ویژه | داستان موفقیت BioNTech در ساخت واکسن کرونا

 ویژه | داستان موفقیت BioNTech در ساخت واکسن کرونا

کدمطلب: ۹۹۰۹۰۲۰۳
تماس، عصر یکشنبه ۶ نوامبر صورت گرفت.
در حالی که اوگور شاهین و اوزلم تورچی در حال رسیدگی به اسناد و مدارک کارشان در خانه خود در نزدیکی شهر ماینتس آلمان بودند. این تماس تأیید کرد که کاری که آن‌ها در تمام عمر مشغول به آن بودند بلاخره به ثمر نشسته است. آن‌ها به موفقیت بزرگی دست یافتند.
موفقیتی که می‌تواند بشریت را از بیماری همه گیر کرونا نجات دهد!
این ماجرا، داستان موفقیت واکسن کرونا شرکت BioNTech است.

با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید.

واکسن کرونا شرکت BioNTech

یک واکسن احتمالی توسط شرکتی که این دو نفر ۱۲ سال پیش باهم بنیان نهادند، ایجاد شد.
واکسن کرونا شرکت BioNTech ، بیش از ۹۰ درصد در پیشگیری از بیماری کرونا موثر بود؛ درصدی که بسیار بالاتر از واکسن‌های پرکاربرد مثل آنفلوانزا، زونا یا هاری است. شرکت BioNTech برای اولین بار ثابت کرد که ویروس کشنده کرونا می‌تواند توسط علم و دانش نابود شود.

باوجود اینکه این دو محقق و بنیان گذار BioNTech از این خبر بسیار خوشحال بودند اما نه دکتر شاهین و نه همسرش دکتر تورچی قادر به توضیح دقیق علت کارکرد واکسن گرانبهای خود که با کد BNT162b2 شناخته می‌شود، نیستند.

نظر دکتر شاهین درمورد واکسن کرونا شرکت BioNTech

دکتر شاهین به فایننشیال تایمز گفت: این واکسن، توسط شرکت دارویی فایزر در ایالات متحده و با بیش از ۴۳۰۰۰ نفر شرکت کننده در شش کشور در حال تست شدن است. این واکسن را از برخی جهات می‌توان تقریباً یک واکسن عالی و کامل دانست. این کار با *مارشال سازی* تعدادی از ابزارهای مبارزه با عوامل بیماری‌زا به طور همزمان انجام می‌شود. به این امید که یک یا چند تا از این ابزارها بتوانند Sars-Cov-2 را شکست دهند.
اما تاکنون، شرکت BioNTech نمی داند کدام یک در واقع اثرگذارند!
*(مارشال سازی نوعی انتقال اطلاعات از یک پایگاه به پایگاه دیگر است.)

شرکت BioNTech

تفاوت واکسن BioNTech با واکسن‌های قدیمی

واکسن کرونا شرکت BioNTech با واکسن‌هایی بیماری‌هایی مثل سرخک و فلج اطفال که تقریبا ریشه کن شده‌اند متفاوت است.
پلتفرم جدیدی که واکسن BioNTech بر روی آن بنا شده است، معروف به RNA پیام رسان یا mRNA است.
این نوع واکسن از ویروس ضعیف یا غیرفعال برای ایجاد پاسخ ایمنی استفاده نمی‌کند، بلکه در عوض دستورالعمل‌های ژنتیکی را به بدن تزریق می‌کند. این روش قبلاً هرگز در صنعت داروسازی به صورت مجاز استفاده نشده و برای دهه‌ها با شک و تردید جامعه علمی روبرو بوده است. اما بحران ویروس کرونا باعث شد که دکتر شاهین و دکتر تورچی یکی از ویژگی‌های اصلی این فناوری را اثبات کنند؛ توانایی استقرار سریع نیروهای مختلف سیستم ایمنی در برابر یک هدف مشخص.

شرکت BioNTech

دکتر تورچی ، که مدیر ارشد بخش پزشکی شرکت BioNTech نیز هست می‌گوید: “این یک توفیق اجباری بود که ما در موقعیت مبارزه با این بیماری قرار گرفتیم. ما در زمینه ساخت RNA برای واکسن‌های سرطانی شخصی سازی شده تجربه زیادی داشتیم. فرآیندی که شرکت BioNTech تنها اخیرا موفق شد به ثبات کافی برای تولید آن در حجم و با کیفیت بالا برسد. اگر همه گیری سه سال پیش اتفاق می‌افتاد، شرایط بسیار دشوارتر بود.”

در مورد شرکت BioNTech ، در مقاله غول بیوتکنولوژی دنیا بیش‌تر بخوانید.

مروری بر گذشته بنیان گذاران شرکت BioNTech

دکتر شاهین و دکتر تورچی، هر دو متولد دهه ۱۹۶۰ از پدر و مادر ترکی بودند که پس از امضای توافق نامه مهاجرت آلمان غربی با آنکارا به منظور تقویت نیروی کار فرسوده پس از جنگ، به آلمان راه یافتند. آن‌ها گرچه در دانشگاه‌های جداگانه درس خواندند اما مسیرهای تقریباً یکسانی را طی کردند: ترکیبی از مدرک پزشکی با یک دوره دکترا: دکتر تورچی در زیست شناسی مولکولی و دکتر شاهین در ایمنی درمانی.
این زوج در اوایل دهه ۱۹۹۰ با یکدیگر ملاقات کردند.
به گفته خودشان معتقد بودند که رشته‌های دانشگاهی‌شان مکمل یکدیگر است. بنابراین ازدواج کردند تا رشته‌های دانشگاهی و مسیر زندگی‌شان را در کنار هم پیش ببرند! از آن زمان این زوج در تلاشند تا یک ابزار منحصر به فرد برای یافتن و مبارزه با آنتی ژن‌های تومورهای سرطان زا پیدا کنند.

شرکت BioNTech

ما به طور گسترده به بسیاری از فناوری‌های مختلف علاقه‌مند بودیم و هیچ یک از آن‌ها هنوز پذیرفته نشده بودند!

دکتر تورچی

دکتر شاهین معتقد است روش‌هایی مانند وکتورهای ویروسی یا پروتئین‌های نوترکیب با محدودیت‌هایی همراه بودند تا اینکه، در اواسط دهه ۱۹۹۰، این زوج با پلتفرم تازه‌ای معروف به mRNA آشنا شدند. به گفته کریستف هوبر، واکسن‌های mRNA علاوه بر این که “یک پلتفرم غیر عفونی” به شمار می‌روند به این معنی که هیچگونه خطر ابتلا به بیماری توسط آن‌ها تلقیح نمی‌شود، ویژگی مثبت دیگری نیز دارند؛ این نوع واکسن‌ها فقط با ارسال دستورالعمل‌هایی به سلول‌های بدن بیمار اجازه می‌دهند خود داروی خود را تولید کند. کریستوف هوبر یکی از پیشگامان علم ایمونوآنکولوژی است که به تاسیس شرکت BioNTech کمک کرده است.
وی در تاسیس شرکت Ganymed یعنی اولین شرکت دکتر شاهین و دکتر تورچی در سال ۲۰۰۲ نیز مشارکت داشته است.

اثبات این فناوری

با این وجود، جهان علم تا حد زیادی از این فناوری چشم پوشی می‌کرد، به خصوص پس از این که آزمایش‌های اولیه با روش‌های درمانی mRNA نشان داد که بدن با آن‌ها به عنوان یک متجاوز رفتار می‌کند و از رسیدن آن به سلول‌های مورد نظر جلوگیری می‌کند.

جامعه محققانی که به بررسی mRNA می‌پرداختیم بسیار کوچک بودند و حتی در همین جامعه کوچک نیز همه باهم اتفاق نظر نداشتیم.

دکتر شاهین

بازارهای سرمایه و شرکت‌های بزرگ دارویی نیز قانع نشدند. این باعث شد که در عوض به درمان با آنتی بادی در Ganymed بپردازند که متعاقباً در سال ۲۰۱۶ با قیمت تقریبی ۱.۴ میلیارد دلار فروخته شد.

در همین زمان ، دکتر شاهین تیم کوچکی از دانشمندان و همکاران را با خود به دانشگاه Mainz آورد، که به همراه Tübingen در ۱۰۰ مایلی جنوب آن، مجموعه‌ای از متخصص‌های پیشرفته mRNA بود. این گروه در هسته شرکت BioNTech باقی مانده است. در ژانویه سال ۲۰۲۰، دکتر شاهین که اعتیاد وی به مجلات علمی توسط دوستان و همکارانش تمسخر می‌شود، مقاله‌ای را در Lancet در مورد ویروس کرونا که در استان هوبئی چین ظهور کرده است خواند.

آغاز تحقیقات کشف واکسن کرونا

وی به سرعت دکتر تورچی و سایر اعضای هیئت مدیره شرکت BioNTech را متقاعد کرد که شواهد به یک عامل بیماری‌زا اشاره دارد که پتانسیل گسترش آن بسیار سریع‌تر از آن چیزی است که خبرنگاران به آن اشاره می‌کنند.

تنها دو هفته پس از علنی شدن توالی ژنتیکی Sars-Cov-2 در ۱۲ ژانویه، شرکت BioNTech برنامه تولید واکسن کرونا خود را آغاز کرد.

زمانی که سازمان بهداشت جهانی در اوایل ماه مارس همه گیری جهانی را اعلام کرد، این شرکت ۲۰ نامزد واکسن mRNA در حال توسعه داشت. چند روز بعد، BioNTech با فایزر و Fosun چین قرارداد امضا کرده بود تا در انجام آزمایش‌های بالینی و سپس تولید انبوه به آن کمک کنند.
در آن زمان دکتر شاهین گفته بود که تا پیش از پایان سال واکسن را آماده خواهد کرد.

سخن پایانی بخش اول

در پس اطمینان این زن و شوهر مبنی بر اینکه می‌توان واکسن را ظرف یک سال آماده نمود، رازی نهفته بود!
این راز چه بود؟
با شتابدهنده هنام همراه باشید تا در مقاله آینده به آن بپردازیم!

منبع

Financial Times

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *