داروهای جدید هوش مصنوعی در راه بازار!

داروهای جدید هوش مصنوعی در راه بازار!

کد مطلب: ۹۹۰۷۰۲۱۲
کشف و توسعه داروی جدید به طور معمول بین ۴.۵ تا ۵ سال و گاهی تا ۱۰ سال به طول می‌انجامد.
استارتاپ انگلیسی Exscientia  با همکاری شرکت ژاپنی Sumitomo Dainippon Pharma با استفاده از هوش مصنوعی توانسته‌اند این زمان را به کمتر از یک سال کاهش دهند. هم‌چنین استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی باعث شده است هزینه تولید هر مولکول دارویی به حدود یک سوم کاهش یابد.
محصول دارویی تولید شده توسط این دو شرکت، اکنون در فاز یک مطالعات بالینی انسانی قرار دارد.
نام این دارو DSP-1181 است.
این ترکیب نخستین داروی ساخته شده با استفاده از هوش مصنوعی است که موفق شده وارد فاز مطالعات انسانی شود. داروی طولانی اثر DSP-1181 آگونیست گیرنده سروتونینی ۵-HT1A در درمان اختلال وسواس فکری (OCD) کاربرد دارد.
حدود یک میلیون نفر در ژاپن و سه میلیون نفر در آمریکا از این بیماری رنج می‌برند.

داستان یک همکاری مشترک با کمک هوش مصنوعی:

کشف داروی جدید به صرف چند سال زمان و میلیون‌ها دلار هزینه نیاز دارد.
هوش مصنوعی می‌تواند این فرآیند را سریع‌تر، کم هزینه‌تر و با دقت و کیفیت بیشتری به انجام برساند. به همین منظور استارتاپ انگلیسی Exscientia  و شرکت ژاپنی Sumitomo Dainippon Pharma در یک پروژه مشترک به تولید داروی جدید با استفاده از هوش مصنوعی پرداختند. نتیجه این همکاری بسیار موفقیت آمیز بود. محصول این دو شرکت نخستین داروی ساخته شده با استفاده از هوش مصنوعی است که موفق شده وارد فاز مطالعات انسانی شود. نام این دارو DSP-1181 است. استارتاپ Exscientia در ژانویه سال جاری اعلام کرد داروی DSP-1181 قرار است در ژاپن وارد فاز یک مطالعات بالینی انسانی شود.

استارتاپ هوش مصنوعی - 1

استفاده از هوش مصنوعی در تولید این دارو باعث شد فرآیند کشف دارو در یک پنجم زمان معمول عملی شود. هم‌چنین کاندید دارویی مناسب از بین ۳۵۰ مولکول در مقایسه با ۲۵۰۰ مولکول (در حالت عادی) یافت شد.

در هنام بخوانید: استارتاپ‌های هوش مصنوعی به دنبال راه نوین کشف دارو

مکانیسم دارو:

داروی طولانی اثر DSP-1181 آگونیست گیرنده سروتونینی ۵-HT1A در درمان اختلال وسواس فکری  (OCD)کاربرد دارد. داروی DSP-1181 بر خلاف سایر داروهای موجود، آگونیست کامل گیرنده سروتونینی ۵-HT1A است. هم‌چنین این دارو نیمه عمر بالاتری نسبت به سایرین دارد. این امر محققین را امیدوار ساخته است که DSP-1181 بتواند اثر قوی‌تر و طولانی‌تری داشته باشد. به گفته پروفسور Andrew Hopkins، مدیر اجرایی استارتاپ Exscientia، این دارو مدارهای عصبی مربوط به OCD را دستکاری کرده و به همین دلیل شروع اثر سریع‌تری از درمان‌های استاندارد دارد.

نحوه کار داروی استارتاپ مرتبط با حوزه هوش مصنوعی

اختلال وسواس فکری چیست؟

اختلال وسواس فکری نوعی اختلال است که در آن فرد افکار، عقاید یا احساسات تکراری و ناخواسته دارد.
رفتارهای تکراری این افراد مانند شستن دست، بررسی کارها یا تمیز کردن، می‌تواند به طور قابل توجهی در فعالیت‌های روزمره و تعاملات اجتماعی آن‌ها اختلال ایجاد کند. بسیاری از مبتلایان به اختلال وسواس فکری می‌دانند که وسواس آنها درست نیست اما کنترلی بر آن ندارند. در حال حاضر از داروهایی نظیر Clomipramine، Fluoxetine، Fluvoxamine و Paroxetine برای درمان OCD استفاده می‌شود.

هوش مصنوعی در طراحی دارو:

محققین داده‌های شیمیایی لازم برای کشف این دارو را در یک سیستم مرکزی تحت عنوان Centaur Chemist TM جمع آوری کردند. با استفاده از الگوریتم‌های حاصل از پردازش این داده‌ها، ماده شیمیایی جدید با مشخصات مولکولی مورد نظر شناسایی شد. در مرحله اول، هوش مصنوعی میلیون‌ها مولکول جدید را شناسایی می‌کند که دارای ویژگی‌های مورد نظر هستند. سپس از یادگیری ماشینی برای پیش‌بینی این‌که کدام ترکیبات در برابر هزاران پروتئین در بدن فعال خواهند شد، استفاده می‌شود. در مرحله سوم با کمک الگوریتم هوش مصنوعی به نام یادگیری فعال، ترکیبات برای ساخت و آزمایش اولویت بندی می‌شوند. با استفاده از این الگوریتم، هر اتم موجود در مولکول به طور دقیق مهندسی می‌شود و به این ترتیب طراحی داروها با دقت زیادی انجام می‌شود.

مزایای استفاده از هوش مصنوعی:

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از هوش مصنوعی، افزایش سرعت فرآیند کشف دارو است.
این مهم بخصوص در فاز پیش بالینی رخ می‌دهد.
در این حالت کاندیدهای مناسب برای مطالعات بالینی سریع‌تر شناسایی می‌شوند. یکی از مشکلاتی که صنعت داروسازی با آن روبرو است، بهره‌وری و سودمندی است. با استفاده از هوش مصنوعی می‌توان نرخ بازگشت سرمایه را افزایش داد. کاهش هزینه‌ها در بلند مدت می‌تواند شرایط را برای کشف داروهای جدید بیشتری فراهم کند.
در کنار این مزایا، مهم‌ترین ویژگی‌های این دارو آن است که DSP-1181 یک مولکول کاملا جدید است. بنابراین استفاده از ترکیبی از استراتژی و خلاقیت انسانی در کنار مزایای الگوریتم هوش مصنوعی می‌تواند انبوهی از تاکتیک‌های جدید را برای حل مشکلات مسیر کشف دارو ارائه دهد.

در هنام بخوانید: بزرگان صنعت دارویی دنیا با هوش مصنوعی چه می‌کنند؟

استارتاپ Exscientia:

این استارتاپ در سال ۲۰۱۲ در انگلیس تاسیس شد.
Exscientia بر روی تولید داروهای جدید با تکیه بر هوش مصنوعی تمرکز می‌کند. این استارتاپ موفق شد نخستین داروی ساخته شده با کمک هوش مصنوعی را وارد فاز مطالعات انسانی کند. در Exscientia با ترکیب قدرت پردازش هوش مصنوعی و خلاقیت و تخصص دانشمندان، داده‌های ارزشمندی به دست می‌آید. این داده‌ها کمک می‌کنند تا زمان لازم برای مراحل پیش بالینی تولید دارو به یک چهارم کاهش یابند.
در نتیجه درمان های جدید در زمان سریع‌تری در اختیار بیماران سراسر جهان قرار می‌گیرد.
این استارتاپ هم‌چنین با برخی شرکت‌های بزرگ دارویی مانند بایر، سانوفی و GSK در قالب پروژه‌هایی همکاری داشته است.

منابع:

تبلیغات دیجی کول

ملیحه عظیمی زاده

من ملیحه عظیمی زاده هستم، دانشجوی سال سوم داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران. مدتی هست که در حوزه‌ی تولید و بازاریابی محتوا فعالیت می‌کنم و به دیجیتال مارکتینگ و سئو علاقه‌مندم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *