معرفی مراکز تحقیق و توسعه شرکت Roche

۶۶۰۱۹
گروه تحقیق و توسعه داروسازی Roche، شامل مراکزی در خود Roche و نیز در شرکت های Genentech و Chugai می‌باشد. این سه شرکت، هر یک به طور مستقل، در زمینه کشف دارو به تحقیق و توسعه داروسازی می پردازند. به علاوه، نتایج تحقیق و توسعه خود را نیز به اشتراک می‌گذارند.
Roche سبک جدیدی را در امر تحقیق و توسعه داروسازی در پیش گرفته است. درواقع مراکز تحقیق و توسعه خود را به نحوی سازمان‌دهی کرده است که مشارکت مفید میان این مراکز صورت گیرد.
اساسا این مشارکت، ظهور یافته هایی را ممکن می سازد که می توانند جهان را متحول کنند.
با تیم تولید محتوای شتابدهنده هنام همراه باشید.

این استراتژی، شرکت Roche را در زمینه تحقیق و توسعه داروسازی، بی نظیر ساخته است.

تحقیق و توسعه داروسازی - واحد تحقیق و توسعه شرکت داروسازی - نقش واحدهای تحقیق و توسعه در صنایع دارویی - مراکز تحقیق و توسعه - تحقیقات و فرمولاسیون دارویی - شتابدهنده - ROCHE

تحقیق و توسعه داروسازی در Roche

زمینه فعالیت شرکت Roche، در دو بخش اصلی دارو و تشخیص قرار دارد. بنابراین در این دو زمینه نیز به تحقیق و توسعه می پردازد. در طی سال های اخیر، این شرکت چهارچوب های مرتبط با تکنولوژی و سازماندهی مراکز تحقیق و توسعه خود را بهبود بخشید. در واقع، این کار با هدف افزایش تعامل میان دو بخش فرمولاسیون دارو و نیز تشخیص، انجام گرفت. اگرچه این دو بخش، فرایند های تحقیق و توسعه داروسازی متفاوتی دارند؛ اما می توانند پروژه های مشترک انجام دهند.
به‌علاوه، تسهیلات تحقیق، تکنولوژی و یافته های خود را نیز به اشتراک گذارند.
همچنین امروزه کاربرد ابزار های تشخیصی در تحقیقات دارویی افزایش یافته است.

در همین رابطه در هنام بخوانید: معرفی شرکت Roche /مجموعه معرفی صنعت داروسازی

سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه داروسازی

در سال اخیر به طور میانگین، شرکت های دارویی ۱۷% از فروش خود را به تحقیق و توسعه داروسازی اختصاص دادند؛ اگرچه تا سال ۲۰۱۹، بیشترین میزان سرمایه گذاری در زمینه سرطان و ژن درمانی بوده است؛ اما با شیوع ویروس کووید۱۹، سرمایه گذاری قابل توجه ای در زمینه درمان این بیماری و تولید واکسن انجام پذیرفت.

در سال ۲۰۱۹، شرکت Roche، در لیست ۱۰ شرکت برتر داروسازی از نظر سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه داروسازی قرار گرفت.
همچنین این شرکت با بیش از ۲۴۰ فرآورده در زمینه سرطان، از شرکت های رهبر در این زمینه می باشد.
به علاوه، پس از جذب شرکت Spark، روشه جزء شرکت های رهبر در زمینه ژن درمانی نیز قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۹، شرکت روشه، ۱۰.۳ میلیارد دلار ( ۲۳% از فروش ) در تحقیق و توسعه داروسازی سرمایه گذاری کرد.

تحقیق و توسعه داروسازی - واحد تحقیق و توسعه شرکت داروسازی - نقش واحدهای تحقیق و توسعه در صنایع دارویی - مراکز تحقیق و توسعه - تحقیقات و فرمولاسیون دارویی - شتابدهنده - ROCHE
شرکت های داروسازی برتر در زمینه سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه

واحد تحقیق و توسعه داروسازی شرکت Roche

همانطور که گفته شد، شرکت Roche، شبکه نوآوری و شتابدهنده بی‌نظیری را از طریق مراکز تحقیق و توسعه خود ایجاد کرده است. بدین طریق از ورود داروهای کاندید مناسب، به پایپ لاین خود اطمینان حاصل می‌کند.
این شرکت، دارای سه واحد تحقیق و توسعه می باشد؛ شامل واحد تحقیق و توسعه دارویی ( pRED )، واحد تحقیق و توسعه Genentech و واحد تحقیق و توسعه Chugai در ژاپن؛
همگی با بیش از ۱۵۰ شریک سازمانی در سطح جهان، تحقیق و توسعه داروسازی را به طور گسترده انجام می دهند.
به‌علاوه، دستیابی به تکنولوژی های جدید را نیز فراهم می‌کنند. لازم به ذکر است که هر یک از این مراکز، به طور مستقل فعالیت می‌کنند؛ درنهایت، نتایج حاصل از واحد تحقیق و توسعه خود را به اشتراک می گذارند.

از همه مهم تر اینکه، این همکاری، اساس موفقیت در زمینه استراتژی پزشکی شخصی یا personalised treatment در شرکت Roche می باشد.

۱. واحد تحقیق و توسعه دارویی ( pRED) در Roche

این واحد شتابدهنده در شرکت Roche قرار دارد که در آن، پژوهشگران از سراسر جهان، گرد هم آمده‌اند.
هدف این واحد دستیابی به نوآوری حقیقی می‌باشد.
در حال حاضر، حدود ۲۲۰۰ پژوهشگر از اروپا، امریکای شمالی و آسیا در این مرکز فعالیت می‌کنند.
امروزه واحد تحقیق و توسعه pRED، در زمینه های سرطان شناسی، علوم اعصاب و بیماری های نادر، بیماری های عفونی و علم چشم پزشکی به تحقیق و توسعه داروسازی می‌پردازد.

تحقیق و توسعه داروسازی - واحد تحقیق و توسعه شرکت داروسازی - نقش واحدهای تحقیق و توسعه در صنایع دارویی - مراکز تحقیق و توسعه - تحقیقات و فرمولاسیون دارویی - شتابدهنده - ROCHE
واحد تحقیق و توسعه دارویی ( pRED) در Roche

تیم سرطان شناسی واحد تحقیق و توسعه دارویی pRED

در دهه‌های بسیاری، جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی نقطه اتکای درمان سرطان محسوب می‌شدند.
اما با پیشرفت علم، درک از چگونگی بروز سرطان عمیق‌تر گشت.
این افزایش آگاهی، دیدگاه محققان را نسبت به روند درمان سرطان تغییر داد.
همانطور که گفته‌ شد، واحد تحقیق و توسعه ( pRED)، در زمینه سرطان شناسی نیز پژوهش می‌کند.
هدف تیم سرطان شناسی، تمرکز بر کشف و توسعه نوآوری‌ها در ایمونوتراپی و درمان هدفمند مولکولی سرطان است. درحال حاضر، در این زمینه، درمان‌های محدودی وجود دارد.
این تیم، در حدود یک دهه، در زمینه ایمونوتراپی سرطان تجربه کسب کرده‌است؛ درنتیجه این تجارب، به درک عمیقی از بیولوژی سیستم ایمنی، چگونگی واکنش این سیستم با تومور و حتی چگونگی گسترش آن، در جهت مبارزه با تومور دست یافته‌است.
به علاوه این تیم دارای درک عمیقی از بیولوژی مولکولی تومورها نیز می‌باشد.

درمان شخصی یا personalized treatment سرطان

ترکیباتی که به طور هدفمند سلول های سرطانی را از بین می‌برند، به عنوان دسته جدیدی از ترکیبات، در درمان سرطان مطرح هستند. این درمان هدفمند، در بیمارانی که به ایمونوتراپی پاسخ نمی‌دهند، جایگاه ویژه‌ای خواهد داشت. داشتن تمرکز عمیق در این حیطه، تیم تحقیق و توسعه داروسازی را برای توسعه پزشکی شخصی توانمند می‌سازد. هدف این تیم، درالویت قرار دادن یافته‌های بهترین محققان است؛ اینکه درمرحله بعد، این یافته‌ها و نوآوری را به صورت ایمن و موثر، از آزمایشگاه به بالین منتقل کنند. بنابراین نیاز بیماران تامین خواهدشد.
تیم سرطان شناسی صرفا در جست‌وجوی ایجاد بهبود نیست، بلکه هدف خلق نوآوری های اساسی برای بیماران سرطانی است.
این هدف، با همکاری داخلی و خارجی و ایجاد فضای بی‌نظیر تحقیق و توسعه داروسازی میسر می‌شود.
به علاوه الهام گرفتن از دانشگاه‌ها، به منظور هدایت صحیح صنعت نیز، مدنظر می باشد.

در همین رابطه در هنام بخوانید: مرکز نوآوری شرکت Roche | معرفی صنعت داروسازی

۲. واحد تحقیق و توسعه Chugai

در سال ۲۰۰۲، طی یک قرارداد استراتژیک، شرکت Chugai با Nippon Roche ادغام گردید.
به علاوه Roche، بیشتر سهام شرکت Chugai را خریداری کرد. سپس Chugai به عضوی از روشه تبدیل شد.
بنابراین امروزه این واحد، به عنوان زیرمجموعه واحد تحقیق و توسعه و شتابدهنده شرکت داروسازی Roche محسوب می‌شود.

تحقیق و توسعه داروسازی - واحد تحقیق و توسعه شرکت داروسازی - نقش واحدهای تحقیق و توسعه در صنایع دارویی - مراکز تحقیق و توسعه - تحقیقات و فرمولاسیون دارویی - شتابدهنده - ROCHE
مرکز تحقیق و توسعه Chugai

استراتژی تحقیق و توسعه داروسازی در واحد Chugai

ماموریت این شرکت شتابدهنده دارویی، تولید فرآورده های نوآورانه در جهت سلامت جهانی می‌باشد. براین اساس، الویت اصلی آن، خلق داروهای جدید است که بسیار کارامد باشند؛ به گونه ای که سیستم درمانی را متحول کنند؛ و یا اینکه نسبت به دارو های دیگر از دسته مشابه، مزایای بیشتری داشته باشند. در زمان تصمیم گیری در فرایند تحقیق و توسعه داروسازی، تمرکز اصلی بر روی نیاز بیمار است.
این شرکت، در هنگام تخصیص منابع تحقیقاتی، پروژه هایی را در الویت قرار می دهد که براساس معیارهای زیر باشند:

  • برای توسعه به عنوان داروی جدید، دارای پتانسیل باشد.
  • دارای اساس علمی باشد.
  • پروژه ای در جهت پزشکی شخصی باشد.

ساختار تحقیق و توسعه

این واحد تحقیق و توسعه و شتابدهنده داروسازی، دارای سه آزمایشگاه در ژاپن است. این آزمایشگاه ها شامل Fuji Gotemba، Kamakura، Ukima می‌باشند. تحقیق و توسعه داروسازی در این مرکز، بر اساس همکاری و مشارکت میان این سه آزمایشگاه صورت می‌گیرد. به‌علاوه، شرکت Chugai از شبکه گروه Roche استفاده می‌کند تا ساختار تحقیق و توسعه خود را در جهان گسترش دهد.
درنتیجه این امر، یافتن داروهای جدید در کمترین زمان را ممکن می‌سازد.

آزمایشگاه های تحقیق و توسعه

آزمایشگاه تحقیقاتی Fuji Gotemba، در زمینه های استخوان و مفاصل، کلیه، خون و سیستم ایمنی مرتبط با مهندسی آنتی بادی، مهندسی پروتئین و سنتز شیمیایی به تحقیق و توسعه داروسازی می‌پردازد.
به‌علاوه در زمینه‌های ایمنی، فارماکوکینتیک و فرمولاسیون نیز پزوهش می‌کنند.
همچنین تحقیقات بالینی نیز انجام می‌دهند.

آزمایشگاه تحقیقاتی Kamakura در زمینه‌های درمان سرطان مرتبط با سنتز شیمیایی، مهندسی پروتئین و بیوانفورماتیک به تحقیق و توسعه می‌پردازد.
به‌علاوه مطالعات فارماکوکینتیک و بالینی نیز انجام می‌دهند.

آزمایشگاه تحقیقاتی Ukima بر تولید صنعتی داروهای کاندید جدید تمرکز دارد.
به‌علاوه، فرایند تولید مواد اولیه صنعتی، طراحی محصول ( فرمولاسیون و بسته بندی )، روش ساخت تکنولوژی تولید و طراحی ، آنالیز ساختار و جنبه های فیزیکوشیمیایی و روش‌های تست کیفیت نیز در این سیستم شتابدهنده انجام می‌شود.
علاوه‌بر این‌ها، Chugai آزمایشگاه های دیگری نیز به صورت بومی (ژاپن)  و جهانی (سنگاپور)  برای خلق تحقیق و توسعه نوآورانه ایجادکرده است.

۳. واحد تحقیق و توسعه Genentech

در سال ۲۰۰۹، طی قراردادی، شرکت Genentech به عنوان عضوی از شرکت Roche قرار گرفت.
سپس این دو شرکت، عملکردهای دارویی خود را ترکیب کردند. امروزه دفتر Genentech واقع در سن فرانسیسکو جنوبی، به عنوان دفتر مرکزی برای عملکردهای تحقیق و توسعه دارویی شرکت Roche محسوب می شود.

Genentech، یک شرکت بیوتکنولوژی است که علوم پیشگامانه را دنبال می کند. این کار با هدف کشف و توسعه داروهای جدید صورت می گیرد. از بهترین یافته های این شرکت، می توان به نخستین آنتی بادی برای درمان هدفمند سرطان و نخستین دارو برای MS اشاره کرد. امروزه، واحد تحقیق و توسعه این شرکت، در زمینه های سرطان شناسی، ایمونولوژی، علوم چشم پزشکی، علوم اعصاب و بیماری های عفونی پژوهش می کند.

جمع بندی

گروه Roche، با همکاری های برون مرزی، به جایگاه ویژه ای در زمینه تحقیق و توسعه دست‌یافت.
درواقع ROCHE مراکز تحقیق و توسعه و شتابدهنده خود را به نحوی سازمان‌دهی کرد که مشارکت مفید میان این مراکز صورت‌ گیرد. اساسا این مشارکت، ظهور یافته هایی را ممکن ساخت که جهان را متحول کرد؛ به گونه ای که در سال ۲۰۱۹، در لیست ۱۰ شرکت برتر داروسازی در زمینه تحقیق و توسعه داروسازی قرار گرفت.

منابع

سایت شرکت روشه

شرکت شتابدهنده دارویی هنام
قلب تپنده تکنولوژی دارویی ایران

تبلیغات دیجی کول

دنیا کریم پور

سلام! من دنیا کریمپور هستم، دانشجوی داروسازی ورودی بهمن 94، دانشگاه آزاد تهران واحد علوم دارویی. از وقتی یادمه به نوشتن علاقه داشتم. تجربه‌هایِ جدید، من رو به وجد میارن. لازمه‌ی شروعِ خوب در هر کاری‌ اینه که هویتِ فعلیِ اون حوزه رو بشناسیم و سپس براساس داده‌های فعلی، مسیرِ بعدی رو انتخاب کنیم. تولیدِ محتوا این شناخت رو در زمینه‌های مختلف، هم برای نویسنده و هم مخاطب فراهم می‌کنه. از این جهت علاقه‌مند هستم نوشتن رو به طور هدفمند در این جهت پیش ببرم‌.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php74) in Unknown on line 0