پرینت سه بعدی و آینده صنعت داروسازی

کد مطلب: ۶۶۰۰۵
پرینت سه بعدی یک تکنولوژی ساخت سریع و نسبتا جدید است که اهمیت بالایی در پزشکی و داروسازی پیدا کرده‌است.
جهان تاکنون شاهد ساخت پروتزهای آناتومیک، ابزار شنوایی، دریچه‌های قلبی، بافت‌های بیولوژیک و… توسط پرینتر بوده‌است! بنابراین اسکن‌های سه بعدی نوین و سیستم‌های پرینت امکاناتی را به روی ما باز می‌کنند که نمی‌شود دست‌کم گرفت.
پرینت سه بعدی دارو نیز، نقش قابل توجهی پیدا کرده‌است! ساخت افزایشی قرص‌ها به تئوری‌های مختلف از درمان بیمار-مرکز و پزشکی شخصی‌سازی شده دامن می‌زند. همچنین با پروبال گرفتن شخصی‌سازی کردن درمان‌ها بواسطه پرینت سه بعدی، امکان درمان‌های خاص برای بیماری‌های نادر هم پایه‌ریزی می‌شود.
با تیم تحلیلی دارو و سلامت هنام تا پایان این مقاله همراه باشید.

در همین رابطه در هنام بخوانید: پرینت سه بعدی چیست؟! آشنایی با تاریخچه این ابزار مهم

مزایای استفاده از پرینت سه بعدی

۱. شخصی‌سازی

یکی از اصلی‌ترین مزایای این تکنولوژی تولید مجموعه‌ای از تجهیزات و محصولات پزشکی شخصی‌سازی شده می‌باشد.
ایمپلنت‌ها، پروتزها، ابزار جراحی و داروها می‌توانند منتاسب با ویژگی‌ها و نیاز‌های هر فرد طراحی شوند! این توانایی امتیاز بزرگی برای پزشک و بیمار محسوب می‌شود.
با داشتن این گزینه ما همچنین توانایی تنظیم تعداد مواد موثره در ترکیب هر دارو و حذف یا جایگزینی تعدادی از اجزای ترکیب را داریم. دراین صورت مصرف داروها حتی برای افرادی که با یک یا چند جزء از دارو تداخل دارند بدون مشکل خواهد بود.

۲. چند قرص در یک قرص

ایده‌ی تبدیل چندین قرص به یک قرص برای مدت‌ها ذهن محققان را به خود مشغول کرده بود! درنتیجه بیماری با پروفایل دارویی پیچیده مصرف‌ قرص‌های خود را فراموش نمی‌کند! اما نگرانی‌ها درمورد سازگاری داروها با هم، مکان‌های متفاوت آزادسازی و پروفایل‌های آزادسازی متفاوت آن‌ها تحقق این ایده را با مشکل مواجه می‌کرد.
این تکنولوزی با طبقه بندی مواد موثره مختلف در یک تبلت این ایده را اجرایی می‌کند! در سال ۲۰۱۵ آزمایشگاه رابرتز دو پلی‌پیل را به نمایش گذاشت:
اولی شامل سه دارو بود که هرکدام در زمان خاص خودش آزاد می‌شد و دومی شامل پنج دارو بود؛ دو دارو با آزادسازی سریع که با هم طبقه‌بندی شده بودند و سه دارو‌ی آهسته رهش که هریک طبقه بندی جداگانه‌ای داشتند. در هیچکدام از پلی‌پیل‌ها تداخلی بین مواد موثره مشاهده نشد.

همچنین مطالعاتی در زمینه رابطه شکل سه بعدی قرص و پروفایل رهش آن در حال انجام است! پرینت سه بعدی مارا قادر می‌سازد که پراکندگی دارو در نقاط مختلف یک قرص را تغییر بدهیم! می‌شود در مرکز تبلت غلظت بالایی از دارو را کار گذاشت و این غلظت با رسیدن به لبه‌ها کمتر شود! این کار پروفایل رهش دارو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پرینت سه بعدی به ما فرصت فکر کردن درمورد امکاناتی را می‌دهد که با ساخت به روش سنتی ممکن نبود.

پلی پیل
تصویری از ایده یک پلی‌پیل

۳. تولید بهینه

تولید با پرینت سه بعدی نسبت به روش‌های سنتی سرعت بیشتری دارد. خصوصا در زمینه تولید پروتزها و ایمپلنت‌ها. علاوه‌براین از رزولوشن، تکرارپذیری، صحت و دقت بالاتری برخوردار است.
بیشتر پرینت‌های سه بعدی کاملا اتوماتیک و کامپیوتری در نتیجه بی‌نقص هستند! با این تکنیک امکان تولید پروتایپ‌ها یا ماکت و نمونه‌ی محصول اصلی در زمان اندک فراهم می‌شود که نهایتا کیفیت محصول نهایی را افزایش می‌دهد.

۴. مقرون به صرفه بودن

درگام اول و راه‌اندازی بی شک هزینه‌ی بالایی صرف می‌شود اما اشیا تولید شده توسط پرینت سه بعدی ارزان قیمت هستند! این ویژگی یک امتیاز مثبت برای بچ‌های تولیدی در اندازه محدود یا محصولات بسیار پیچیده، به‌شمار می‌رود.
قیمت پایین این محصولات به دلیل استفاده از مواد اولیه‌ی ارزان قیمت، استفاده کمتر از نیروی انسانی و کاهش خطاهای حین تولید می‌باشد.

۵. انبارداری

از آنجایی که پرینت سه بعدی بیشتر برپایه‌ی سیاست‌های از تولید به مصرف جلو می‌رود در نتیجه احتمال تولید انبوه کمتر می‌شود و هزینه‌های انبارداری سبک‌تر می‌شوند.     

۶. افزایش دسترسی به داروها

برای تولید داروها، تنها تجهیزات مورد نیاز یک پرینتر سه بعدی می‌باشد! درنیتجه هر منطقه‌ای می‌تواند مینی‌فکتوری‌ تولید داروی خودش را داشته باشد. این پرینترها می‌توانند در بیمارستان‌های ارتشی نصب شوند یا به سفرهای مکاشفاتی فضاپیماها برده شوند! درنتیجه بیماران حتی در دوران پاندمی، بلالای طبیعی یا اتفاقات دیگر از کمبود دارو رنج نمی‌برند

۶. بایوپرینتینگ

به تکنولوژی تولید بافت‌ها و اعضای مصنوعی انسان با استفاده از پرینت سه بعدی، بایوپرینتینگ گفته می‌شود. در مقاله بعدی دراین مورد توضیحات مفصلی ارائه می‌شود.

از دیگر مزایای پرینت سه بعدی

  • توانایی ساخت تبلت‌ با هر شکل و سایزی که مدنظرمان باشد
  • توانایی کنترل مراحل آزادسازی مواد موثره که کمک می‌کند تا اثرگذاری دارو را تندتر یا کندتر کنیم. این توانایی باعث افزایش اثرگذاری داروها می‌شود
  • تولید بدون آسیب رساندن به محیط زیست! در مراحل تولید تبلت با پرینت سه بعدی پسماندهای آلاینده محیط زیست تولید نمی‌شوند
  • تولید تبلت‌ها با پرینتر سه بعدی احتمال مخلوط شدن داروها و اشتباه شدن داروهای مراجعان با هم را کاهش می‌دهد
قرص‌های پرینت سه بعدی
تولید قرص‌ها با فن‌آوری پرینت سه بعدی

چشم‌اندازها

یکی از امکانات جدید پرینت سه‌بعدی در آینده رساندن داروهای معمول به مناطق دورافتاده‌ی دنیا که دارورسانی ضعیف دارند؛ می‌باشد! همانطور که مشاهده می‌شود در سال۲۰۲۰بسیاری از کمپانی‌های دنیا در زمینه تله‌مدیسین تمرکز کرده‌اند.
پرینت سه بعدی در ساخت داروهای ترکیبی چشم‌انداز قابل توجهی دارد! با نصب پرینتر سه بعدی در داروخانه‌های هر منطقه، میزان در دسترس بودن داروها به شدت بالا می‌رود.

با توجه به دسترسی که پرینتر سه بعدی در تولید داروهای شخصی‌سازی شده ارائه می‌کند؛ درمان‌های جدیدی برای بیماری‌های نادر پی‌ریزی می‌شوند. از آن‌جایی که دیگر نیاز به تولید انبوه تبلت‌ها نیست؛ بچ‌های داروهای درحال تست در تعداد محدود تولید می‌شوند و هزینه و زمانی که صرف کلینیکال ترایال‌ها می‌شود کاهش می‌یابد.
امروزه داروها کامپیوتری شده‌اند و اطلاعات پزشکی و درمانی هر فرد با جزئیات در فرمت‌های آنلاین ثبت شده‌است. درنتیجه اگر هر داروخانه‌ای به پرینتر سه بعدی مجهز باشد فرد می‌تواند، بدون نگرانی درمورد عدم دسترسی به داروهایش در گوشه‌ی دیگری از دنیا، به مسافرت برود یا مهاجرت کند.

در همین رابطه در هنام بخوانید: معرفی فن‌آوری چاپ سه بعدی زیستی یا bio printing

برای استفاده از پرینت سه بعدی در داروسازی باید به یاد داشت که…

تعداد زیادی از مطالعات محدودیت‌هایی را در ساخت سه بعدی داروها نشان می‌دهند. این محدودیت‌ها بیشتر به این دلیل‌اند که برای ساخت هر دارو به مواد اولیه‌ی خاص خودش نیاز داریم.
برای انتخاب روش مناسب پرینت باید مطالعات مفصلی در زمینه بیماری مدنظر، مکانیسم‌های درمان و مواد موثره‌ی داروهای درمان آن بیماری انجام داده‌باشیم. پیش از نسخه کردن دارو برای پرینت شدن باید از سازگاری مواد موثره و روش پرینت کردن انتخابیمان اطمینان حاصل کنیم.

علاوه‌بر تحقیقات در زمینه پزشکی، کمپانی‌هایی که در زمینه نرم‌افزارهای پرینت سه بعدی کار می‌کنند هم می‌توانند سبب پیشرفت داروسازی شوند! به همین دلیل اتحاد جوامع علمی و تکنیکال در سراسر جهان اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.
در نهایت، پرینت سه بعدی اتعطاف پذیری بالایی در زمینه تولید داروها از خود نشان داده‌است! توسعه این شاخه در داروسازی می‌تواند منجر به درمان بسیاری از بیماری‌های رایج و نادر شود! تکنولوزی سه بعدی طول دوره درمان را کاهش می‌دهد، از عوارض جانبی می‌کاهد و به‌خاطر رویکرد شخصی‌سازی کردن منجر به حذف تداخلات دارویی می‌شود!
فشردگی پلتفرم‌های پرینت سه بعدی و کامپیوتری کردن نسخ، پذیرش در لحظه‌ی نسخه از پزشک برای ساخت تبلت‌های سه بعدی را امکان پذیر می‌کند و سبب می‌شود حتی نقاط دور افتاده از داروهای حیاتی بهره‌مند شوند.

کلام آخر

این تکنولوژی با امکاناتی که انگار از داستان‌ها آمده باشند انقلابی در صنعت داروسازی بوجود می‌آورد! داروهایی که خوردنشان تمام روز طول می‌کشد می‌توانند به تنها یک قرص تقلیل پیدا کنند! دیگر احتیاجی به سازماندهی کردن زمان مصرف هر قرص نخواهد بود و همه چیز در یک قرص خلاصه می‌شود؛ بدون شلوغی یا فراموشی!
تصور کنید با گسترش شخصی‌سازی داروها بیماری‌های مزمن نادر درمان پیدا کنند؛ آن هم با هزینه‌ای معقول و منطبق با نسخه و ترجیحات هرشخص!
شاید، یک روز، برای هر چیز فقط یک قرص باشد.

شتابدهنده دارویی هنام فارمد، آماده پذیرش طرح‌ها و ایده‌های استارتاپی شما در حوزه پرینت سه بعدی زیستی است. کافیست وارد وبسایت شده و ایده خود را ثبت کنید. از صفر راه اندازی استارتاپ تا صد رسیدن به درآمد و صادرات همراه شما هستیم.
شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد

منابع

سایت ونچربیت
سایت europianpharmaceuticalreview
سایت chemistryworld
مقالات ۳D printing in pharmaceutical sector
Recent findings and development of 3D printing technology in pharmaceutical formulation development

تبلیغات دیجی کول

مرضیه نظری

من مرضیه هستم، دانشجوی داروسازی ورودی ۹۵ دانشگاه آزاد تهران.به عقیده من ما در برهه ای هستیم که قراره شاهد آغاز تغییرات زیاد و نقش پررنگ استارت آپ ها و شتاب دهنده ها در حوزه های دارویی تو کشورمون باشیم. من سال هاست در زمینه زبان انگلیسی فعالیت می کنم و امیدوارم بتونم با کمک این توانایی اخبار خارجی استارت آپ های برجسته و تغییرات دنیای امروز رو به خوبی به شما منتقل کنم. پس با ما باشید تا ببینیم تو دنیا چی میگذره!

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *