توسعه داروهای مبتنی بر عصاره شاهدانه با نانو فناوری

 توسعه داروهای مبتنی بر عصاره شاهدانه با نانو فناوری

فناوری‌نانو به توسعه داروهای مبتنی بر عصاره شاهدانه کمک می‌کند

کد مطلب: ۹۹۰۶۰۳۱۲
با کپسوله‌کرده کانابینوئید به کمک نانو فناوری پزشکی می‌تواند جذب آن را افزایش داده، از این ماده درون سیستم گوارش محافظت کرده و در نهایت رهایش هدفمند آن‌ها با نانو ربات ها را در سلول‌های هدف مدیریت کند.

دنیای دارورسانی با نانو ربات‌ها

دنیایی را تصور کنید که در آن یک نانو ربات می‌تواند عصاره گیاه شاهدانه (کانابینوئید) را مستقیم به گیرنده‌های ECS منتقل کند. یا اینکه این نانو ربات، هر نوع محموله دارویی را وارد سلول‌های هدف نظیر سلول‌های سرطانی کند.
چنین رویایی در آینده نزدیک قابل دسترسی است؛ دانشمندان در حال توسعه نانو دارو ها هستند.

اهمیت عصاره گیاه شاهدانه

در عصاره گیاه شاهدانه، گروهی از ترکیبات نظیر کانابینوئید، ترپن و فلاونوئید وجود دارد که دانشمندان در حال رمزگشایی از این ساختارهای پیچیده دارویی هستند. با استفاده از نانو فناوری پزشکی می‌توان از پتانسیل‌ بیشتر این ماده برای درمان بیماری‌ها استفاده کرد. نانو فناوری پزشکی، این امکان را برای محققان فراهم می‌کند که از نانو ذرات به عنوان حمل‌کننده برای رهایش دارو به یک نقطه ویژه در بدن استفاده کرد.

همگرایی نانو فناوری پزشکی و کانابینوئیدها

این وعده بزرگ وجود دارد که نانو فناوری به کانابینوئیدها کمک کند تا از آنها برای تولید داروهای مختلفی برای درمان سرطان، پارکینسون، دیابت و طیف وسیعی از داروهای ضدالتهاب استفاده کرد.
نانو فناوری پزشکی می‌تواند به محققان در شناسایی یک بیماری در مراحل اولیه کمک کند و سپس کانابینوئید به صورت هدفمند برای اصلاح رفتار سلول با کمک نانومواد رهاسازی شود. حتی ممکن است نانو ربات بتواند یک گیرنده ویژه اندوکانبینوئیدی را هدف قرار دهد تا کل روند التهاب بیماری خاموش شود.

سیستم‌های نانوتحویل کانابینوئیدها در حال حاضر وارد جریان اصلی پژوهش شده‌اند و دانشمندان در حال کار روی کانابینوئیدهای مهندسی شده است تا از آنها را بتوانند وارد سلول‌ها کنند.

در بخش نانو فناوری هنام بخوانید: بررسی سیستم‌ های داروسازی نوین به روش نانو

بسته بندی شاهدانه با نانو فناوری در نانو ذرات

کانابینوئیدها را می‌توان درون نانوذرات بسته‌بندی کرد و بدون تخریب و به شکل کنترل شده به محل هدف منتقل کرد. به عنوان مثال از نانوآمولسیون‌ها در حال حاضر در صنعت مواد غذایی استفاده می‌شود تا مواد پروبیوتیک و اجزاء زیست‌فعال را به صورت کنترل شده رهاسازی کند. مشابه چنین کاری را می‌توان برای کانابینوئیدها نیز انجام داد. چنین حامل‌هایی می‌توانند دو مایع که در حالت عادی با هم ترکیب نمی‌شوند را با هم ترکیب و حمل کنند.

با کپسوله‌کردن عصاره گیاه شاهدانه با نانو فناوری پزشکی، می‌توان جذب آن را افزایش داد و در عین حال عوارض جانبی را به حداقل رساند. برای مثال کپسوله‌کردن می‌تواند طعم تلخ این عصاره را کم کند. همچنین از این روش می‌توان برای عبور از سد خونی مغز استفاده کرد و دارو را به مغز رساند. به تازگی دانشمندان از نانوکپسول‌های لیپیدی برای رهایش کانابینوئید به سیستم عصبی مرکزی بیمار استفاده کرده‌اند.

به نظر می‌رسد که نانو فناوری می‌تواند تاثیر عمیقی در توسعه داروهای مبتنی بر کانابینوئید داشته باشد و مشکل رهایش این ماده در بدن را حل کند.

منبع:
Leafly.com

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *