معرفی استارتاپ Eternygen عضو شتابدهنده CoLaborator

 معرفی استارتاپ Eternygen عضو شتابدهنده CoLaborator

کدمطلب: ۶۶۰۲۴
 در مقاله گذشته، شتابدهنده دارویی CoLaborator را بررسی نمودیم و برخی از استارتاپ‌های متولد شده از آن را نام بردیم. در این مقاله قصد داریم استارتاپ Eternygen را با دقت بیش‌تر بررسی نماییم.
با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید.

معرفی استارتاپ Eternygen مستقر در شتابدهنده CoLaborator

شرکت Eternygen یک استارتاپ خصوصی مستقر در برلین است که در ژوئن ۲۰۱۲ با تمرکز بر تحقیق و توسعه داروهای نوآورانه تأسیس و در یک شتابدهنده دارویی مشغول به کار شد. این شرکت از شبکه‌ای از دانشمندان مشهور و سازمان‌های تحقیقاتی مختلف تشکیل شده است. تمرکز اصلی تحقیق و توسعه Eternygen و علاقه‌مندی‌های اصلی بنیان‌گذاران آن، تولید داروهای جدید برای بیماری‌های متابولیک مرتبط با رژیم غذایی است. علت این امر نیز شیوع چشمگیر و رو به رشد این بیماری‌ها در دهه‌های گذشته است. بدین منظور استارتاپ Eternygen برروی ناقل سیترات-سدیم یا NaCT تحقیق می‌کند که تنظیم کننده اصلی متابولیسم لیپیدها در پاتوژنز کبد چرب، دیابت و چاقی است. تأکید شرکت بر تولید داروی ایمن و مؤثر برای درمان این نوع بیماری‌ها از طریق تنظیم هدفمند نارسایی‌های متابولیک است.

در همین رابطه در هنام بخوانید: معرفی CoLaborator، شتابدهنده شرکت بایر

بنابراین صنعت این شرکت را می‌توان در حوزه بیوتکنولوژی، سلامت و تشخیص سلامتی با همکاری شتابدهنده دارویی CoLaborator دسته بندی نمود.

شتابدهنده - شتابدهنده دارویی - استارتاپ
بیماری‌هایی که استارتاپ Eternygen درحال تلاش برای یافت دارو آن‌هاست.

موضوعات تحقیقاتی استارتاپ Eternygen مستقر در شتابدهنده CoLaborator

چاقی

یک وضعیت پزشکی است که در آن بیمار نسبت توده چربی به وزن بدن بسیار بالایی دارد.
در این شرایط، شاخص توده بدنی (BMI) وی بیش از ۳۰ است.
بیش از ۱۰% کل بزرگسالان در سراسر جهان و در بعضی مناطق جغرافیایی حتی تا ۴۰٪ به این نوع چاقی مفرط مبتلا هستند. این حالت اغلب در اثر مصرف بیش از حد مواد مغذی و شیوه زندگی بی‌تحرک ایجاد می‌شود. عوارض جدی ناشی از چاقی عبارتند از: فشار خون بالا، دیابت، گرفتگی عروق کرونر، سکته مغزی، استئوآرتریت، مشکلات باروری و بارداری. راه اصلی درمان تا امروز، کاهش میزان مواد مغذی رژیم غذایی و افزایش ورزش است. درحال حاضر تنها چند گزینه درمانی دارویی محدود وجود دارند که موفقیت نسبی ​​و عوارض جانبی دارند. تنها درمان‌های مؤثر امروزه، انواع جراحی است که موجب کاهش اندازه معده می‌گردد.
مسئله چاقی اکنون یکی از اولویت های شتابدهنده دارویی CoLaborator است.

bariatric surgery

دیابت ملیتوس

گروهی از اختلالات متابولیک پیچیده هستند که به طورکلی علائم و نشانه‌های بیماری هایپرگلیسمی را نشان می‌دهند. هایپرگلیسمی ناشی از نقص در ترشح انسولین، عمل انسولین یا هر دو است. بسیاری از عوارض جدی دیابت در اندام‌های مختلف به ویژه در کلیه‌ها، چشم‌ها، اعصاب و عروق بروز پیدا می‌کند. دیابت، علت اصلی مرحله پایانی بیماری‌های کلیوی، نابینایی در افراد زیر ۵۵ سال و قطع عضو غده آسیب دیده در اندام تحتانی در ایالات متحده می‌باشد. تمام راه‌هایی که امروزه برای این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای عوارض جانبی قابل توجهی هستند و باید به طور مادام العمر انجام شوند.

شتابدهنده - شتابدهنده دارویی - استارتاپ
راه‌های درمان دیابت

کبد چرب

تجمع چربی در سلول‌های کبدی است. بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) به دلیل مصرف بیش از حد مواد مغذی و سبک زندگی بی تحرک ایجاد می‌شود. بیماری پیشرفته کبد چرب با التهاب کبد یا به اصطلاح استئاتوهپاتیت (NASH) همراه است که ممکن است به سیروز، نارسایی کبد و سرطان کبد منجر شود.

شتابدهنده - شتابدهنده دارویی - استارتاپ

گزینه‌های درمانی فعلی بیماری کبد چرب و استئاتوهپاتیت شامل درمان بیماری‌های زمینه‌ای از طریق رژیم غذایی، ورزش و داروهای ضد دیابتی و در نهایت پیوند کبد است. در حال حاضر هیچ درمان دارویی مشخصی برای بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) وجود ندارد.

هدف درمانی استارتاپ Eternygen مستقر در شتابدهنده CoLaborator

ناقل NaCT که به عنوان PMCT یا SLC13A5 نیز شناخته می‌شود، سیترات و سدیم را حمل می‌کند و عمدتا در سلول‌های کبدی بیان می‌شود. در مطالعات انجام شده بر موش‌ها نشان داده شده است که حذف ژن کدکننده NaCT موجب جلوگیری از چاقی و مقاومت به انسولین ناشی از پیری و رژیم غذایی پرچرب می‌شود. تجزیه و تحلیل بیش‌تر در نمونه‌های کبد انسان، ارتباط مستقیم NaCT با پاتوژنز بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) و استئاتوهپاتیت (NASH) را نشان داده و توانسته‌اند عوامل تنظیمی ژن NaCT را روشن کنند. بنابراین NaCT با تأثیرگذاری بر متابولیسم انرژی پستانداران، یک هدف درمانی مناسب برای درمان بیماری کبد چرب غیر الکلی، چاقی و دیابت نوع ۲ است.

پیش از ادامه بحث لازم است ابتدا با مراحل رشد یک استارتاپ از نظر جذب سرمایه آشنا شویم.

مراحل رشد استارتاپ ‌ها در شتابدهنده دارویی از دیدگاه جذب سرمایه

تفاوت اصلی بین مراحل سرمایه‌گذاری، سطح تکامل کسب ‌و کارها، نوع سرمایه‌گذاران، افزایش سرمایه و نحوه‌ی تخصیص نهایی سرمایه است.
سطوح سرمایه‌گذاری عبارتند از:

  • سرمایه‌گذاری اولیه (Seed funding)
  • سرمایه‌گذاری‌ سری A (سرمایه گذاری مخاطره آمیز)
  • سرمایه گذاری سری B
  • سرمایه گذاری سری C

سرمایه‌گذاری‌های سری B ، A و C بخشی از فرآیند تبدیل یک ایده‌ی هوشمندانه، به یک شرکت جهانی و تکامل یافته برای IPO محسوب می‌شوند.

مراحل تامین مالی استارتاپ - شتابدهنده - شتابدهنده دارویی

فاز استارتاپی Eternygen

استارتاپ Eternygen از اکتبر ۲۰۱۲ تا دسامبر ۲۰۱۶ در مرحله سرمایه گذاری اولیه بود.
با تکمیل این مرحله و از ژانویه ۲۰۱۷ تا کنون، این استارتاپ در فاز دریافت سرمایه سری A قرار گرفته است. مجموع سرمایه دریافت شده استارتاپ در این مرحله در حدود ۸ میلیون یورو (۸.۳۹) می‌باشد. سرمایه گذاران این مرحله، شرکت سرمایه گذاران خطرپذیر برلین، شرکت Epidarex Capital و شرکت Evotec هستند.

همکاری با شرکت Evotec

دو سال پس از شروع کار Eternygen، در می ۲۰۱۴، این استارتاپ همکاری ابتدایی خود با شرکت Evotec را آغاز نمود. اما در ژانویه ۲۰۱۷ و همزمان با ورود به فاز سرمایه گذاری سری A این شرکت نیز به جمع سرمایه گذاران Eternygen پیوست. به عبارتی Evotec اکنون نه تنها شریک Eternygen بلکه یکی از سرمایه گذاران آن نیز هست. شرکت Evotec تخصص خود در زمینه کشف داروهای جدید و آزمایشات پری کلینیکال را به میدان آورده است و اکنون نیز در حال سرمایه گذاری در حوزه بیوتکنولوژی مجازی است که توسط شبکه‌ای از دانشمندان و CRO ها (سازمان‌های تحقیقات قراردادی) پشتیبانی می‌شود.

شرکت Evotec همکار Eternygen - شتابدهنده - شتابدهنده دارویی - استارتاپ

در سپتامبر سال ۲۰۱۶، این شرکت به یک قرارداد به ارزش بالقوه ۳۰۰ میلیون یورویی (۳۱۷.۱ میلیون دلار) با شرکت بایر در زمینه تولید تعدادی از داروهای بیماری‌های کلیوی دست یافت. این همکاری علاوه بر یک قرارداد تحقیقاتی پنج ساله بر روی آندومتریوز است که پیش از این با شرکت بایر داشت. این شرکت همچنین درحال همکاری با شرکت داروسازی Johnson & Johnson در زمینه بیماری آلزایمر، با Sanofi  در دیابت، با Pfizer در فیبروز و با Celgene در بیماری‌های عصبی می‌باشد.

سخن پایانی

همان‌طور که مشاهده کردید شرکت Eternygen را بررسی نمودیم و دیدیم که این استارتاپ در مراحل اولیه رشد خود قرار دارد. البته باتوجه به اینکه شتابدهنده دارویی CoLaborator نیز قدمت زیادی ندارد، استارتاپ‌های منشا گرفته از آن اکثرا در مراحل اولیه خود هستند.
در مقالات آینده سایر استارتاپ‌های منشا گرفته از این شتابدهنده دارویی را بررسی خواهیم کرد.

منابع

https://eternygen.de/en/eternygen-en/
https://ecomotive.ir/
https://www.fiercebiotech.com/

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *