داروی هوش مصنوعی عضو جدید سبد دارویی کرونا

 داروی هوش مصنوعی عضو جدید سبد دارویی کرونا

کد مطلب: ۹۹۰۹۰۲۰۲
باریسیتینیب اولین بار در اوایل فوریه ۲۰۲۰ توسط محققان BenevolentAI به عنوان یک درمان بالقوه برای کرونا معرفی شد. باریسیتینیب یک داروی آرتریت روماتوئید متعلق به شرکت الی لیلی است. این دارو که با استفاده از هوش مصنوعی از میان هزاران مولکول دارویی انتخاب شده بود، در ۲۰ نوامبر موفق به دریافت مجوز از سازمان غذا و داروی آمریکا شد.
مجوز FDA استفاده از باریسیتینیب را در ترکیب با remdesivir برای درمان بیماران بستری مبتلا به کرونا امکان پذیر می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با نتایج این مطالعه با تیم تحریریه علمی شتابدهنده دارویی هنام همراه باشید.

مجوز ۹ ماهه با کمک هوش مصنوعی:

باریسیتینیب؛ نامی که اگر مقاله کاربردهای هوش مصنوعی در کرونا را در هنام خوانده باشید، احتمالا به گوشتان آشنا است. این فرضیه که Baricitinib می‌تواند یک درمان بالقوه برای کرونا باشد، نخستین بار در ۴ فوریه ۲۰۲۰  توسط BenevolentAI در  Lancet منتشر شد. بعد از آن این دارو به سرعت وارد آزمایشات بالینی شد. این مسئله اهمیت بالای موضوع  همه گیری کرونا را نشان می‌دهد و گواه قدرت بالای فرضیه هوش مصنوعی است. مجوز استفاده اضطراری (EUA) برای این دارو بر اساس داده‌های به روزرسانی بالینی منتشر شده از آزمایش NIAID ACTT-2 بوده است. این اقدام FDA برای EUA در مورد باریسیتینیب یک نقطه عطف مهم است که با سرعتی بی سابقه پیشرفت کرده و طی ۹ ماه از کامپیوتر به مرحله بالینی رسیده است.

شناسایی داروی باریسیتینیب با هوش مصنوعی - 1

نتایج امیدوار کننده باریسیتینیب:

هوش مصنوعی در کرونا - 2

انتظار می‌رود به زودی در یک مجله معتبر از NIAID نتایج کامل مطالعه منتشر شود. یافته‌های کلیدی و شواهد علمی پشتیبانی کننده این EUA عبارتند از:

✅آزمایش فاز سوم مطالعه  ACTT-2 نشان داد نسبت بیمارانی که  مجبور به استفاده از تهویه (غیر تهاجمی یا تهاجمی) شده یا تا روز ۲۹ام فوت کرده‌اند، در ترکیب باریسیتینیب با رمدسیویر (۲۳٪) در مقایسه با رمدسیویر تنها (۲۸٪) ، کاهش یافته است.

✅در گروه مصرف کننده باریسیتینیب ۳۵٪ میزان مرگ و میر کمتر بود (۵.۱٪ در مقابل ۷.۸٪). این کاهش مرگ و میر در بیمارانی که اکسیژن دریافت می‌کنند، بارزتر بود. زیرا مرگ و میر در روز ۲۹ام برای افرادی که اکسیژن اضافی دارند ۶۰٪ و برای افرادی که دارای اکسیژن جریان بالا / تهویه غیر تهاجمی هستند، ۴۳٪ کمتر بود.

✅این آزمایش کاهش زمان بهبودی به مدت یک روز (۱۲.۵٪) در مقایسه با مصرف رمدسیویر به تنهایی، نشان داده است. مهم‌ترین مزایای این دارو در بیمارانی که نیاز به اکسیژن مکمل دارند، مشاهده شد. هم‌چنین افرادی که به اکسیژن جریان بالا / تهویه غیر تهاجمی نیاز دارند از این مزایا بهره بردند.

“من بسیار افتخار می‌کنم که تحقیقات ما در مبارزه جهانی با کرونا نقش دارد. داده‌های آزمایش NIAID ACTT-2 فرضیه اولیه ما را تأیید می‌کند که باریسیتینیب می‌تواند یک درمان موثر برای بیماران مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان باشد. با افزایش سرعت عفونت، پزشکان اکنون برای مقابله با ویروس کشنده این درمان ارزشمند را در جنگ افزار خود دارند. “

جوانا شیلدز، مدیر عامل BenevolentAI

مجوز اضطراری داروی هوش مصنوعی:

FDA  مجوز استفاده اضطراری را برای تأمین دارویی صادر می‌کند که در صورت عدم وجود گزینه‌های کافی و مورد تأیید، می‌تواند به تشخیص، درمان یا پیشگیری از بیماری تهدید کننده زندگی کمک کند. دوز توصیه شده برای EUA  باریسیتینیب ۴ میلی گرم یک بار در روز به مدت ۱۴ روز یا تا زمان ترخیص از بیمارستان است.
آزمایش کنترل تصادفی ACTT-2 شامل بیش از ۱۰۰۰ بیمار بود. این بررسی از ۸ مه برای ارزیابی اثربخشی و ایمنی باریسیتینیب به همراه رمدسیویر در مقابل رمدسیویر به تنهایی در بیماران مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان و در ۸ کشور از جمله انگلیس انجام شد.

منبع:

Benevolent

تبلیغات دیجی کول

ملیحه عظیمی زاده

من ملیحه عظیمی زاده هستم، دانشجوی سال سوم داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران. مدتی هست که در حوزه‌ی تولید و بازاریابی محتوا فعالیت می‌کنم و به دیجیتال مارکتینگ و سئو علاقه‌مندم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *