یافتن سرطان ریه از تصاویر CT اسکن با هوش مصنوعی

 یافتن سرطان ریه از تصاویر CT اسکن با هوش مصنوعی

تشخیص سرطان ریه از روی تصاویر CT اسکن با استفاده از هوش مصنوعی

کد مطلب: ۹۹۰۶۰۳۰۶
پروژه‌ای در روسیه در حال اجرا است که در آن از پلتفورم هوش مصنوعی برای پایش تصاویر CT اسکن و تشخیص سرطان ریه استفاده می‌شود. برای این کار، روس‌ها یک سیستم یکپارچه رادیولوژی ایجاد کرده‌اند که به این پلتفورم متصل است.

استفاده از هوش مصنوعی در رادیولوژی:

روس‌ها قصد دارند تا از پلتفورم هوش مصنوعی برای تشخیص علائم سرطان ریه استفاده کنند.
وزارت بهداشت روسیه اعلام کرده است که از این فناوری برای بررسی نشانه‌های سرطان ریه در CT اسکن بیماران بهره می‌برد.
روسیه از این برنامه به عنوان بخشی از پروژه پیاده‌سازی فناوری AI (artificial intelligence) در رادیولوژی استفاده می‌کند.

توسعه یک نرم افزار برای هوش مصنوعی

Botkin.AI یک پلتفورم نرم‌افزاری روسی است که با سیستم اطلاعات رادیولوژی یکپارچه مسکو ادغام شده است و اجازه می‌دهد مطالعه‌های CT اسکن ۴۶ سازمان پزشکی متصل به هم، با استفاده از هوش مصنوعی به صورت خودکار انجام شود و در نهایت تجزیه و تحلیل با این فناوری انجام گیرد.

علاوه‌براین، برنامه‌ریزی شده است که تعداد زیادی اسکن که در طی بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ برای تشخیص بیماری انجام شده با این پلتفورم بررسی شود تا از آن برای تشخیص تومور بدخیم در ریه استفاده شود.
در این روش از روی آسیبی که بافت در اثر ویروس کووید ۱۹ دیده تومور سرطان بدخیم شناسایی می‌شود.

تامین مالی

بودجه این پلتفورم هوش مصنوعی با کمک مالی بنیاد اسکولکوف تامین شده است، سازمانی غیر انتفاعی دولتی که از کارآفرینی فناوری در روسیه حماتی می‌کند.
به اعتقاد متخصصان پلتفورم Botkin.AI  گسترش خواهد یافت و برای کمک به تشخیص سرطان پستان، مطالعات اشعه ایکس دیجیتال و ماموگرافی به کار گرفته خواهد شد.

در هنام بخوانید: خبر | جذب سرمایه برای توسعه پلتفورم ایمنی‌ درمانی

چرا این فناوری مهم است؟

این پروژه به پروژه مراقبت‌های بهداشتی دولت ملی روسیه کمک خواهد کرد تا میزان تشخیص سرطان ریه در مراحل اولیه را افزایش دهد. تا به امروز، فناوری هوش مصنوعی بیش از ۷ هزار مطالعه و تحلیل را انجام داده است و برنامه‌ریزی شده که هر ماه ۲۰ هزار مطالعه انجام شود که این بزرگترین پروژه استفاده از این فناوری در رادیولوژی در جهان است.

انگلستان نیز به تازگی برای تشخیص سرطان از هوش مصنوعی استفاده کرده است و این فناوری توسط یکی از شرکت‌های بریتانیایی به کار گرفته شده است. در آمریکا نیز از این فناوری برای تشخیص کووید ۱۹ استفاده شده است به طوری که سی‌تی‌اسکن قفسه سینه بیمارانی با این فناوری بررسی شده است.

منبع:
healthcareitnews

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *