معرفی CoLaborator، شتابدهنده شرکت بایر

معرفی CoLaborator، شتابدهنده شرکت بایر

کدمطلب: ۶۶۰۲۰
شرکت بایر معتقد است که نوآوری حقیقی از طریق ترکیبی از تلاش‌های داخلی، مشارکت‌های هوشمندانه با گروه‌های استارتاپ دارویی و توانمند سازی اشخاص ثالث قابل اعتماد برای اجرای ایده‌ها میسر می‌گردد. به همین دلیل این شرکت به طور مداوم در جستجوی فناوری‌های جدید و رویکردهای خلاقانه است تا بتواند راه‌های درمانی مؤثرتری را در برابر بیماری‌های انسان، گیاهان و حیوانات عرضه کند. علاوه بر آن تحقیق و نوآوری نیاز به یک محیط مناسب دارد. در همین جهت شرکت بایر شتابدهنده  CoLaborator را در سال ۲۰۱۲ راه اندازی نمود. در این مقاله به بررسی این شتابدهنده دارویی خواهیم پرداخت.
با تیم تحلیلی شتابدهنده هنام همراه باشید.

اگر به آشنایی بیش‌تر با شرکت بایر علاقه‌مندید می‌توانید مقالاتی درمورد فعالیت این شرکت در حوزه داروسازی و سلامت مصرف کننده را نیز مطالعه کنید.

انکوباتور یا شتابدهنده؟!

در بسیاری موارد این دو عبارت معادل یکدیگر شمرده شده و به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ البته که نمی‌توان گفت این کار اشتباه است چراکه تفاوت‌های آن‌ها بعضا جزئی می‌باشد.
به طور کلی انکوباتور در مراحل اولیه استارتاپ‌ها به آن‌ها کمک می‌کند و خدماتی مانند فضای اشتراکی و آزمایشگاه در اختیار آن‌ها می‌گذارد. در مقابل شتابدهنده معمولا در مراحل پیشرفته‌تر استارتاپ می‌تواند کمک کننده باشد.

شتابدهنده - شتابدهنده دارویی - استارتاپ - استارتاپ دارویی - شرکت بایر - BAYER

با این توضیح، متوجه می‌شویم که CoLaborator یک انکوباتور است. اما از آنجاکه دیدیم تفاوت‌ها محدود بوده و لغت شتابدهنده بسیار پر استفاده‌تر است در این مقاله این دو عبارت معادل هم درنظر گرفته شده‌اند.

شتابدهنده CoLaborator

شرکت CoLaborator یک انکوباتور پویاست که آزمایشگاه و فضای کار اشتراکی دراختیار مخاطبین خود قرار می‌دهد تا امکان تعامل بین استارتاپ های حوزه علوم زیستی و محققان بایر را فراهم سازد. هر شعبه‌ی CoLaborator محیطی است برای استارتاپ‌های نوپای این بازار، تا بتوانند به سرعت ایده‌های خود را آزمایش کنند. شرکت‌های بالغ‌تر نیز می‌توانند روش‌های درمانی و فناوری‌های خود را اصلاح کرده و به مقیاس صنعتی برسانند. پنج شعبه CoLaborator در دنیا وجود دارد: چهار شعبه واقع در مسکو، سن فرنسیسکو، برلین و کوبه در بخش داروسازی فعال هستند و شعبه پنجم در بخش علوم زراعی در سکرمنتو غربی قرار دارد.

ویدئو

چه کسانی می‌توانند مخاطب CoLaborator باشند؟

شرکت‌های نوظهور و استارتاپ دارویی علوم زیستی که:

 • کار آن‎‌ها در زمینه‌های مرتبط با فعالیت‌های تحقیقاتی شرکت بایر است.
 • به دنبال فضایی برای همکاری، تحقیقات و رشد و توسعه کسب و کار خود هستند.

همکاری، در DNA ما در بایر است! هدف ما ایجاد الگوهای همکاری درست و متناسب با تمرکز بر روی بیماران است، چراکه ما به وظیفه خود پایبند هستیم: “علم، برای زندگی بهتر”

شعار شتابدهنده CoLaborator

امکاناتی که CoLaborator ارائه می‌دهد چیست؟

سایت‌های CoLaborator که در نزدیکی فضاهای تحقیقاتی شرکت بایر است، امکاناتی ارائه می‌دهند مانند:

 • اجاره آزمایشگاه و فضاهای اداری
 • فضای کار اشتراکی
 • دسترسی به تجربیات و تخصص در زمینه‌های تحقیقاتی جهانی شرکت بایر
 • نرخ اجاره رقابتی
 • راه ارتباطی مستقیم با شرکت بایر برای کمک به شرکت‌ها
شتابدهنده - شتابدهنده دارویی - استارتاپ - استارتاپ دارویی - شرکت بایر - BAYER

چگونه می‌توان در CoLaborator ثبت نام نمود؟

گام ۱: با مدیر شعبه CoLaborator مورد نظر خود تماس بگیرید.
گام ۲: اگر فضای آزاد در دسترس باشد، از طرف شتابدهنده استارتاپ با شرکت شما تماس گرفته شده و درمورد اطلاعات غیرمحرمانه‌ی شرکت‌ با شما صحبت می‌کنند.
گام ۳: توافق‌نامه‌ای درمورد میزان آزمایشگاه و فضای اداری مورد نیاز امضا شده و سپس می‌توانید کار خود را شروع کنید!
گام ۴: در طول این فرآیند، یک رابط از طرف شرکت بایر به استارتاپ دارویی شما اختصاص داده می‌شود که می‌تواند در یافتن منابع و اطلاعات مورد نیازتان در بایر به شما کمک کند.

شعب CoLaborator

سن فرنسیسکو (ایالات متحده)

این شعبه شتابدهنده که اولین CoLaborator  تاسیس شده می‌باشد، دارای فضای آزمایشگاهی مشترک و اجاره‌ای برای استقرار شرکت‌های دانش بنیان علوم زیستی است که فناوری و اهداف دارویی آن‌ها با موضوعات تحقیقاتی بایر همسو است. این فضا با گردهم آوری محققان در یک فضای مشترک، فرصت تبادل ایده را فراهم می‌کند. از بزرگ‌ترین مزایای این شتابدهنده این است که در ساختمان مرکز نوآوری بایر در حوزه آمریکای شمالی قرار دارد. این موضوع امکان بهره‌مندی از تخصص متخصصان شرکت بایر، بهبود وضعیت استارتاپ دارویی و همچنین شبکه سازی را راحت‌تر می‌کند.

ویژگی‌های کلیدی
 • بیش از ۳۰،۰۰۰ فوت مربع و دو طبقه فضای آزمایشگاهی اجاره‌ای مشترک
 • تجهیزات آزمایشگاهی مشترک شتابدهنده دارویی شامل امکانات کشت بافت با هودهای ایمنی، انکوباتورهای CO2، سانتریفیوژها و میکروسکوپ‌های معکوس
 • فضای اداری مبله (طرح کف باز با محفظه)
 • چندین اتاق کنفرانس با تجهیزات ویدئویی، اتاق تلفن و اتاق ناهار
 • رویدادهای ماهانه با محققان بایر و شرکت های CoLaborator
 • دسترسی به WiFi

برلین (آلمان)

این شعبه شتابدهنده در محل دفتر مرکزی بخش دارویی شرکت بایر (در پردیس تحقیقاتی)در مرکز شهر واقع شده است. این مرکز نیز مجاور یکی از مراکز مهم تحقیق و توسعه بایر است. ماژول‌های آزمایشگاهی، فضای کار اشتراکی جذاب و زیرساخت‌هایی مانند اتاق کنفرانس با ایده‌های مناسب، شرایط ایده آل را برای گروه‌های استارتاپ دارویی فراهم آورده است.

ویژگی های کلیدی
 • ساختمان با ۸۰۰ متر مربع آزمایشگاه، دفتر و فضای اشتراکی
 • ۹ واحد مجزا آزمایشگاهی شتابدهنده دارویی هر یک ۴۰ متر مربع و ۲۰ متر مربع فضای کار
 • آزمایشگاه‌ها و دفاتر با نرخ رقابتی و متناسب با نیازهای فردی
 • در صورت لزوم امضای توافق نامه‌های محرمانه بودن بین استارتاپ‌ها و بایر
 • ایجاد فرصت‌هایی برای همکاری و شبکه سازی از طریق کارگاه‌های علمی، کنفرانس‌ها، رویدادهای اجتماعی و غیره

مسکو (روسیه)

شعبه روسیه شتابدهنده دارویی یک برنامه همکاری مشترک استارتاپ دارویی با گروه زیست شناسی دانشگاه ایالتی مسکو است. این برنامه اختصاصا انکوباتور است و خدمات شتابدهی ندارد و از این جهت از دیگر شعب CoLaborator متمایز است. هدف اصلی، حمایت از تحقیقات علمی در زمینه زیست شناسی، بیوتکنولوژی، شیمی و داروسازی است. برای دستیابی به این هدف، این شعبه با مؤسسات علمی پیشرو مانند موسسه زیست شناسی سلولی و مولکولی آکادمی علوم روسیه شعبه سیبری، مرکز تحقیقات ملی پزشکیAlmazov  و سایرین همکاری می‌کند.

به منظور ارائه بهترین حمایت از گروه‌های استارتاپ‌ دارویی حوزه علوم زیستی، CoLaborator مسکو همچنین با Primer Capital و Academpark همکاری می‌کند. صندوق سرمایه گذاری خصوصیPrimer  فناوری‌های صنعتی را توسعه داده و بر روی استارتاپ‌های جدید در پروژه‌های دارویی و بیوتکنولوژی حمایت می‌کند. پارک فناوری Academpark در نووسیبیرسک نیز مکانی است که تحقیقات به فناوری‌های صنعتی تبدیل می‌شوند: این پارک زیرساخت‌های تجاری و تکنولوژیکی را با شرایط ایده آل برای تولید و توسعه شرکت‌های نوآورانه استارتاپی ارائه می‌دهد.

ویژگی‌های کلیدی
 • تخصص و تجربه بین المللی تحقیق و توسعه دانشمندان شتابدهنده دارویی شرکت بایر
 • دسترسی به بودجه بالقوه صندوق سرمایه گذاری Primer
 • پشتیبانی از طریق دسترسی به زیرساخت‌های تحقیقاتی مدرن
 • همکاری‌های مستحکم و طولانی مدت

کوبه (ژاپن)

این شعبه شتابدهنده دارویی در مرکز نوآوری زیست پزشکی در جزیره‌ای مصنوعی به نام بندر آیلند در شهر کوبه واقع شده است. این شعبه در حال ایجاد شرایط عالی برای شرکت‌های علوم زیستی جوان است که به دنبال مکان تحقیقاتی یا فضای همکاری برای رشد و توسعه مشاغل خود هستند.

ویژگی‌های کلیدی
 • فضایی با ۳۸۵ متر مربع آزمایشگاه، دفتر و فضای اشتراکی
 • اسکان چهار یا پنج تا از استارتاپ‌ها
 • رشد کسب و کار و ارائه فرصت‌های همکاری با شتابدهنده دارویی
 • دسترسی به تحقیقات مهم
 • تعامل با شرکت‌های بیوشیمیایی نزدیک
 • کار در یک محیط علمی و فناوری‌محور

سکرمنتو غربی (ایالات متحده)

این شعبه شتابدهنده دارویی در سایت مرکز تحقیق و توسعه علوم زراعی شرکت بایر واقع شده است. فضای آزمایشگاه بیوتکنولوژی بایر به منظور ایجاد و تقویت سرمایه گذاری‌های نوآورانه برای تحول در کشاورزی مدرن طراحی شده است.

ویژگی‌های کلیدی
 • موقعیت مکانی مشترک با شرکت بایر ولی با ورودی جداگانه، فضای اختصاصی و دسترسی کنترل شده
 • زیرساخت‌های آزمایشگاهی شامل هود ایمنی و کابینت مواد شیمیایی
 • فراهم کردن اتاق تجهیزات مجاور، برای استارتاپ‌هایی که به فضای بزرگ‌تری نیاز دارند
 • زیرساخت مستقل شبکه IT
 • منابع آزمایشگاهی و تجاری محلی برای استارتاپ‌ها

استارتاپ‌های CoLaborator

شتابدهنده CoLaborator از زمان تاسیس، منشا بیش از ۲۵ استارتاپ بوده است. در این مقاله تنها به همین چند مورد اشاره کردیم و در مقالات آینده آن‌ها را با دقت بیش‌تری بررسی خواهیم نمود. دقت کنید که شعب سن فرنسیسکو و برلین اولین شعب تاسیس شده بودند؛ به همین دلیل بیش‌تر استارتاپ‌ها از این دو منشا گرفته‌اند.

شتابدهنده - شتابدهنده دارویی - استارتاپ - استارتاپ دارویی - شرکت بایر - BAYER

سخن پایانی

در این مقاله با شتابدهنده دارویی شرکت بایر آشنا شدیم. شعب مختلف آن در نقاط مختلف جهان را بررسی نمودیم و گذر کوتاهی نیز به استارتاپ‌های منشا گرفته از آن داشتیم. در مقاله‌ی آینده این استارتاپ‌ها را دقت بیش‌تر بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

منابع

https://www.colaborator.bayer.com/

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *