو را حذف کرده و با آنالیز دقیق اطلاعات، الگوریتم‌های پنهان را کشف می‌کند. در Standigm  با استفاده از هوش مصنوعی، به جای قدم برداشتن در تاریکی روی ترکیباتی سرمایه‌گذاری می‌شود که شرایط کسب موفقیت در مطالعات را دارند.

فرآیند کشف دارو - 1

این استارتاپ در سال ۲۰۱۵ در کره جنوبی و شهر سئول راه اندازی شد.
Standigm از پیشگامان استفاده از هوش مصنوعی برای کشف دارو است.
این استارتاپ با کوتاه کردن پروسه کشف داروهای جدید، باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود. این استارتاپ در حال حاضر با بررسی ویژگی‌های مولکولی داروها، طی فرآیندی به نام Drug repositioning بر روی پیدا کردن کاربردهای جدید برای داروهای موجود تمرکز دارد.
این شرکت دو سرویس فعال در فرآیند کشف دارو دارد.
سرویس Standigm Insight در حوزه بهبود داروهای موجود و سرویس Standigm BEST در زمینه کشف ترکیبات دارویی جدید فعالیت می‌کند.

استارتاپ هوش مصنوعی در صنعت داروسازی - 2

Standigm Insight از سال ۲۰۱۷ بر روی بهبود و ارتقا داروهای موجود تمرکز می‌کند.
این بخش از استارتاپ Standigm هم‌چنین می‌تواند کاربردهای احتمالی مولکول جدید و مسیر درمانی آن را پیش‌بینی کند.
Standigm BEST مولکول‌های دارویی جدید با ویژگی‌های مطلوب را طراحی می‌کند. ترکیبات جدید یا موجود با استفاده از هوش مصنوعی رمزگشایی می‌شوند تا آنالوگ‌های بهینه‌تری تولید شود و یا ویژگی‌های مولکول اولیه بهبود یابد.

در هنام بخوانید: هوش مصنوعی و کاربرد آن در صنعت داروسازی

انتخاب بهترین کاندید دارویی با استفاده از هوش مصنوعی:

۱- تجزیه و تحلیل داده‌ها: داده‌های پزشکی همیشه ساده و شفاف نیستند. Standigm داده‌های منابع مختلف از مدل‌های بیولوژیکی تا مقالات منتشر شده را بررسی می‌کند.
این اطلاعات به صورت جامع در یک پایگاه اطلاعاتی جمع آوری می‌شود.

۲- مدل‌سازی: اطلاعات گردآوری شده در یک سیستم جامع، این امکان را به هوش مصنوعی می‌دهد تا با آنالیز دقیق این داده‌ها را طبقه‌بندی کند.  با تجزیه و تحلیل داده‌ها، الگوریتم‌هایی کشف می‌شود که به مدل‌سازی کمک کرده و راه را برای محققین هموارتر می‌سازد.

۳- تفسیر داده‌ها: از مدل‌سازی انجام شده، برای تفسیر داده‌های موجود استفاده می‌شود. تفسیر بیولوژیکی داده‌ها رفتار مولکول دارویی را در بدن پیش‌بینی کرده و به محققین کمک می‌کند تا بهترین کاندید را از بین مولکول‌های موجود انتخاب کنند.

بنیان‌گذاران و سرمایه‌گذاری:

بنیان‌گذاران این استارتاپ آقایان Jinhan Kim و Sang Ok Song و خانم So Jeong Yun هستند.
Jinhan دکترای هوش مصنوعی خود را از دانشگاه Edinburgh اخذ کرده و قبلا در بخش تکنولوژی‌های پیشرفته شرکت سامسونگ فعالیت کرده است. وی هم اکنون مدیرعامل استارتاپ Standigm است. Sang Ok Song و So Jeong Yun نیز سابقه فعالیت در شرکت سامسونگ را در کارنامه خود داشته و به ترتیب دارای مدرک دکترا در رشته‌های مهندسی فرآیند سیستم و بیولوژی هستند.
استارتاپ کره‌ای Standigm در مجموع موفق شده است با تلفیق تکنولوژی هوش مصنوعی و صنعت داروسازی، حدود ۱۵ میلیون دلار سرمایه را از شتابدهنده ها به خود جذب کند.

استارتاپ BullFrog AI:

استارتاپ هوش مصنوعی در صنعت داروسازی - 3

درصد موفقیت مطالعات بالینی مانند بقیه مراحل کشف دارو، بسیار پایین است.
تکنولوژی پردازش زبان طبیعی (NLP) برای بالا بردن درصد موفقیت، گزارشات پزشکی و پاتولوژی را اسکن می‌کند. در نتیجه بیماران مناسب برای مطالعات بالینی شناسایی می‌شوند.
بخش دیگری از تکنولوژی هوش مصنوعی به محققین کمک می‌کند تا دید بهتری نسبت به کارایی مطالعات بالینی انجام شده داشته باشند. این اطلاعات می‌تواند راه‌گشای مطالعات آینده باشد.

استارتاپ آمریکایی BullFrog AI یک پلتفرم اختصاصی با استفاده از هوش مصنوعی برای تولید دقیق دارو طراحی کرده است. هدف این استارتاپ ایجاد یک لینک ارتباطی بین مطالعات درمانی در حال انجام و بیماران به منظور بهبود کیفیت زندگی آنان است. پلفترم این استارتاپ با نام bfLEAPTM به منظور یافتن مناسب‌ترین بیماران برای هر مطالعه بالینی و کاهش میزان آزمون و خطا در این مطالعات طراحی شده است.

هوش مصنوعی در پلتفرم bfLEAPTM:

هوش مصنوعی در صنعت داروسازی - 4

طراحی و ساخت پلتفرم bfLEAPTM حدود ۸ سال به طول انجامید.
یک مطالعه نشان داد این پلتفرم در آنالیز میلیون‌ها داده حاصل از چندین سال، موفق شد نتایج خروجی را با درصد خطای کمتر از ۰.۱ درصد پیش‌بینی کند. شرکت BullFrog AI از قدرت خارق العاده این پلتفرم در پردازش داده‌ها برای حل چالش‌های مطالعات بالینی استفاده می‌کند.
پلتفرم bfLEAPTM بخشی از Bullfrog AI IP است که از زیرمجموعه‌های هلدینگ Bullfrog AI است.
این پلتفرم بدون شک یکی از بزرگترین مراکز پردازش داده‌های وسیع در جهان است.
سیستم قادر است نتایج حاصل از آنالیز داده‌ها را در ۹۰ روز در اختیار افراد متقاضی قرار دهد.

شناسایی ارتباط بین داده‌ها با استفاده از هوش مصنوعی، این استارتاپ را قادر ساخته است تا صنعت داروسازی را در کشف اهداف جدید دارویی، شناسایی بیماران واجد شرایط برای مطالعات بالینی و یافتن ترکیبی از چند دارو که با هم اثرات سینرژیستی داشته باشند، یاری کند.

مراحل آنالیز داده‌ها:

  • تجزیه و تحلیل داده‌ها
  • اکتشاف و پاکسازی داده‌ها
  • آنالیز دسته‌ها و توزیع داده‌ها
  • هم‌بستگی و ارتباط داده‌ها
  • مدل‌سازی

بنیان‌گذاران و سرمایه‌گذاری:

تیم استارتاپ Bullfrog AI متشکل از مهندسین، دانشمندان و پزشکان است که باعث شده این استارتاپ بتواند برای محدوده وسیعی از مشکلات، راه‌حل ارائه دهد.
بنیان‌گذار و مدیرعامل این استارتاپ، Vin Singh است.

آقای Singh یک مدیر حرفه‌ای و باتجربه در صنایع علوم زیستی است.
او تجربه تاسیس چندین شرکت از جمله BullFrog، Next Healthcare و MaxCyte را دارد.
وین دارای مدرک کارشناسی مهندسی برق از دانشگاه راتگرز، کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی از انستیتو پلی‌تکنیک رنسلر و مدرک MBA از دانشگاه جان‌هاپکینز است.

تیم استارتاپ Bullfrog AI

استارتاپ BullFrog AI در سال ۲۰۱۷ در شهر واشنگتن راه‌اندازی شد.
این استارتاپ تا کنون توانسته است حدود ۲۰۰ هزار دلار سرمایه جذب کند.

استارتاپ ها همیشه از پیشگامان حل مشکلات موجود هستند.

پیشرفت چشمگیر تکنولوژی هوش مصنوعی در سال‌های اخیر باعث شده استارتاپ های زیادی به این حوزه علاقمند شوند. این تکنولوژی توانسته برای برخی از چالش‌های صنعت داروسازی راهکارهای مفیدی ارائه دهد. این امر، نشان از مسیری روشن برای هوش مصنوعی در این صنعت دارد.
در مقاله بعدی به سراغ دو استارتاپ فعال دیگر در این حوزه خواهیم رفت تا بیشتر با کاربردهای این علم شگفت انگیز آشنا شویم.

منابع:

تبلیغات دیجی کول

ملیحه عظیمی زاده

من ملیحه عظیمی زاده هستم، دانشجوی سال سوم داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران. مدتی هست که در حوزه‌ی تولید و بازاریابی محتوا فعالیت می‌کنم و به دیجیتال مارکتینگ و سئو علاقه‌مندم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

1 نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *