هوش مصنوعی آینده صنعت داروسازی را تغییر می‌دهد!

 هوش مصنوعی آینده صنعت داروسازی را تغییر می‌دهد!

کد مطلب: ۹۹۰۷۰۳۱۲
تقریبا می‌توان گفت تصور آینده هر صنعتی از جمله صنعت داروسازی بدون هوش مصنوعی، غیر ممکن به نظر می‌رسد. در مقالات قبلی به تفصیل کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت داروسازی را بررسی کردیم. همان طور که دیدیم، صنعت داروسازی از قدرت فوق العاده هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به طور گسترده و به ویژه در فرآیند کشف دارو و مطالعات بالینی بهره می‌گیرد. هوش مصنوعی در سال جاری توانست یک موفقیت بزرگ کسب کند. استارتاپ Exscientia موفق شد اولین داروی ساخته شده با استفاده از هوش مصنوعی را وارد فاز مطالعات انسانی کند.
هوش مصنوعی حتی می‌تواند در صنعت داروسازی انقلابی بزرگ‌تر از مشخص شدن توالی ژنتیکی انسان ایجاد کند.
با تیم تحریریه علمی شتابدهنده دارویی هنام همراه باشید.

جایگاه کنونی هوش مصنوعی در صنعت داروسازی:

هوش مصنوعی در دهه گذشته از فیلم‌های تخیلی و مقالات علمی فراتر رفته و به یک قدرت کاملا واقعی و عملی تبدیل شده است. این تکنولوژی در جنبه‌های مختلف زندگی ما وارد شده است.
از پیشنهاد فیلم مورد علاقه در نتفیلیکس تا ساخت ماشین، فضا پیما و حتی کشف داروی جدید!
صنعت داروسازی، صنعتی است که مرگ و زندگی بیماران به آن وابسته است. اما متاسفانه با وجود پیشرفت هوش مصنوعی، هنوز صنعت داروسازی به طور گسترده از این تکنولوژی استفاده نمی‌کند. این صنعت در اغلب اوقات، آخرین صنعتی است که به استقبال تکنولوژی‌های جدید می‌رود. در شرایطی که بیشتر صنایع در حال افزایش تولید و بهره‌وری هستند، داروسازی از ۱۹۵۰ رو به افول داشته است.

🌀 به عنوان مثال در حال حاضر هزینه‌ای بیش از ۲.۶ میلیارد دلار برای تولید یک داروی جدید لازم است.
این هزینه و مبالغ صرف شده در پروژه‌های شکست خورده ـ که تعداد قابل توجهی هستند ـ به طور غیر مستقیم به بیماران تحمیل می‌شود. هوش مصنوعی داده‌های موجود را به طور دقیق تجزیه و تحلیل و پردازش می‌کند. سپس با الگوریتم‌هایی بهترین کاندیدهای دارویی را شناسایی می‌کند.
✔️به این ترتیب صنعت داروسازی بر روی مولکول‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که شانس موفقیت بیشتری دارند.
بنابراین هوش مصنوعی علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه، باعث افزایش درصد موفقیت مطالعات نیز خواهد شد.

اشکالات:

🌀 هر جا که صحبت از مزایای یک تکنولوژی جدید است، اشکالاتی نیز مطرح می‌شود.
هوش مصنوعی نیز از این قاعده مستثنی نیست.
یکی از رایج‌ترین اشکالات احتمالی این تکنولوژی این است که ممکن است جایگزین شغل انسان‌ها شود. با این حال، در بسیاری از موارد هوش مصنوعی جایگزین فعالیت انسان نمی‌شود. در عوض کارمندان را از کارهای خسته کننده و تکراری رها می‌کند. در این شرایط افراد فرصت دارند روی ایمنی بیمار، محافظت از کارکنان و سایر اقدامات بالینی محور تمرکز کنند.

در هنام بخوانید: داروهای جدید هوش مصنوعی در راه بازار!

پتانسیل‌ها:

در مقالات گذشته به تفصیل درباره کاربرد هوش مصنوعی در صنعت داروسازی صحبت کردیم.
همان طور که دیدیم، کاربردهای متعددی برای این تکنولوژی وجود دارد و کارهایی نیز در این زمینه‌ها آغاز شده است. داروسازی در حال حاضر با چالش‌هایی روبرو است که تامین کنندگان، پرداخت کنندگان و از همه مهم‌تر بیماران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برخی از مهم‌ترین این چالش‌ها عبارتند از: کمبود دارو، ریکال دارو و همه گیر شدن اپیوئیدها. در کنار این چالش‌ها، جامعه جهانی اکنون با مشکل بزرگتری به نام ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند.
هوش مصنوعی برای درمان کرونا به دنبال کشف داروی جدید، استفاده از داروهای موجود و یا تولید واکسن است.

هوش مصنوعی در کشف دارو - 1

کمبود دارو:

✔️کمبود دارو برای تأمین تقاضا، معمولاً به دلیل موانعی نظیر مشکلات تولید یا تأخیرهای نظارتی رخ می‌دهد.
این مشکل هم‌چنین ممکن است در شرایط بحرانی گسترده، مانند همه‌گیری COVID-19، اتفاق بیفتد. زیرا در این شرایط داروهایی مانند پنی‌سیلین، آسپیرین و ایبوپروفن نمی‌توانند مانند گذشته ساخته شوند. هوش مصنوعی با بررسی حجم انبوه داده‌ها در مورد داروهای فعلی و کاربردهای آن‌ها و پیش بینی رفتار آن‌ها در بدن و کشف روش‌های جدید برای ایجاد درمان‌های موثر، در رفع کمبود دارو کمک می‌کند. این فرآیند بطور بالقوه کمبود دارو را با گسترش داروهای موجود برای درمان یک بیماری خاص برطرف می‌کند. هم‌چنین وقتی صحبت از بینش کلی در مورد زنجیره تأمین باشد، هوش مصنوعی نویدبخش است.
این تکنولوژی می‌تواند روند مدیریت موجودی کالا از تولید کننده تا مصرف بیمار را تجزیه و تحلیل کند.
✔️ به این ترتیب می‌توان کمبود دارو را قبل از وقوع پیش بینی کرد.

در هنام بخوانید: هوش مصنوعی در بیوتکنولوژی چه می‌کند؟

ریکال دارو:

ریکال دارو با هوش مصنوعی - 2

✔️ریکال دارو زمانی اتفاق می‌افتد که دارو آلوده شده باشد و یا خطر آفرین باشد.
در این حالت این دارو برای تجویز غیر ایمن است و از بازار جمع آوری می‌شود. ریکال دارو یکی از بزرگترین چالش‌های صنعت داروسازی است که برای تولید کننده و بیماران عواقب بسیار جدی دارد. این داروها برای محافظت از بیماران در برابر مسمومیت و عوارض جانبی از بازار جمع می‌شوند. اما در برخی موارد بیمار برای زنده ماندن به این داروها نیاز دارد. در این حالت زنجیره‌های تامین دارو در موقعیت بسیار سختی قرار می‌گیرند.

✔️از طریق استفاده از هوش مصنوعی، می‌توان دقیقاً محل آلودگی یا نقص در زنجیره تأمین را مشخص کرد.
در نتیجه شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از فرآیندهای دستی مبتنی بر تحقیق، دارو را با کارآیی بیشتری تصحیح کنند. با استفاده از راه‌حل‌های هوش مصنوعی، می‌توان هر ویال و سرنگی را از تولید کننده به بیمار ردیابی کرد. در این حالت در صورت نیاز، فرآیند ریکال به سرعت و بدون تحمیل فشار اضافه بر بیمار انجام می‌شود.

همه‌گیری اپیوئید:

اپیدمی اپیوئیدها یکی دیگر از نگرانی‌های موجود است که هوش مصنوعی می‌تواند در ارائه راه‌حل برای آن مفید واقع شود. این مشکل به دلیل سال‌ها نظارت غیر مسئولانه و فقدان اطلاعات دارویی مناسب به وجود آمده است. توانایی فوق العاده هوش مصنوعی در ذخیره و پردازش اطلاعات می‌تواند زمینه ساز حل این چالش باشد. این اپیدمی شاید یکی از جدی‌ترین موضوعاتی باشد که صنعت دارو با آن روبرو است. از سال ۱۹۹۹ بیش از ۷۵۰ هزار نفر در اثر مصرف بیش از حد دارو جان خود را از دست داده‌اند.
✔️چندین شرکت بزرگ داروسازی در کانون توجه مدیریت سهل انگارانه این مواد بسیار اعتیاد آور قرار دارند.

فناوری مجهز به هوش مصنوعی باعث افزایش بینش در مورد عادت‌های تجویز و دید در زنجیره نگهداری مواد کنترل شده می‌شود. این تکنولوژی قادر به تجزیه و تحلیل مجموعه داده‌های عظیمی از رفتارها است. از این رو این فناوری می‌تواند ناهنجاری‌های مدیریت این داروها نشان دهد. هم‌چنین هوش مصنوعی کار پرسنل بیمارستان را آسان‌تر می‌کند تا علت اصلی هرگونه فعالیت و یا رفتار مشکوک را بررسی و تأیید کنند. بدون استفاده از هوش مصنوعی، ممکن است بررسی فقط ۵ درصد از  اطلاعات تجویز مواد چند ساعت به طول انجامد. سیستم‌های نرم افزاری با پشتوانه این تکنولوژی می‌توانند ۱۰۰ درصد حساب‌رسی تجویز مواد کنترل شده را در زمان کمتری نسبت به ۵ درصد حساب‌رسی دستی انجام دهند.

در هنام بخوانید: استارتاپ‌های هوش مصنوعی به دنبال راه نوین کشف دارو

تغییر آینده صنعت داروسازی:

آینده صنعت داروسازی - 3

✔️استفاده از هوش مصنوعی فرصتی به داروسازان می‌دهد تا در مراقبت از بیمار نقش فعالی داشته باشند.
این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا مدل‌های مراقبت مبتنی بر ارزش هم‌چنان در مرکز توجه مراقبت‌های بهداشتی قرار دارند. داروسازان در زمینه مراقبت از بیمار بسیار آموزش دیده‌اند. و با این حال آن‌ها در اغلب موارد به عنوان متخصصان زنجیره تأمین در صنعت داروسازی عمل می‌کنند. با استفاده از هوش مصنوعی، داروسازان می‌توانند انرژی خود را به مراقبت از بیمار معطوف کنند.
هوش مصنوعی آمده است که بماند!
شرکت McKinsey تخمین می‌زند هوش مصنوعی در صنعت داروسازی و پزشکی می‌تواند بازاری تا ۱۰۰ میلیون دلار سالیانه داشته باشد. برخی در مورد پتانسیل هوش مصنوعی هم‌چنان تردید دارند. اما واضح است که صنعت داروسازی آمادگی ویژه‌ای برای بهبود و رشد از طریق استفاده از آن را دارد.

✔️هوش مصنوعی در صنعت داروسازی حوزه‌های وسیعی برای فعالیت دارد.
از کاربرد در کشف داروی جدید تا مارکتینگ و مطالعات بازار. استارتاپ‌های متعددی شروع به فعالیت در این زمینه کرده‌اند. شرکت‌های داروسازی و شتابدهنده ها نیز در حال سرمایه‌گذاری روی هوش مصنوعی هستند. بدون اغراق می‌توان گفت آینده بشر در صنایع مختلف و از جمله صنعت داروسازی، به دست هوش مصنوعی متحول خواهد شد.

منابع:

تبلیغات دیجی کول

ملیحه عظیمی زاده

من ملیحه عظیمی زاده هستم، دانشجوی سال سوم داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران. مدتی هست که در حوزه‌ی تولید و بازاریابی محتوا فعالیت می‌کنم و به دیجیتال مارکتینگ و سئو علاقه‌مندم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

1 نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *