آشنایی با شرکت BioNTech ، تولید کننده واکسن کرونا

 آشنایی با شرکت BioNTech ، تولید کننده واکسن کرونا

کد مطلب: ۹۹۰۹۰۱۰۲
BioNTech، استارتاپ بیوتکنولوژی آلمانی است که به تازگی موفقیت واکسن مشترک خود را برای ویروس کرونا اعلام کرده است. این استارتاپ توسط مهاجرین ترک تاسیس شد. توسط شتابدهنده‌هایی از آمریکا و آسیا مورد حمایت قرار گرفت و اکنون در  Nasdaq قرار دارد.
BioNTech با همکاری شرکت داروسازی فایزر، اولین سازنده واکسن کرونا در جهان است که آزمایش‌های بالینی را با موفقیت پشت سر گذاشته است. آزمایشات انجام شده بر روی هزاران داوطلب هیچ گونه نگرانی جدی در زمینه ایمنی نداشته است. احتمالا این دو شرکت در اواخر ماه جاری به دنبال مجوز استفاده اضطراری برای واکسن در ایالات متحده خواهند بود. ارزش شرکت BioNTech از زمان آغاز همه گیر شدن ویروس کرونا، از ۴.۶ میلیارد دلار در سال گذشته به ۲۵ میلیارد دلار افزایش یافته است.

برای آشنایی با این شرکت بیوتکنولوژی با تیم تحریریه علمی شتابدهنده دارویی هنام همراه باشید.

لیست مقالات حوزه بیوتکنولوژی در بلاگ هنام:

داستان تاسیس شرکت بیوتکنولوژی  BioNTech:

بنیان‌گذاران این شرکت آقای Uğur Şahinو همسرش Özlem Türeci هستند. هر دو مهاجرین ترک به آلمان هستند. شاهین اوگور و همسرش تورچی هر دو در حیطه پزشکی بالینی کار می‌کردند. این دو در یک بیمارستان آموزشی در هامبورگ با هم آشنا شدند. تحقیقات پزشکی، و به ویژه انکولوژی، علاقه مشترک آن‌ها شد. تورچی در یک مصاحبه رسانه‌ای گفت که حتی در روز عروسی، آن‌ها وقت خود را برای کارهای آزمایشگاهی گذاشتند.

شاهین اورگو و اوزلم تورچی در شرکت بیوتکنولوژی BioNTech - 1
شاهین اورگو و اوزلم تورچی – بنیان‌گذاران BioNTech

این زوج در سال ۲۰۰۱ وارد دنیای تجارت شدند. سپس شرکت دارویی Ganymed  را با هدف تولید آنتی بادی‌های ضد سرطان تاسیس کردند. این شرکت قبل از اینکه در سال ۲۰۱۶ با قیمت ۱.۴ میلیارد دلار به Astellas ژاپن فروخته شود، موفق به جذب سرمایه از MIG  شد. در همان زمان، شاهین و تورچی در حال کار بر روی BioNTech بودند که در سال ۲۰۰۸ تاسیس شد. این شرکت بیوتکنولوژی اگرچه هنوز بر روی درمان‌های سرطان و ایمونولوژی متمرکز است، اما تمرکز گسترده‌تری نسبت به Ganymed  دارد. تحقیقات اولیه BioNTech به بررسی mRNA، پیام رسانی برای قرار دادن دستورالعمل‌های ژنتیکی در سلول‌ها می‌پردازد.

رقابت بر سر ساخت واکسن:

واکسن کرونا با همکاری شرکت بیوتکنولوژی BioNTech و فایزر - 2

در ژانویه، هنگامی که شاهین با مقاله علمی در مورد شیوع ویروس کرونا در ووهان روبرو شد، متوجه شد که ارتباط بین داروهای mRNA  ضد سرطان و واکسن‌های ویروسی mRNA چقدر کم است. بعد از آن گروه ویژه واکسن تشکیل شد و ۵۰۰ کارمند به این پروژه اعزام شدند. سپس BioNTech در مارس با Pfizer وارد همکاری در این پروژه شد. وقتی خبر واکسن منتشر شد، شاهین به رویترز گفت که این واکسن “موفقیت فوق العاده‌ای” نشان داده است.

“این مطمئناً چیزی نیست که شما به راحتی به عنوان یک دانشمند جدی بیان کنید. اما از همان ابتدا در قلمروهای ممکن بود.

شاهین اورگو، بنیان‌گذار BioNTech

منبع:

Sifted

تبلیغات دیجی کول

ملیحه عظیمی زاده

من ملیحه عظیمی زاده هستم، دانشجوی سال سوم داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران. مدتی هست که در حوزه‌ی تولید و بازاریابی محتوا فعالیت می‌کنم و به دیجیتال مارکتینگ و سئو علاقه‌مندم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *