توسعه یک نانو دارو خوراکی برای مقابله با سالک

 توسعه یک نانو دارو خوراکی برای مقابله با سالک

توسعه نانو دارو خوراکی برای مقابله با سالک

کد مطلب: ۹۹۰۶۰۳۱۰
برای تولید یک نانو دارو خوراکی ضد سالک محققان از نانو ذرات لیپیدی اصلاح شده استفاده کردند و دو داروی مختلف را با کمک نانو فناوری درون این ذرات کپسوله کردند.

اصلاح دو ترکیب درمانی با کمک نانو فناوری

محققان موسسه علم و فناوری نانو (INST)  موفق به توسعه یک نانو دارو خوراکی شدند. در این نانو دارو، از اصلاح سطحی نانوذرات لیپیدی صلب استفاده شده است.
به گفته تیم تحقیقاتی این پروژه، تاکنون هیچ مطالعه‌ای گزارش نشده که در آن ترکیب از دو داروی ضد سالک و از طریق اصلاح نانو داروی خوراکی جدیدی ساخته شده باشد.
این دارو به عنوان روش درمانی برای مقابله با سالک احشایی ارئه شده است.سالک احشایی یا کالاآزار یک بیماری انگلی مزمن بوده که در حیوانات دیده می‌شود و در اثر گزش نوعی پشه از حیوان آلوده به انسان منتقل می‌شود.
مزیت به کار رفته در این پروژه آن است که از اصلاح سطحی ۲ هیدروکسی پروپیل بتا سیکلودکسترین (HPCD) به عنوان یک رویکرد امیداورکننده برای تحویل خوراکی داروی ضدسالک استفاده شده است.

این نانو دارو چگونه تولید می‌شود؟

این مطالعه به سرپرستی شیام لالم از INST انجام شده است.
در این بررسی، دو داروی آمفوتریسین بی و پارومومایسین در نانوذرات لیپیدی صلب کپسوله شده و با  2 هیدروکسی پروپیل بتا سیکلودکسترین اصلاح شده است.
پتانسیل درمانی خوراکی این فرمولاسیون را برای درمان سالک احشایی بررسی بررسی شده است.

آنها از روش تبخیر حلال آمولسیون برای تهیه نانوذرات لیپیدی صلب استفاده کردند، نانوذراتی که با دو دارو پر شده‌اند. این سیستم تحویل دارویی ترکیبی برای  کاهش رشد آماستیگوت داخل سلولی در ماکروفاژهای آلوده به L. donovani و نوعی انگل کبدی در موش‌های آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار گرفته و هیچ گونه عارض جانبی قابل توجهی دیده نشده است.

در صفحه نانو تکنولوژی هنام بخوانید: چشم انداز ساخت داروهای نوین با کمک نانو تکنولوژی

میزبان مولکولی این نانو دارو

۲-هیدروکسی پروپیل بتا سیکلودکسترین یک الیگوساگارید حلقوی است که به عنوان میزبان مولکولی شناخته می‌شود که طریق برهمکنش‌های غیرکووالانسی، مولکول‌های مهمان محلول در آب را در حفره آبگریز خود قرار می‌دهد.

به گفته تیم تحقیقاتی INST، نانوذرات جامد لیپیدی می‌تواند با حفظ قابلیت انحلال دارو در سیستم گوارش، به افزایش جذب خوراکی ماده درمانی کمک کند.

این پروژه که توسط تیم تحقیقاتی INST انجام شده ممکن است منجر به ثبت پتنت شود.
استفاده از دوز پایین داروهای خالص از طریق فناوری‌نانو باعث کاهش سمیت می‌شود چیزی که به عنوان مانع عمده برای درمان از طریق خوراکی شناخته می شود.

منبع:
biospectrumindia

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *