سه‌گانه‌ی کرونا، مقاومت آنتی‌بیوتیکی و بیوتکنولوژی!

 سه‌گانه‌ی کرونا، مقاومت آنتی‌بیوتیکی و بیوتکنولوژی!

کد مطلب: ۹۹۰۷۰۱۱۱
مقاومت آنتی‌بیوتیکی خطر بزرگی است که جوامع و سیستم‌های درمانی را تهدید می‌کند.
همچنان که از دیرباز شاهد افزایش سرعت باورنکردنی این تهدید بوده‌ایم، امروزه شاهد افزایش رشد بیشتر مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها بواسطه پاندمی کرونا هستیم. این درحالی است که امروزه تولید آنتی‌بیوتیک‌های جدید محدود به چند کمپانی بیوتکنولوژی پزشکی کوچک و استارتاپ بیوتکنولوژی دارویی مستقر در شرکت‌های شتابدهنده دارویی می‌شود.
سرعت رشد تهدید جهانی باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک و سوپرباگ‌های دیگر در دوران پاندمی کرونا رشد بیشتری پیدا کرده‌ است. چرا که امروزه شاهد افزایش مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها به عنوان پروفیلاکسی ابتلا به عفونت‌های میکروبی ثانویه توسط بیماران کرونایی هستیم. سوپرباگ‌ها گونه‌هایی از باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها یا انگل‌ها هستند که به بیشتر آنتی‌بیوتیک‌های رایجی که در درمانشان استفاده می‌شود، مقاومت نشان‌می‌دهند.

همگام با افزایش هزینه‌های تولید و توسعه آتنی‌بیوتیک‌های جدید، آنتی‌بیوتیک‌های جدید کمتری روانه بازار می‌شوند. در روزگاری که اکثر کمپانی‌های بزرگ از این حوزه خارج شده‌اند، کمپانی‌های کوچک بیوتکنولوژی دارویی چطور به این تهدید پاسخ می‌دهند؟ راه درست حمایت از آن‌ها چیست؟ آیا استارتاپ ‌های بیوتکنولوژی دارویی و شرکت‌های شتابدهنده دارویی راه نجات را هموار می‌کنند؟!
با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان این مقاله همراه باشید!

کرونا و گزارشات CDC

بر اساس آمار از زمان ظهور کووید۱۹ شاهد افزایش مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان بیماری‌ها بوده‌ایم. درحالی که بیشتر این بیماری‌ها علائم بیماری ویروسی کووید۱۹ بوده‌اند.
افزایش تماس با محیط بیمارستان‌ها و مداخلات Invasive همراه با افزایش مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها احتمال ظهور و گسترش پاتوژن‌های مقاوم به درمان را افزایش می‌دهند.   

CDC

   برای بررسی تاثیر دقیق پاندمی در مقاومت آنتی‌بیوتیکی نکات نامعین بسیاری وجود دارد.
با این حال یک مطالعه بیماران کرونایی در آسیا نشان داد ۷۰% بیماران آنتی‌بیوتیک دریافت کرده‌اند درحالی که  تنها ۱۰% آن‌ها مبتلا به عفونت‌های ثانویه باکتریایی و قارچی بوده‌اند. این مطالعه همچنین از استفاده مکرر از آنتی‌بیوتیک‌های وسیع‌الطیف در این مراکز خبر داد. این داده‌ها به نگرانی بیشتر محققان در تاثیر طولانی مدت این اقدامات در افزایش تهدید مقاومت میکروبی، دامن زد.

پارادوکس آنتی‌بیوتیکی

کاهش ورورد آنتی‌بیوتیک‌های جدید به بازار
کاهش قابل توجه ورود آنتی‌بیوتیک‌های جدید به بازار

آنتی بیوتیک‌ها باعث رشد کمپانی‌های داروسازی در قرن ۲۰ام شدند.
آنها یکی از پرتقاضاترین کلاس‌های دارویی در جامعه هستند. اما در یک پارادوکس تلخ بازار دارویی آن‌ها در شرایط مساعدی به‌سر نمی‌برد. در دو دهه اخیر سازمان‌های بزرگی که حاکمان زمین در کشف و توسعه آنتی‌بیوتیک‌ها بودند از این کسب و کار خارج شده‌اند. به گفته‌ آن‌ها قیمت‌گذاری این محصولات ارزشمند پایین‌تر از آن است که کفاف هزینه‌های کشف و توسعه آن‌ها را بدهد. امروزه بیشتر کمپانی‌هایی که در زمینه آنتی‌بیوتیک‌ها کار می‌کنند کمپانی‌های کوچک بیوتکنولوژی دارویی و شرکت‌های شتابدهنده دارویی هستند. بیایید نگاهی کوتاه به مشکلات بازار آنتی‌بیوتیک‌ها داشته باشیم:

 1. هزینه‌های بالا: معرفی یک آنتی‌بیوتیک جدید به بازار هزینه‌های سرسام‌ آوری دارد.
  تنها حدود ۱۴% از آنتی‌بیوتیک‌های فاز۱ مطالعات بالینی موفق به کسب تاییدیه می‌شوند. همچنین هزینه‌ی توسعه‌ی یک دارو تا گرفتن تاییدیه FDA، بدون هزینه‌های مارکتینگ و … ۱.۴بیلیون دلار تخمین زده می‌شود.
 2. عمر کوتاه: آنتی‌بیوتیک‌ها برای کشتن میکروارگانیسم‌ها به‌کار می‌روند. موجودات زنده‌ای که برای زنده ماندن منطبق با شرایط جدید تغییر می‌کنند. به محض تولید ترکیبات جدید پاتوژن‌ها شروع به پیدا کردن استراتژی‌های جدیدی برای زنده ماندن می‌کنند. درنتیجه عمر مفید آنتی‌بیوتیک‌ها در بازار کوتاه خواهد بود.
 3. تقاضای نسبی پایین: افراد نسبتا اندکی مبتلا به عفونت‌های مقاوم به درمان می‌شوند و درنتیجه به آنتی‌بیوتیک‌های جدید احتیاج خواهند داشت. به گزارش CDC تعداد بیماران مبتلا به عفونت‌های مقاوم در ایالات متحده سالیانه ۲.۸ میلیون تخمین زده می‌شود. این درحالی است که سالانه ۷.۴ میلیون نفر بیمار دیابتی مقید به تزریق روزانه انسولین می‌باشند.

بیوتکنولوژی چطور با مقاومت دارویی مقابله می‌کند؟

کمپانی‌های بیوتکنولوژی پزشکی مثل Basilea, AiCuris و Curetis به جدیت این مسئله پی برده و دنبال راه‌حل برای این مشکل هستند.

کمپانی بیوتکنولوژی پزشکی Basilea

سفتوبیپرول
cephtobiprole/zevtera

Basilea  یک کمپانی بیوتکنولوژی پزشکی سهامی عام در سوییس می‌باشد.
این کمپانی در سال ۲۰۰۰ به عنوان یک استارتاپ اسپین-اوت از شرکت روش تاسیس شد و در شهر بازل سوئیس قرار دارد. فعالیت این کمپانی در زمینه‌های انکولوژی، آنتی‌بیوتیک‌های بیمارستانی و ضدقارچ‌های بیمارستانی می‌باشد.
تمرکز این کمپانی روی بهبود عملکرد آنتی‌بیوتیک‌های موجود برای درمان پاتوژن‌های MDR می‌باشد.
آن‌ها همچنین به تحقیق درخصوص مکانسیم‌ها و تارگت‌های جدیدی که هنوز وارد بازار نشده‌اند می‌پردازند.

محصول این کمپانی ceftobiprole با نام تجاری zevtera می‌باشد.
این محصول در سال ۲۰۱۴ تاییدیه EMA گرفت و بسیاری از میکروارگانیسم‌های گرم مثبت و گرم منفی و MRSA را پوشش می‌دهد. از این محصول در درمان پنومونی به خصوص پنومونی بیمارستانی استفاده می‌شود.
درحال حاضر سفتوبیپرول در فاز۳ آزمایشات بالینی برای درمان عفونت‌های پوستی و عفونت‌های خونی ناشی از استافیلوکوکوس اورئوس قرار دارد. پروژه‌ی سفتوبیپرول مشترکا توسط سازمان خدمات انسانی و بهداشت آمریکا و سازمان توسعه و تحقیقات پیشرفته بیوتکونولوژی (BARDA) حمایت مالی می‌شود.
BARDA با فراهم کردن ۱۲۸ میلیون دلار حدود ۷۰% هزینه‌های توسعه و تحقیقات را پوشش می‌دهد.

ما با WHO ، IDSA و سازمان‌های دیگر هم ‌نظر هستیم و باور داریم که برای مقابله با مقاومت دارویی به تلاش متقابل و همکاری میان صنعت، شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی نیاز داریم.

کمپانی بیوتکنولوژی AiCuris

استارتاپ بیوتکنولوژی دارویی
خط تولید aicuris

این کمپانی بیوتکنولوژی پزشکی در سال ۲۰۰۶ به عنوان یک استارتاپ اسپین-اف از شرکت بایر تاسیس شد. تمرکز کامل سیستم تحقیقاتی این شرکت روی ملکول‌هایی است که با مکانسیم‌های عمل جدید باکتری را از بین می‌برند.
این کمپانی همچنین روی مشتقات ترکیبات شیمیایی جدید تحقیق می‌کند.

تمرکز ما روی دارویی‌هایی است که تفاوت‌های فاحشی با داروهای موجود در مارکت دارند.
این تفاوت‌ها خصوصیات شیمیایی، مکانیسم عمل و نقاط حمله را دربر می‌گیرند. درنتیجه این داروها با طراحی متفاوتی که دارند مقاومت دارویی را پشت‌سر می‌گذارند.

تمرکز اصلی این کمپانی روی باکتری‌های گرم منفی می‌باشد و انتروباکتریاسه‌های مقاوم به کارباپنم را بزرگترین تهدید باکتریایی می‌دانند. این کمپانی بیوتکنولوژی همچنین یک داروی جدید بیولوژیک تعدیل کننده ایمنی، AIC649، کشف کرده است. این دارو در فاز۱ مطالعات بالینی می‌باشد. توانایی AIC649 در تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس‌های مختلف این ترکیب را تبدیل به یک درمان وسیع‌الطیف خط اولی بالقوه در پاندمی این روزها و پاندمی‌های آینده می‌کند.

Curetis 

استارتاپ بیوتکنولوژی پزشکی
کارتریج‌های تشخیصی Unyvero

دیگر بازیکنان صنعت در زمینه شناسایی و تشخیص باکتری‌ها فعالیت می‌کنند.
Curetis  یک کمپانی بیوتکنولوژی دارویی آلمانی می‌باشد. این کمپانی به توسعه و تجاری‌سازی Unyvero برای تشخیص بیماری‌های عفونی جدی در بیماران بستری مشغول می‌باشد. Unyvero یک کارتریج حاوی تست‌هایی برای تشخیص بیش از ۱۳۰ هدف، عفونت و بیماری می‌باشد و طی ۴ تا ۵ ساعت جواب تشخیص آن آماده می‌شود. این درحالی است که برای پاسخدهی تست‌های میکروبیولوژیک باید حداقل ۲ روز صبر کرد. این کارتریج می‌تواند شامل تست‌هایی برای شناسایی ۱۶ تا ۲۲ مارکر مقاومت ژنی باشد که به تشخیص باکتری‌های مقاوم کمک می‍‌کند.

آنالیز مقاومت آنتی‌بیوتیکی که توسط Unyvero فراهم می‌شود اطلاعاتی حیاتی را برای انتخاب بهترین درمان در روزهای اولیه در اختیار ما قرار می‌دهد. مقاومت آنتی‌بیوتیکی یک پدیده پویاست و به سرعت تغییر پیدا می‌کند. نتایج ممکن است تکرار شوند اما به سادگی قابل پیش‌بینی نیستند.

  چه زمان باید از آنتی‌بیوتیک‌های جدید استفاده کرد؟

سوال اصلی اینجاست که پس از ورود این آنتی‌بیوتیک‌های ارزشمند به بازار چطور از آن‌ها استفاده کنیم؟
آیا داروهای جدید باید کنار گذاشته شوند و هرزمان داروهای قدیمی در درمان شکست خوردند از آن‌ها استفاده کرد؟ درحالی که این رویکرد کار را برای کمپانی‌های مادر در جبران هزینه‌های تولید سخت می‌کند. در صورت اتخاذ این مسیر کمپانی‌ها چطور برای سرمایه‌گذاری روی آنتی‌بیوتیک‌های جدید دلگرم بشوند؟
حقیقت این است که گزینه‌های درمانی ما نباید به یک درمان محدود شوند و ما به درمان‌های جدید بیشتری نیاز داریم. لزوما بهترین گزینه این نیست که تا زمان نیاز مبرم از آنتی‌بیوتیک‌های جدید چشم‌پوشی کنیم. بلکه باید از آن‌ها به درستی استفاده کنیم. در نهایت هرگونه‌ی باکتریایی روش خاص خودش را برای مقاومت عرضه می‌کند.

کلام پایانی

باسیلی یکی از معدود کمپانی‌هایی است توانسته‌ است در سال‌های اخیر ترکیب جدیدی را وارد بازار کند.
جا برای بازیکنان بیشتری در این حوزه هست و تنها رقابت، چالشی سد راه این استارتاپ ‌ها محسوب نمی‌شود. نیاز به آنتی‌بیوتیک‌های جدید هرگز پایان نمی‌یابد و تعداد انگشت شمار آنتی‌بیوتیک‌های جدیدی که در اختیار ما است پاسخگوی این نیاز نمی‌باشد.
رویایی با تهدید قریب‌الوقوع مقاومت آنتی‌بیوتیکی مستلزم همکاری نزدیک دولت‌ها و بخش‌های خصوصی و دولتی با یکدیگر می‌باشد.
زمان حمایت از کمپانی‌های کوچک بیوتکنولوژی پزشکی که نوآوران حقیقی تحقیق و توسعه این داروها هستند؛ همین امروز است.  

شتابدهنده دارویی هنام فارمد، آماده پذیرش طرح‌ها و ایده‌های شما در حوزه‌های استارتاپ بیوتکنولوژی دارویی و توسعه فناوری‌های بیوتکنولوژیک است. کافیست وارد وبسایت شده و ایده خود را ثبت کنید.
از صفر راه اندازی استارتاپ تا صد رسیدن به درآمد و صادرات همراه شما هستیم.
شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد

منابع

 1. How covid-19 is accelerating the threat of antimicrobial resistance
 2. The antibiotic paradox: why companies can’t afford to create life-saving drugs
 3. basilea
 4. aicuris
 5. curetis
 6. Rise of the Superbugs: How is Biotech Fighting Antibiotic Resistance?
تبلیغات دیجی کول

مرضیه نظری

من مرضیه هستم، دانشجوی داروسازی ورودی ۹۵ دانشگاه آزاد تهران.به عقیده من ما در برهه ای هستیم که قراره شاهد آغاز تغییرات زیاد و نقش پررنگ استارت آپ ها و شتاب دهنده ها در حوزه های دارویی تو کشورمون باشیم. من سال هاست در زمینه زبان انگلیسی فعالیت می کنم و امیدوارم بتونم با کمک این توانایی اخبار خارجی استارت آپ های برجسته و تغییرات دنیای امروز رو به خوبی به شما منتقل کنم. پس با ما باشید تا ببینیم تو دنیا چی میگذره!

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

1 نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *