تکنولوژی لیپوزوم ها، درس گرفتن از مسیرهای طی شده

تکنولوژی لیپوزوم ها، درس گرفتن از مسیرهای طی شده

از زمان کشف لیپوزوم‌ها تحقیقات بسیار زیادی بر روی آن انجام شده است.
این تحقیقات منجر به ایجاد بسیاری از فرمولاسیون‌های جدید لیپوزومی برای درمان و کنترل بیماری‌های مختلف شده است.
دانشمندان بسیاری در این زمینه تجربه کسب کرده‌اند. این تجربه‌ها گاهی تلخ و گاهی شرین است. تجربه‌های تلخ آنجاست که دارویی را تهیه و توسعه می‌دهید اما در مراحل کارآزمایی بالینی اثر بخشی مطلوبی نمی‌بینید. در بخش‌های قبلی (تکنولوژی لیپوزوم) با داروهای تولید و تجاری شده لیپوزومی آشنا شدید.
در این بخش بیشتر با داروهایی آشنا می‌شوید که دحال فاز تحقیقاتی هستند آشنا می‌شوید.
در ادامه و در تحریریه علمی هنام با داروهایی که در مراحل مختلف تحقیقاتی هستند آشنا می‌شوید.

داروهای حاضر در فاز ۳ تحقیقاتی:

در این مقاله دو دارویی که در فاز سوم تحقیقاتی هستند را بررسی خواهیم کرد. قسمت قبلی این مقاله را اینجا بخوانید:

در هنام بخوانید: لیپوزوم ها و درس گرفتن از تجربه‌های تلخ این راه

۱-۵- داروی مبتنی بر لیپوزوم ThermoDox®:

برای ساخت داروی ThermoDox از فناوری LTSL (لیپوزوم گرمایی حساس به لیزولیپید) بهره گرفته شده است. لیپوزوم بکار رفته در این دارو، هنگامی که به دمای مد نظر برسد، دچار تغییر در ساختار خود می‌شود. این تغییرات سبب آزادسازی ماده فعال موجود در این دارو می‌شود. ماده فعال به‌کار رفته در این دارو دوکسوروبیسین است. ThermoDox جهت درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد.  این محصول همچنین می تواند در ترکیب با هایپرترمی مایکروویو یا سونوگرافی متمرکز با شدت بالا استفاده شود

داروی مبتنی بر لیپوزوم Lipoplatin™

 ThermoDox توسط شرکت Celsion که یک شرکت پیشرو در زمینه انکولوژی است ساخته ساخته شده است. زمینه اصلی فعالیت این شرکت، تولید داروهایی نوآورانه جهت درمان سرطان می‌باشد.

در هنام بخوانید: بررسی داروهای مبتنی بر لیپوزوم (قسمت اول)

۳ جز تشکیل دهنده بخش لیپیدی ThermoDox سبب نفوذ بیشتر این دارو به غشای پلاسمایی شده است. همچنین این ساختار لیپیدی توان انتقال حرارتی شدیدی به ThermoDox داده است.

دما انتقال فاز

دمای انتقال فاز DPPC، ۴۱.۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. DPPC در ۴۲ درجه سانتی‌گراد دچار تغییر فاز می‌شود. افزودن MSPC به ترکیب با کاهش جزئی دمای انتقال DPPC باعث تسریع در آزاد شدن دارو می‌شود، در حالی که DSPE-PEG-2000 باعث افزایش زمان گردش لیپوزوم‌ها می‌شود.  وجود چربی PEG همچنین در دستیابی به نفوذ پذیری ناشی از لیزولیپید با سرعت بیشتری کمک می‌کند. پتانسیل تحریک ترشح دارو در هدف گیری تومور با ThermoDox® محقق شده است.

آزادسازی پیشرفته DOX از لیپوزوم‌ها به دلیل نفوذپذیری پیشرفته  در دمای انتقال فاز است.

آزمایشات فاز III

در حال حاضر، آزمایشات فاز III (مطالعه HEAT) در بیماران مبتلا به سرطان اولیه کبد مورد بررسی قرار می‌گیرد. یک مطالعه گرمایی فاز III از پشتیبانی سازمان تنظیم مقررات در ۱۱ کشور در سراسر جهان برخوردار شده است. سایر آزمایشات بالینی مرتبط با محصول عبارتند از OPTIMA (درمان کارسینوم سلولهای کبدی با ترموکس با RFA استاندارد) و TARDOX (شیمی درمانی هدفمند با استفاده از سونوگرافی متمرکز برای تومورهای کبد)

در هنام بخوانید: بررسی داروهای مبتنی بر لیپوزوم (قسمت دوم)

مواد سازنده این داروی مبتنی بر لیپوزوم

 لیپوزوم‌های سازنده این دارو متشکل از: DPPC، Myristoylstearoyl phosphatidylcholine (MSPC) و ۱,۲-distearoyl-sn-glycero-3-phosphoethanolamine-N-[amino(polyethylene glycol)-2000] (DSPE-PEG-2000) می‌باشد.

۱-۲- Lipoplatin™:

Lipoplatin محصولی از شرکت Regulon Inc می‌باشد. شرکت Regulon Inc بر تولید داروهای مرتبط با آنکولوژی تمرکز دارد. هدف اصلی توسعه و گسترش نسخه‌های بهبود یافته داروهای شیمی درمانی می‌باشد. Lipoplatin یک نانو ذره با قطر متوسط ۱۱۰ نانومتر است که از لیپیدها و سیس پلاتین تشکیل شده است.

داروی مبتنی بر لیپوزوم Lipoplatin™

این محصول در حال حاضر در آزمایشات فاز I برای پلورال افیوژن بدخیم، آزمایشات فاز II برای سرطان پستان و سرطان معده، آزمایشات فاز II / III برای سرطان لوزالمعده و آزمایشات فاز III برای NSCL است. این دارو همچنین مورد FDA نیز می‌باشد. آژانس دارویی اروپا عملکرد این دارو را برای درمان سرطان لوزالمعده تایید کرده است.

در هنام بخوانید: بررسی داروهای مبتنی بر لیپوزوم (قسمت سوم)

Lipoplatin نسبت به سیس پلاتین در ترکیب با پاکلیتاسکل (Paclitaxel) برتری بیشتری را جهت درمان آدنوکارسینومای غیر کوچک سلول‌های ریه (NSCLC) نشان داده است. کپسوله سازی Lipoplatin سبب طولانی شدن گردش دارو درون بدن، دستیابی به غلظت ۲۰۰ برابر بیشتر در تومورها در مقایسه با فرم غیرکپسوله و سبب افزایش نفوذ آن به غشای سلول شده است. Lipoplatin به طور قابل توجهی اثرات سو فرم غیر کپسوله را از جمله سمیت کلیه، نوروپاتی محیطی و میلوتوکسیک را کاهش داده است.

داروی مبتنی بر لیپوزوم Lipoplatin™

مواد سازنده این داروی مبتنی بر لیپوزم

لیپوزوم‌های سازنده این دارو متشکل از DPPG، PC سویا، ترکیبی از  MPEG-DSPE و کلسترول می‌باشد.

منبع:

http://www.lipoplatin.com/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28346375/

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *