تشخیص بیماری کرونا از طریق سرفه با هوش مصنوعی

 تشخیص بیماری کرونا از طریق سرفه با هوش مصنوعی

کد مطلب: ۹۹۰۸۰۴۰۲
کرونا بیماری نوظهوری است که برخی از مبتلایان به آن، بدون علائم فیزیکی هستند. این افراد پتانسیل بالایی برای انتشار و انتقال ویروس به سایر افراد را دارند. محققان دانشگاه MIT اکنون دریافتند که افراد بدون علامت ممکن است از نظر سرفه با افراد سالم متفاوت باشند. این تفاوت‌ها برای گوش انسان قابل رمزگشایی نیستند. اما هوش مصنوعی می‌تواند با پردازش و درک این تفاوت‌‌ها، به شناسایی مبتلایان بدون علامت کمک کند.

برای آشنایی با این راه تشخیصی کرونا با تیم تحریریه علمی شتابدهنده دارویی هنام همراه باشید.

کرونا در افراد بدون علامت:

افراد بدون علامت که به کرونا آلوده هستند، هیچ علائم جسمی قابل تشخیصی از این بیماری ندارند. بنابراین کمتر احتمال دارد که آزمایش ویروس را انجام دهند و می‌توانند ناآگاهانه عفونت را به دیگران منتقل کنند. اما به نظر می‌رسد افرادی که بدون علامت هستند، کاملا ویژگی‌های مشابه افراد سالم  نداشته باشند. محققان دانشگاه MIT طی پژوهشی متوجه شدند که سرفه می‌تواند یک راه تشخیصی خوب برای شناسایی ناقلین بی علامت باشد.

هوش مصنوعی در MIT - 1

هوش مصنوعی نوع سرفه را تشخیص می‌دهد!

مقاله‌ای به تازگی در این زمینه در مجله مهندسی پزشکی و زیست پزشکی IEEE منتشر شده است. در این مقاله تیم تحقیقاتی در مورد یک مدل هوش مصنوعی گزارش کرده است که افراد بدون علامت را از طریق ضبط سرفه‌های اجباری از افراد سالم متمایز می‌کند. داوطلبین این مطالعه از طریق مرورگرهای وب و تلفن‌های همراه و لپ تاپ، صدای سرفه‌های خود را ارسال کرده‌اند.

تشخیص کرونا از طریق سرفه با هوش مصنوعی - 2

محققان این مدل را روی ده هزار نمونه سرفه و هم‌چنین کلمات گفتاری طراحی کردند. سپس صدای سرفه‌های ضبط شده به سیستم مدل سازی هوش مصنوعی داده شد. این سیستم به طور دقیق ۹۸.۵ درصد سرفه‌ها را در افرادی که ابتلای آن‌ها به کرونا تایید شده بود شناسایی کرد.
♨️نکته جالب این است که در این بین، هوش مصنوعی توانست ۱۰۰ درصد سرفه‌های مبتلایان بدون علامت را  تشخیص دهد.

اپلیکیشن هوش مصنوعی در راه بازار:

این تیم در حال کار بر روی ادغام این مدل در یک برنامه کاربر پسند است. در صورت تأیید و پذیرش FDA این سیستم هوش مصنوعی می تواند در مقیاس وسیع و به صورت رایگان، راحت و غیرتهاجمی وارد بازار می‌شود. این اپلیکیشن ابزاری برای شناسایی افرادی باشد که ناقلین بی علامت بیماری کرونا هستند. کاربر می‌تواند روزانه وارد سیستم شود، در تلفن خود سرفه کند و بلافاصله اطلاعاتی راجع به احتمال آلودگی دریافت کند. البته در صورت احتمال آلودگی، باید با سایر تست‌های تشخیصی تایید شود.

🎵نمونه ای از سرفه‌ها را در اینجا بشنوید.

استفاده موثر از این ابزار تشخیصی گروهی می‌تواند از گسترش همه‌گیری جلوگیری کند. این امر در صورتی محقق می‌شود که همه قبل از ورود به کلاس، کارخانه یا رستوران از آن استفاده کنند.

برایان سوبیرانا، مدیر آزمایشگاه Auto-ID در MIT

☑️پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی با سایر کاربردهای هوش مصنوعی در کرونا، این مقاله را نیز از دست ندهید!

منبع:

news.mit.edu

تبلیغات دیجی کول

ملیحه عظیمی زاده

من ملیحه عظیمی زاده هستم، دانشجوی سال سوم داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران. مدتی هست که در حوزه‌ی تولید و بازاریابی محتوا فعالیت می‌کنم و به دیجیتال مارکتینگ و سئو علاقه‌مندم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *