استارتاپ Target Medicals از شتابدهنده CoLaborator

استارتاپ Target Medicals از شتابدهنده CoLaborator

کدمطلب: ۹۹۰۶۰۳۰۹
استارتاپ Targert Medicals در سال ۲۰۱۴ در مسکو تاسیس شد.
هدف این شرکت تولید داروهایی است که فعالیت سیتوکروم‌ها، به خصوص P450 را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بنابراین این شرکت را می‌توان زیرمجموعه‌ی صنعت بیوتکنولوژی دارویی و پزشکی دانست.
این استارتاپ با همکاری شتابدهنده CoLaborator، زیرمجموعه شرکت بایر هم اکنون تولید دارو برای دو پروژه را دنبال می‌کند: مهارکننده‌های آلدوسترون سنتاز و داروهای ضد سل. در آینده اما برنامه دارد حوزه‌های پزشکی فعالیت خود را ارتقا دهد. این شرکت کمی پس از تاسیس خود به عنوان یکی از استارتاپ‌های تحت پوشش شتاب‌دهنده CoLaborator پذیرفته شد. استارتاپ Targert Medicals هم اکنون به دنبال جذب سرمایه‌گذار برای ادامه فعالیت‌های خود است.
برای بررسی دقیق‌تر با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید.

معرفی استارتاپ Targert Medicals

استارتاپ Targert Medicals یک شرکت خصوصی بیوتکنولوژی است که در سال ۲۰۱۴ با همکاری شتابدهنده CoLaborator تاسیس شده و اکنون در مراحل اولیه خود قرار دارد. این شرکت بر کشف و توسعه داروهایی تمرکز دارد که سیتوکروم P450 یا (CYPs) را هدف قرار می‌دهند. سیتوکروم P450 یک خانواده پروتئینی شامل مجموعه‌ای از آنزیم‌های ویژه‌ است که نقش اساسی در فرآیندهای تنظیمی بیولوژیک در انسان و بسیاری از میکروارگانیسم‌ها دارد.

شتابدهنده - استارتاپ - استارتاپ دارویی - شتابدهنده دارویی - شرکت بایر

در شرایط برخی بیماری‌ها، می‌توان با تغییر فعالیت سیتوکروم‌ها، اثر درمانی مناسبی را حاصل کرد.
بدین منظور بسته به نوع ایزوفرم‌‌ها، ‌سیتوکروم‌های معتبر و دارای پتانسیل اثر درمانی انتخاب می‌شوند.
با این حال، به دلیل پیچیدگی ساختاری و شباهت‌های این خانواده پروتئینی، گزینش و انتخاب سیتوکروم، بزرگترین چالش کشف این نوع داروها است. در واقع این مسئله یکی از دلایل اصلی اثرات سوء آن‌ها درنظر گرفته می‌شود. برای مقابله با این چالش اما، تیم محققین این استارتاپ بستر فناوری منحصر به فردی به نام CRISTA طراحی نموده‌اند. از این فناوری برای کشف داروهای موثر بر P450 با ایمنی، اثربخشی و قدرت گزینش بالا استفاده می‌شود. طراحی این فناوری توسط ادغام دستاوردهای علمی در زیست شناسی ساختاری و غدد درون ریز مولکولی و همچنین استفاده از بیوانفورماتیک، روش‌های تجربی و فناوری سنتز ترکیبات با خواص مورد نظر، صورت گرفته است.

کریستالوگرافی (بلور شناسی) یکی از علوم میان رشته‌ای مورد علاقه شرکت‎‌های شتابدهنده دارویی است که زمینه‌های مرزی تحقیقات رشته‌های مختلف را به هم پیوند می‌دهد. این علم به طور مستقیم یا غیرمستقیم بیش‌ترین تعداد برندگان نوبل را در طول تاریخ در خود جای داده است. بخش اصلی پلتفرم این استارتاپ نیز فناوری تبلور پروتئین است که ابزاری موثر برای بهینه سازی ترکیبات محسوب می‌شود.

در همین رابطه در هنام بخوانید: معرفی CoLaborator، شتابدهنده شرکت بایر

شتابدهنده - استارتاپ - استارتاپ دارویی - شتابدهنده دارویی - شرکت بایر - کریستالوگرافی

پروژه‌های استارتاپ Targert Medicals

شرکت استارتاپ Targert Medicals با همکاری شتابدهنده CoLaborator با کمک فناوری نام برده شده ۲ پروژه درمانی را دنبال می‌کند:

 • مهارکننده‌های آلدوسترون سنتاز
 • داروهای ضد سل

پروژه‌های آینده این استارتاپ

شرکت Targert Medicals برنامه دارد در آینده با همکاری شتابدهنده دارویی بایر از پلتفرم CRISTA استفاده کند و حوزه‌های درمانی خود به موارد زیر گسترش دهد:

 • سلامت بانوان
 • بیماری آلزایمر
 • ضد التهاب‌ها
 • بیماری‌های مزمن کلیوی
 • عفونت‌های قارچی

مهارکننده آلدوسترون سنتاز

هورمون مینرالوکورتیکوئیدی آلدوسترون یک تنظیم کننده مهم فشار خون و تعادل الکترولیتی است.
با این وجود، مقدار اضافی آلدوسترون به عنوان محرک فرآیندها می‌تواند منجر به ناسازگاری قلبی عروقی، التهاب کلیه، مقاومت به انسولین، فیبروز بافتی و اختلال عملکرد اندوتلیال، هایپرفیلتراسیون گلومرولی و نشت گلومولار بیش از حد آلبومین و اختلالات کاردیومتابولیک مانند فشار خون شریانی مقاوم، نارسایی مزمن قلب، بیماری مزمن کلیه و نفروپاتی دیابتی شود. آنتاگونیست‌های گیرنده‌های مینرالوکورتیکوئید (MRA) و آنتاگونیست‌های سیستم رنین-آنژیوتانسین-آلدوسترون (RAAS) درمان‌های بالینی فعلی این مشکل هستند. از داروهایی با این مکانیسم‌ها برای مقابله با اثرات مضر آلدوسترون در بیماران استفاده می‌شوند.

اما هر دو درمان MRA و RAAS می‌توانند منجر به مهار ناقص اثرات مضر آلدوسترون بیش از حد شوند.
حتی ممکن است MRAها موجب بیان بیش از حد آلدوسترون گردند.
علاوه بر این، برخی از مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از MRAها برای هایپرآلدوسترونیسم اولیه، قادر به از بین بردن کامل خطر ابتلا به سندروم کاردیومتابولیک (نتیجه اولیه) و همچنین فیبریلاسیون دهلیزی و دیابت (نتایج ثانویه) نیست. بنابراین احتمالا رویکردی تهاجمی‌تر و چند وجهی برای درمان این بیماری لازم است.
در این جهت، مهارکننده های آلدوسترون سنتاز (ASI= AS, CYP11B2 Inhibitor) وجود دارند که تولید آلدوسترون را به طور مستقیم کاهش می‌دهند. هدف این پروژه کشف یک مهارکننده انتخابی برای سیتوکروم CYP11B2 است که موجب سرکوب CYP11B1 و سایر CYP های انسانی نشود ولی اثربخشی و قدرت انتخاب بالا داشته باشد. این داروهای جدید روند فارماکودینامیک متمایز خواهند داشت و به‌عنوان گزینه‌ای برای مهار کامل MRA و RAAS پیشنهاد شده‌اند.

داروهای ضد سل

بیماری سل در سراسر جهان یکی از ۱۰ علت اصلی مرگ و میر است.
علت این است که مایکوباکتریوم عامل سل می‌تواند به شدت در برابر داروهای ضد میکروبی که امروزه برای درمان این بیماری استفاده می‌شوند، مقاومت کند. سل مقاوم به چند دارو (MDR-TB)، نوعی از بیماری سل است که حداقل به ایزونیازید و ریفامپیسین، یعنی ۲ مورد از قوی‌ترین داروهای ضد سل پاسخ نمی‌دهد. علاوه بر این، سویه‌های مقاوم در برابر تمام داروهای موجود (TDR-TB) نیز در سال‌های اخیر گزارش شده‌اند.
سل مقاوم در برابر دارو یا XDR-TB ، نوعی سل مقاوم به چند دارو ضد سل است که به اکثر داروهای موجود پاسخ نمی‌دهد. این نوع سل در ۱۱۷ کشور جهان گزارش شده است. چنین واقعیت‌هایی تقاضای بازار برای تولید داروهای ضد سل جدید را با هدف دستیابی به جایگزینی برای بهبود پروتکل‌های درمانی فعلی نشان می‌دهند.

شتابدهنده - استارتاپ - استارتاپ دارویی - شتابدهنده دارویی - شرکت بایر
انواع سل

جستجو برای یافتن سلول‌ها و بافت‌های هدف جدید، پایه‌ و اساس کشف داروهای ضد سل نوین است.
این بررسی‌ها نشان می‌دهند که ژنوم مایکوباکتریوم توبرکلوزیس (MT) تعداد زیادی سیتوکروم P450 دارد (۲۰ ایزوفرم) که عوامل بیماری‌زایی باکتری را دربر گرفته‌اند. از همین رو مسدود کردن فعالیت MT CYPs به عنوان یک درمان دارویی بالقوه برای بیماری سل به نظر می رسد. استارتاپ Target Medicals نیز با الهام از چنین داده‌های علمی و دستاوردهای انحصاری خود، در تلاش است داروی ضد سلی تولید کند که CYP های خاص مایکوباکتریوم را هدف قرار دهد.

اطلاعات بازار استارتاپ

در سال ۲۰۱۵ کل بازار در دسترس (TAM) برای داروهای ضد فشار خون ۳۲.۲۱ میلیارد دلار بود.
انتظار می‌رود این بازار تا سال ۲۰۲۳ به ۳۴.۹۲ میلیارد دلار برسد.
همچنین در سال ۲۰۱۷ کل بازار دارویی در دسترس برای نشانگر بیماری مزمن کلیه ۱۲،۴ میلیارد دلار بود و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ به ۱۷،۴ میلیارد دلار برسد. با توجه به این چنین بررسی‌هایی مشخص شد که تعداد بیماران بالقوه مخاطب داروهای این استارتاپ بیش از ۳۰ میلیون در سال است. استارتاپ Targert Medicals با توجه به این آمار پیش بینی کرد است که بیش‌ترین مقدار فروش خود (SOM) در حدود ۲ تا ۲.۵ میلیارد دلار خواهد بود.

آینده بازار

مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی سالانه در حال افزایش است؛ به طوری که امروزه به عنوان عامل اصلی مرگ در بیش‌تر مناطق توسعه یافته و در حال توسعه درنظر گرفته می‌شود. رشد و حضور چنین شرایطی موجب افزایش بروز بیماری‌های کاردیومتابولیک می‌شود. سندرم کاردیومتابولیک (CMS) ترکیبی از اختلالات متابولیکی است که عمدتا با علائمی مانند مقاومت به انسولین، تحمل گلوکز مختل، دیس لیپیدمیا، فشار خون بالا و چاقی عمومی شناسایی می‌شود. سندرم کاردیومتابولیک امروزه توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک بیماری جداگانه در نظر گرفته می‌شود؛ که این موضوع باعث افزایش آگاهی و چشم انداز بازار داروهای خاص قلبی می‌گردد.

سیر فعالیت و برنامه کاری استارتاپ Targert Medicals

 1. مرحله ۱ (از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸): کشف اولیه و برنامه ریزی‌های هدفمند (انجام شد).
 2. مرحله ۲ (ژانویه ۲۰۱۹ تا ژوئن ۲۰۲۱): گزینش کاندیداها. شامل بسته‌های کاری ۱ تا ۳
  بسته کاری شماره ۱ (ژانویه ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۱۹): ارزیابی و بهینه سازی Hit-to-Lead چندین ترکیب (انجام شد).
  بسته کاری شماره ۲ (ژانویه ۲۰۱۹ تا جولای ۲۰۲۰): بررسی بیش‌تر تعدادی از مواد لید (lead)، انتخاب ماده لید و اختصاص کد IP اولیه
  بسته کاری شماره ۳ (آگوست۲۰۲۰ تا ژوئن ۲۰۲۱): ارزیابی، بهینه سازی و انتخاب نهایی نامزد (ها) برای مطالعات قبل از IND (داروی جدید تحقیقاتی).
 3. مرحله ۳ (ژوئن ۲۰۲۱ تا دسامبر ۲۰۲۳): توسعه مراحل پیش از بالین و مراحل بالینی

مراحل رشد استارتاپ ‌از دیدگاه جذب سرمایه

این استارتاپ در مرحله ۱ از فعالیت خود با بودجه شخصی بنیان‌گذاران کار خود را آغاز نمود.
کمی پس از آن بنیاد Skolkovo در ازای دریافت سهام غیر رقیق شونده به جمع سرمایه‌گذاران پیوست. در آغاز مرحله ۲، این استارتاپ تحت حمایت شتابدهنده دارویی شرکت بایر قرار گرفت و در شعبه روسیه شتابدهنده شرکت بایر به نام CoLabrator فعالیت خود را ادامه داد. در این مرحله بنیاد Skolkovo و همین‌طور بنیان گذاران اصلی، سرمایه گذاری‌های انجام دادند. تا به اینجا این شرکت مرحله با همکاری سرمایه گذاری سری A را با موفقیت پشت سر گذاشت.

در همین رابطه در هنام بخوانید: معرفی استارتاپ Eternygen عضو شتابدهنده CoLaborator

استارتاپ Targert Medicals هم اکنون با همکاری شتابدهنده دارویی شرکت بایر در جست‌و‌جو سرمایه‌گذار برای پیش‌برد بسته کاری شماره ۲ و ۳ است.
بودجه تخمین زده شده برای این مراحل حدود ۲۵۰ هزار دلار می‌باشد.

سخن پایانی

همان طور که مشاهده کردیم استارتاپ Targert Medicals عضو شعبه مسکو شتابدهنده CoLaborator، زیرمجموعه شرکت بایر است.
این شرکت استارتاپی با همکاری بایر در صورت موفقیت می‌تواند پیشرفت خوبی در زمینه درمان بیماری‌های مختلف به خصوص بیماری‌های قلبی و کاردیومتابولیک ایجاد کند. برای توسعه و ادامه فعالیت اما، جذب سرمایه کافی، ضرروی است.
در مقالات آینده استارتاپ‌ دیگری از شتابدهنده دارویی شرکت بایر را بررسی خواهیم نمود.

منبع

http://target-medicals.com/

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *