بیوتکنولوژی و برشی از پیتزای مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها

 بیوتکنولوژی و برشی از پیتزای مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها

مدل ملکولی آنتی‌بادی‌ها

کد مطلب:۹۹۰۷۰۵۱۱
اختصاصیت بالای آنتی‌بادی‌های مونوکلونال پتانسیل بالایی در ساخت معرف‌های جدید برای روش‌های نوین دارورسانی هدفمند در in vivo از خود نشان داده‌اند. امروزه شاهد استفاده‌ی بهینه استارتاپ های بیوتکنولوژی دارویی از مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها در رساندن داروها یا توکسین‌ها به سایت‌های مشخص سلولی و بهبود راه‌های تشخیصی هستیم. با این‌حال تولید دشوار، واکنش‌پذیری محدود، اختصاصیت و کارکرد آن‌ها در محیط in vivo کاربرد آن‌ها را در تحقیقات یا روش‌های تشخیصی in vitro محدود کرده است. این محدودیت‌ها با توسعه‌ی تکنیک‌های ملکولی اخیر در مهندسی ژن‌های آنتی‌بیوتیک‌ها درحال از میان برداشته شدن هستند.

از زمان تجاری سازی اولین مونوکلونال آنتی‌بادی درمانی در ۱۹۸۶، این گروه از محصولات دارویی با رشد فوق‌العاده‌ای مواجه شده‌اند. از سال ۱۹۸۶ تا امروز حدود ۱۰۰ مونوکلونال آنتی‌بادی به عنوان دارو طراحی شده‌اند و نرخ تایید آن‌ها رو به رشد است.
مونوکلونال‌ آنتی‌بادی‌ها چه مشخصاتی دارند؟ عوارض جانبی آن‌ها چیست؟ چه تاثیری در درمان کووید۱۹ خواهند داشت؟ و درنهایت استارتاپ های بیوتکنولوژی دارویی پیشرو در این زمینه کدام‌اند؟!

با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان این مقاله همراه باشید!

بیوتکنولوژی مونوکلونال آنتی بادی‌ها

مونوکلونال
استارتاپ های دارویی درحال توسعه مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها، پروتئین‌های Y شکل، برای ایمنی‌زایی مقابل کرونا ویروس هستند.

تولید مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها در سال ۱۹۷۵ توسط سزار میلستین و جورج کوهلر اختراع شد؛ و این دو به خاطر این دستاورد برنده جایزه نوبل سال ۱۹۸۴ شدند. تکنولوژی هایبریدوما، که توسط میلستین و کوهلر اختراع شد، روشی مناسب برای تولید عمده‌ی آنتی بادی‌های اختصاصی می‌باشد. به آنتی بادی‌هایی که برای اتصال به یک آنتی‌ژن خاص اختصاصی می‌شوند؛ مونوکلونال آنتی‌بادی می‌گویند. مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها توسط انسان در آزمایشگاه با مقیاس بالا تولید می‌شوند.  

از مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها برای درمان بیماری‌های مختلفی، از جمله برخی از انواع سرطان، استفاده می‌شود. برای ساخت یک مونوکلونال آنتی‌بادی محققان باید در ابتدا آنتی‌ژن مناسب برای حمله را شناسایی کنند. پیدا کردن آنتی‌ژن مناسب همیشه راحت نیست. مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها همچنین موفقیت بیشتری در درمان یک‌سری بیماری خاص، نسبت به بقیه، دارند.
مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها می‌توانند در درمان بیماری نقش‌های متفاوتی داشته باشند. برای مثال بعضی مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها در درمان سرطان به‌عنوان هدف درمانی استفاده می‌شوند. چراکه آن‌ها مکان مشخصی روی سلول‌ سرطانی دارند که می‌توانند آن را پیدا کنند، به آن متصل شوند و حمله کنند. اما مونوکلونال آنتی‌بادی‌های دیگر تقویت کننده سیستم ایمنی هستند. این آنتی‌بادی‌ها باعث پاسخ بهتر سیستم ایمنی در شناسایی و حمله به سلول‌های سرطانی می‌شوند.

منابع مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها

توسعه محصولات با شتابدهنده دارویی

مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌های ساخته بشر هستند که مانند پادتن‌ها در سیستم ایمنی عمل می‌کنند. بر اساس اینکه آن‌ها از چه چیزی درست شده‌اند؛ ۴ راه مختلف برای تولید آن‌ها وجود دارد:

 1. مورین: این آنتی‌بادی‌ها از پروتئین‌های موشی درست شده‌اند و نام آن‌ها با omab- تمام می‌شود.
 2. کایمریک: این آنتی‌بادی‌ها از ترکیب پروتئین‌های موشی و انسانی ساخته شده‌اند و انتهای اسمشان با ximab- تمام می‌شود.
 3. انسانی شده (humanized): این آنتی‌بادی‌ها از اتصال پروتئین‌های کوچک موشی به پروتئین‌های انسانی ساخته شده‌اند و انتهای نامشان با zumab- تمام می‌شود.
 4. انسانی: این آنتی‌بادی‌ها تماما انسانی هستند و انتهای نامشان با umab- به پایان می‌رسد.

آیا درمان با مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها موثر است؟

   درمان با مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها همیشه و در تمامی بیماران موفقیت‌آمیز نیست. همچنین با گذشت زمان و تکرار مصرف این داروها، احتمال بروز مقاومت افزایش می‌یابد. کاهش یا کمبود پاسخ به درمان ممکن است ناشی از مکانیسم‌های مختلف و ناشناخته اپیژنیک، بایوملکولار یا پاتوفیزیولوژیکال باشد. با این حال غلظت سرمی نامناسب مهمترین عامل پاسخ نامناسب به درمان برشمرده می‍شود. برای به دست آوردن غلظت سرمی مناسب فاکتورهای فردی تاثیرگذار روی فارماکوکینتیک مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها باید درنظر گرفته شوند. از جمله این فاکتورها می‌توان به حضور پادتن‌هایی علیه دارو در بدن، سطح سرمی پایین آلبومین، سطح سرمی بالایC-reactive protein، وزن بالا و جنسیت اشاره کرد. اندازه‌گیری غلظت سرمی این داروها در هر فرد می‍‌تواند به عنوان گام بعدی در شخصی‌سازی و هدف‌درمانی مونوکلونال آنتی‌بادی‌های ضدالتهاب و ضد تومور شناخته شود.

عوارض جانبی

مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها تزریق وریدی دارند. این داروها با استفاده از بیوتکنولوژی نوترکیب ساخته می‌شوند درنتیجه احتمال عفونت‌زایی در آن‌ها وجود ندارد. اگرچه استفاده از مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها با ریسک واکنش‌های ایمنی مثل آنافیلاکسی حاد، بیماری سرم و تجمع آنتی‌بادی‌ها همراه است. به‌علاوه بسیاری از عوارض جانبی این داروها مربوط به سایت اثرشان در انواع سرطان‌ها، عفونت‌ها و بیماری‌های خودایمنی می‌شود. از عوارض رایج این داروها می‌توان به موارد زیر اشاره کرداشاره کرد:

 • تب و لرز
 • ضعف
 • سردرد
 • تهوع و استفراغ
 • شکم روی
 • افت فشارخون
 • راش‌های پوستی

مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها و کووید۱۹

پاندمی کووید-۱۹ موجب یک بحران جهانی شده است. این نیاز سریع به پیشگیری و درمان عفونت ناشی از SARS-CoV-2، استارتاپ‌های بیوتکنولوژی دارویی را به چالش انداخته است. آنتی‌بادی‌های خنثی کننده یک عنصر کلیدی در درمان اکثر بیماری‌های ویروسی محسوب می‌شوند.

اخیرا یک کمپانی دیگر اعلام کرده است که مونوکلونال آنتی‌بادی‌های تولیدی‌اش در درمان مبتلایان کووید-۱۹ که هنوز به شرایط وخیم نرسیده‌اند؛ موثر واقع شده‌اند. کمپانی بیوتکنولوژی رجنرون فارماسیوتیکالز (Regeneron pharmaceuticals) یک کوکتل از دو مونوکلونال آنتی‌بادی تولید کرده است که به پروتئین‌های سطح ویروس متصل می‌شوند. این پادتن‌ها پس از اتصال مانع آلوده شدن سلول‌ها توسط ویروس می‌شوند. مطالعات بالینی این کمپانی روی ۲۷۵ نفر انجام شدند و تا رسیدن به ۲۱۰۰ نفر ادامه خواهند یافت. طبق نتایج این مطالعات کوکتل مونوکلونال اثر کمی روی افرادی که خودشان پادتن علیه ویروس تولید کرده بودند دارد؛ اما به افراد سرونگاتیو کمک شایانی در کاهش تعداد ویروس‌ها و تخفیف علائم می‌کند.

لازم به ذکر است علاوه بر رجنرون کمپانی بزرگ Eli Lilly هم در حال آزمایش روی کوکتل مونوکلونال آنتی‌بادی‌هایش علیه کرونا ویروس می‌باشد. هر دو این مطالعات در یک مسیر قرار دارند.
در ادامه به بررسی چند استارتاپ – کمپانی بیوتکنولوژی دارویی در زمینه مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها می‌پردازیم.

استارتاپ های دارویی برتر

استارتاپ بیوتکنولوژی آریدیس فارماسیوتیکالز (Aridis pharmaceuticals)

استارتاپ بیوتکنولوژی

مقاومت آنتی‌بیوتیکی پاندمی‌ای است که تقریبا تمام کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار داده‌است. استفاده‌ی بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها به صورت گسترده، همگام با سرعت بالای جهش در میکروب‌های عفونی حل مشکل مقاومت آنتی‌بیوتیکی را با مشکل مواجه می‌کنند. اختصاصیت بالای مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها درقیاس با آنتی‌بیوتیک‌های دیگر؛ این داروها را به درمان پیشنهادی مقاومت آنتی‌بیوتیکی بدل می‌کند.

استارتاپ آمریکایی آریدیس فارماسیوتیکالز توسعه دهنده پلتفرم‌های کشف مونوکلونال آنتی‌بادی برای مقابله با عفونت‌های مقاوم می‌باشد. این پلتفرم‌ها لنفوسیت‌هایB بیماران بهبود یافته از عفونت‌های مقاوم را پیدا و بازیابی می‌کنند. پایپ‌لاین این استارتاپ شامل دارو‌های موثر بر عفونت‌های حاصل از استافیلوکوکوس اورئوس، سودوموناس ایروجینوزا و آسینوباکتر بوآمانی می‌باشد.

استارتاپ بیوتکنولوژی سولوانیکس (Solvanix)

توسعه محصولات استارتاپ ها با شتابدهنده دارویی

بسیاری از مونوکلونال آنتی‌بادی‌های درحال توسعه پایداری کلوئیدی دارند. این داروها با تغییر PH، قدرت یونی، بافرهای مختلف و… پایداری خود را از دست داده و لخته می‌شوند. این مسئله روی توسعه دارو اثر منفی می‌گذارد و ضررهای گزافی به کمپانی‌های داروسازی وارد می‌کند. پایداری آنتی‌بادی برای تولید مقرون به صرفه، افزایش عمر قفسه‌ای، حمل‌ونقل و کارایی نهایی دارو امری حیاتی است. 

استارتاپ استرالیایی سولوانیکس توسعه دهنده یک تکنولوژی پایدار کننده آنتی‌بادی‌ به نام stAbilize می‌باشد. تکنولوژی این استارتاپ آمینواسیدها را در میان CDRهای آنتی‌بادی بهینه‌سازی می‌کند. این عمل باعث بهبود پایداری کلوئیدی و کاهش لخته شدن مونوکلونال‌ آنتی‌بادی‌های محصول می‌شود. این تکنولوژی می‌تواند در اشکال مختلف آنتی‌بادی مثل اجزای مونوکلونال، bi-specifics و ایمونوگلوبین G استفاده شود. آنتی‌بادی‌هایی که از تکنولوژی stAbilize استفاده کرده‌اند همچنین عوارض جانبی کمتری به صورت واکنش‌های ایمنی ایجاد می‌کنند.

تایچان (Tychan)

Tychan to Begin First Clinical Trials for First Novel Monoclonal Antibody Against COVID-19 | Business Wire

توسعه و عرضه موفقیت آمیز داروهای منتخب نوین، به خصوص داروهای بیولوژیک، به حدود ۱۰ تا ۱۵ سال زمان نیاز دارد. شیوع بیماری‌های ویروسی جدید مثل زیکا و کرونا ویروس تهدید بزرگی برای جامعه انسانی محسوب می‌شود و نیازمند تسریع فرآیندهای کشف و توسعه دارو می‌باشد. استارتاپ ها درحال کار روی مسیرهای جدید برای معرفی سریع داروهای کارآمد و حل مشکل زمان‌بر بودن این فرایندها می‌باشند.

استارتاپ دارویی تایچان در سنگاپور، یک استارتاپ بالینی می‌باشد و یک پلتفرم تکنولوژی جدید دارد. این استارتاپ برای انجام سریع فرایند توسعه داروهای بیولوژیک انسانی از تحلیل خطوط متقارب (convergent analytics) استفاده می‌کند. بر اساس محاسبات تکنولوژی این استارتاپ دارویی مونوکلونال آنتی‌بادی Tyzivumab برای ویروس زیکا و مونوکلونال آنتی‌بادی TY014 برای درمان ویروس تب زرد پیشنهاد می‌شود. پلتفرم تایچان زمان مورد نیاز برای ورود داروی منتخب به فاز (IND(investigational new drug را به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. TY027، یک مونوکلونال آنتی‌بادی برای خنثی سازی ویروس SARS-CoV-2، درحال حاضر تحت مطالعات بالینی می‌باشد.

کلام پایانی

امروزه مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها به عنوان درمان‌های هدفمند جدید در بدخیمی، رد پیوند، بیماری‌های خود ایمنی و عفونی و… کاربرد دارند. همه ما باور داریم که به‌دست آوردن اطلاعات کلید ساخت ایده می‌باشد. اما تنها به‌دست آوردن اطلاعات علمی برای داشتن ایده‌های ارزشمند کافی نیست. هدف ما در این مقاله فراهم کردن اطلاعات کلی برای داشتن یک آگاهی نسبت به وقایع دنیا و داشتن ایده‌های کارآمد می‌باشد. در بخش نظرات ما را از نظرات خود درباره‌ی مونوکلونال انتی‌بادی‌ها با خبر کنید.

شتابدهنده دارویی هنام فارمد، آماده پذیرش طرح‌ها و ایده‌های شما در حوزه‌های بیوتکنولوژی دارویی ، بیوتکنولوژی پزشکی و توسعه فناوری‌های بیولوژیک است. کافیست وارد وبسایت شده و ایده خود را ثبت کنید.
از صفر راه اندازی استارتاپ تا صد رسیدن به درآمد و صادرات همراه شما هستیم.
شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد
   

منابع

 1. ۵ Top Monoclonal Antibody Solutions Impacting The Pharma Sector
 2. Monoclonal Antibodies for Prevention and Treatment of COVID-19
 3. Monoclonal Antibodies and Their Side Effects
 4. Monoclonal Antibody Monitoring: Clinically Relevant Aspects, A Systematic Critical Review
تبلیغات دیجی کول

مرضیه نظری

من مرضیه هستم، دانشجوی داروسازی ورودی ۹۵ دانشگاه آزاد تهران.به عقیده من ما در برهه ای هستیم که قراره شاهد آغاز تغییرات زیاد و نقش پررنگ استارت آپ ها و شتاب دهنده ها در حوزه های دارویی تو کشورمون باشیم. من سال هاست در زمینه زبان انگلیسی فعالیت می کنم و امیدوارم بتونم با کمک این توانایی اخبار خارجی استارت آپ های برجسته و تغییرات دنیای امروز رو به خوبی به شما منتقل کنم. پس با ما باشید تا ببینیم تو دنیا چی میگذره!

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *