درمان سرطان معده ، یافته‌های نوین علمی چه می‌گویند؟

درمان سرطان معده ، یافته‌های نوین علمی چه می‌گویند؟

کد مطلب: ۹۹۱۰۰۴
درمان سرطان معده در مراحل پیشرفته کار بسیار مشکلی است. سرطان معده بیماری خطرناکی است که امروزه به یک نگرانی جهانی تبدیل شده است. در کنار عوامل ژنتیکی و عفونی، سبک زندگی و تغذیه امروزی نیز ارتباط تنگاتنگی با ابتلا به سرطان معده دارد. سرطان معده پنجمین سرطان شایع در دنیا و سومین علت مرگ و میر ناشی از انواع سرطان ها است.

سرطان معده چیست؟

سرطان معده-1

سرطان معده معمولا به دلیل رشد سلول‌های سرطانی در لایه مخاطی که داخلی‌ترین لایه‌ی معده است، ایجاد می‌شود. به این حالت آدنوکارسینوما می‌گویند. در دهه‌های اخیر، میزان سرطانی شدن سلول‌های تولید کننده موکوس در بدنه اصلی معده کاهش یافته است. امروزه سرطان معده بیشتر در محل اتصال معده و مری که اتصال Gastroesophageal نامیده می‌شود، دیده می‌شود.

سرطان معده به آهستگی و در طی چندین سال، گسترش می‌یابد. به همین دلیل در مراحل ابتدایی ابتلا به این بیماری، علائم زیادی وجود نداشته و معمولا در حالت پیشرفته و بعد از متاستاز به سایر بافت‌های بدن، تشخیص داده می‌شود. همین امر روند بهبود سرطان معده را مشکل می‌کند.

از آن جا که سرطان معده به سختی تشخیص داده می‌شود، لازم است تا اطلاعات کافی درباره علائم این بیماری داشته باشیم. در ادامه به بررسی علائم و روش‌های درمان سرطان معده می‌پردازیم.

در همین رابطه در هنام بخوانید: علائم سرطان معده ، چقدر این بیماری را می‌شناسید؟

علائم سرطان معده

علائم سرطان معده-2

افرادی که به سرطان معده مبتلا می‌شوند، ممکن است علائم و نشانه‌های زیر را داشته باشند:

 • سوءهاضمه
 • سوزش سر دل
 • احساس درد یا ناراحتی در شکم
 • تهوع و استفراغ؛ به خصوص استفراغ با فاصله کوتاهی پس از صرف غذا
 • اسهال یا یبوست
 • احساس نفخ در شکم پس از خوردن غذا
 • بی اشتهایی
 • اختلال در بلع غذا
 • سرطان معده بدخیم ممکن است شامل علائم زیر نیز باشد:
 • احساس ضعف و خستگی
 • استفراغ خونی
 • وجود خون در مدفوع
 • کاهش وزن بدون علت

توجه داشته باشید که علائم ذکر شده فقط مربوط به سرطان معده نیستند. برخی بیماری‌های دیگر نظیر زخم معده و عفونت دستگاه گوارش نیز ممکن است این علائم را داشته باشند. اگر این علائم را در خود مشاهده می‌کنید که باعث نگرانی شما می‌شود، با پزشک متخصص گوارش مشورت کنید.

درمان سرطان معده:

برای درمان سرطان معده، از یک یا ترکیبی از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

 • عمل جراحی
 • پرتو درمانی
 • درمان‌های دارویی

عمل جراحی:

سرطان معده معمولا در مراحل پایانی شناسایی می‌شود؛ به همین دلیل عمل جراحی هم‌چنان در خط اول درمان این بیماری مطرح است. در این روش، تومور سرطانی طی عمل Gastrectomy به همراه قسمتی از گره‌های لنفاوی و بافت‌های اطرف آن با جراحی از بدن خارج می‌شود. گاسترکتومی بسته به استیج بیماری، با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در مراحل ابتدایی ابتلا به این سرطان، می‌توان از برش اندوسکوپی برای خروج تومور سرطانی استفاده کرد.

جراحی سرطان معده-3

عمل جراحی عوارض جانبی زیادی شامل تهوع، اسهال و سرگیجه دارد. هم‌چنین تا مدتی بعد از عمل، بیمار می‌تواند فقط مقادیر کمی غذا در یک وعده غذایی مصرف کند.

حتما ببینید: اینفوگرافیک| روش‌های نوین تشخیص سرطان معده

پرتو درمانی:

در این روش درمانی، از اشعه ایکس برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. پرتو درمانی ممکن است قبل از انجام جراحی به منظور کوچک کردن اندازه تومور و یا بعد از جراحی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقیمانده انجام شود. هم‌چنین استفاده از پرتو درمانی می‌تواند سبب کاهش سرعت رشد تومور و بهبود علائم سرطان معده پیشرفته شود.

عوارض جانبی پرتو درمانی شامل خستگی، واکنش‌های پوستی، شل شدن انقباضات روده و احساس ناراحتی در معده است. بیشتر این عوارض مدت کوتاهی پس از اتمام دوره درمان، از بین می‌روند.

درمان‌های دارویی سرطان معده:

درمان‌های دارویی سرطان معده شامل شیمی درمانی، ایمونوتراپی و دارورسانی هدفمند می‌باشد. در یک بیمار ممکن است از یک یا ترکیبی از این درمان‌های دارویی استفاده شود. این درمان‌ها هم‌چنین می‌توانند در کنار عمل جراحی یا پرتو درمانی نیز در برنامه درمانی قرار گیرند.

شیمی درمانی:

شیمی درمانی استفاده از داروها برای از بین بردن سلول‌های سرطانی از طریق جلوگیری از رشد و تقسیم سلول‌ها است. این روش درمانی برای تخریب سلول‌های سرطانی باقیمانده پس از جراحی، کاهش سرعت رشد تومور یا بهبود علائم ناشی از سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیمی درمانی سرطان-4

در شیمی درمانی یک برنامه استاندارد جهانی برای استفاده از انواع داروها وجود ندارد. بیشتر داروهای شیمی درمانی مورد استفاده در درمان سرطان معده، ترکیبی از داروهای زیر است:

 • Cisplatin
 • Oxaliplatin
 • Fluorouracil

سایر داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی:

 • Capecitabine
 • Docetaxel
 • Epirubicin
 • Irinotecan
 • Paclitaxel

عوارض جانبی شیمی درمانی بسته به بیمار و دوز مصرفی دارو، متفاوت است. این عوارض می‌تواند شامل خستگی، افزایش احتمال ابتلا به عفونت، تهوع و استفراغ، ریزش مو، بی اشتهایی و اسهال باشد. عوارض جانبی معمولا پس از پایان دوره درمان، از بین می‌روند.

ایمونوتراپی:

ایمونوتراپی یا درمان بیولوژیک، به منظور کمک به ارتقا سیستم دفاعی طبیعی بدن در مقابل سرطان، طراحی شده است. در این روش درمانی، از ترکیباتی استفاده می‌شود که در بدن انسان یا در آزمایشگاه با هدف بهبود عملکرد سیستم ایمنی تولید می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های مهم سیستم ایمنی، توانایی آن در تشخیص سلول‌های خودی بدن و حمله نکردن به آن‌ها است. سیستم ایمنی این کار را با استفاده از محل‌های بازرسی که پروتئین‌هایی در سطح سلول‌های ایمنی هستند، انجام می‌دهد. گاهی سلول‌های سرطانی می‌توانند از این محل‌های بازرسی استفاده کرده و از حمله سلول‌های دفاعی بدن در امان بمانند. داروهای نوین در ایمونوتراپی از این کار جلوگیری کرده و به این ترتیب در درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در بیمارانی با سرطان معده پیشرفته که PD-L1 یا MSI-H (High Microsatellite Instability)  دارند و به شیمی درمانی پاسخ نمی‌دهند، از داروی Pembrolizumab  استفاده می‌شود. PD-L1 پروتئینی است که در سطح سلول‌های سرطانی بیان شده و با اتصال به سلول‌های ایمنی بدن، آن‌ها را غیر فعال می‌کند.

انواع مختلف ایمونوتراپی ممکن است عوارض جانبی متفاوتی داشته باشند. عوارض جانبی رایج شامل واکنش‌های پوستی، علائم شبه آنفولانزا، اسهال و تغییرات وزن است.

دارو رسانی هدفمند:

دارو رسانی هدفمند-5

دارو رسانی هدفمند همان طور که از نامش پیداست، ژن‌ها و پروتئین‌های اختصاصی سرطان را مورد هدف قرار می‌دهد. استفاده از این روش درمانی مانع از رشد و گسترش سلول‌های سرطانی در عین جلوگیری از آسیب به سلول‌های سالم می‌شود. برای پیدا کردن بهترین راه جهت درمان، ابتدا با روش‌های خاصی ژن‌ها، پروتئین‌ها و سایر فاکتورهای مربوط به تومور بررسی می‌شود. این کار به پزشکان کمک می‌کند تا بتوانند با استفاده از این اطلاعات، مناسب‌ترین شیوه درمان را برای هر فرد انتخاب کنند.

دارو رسانی هدفمند برای درمان سرطان معده شامل موارد زیر است:

HER2-targeted therapy: در برخی از انواع سرطان مقادیر بسیار زیادی از یک پروتئین به نام HER2 (گیرنده سطحی فاکتور رشد انسانی) تولید می‌شود. به این نوع سرطان‌ها، HER2 مثبت می‌گویند. برای درمان این بیماران از داروی Trastuzumab به همراه شیمی درمانی استفاده می‌شود.

Anti-angiogenesis therapy: این روش درمانی با هدف توقف آنژیوژنز مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنژیوژنز فرآیندی است که طی آن رگ‌های خونی جدید ساخته می‌شود. از آن جا که سلول‌ها برای رشد خود نیازمند دریافت مواد غذایی از طریق رگ‌های خونی هستند، توقف آنژیوژنز سبب گشنه ماندن سلول‌های سرطانی می‌شود. در بیمارانی که در حین شیمی درمانی با رشد تومور مواجه می‌شوند، از داروی Ramucirumab استفاده می‌شود.

دارو رسانی هدفمند زیر مجموعه‌ای از دارو رسانی شخصی سازی شده یا همان Personalized medicine است که از شیوه‌های نوین دارو رسانی بوده و امروزه توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. استفاده از این داروها با توجه به طراحی خاص آن‌ها، اثر کمتری بر روی سلول‌های سالم داشته و به این ترتیب اثرات جانبی کمتری نسبت به سایر روش‌های درمانی دارد.

انتخاب روش درمان مناسب برای سرطان معده:

انتخاب شیوه درمان مناسب برای سرطان معده در هر فرد، بسته به این که سرطان از کجا آغاز شده و تا چه اندازه پیشروی کرده است، متفاوت خواهد بود. بر اساس شرایط بیمار و میزان پیشرفت سرطان، می‌توان از هر یک از روش‌های جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی، ایمونوتراپی، دارو رسانی هدفمند و یا ترکیبی از آن‌ها بهره برد.

منابع:

تبلیغات دیجی کول

ملیحه عظیمی زاده

من ملیحه عظیمی زاده هستم، دانشجوی سال سوم داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران. مدتی هست که در حوزه‌ی تولید و بازاریابی محتوا فعالیت می‌کنم و به دیجیتال مارکتینگ و سئو علاقه‌مندم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

1 نظر

 • بسیار عالی بود. ممنون بابت این توضیحات خوبتون.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php74) in Unknown on line 0