پیش‌بینی ریسک در تولید دارو با هوش مصنوعی

پیش‌بینی ریسک در تولید دارو با هوش مصنوعی

کد مطلب: ۹۹۰۸۰۲۰۲
Quartic.ai و Sparta Systems در حال کار بر روی یک نرم افزار تشخیص ریسک با استفاده از هوش مصنوعی هستند. هدف این نرم افزار افزایش کیفیت محصول و کارایی فرآیند تولید دارو است. نرم افزار این دو شرکت با دو هدف در حال توسعه است. نخست ارائه راه حل‌هایی است که بتواند در اوایل فرآیند تولید دارو، خطرات را کاهش دهد. هم‌چنین می‌تواند انتشار محصول در زمان واقعی را امکان پذیر کند.

با تیم تحریریه علمی شتابدهنده هنام همراه باشید.

اهمیت تشخیص ریسک:

هوش مصنوعی - 1

تشخیص ریسک بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند تولید دارو است. طبق اصول Quality by Design (استانداردهای کیفیت سازمان غذا و داروی آمریکا)، خطر باید تاحد ممکن از بیمار دور شود. این به معنای محافظت از آن‌ها در برابر نقص در فرآیند تولید دارو یا مواد اولیه است. برای دست یابی به این هدف، باید این نقص‌ها هر چه سریع‌تر شناسایی شوند. متأسفانه، این مساله می‌تواند یک فرآیند پرکار باشد و به تعدادی سیستم کنترل پیچیده همراه با گزارش دستی نیاز دارد. یک مشکل دیگر نیز وجود دارد؛ این که این نقص‌ها معمولا بعد از اتمام کار شناسایی می‌شوند. هوش مصنوعی اینجا به کمک ما می‌آید.

“کنترل‌ها برای ثبت انحراف وجود دارد، اما همه آن‌ها در آینه دید عقب هستند. اگر در پایان مراحل به بازرسی بصری با دوربین‌ها نگاه کنید، این نوع بازرسی‌ها وجود دارد؛ اما قادر به شناسایی زودهنگام مشکلات نیستند. “

راجیو آناند، مدیر عامل Quartic.ai

نرم افزار هوش مصنوعی چگونه کار می‌کند؟

Quartic.ai یک شرکت نرم افزاری هوش مصنوعی صنعتی است که در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد. محصول برجسته آن، پلتفرم Quartic است. این پلتفرم به مهندسان کمک می‌کند از راه حل‌های هوش مصنوعی بدون آموزشی در زمینه علوم داده، استفاده کنند.
Sparta Systems  ارائه دهنده اصلی نرم افزار سیستم مدیریت کیفیت (QMS) برای صنعت علوم زیستی است. این دو شرکت در حال ایجاد سیستمی هستند که داده‌ها را در “Shop floor” یا اصطلاحا کفِ کارخانه جمع‌آوری می‌کند. از داده‌ها برای تشخیص انحرافات در حال ظهور و رفتار غیرعادی فرآیند (Quartic) و تضمین کیفیت فعال (Sparta) استفاده می‌شود.

نرم افزار هوش مصنوعی - 2

آناند می‌گوید: “دلیل ما برای انتخاب کار با اسپارتا این بود که آن‌ها یک هدف استراتژیک برای ایجاد سیستم‌های QMS نسل بعدی دارند.”

تقویت صنعت داروسازی در آینده:

پروژه مشترک Quartic و Sparta اکنون به خوبی در حال انجام است. هر دو شرکت منابع اختصاص یافته‌ای را برای کار در پروژه مشترک اختصاص داده اند. روند توسعه مدت‌ها قبل از علنی شدن این مشارکت در ماه ژوئیه آغاز شده است. البته این پلتفرم هوش مصنوعی هنوز برای استقرار آماده نیست. این دو شرکت زمستان ۲۰۲۰ را برای انتشار نسخه اولیه خود هدف قرار داده‌اند.
تولید مداوم برای بسیاری از تولیدکنندگان و FDA در اولویت است. اما فرآیند تولید دارو به کیفیت پیوسته نیز نیاز دارد. به طور کلی هدف این همکاری مشترک این است که همانطور که صنعت به سمت تولید مداوم دارو و مواد بیولوژیکی حرکت می‌کند، امکان حرکت رو به جلو با کمترین هزینه، سرعت بالاتر و ریسک کمتر را برای صنعت فراهم سازد.

منبع:

pharmaceutical-technology

تبلیغات دیجی کول

ملیحه عظیمی زاده

من ملیحه عظیمی زاده هستم، دانشجوی سال سوم داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران. مدتی هست که در حوزه‌ی تولید و بازاریابی محتوا فعالیت می‌کنم و به دیجیتال مارکتینگ و سئو علاقه‌مندم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *