واکسن کرونا مدرنا به نزدیک خط پایان رسید!

واکسن کرونا مدرنا به نزدیک خط پایان رسید!

کد مطلب: ۹۹۰۹۰۱۰۴
شرکت مدرنا اعلام کرد که داده‌های فاز سوم کارآزمایی بالینی روی واکسن کرونا خود را به زودی منتشر می‌کند. نتایج موفقیت‌آمیز آزمون‌های پیشین روی این واکسن ضدکرونا، امیدها را نسبت به تجاری‌سازی آن افزایش داده است.

واکسن کرونا در خط مقدم

واکسن‌های کرونا مبتنی بر RNA را می‌توان در خط مقدم گزینه‌های با پتانسیل تجاری‌سازی دانست. شرکت مدرنا (Moderna) یکی از شرکت‌های توسعه‌دهنده واکسن ضدکرونا با استفاده از فناوری mRNA، در حال حاضر در مراحل انتهایی فاز سوم کارآزمایی‌های بالینی قرار دارد و به گفته مسئولان این شرکت، مدرنا طی روزهای آتی اطلاعات مربوط به این کارآزمایی بالینی را منتشر خواهد کرد.

در هنام بخوانید: sanofi و Translate Bio؛ نتایج مطالعات واکسن کرونا

مقرر بود که شرکت مدرنا این واکسن موسوم به mRNA-1273 را روی ۳۰ هزار داوطلب مورد آزمایش قرار دهد و نتایج آن را منتشر کند. پیش از این آزمایش‌های روی واکسن فایزر موفقیت‌آمیز بوده و تا ۹۰ درصد موثر بودن آن تایید شده است. نتایجی که تاکنون روی واکسن مدرنا به دست آمده حکایت از عملکرد مثبت این واکسن دارد و می‌توان امیدوار بود که این واکسن شرکت مدرنا نیز همانند واکسن فایزر اثربخش است. هر دو واکسن مدرنا و فایزر از فناوری مشابهی بهره‌مند هستند.

واکسنی مبتنی بر mRNA و نانوذرات لیپیدی

mRNA-1273 نوعی واکسن کرونا است که در آن mRNA درون نانوذرات لیپیدی کپسوله شده است. این واکسن با وارد شدن به داخل بدن موجب تشکیل پروتئین S ویروس کووید ۱۹ در بدن می‌شود. این پروتئین در ویروس کرونا می‌تواند به سلول میزبان متصل شده و باعث ورود ویروس به بدن میزبان شود. این واکسن یکی از گزینه‌های پیشرو در میان گزینه‌هایی است که شرکت‌های مختلف برای مقابله با کووید ۱۹ ارائه کرده‌اند. mRNA-1273 مبتنی بر mRNA اصلاح شده با نوکلئوزیدها بوده که درون یک نانوذره لیپیدی محاط شده است. با تزریق این واکسن حاوی mRNA، رشته‌های mRNA وارد سلول بدن میزبان شده و موجب بیان پروتئین ویروس در سلول‌های میزبان می‌شود که با این کار سیستم ایمنی بدن تحریک شده و پاسخ می‌دهد. انتظار می‌رود این روش موثرتر از حالتی باشد که نسخه سنتز شده پروتئین اسپایک به بدن میزبان تزریق شود.

در هنام بخوانید: شرکت فایزر و BioNTech ، نزدیک‌تر از همیشه به واکسن کرونا!

شرکت مدرنا با موسسه ملی بیماری‌های عفونی و آلرژی همکاری می‌کند تا این واکسن کرونا توسعه و تجاری‌سازی شود. این شرکت فاز سوم آزمون بالینی روی این واکسن را انجام داده‌ و ماه پیش، این فاز به پایان رسیده است. برای انجام این فاز ۴۷۲ میلیون دلار بودجه صرف شده است. اواخر بهار سال جاری شرکت مدرنا موفق شد تا از سازمان غذا و داروی آمریکا برای فناوری این واکسن تاییدیه لازم را دریافت کند.

حمایت دولت آمریکا با پیش‌خرید واکسن کرونا

دولت آمریکا که پیش از این در حدود یک میلیارد دلار به شرکت مدرنا برای توسعه واکسن کرونا اعطا کرده بود، به تازگی  ۱٫۵ میلیارد دلار دیگر به این شرکت اختصاص داد تا مدرنا بتواند به سرعت ۱۰۰ میلیون دوز از این واکسن را به دولت آمریکا تحویل دهد.

منابع:

https://www.cnbc.com/2020/11/12/coronavirus-moderna-vaccine-data-is-coming-in-days-what-to-look-out-for.html

https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-moderna-swiss/update-1-switzerland-starts-rolling-review-of-moderna-covid-19-vaccine-idUSL8N2HZ43G

https://www.genengnews.com/news/fda-clears-moderna-phase-ii-trial-for-covid۱۹-vaccine-candidate/

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php74) in Unknown on line 0