استارتاپ‌ها موفق با تکنولوژی mRNA

استارتاپ‌ها موفق با تکنولوژی mRNA

کد مطلب: ۹۹۱۰۰۲۰۳
کرونا در کنار تمامی مشکلاتی که ایجاد کرد، برای برخی شرکت‌ها همچون شتابدهنده‌ای بود که رشد آن‌ها را سرعت بخشید. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به مدرنا و BioNTech اشاره کرد که آن‌ها را در مقالات مختلف به تفصیل بررسی نمودیم. بسیاری استارتاپ مشابه دیگر نیز وجود دارند که همانند این شرکت‌ها مسیر روشنی پیش رو دارند. نقطه مشترک همه این شرکت‌ها تنها یک چیز است: تکنولوژی mRNA ! در این مقاله به معرفی و بررسی برخی از استارتاپ های دیگری خواهیم پرداخت که در محصولات خود از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.
برای بررسی این موضوع با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید.

تکنولوژی mRNA

همان طور که پیش از این اشاره کردیم، تکنولوژی mRNA چندان جدید نیست!
در واقع تحقیقات بر روی این فناوری مدت‌هاست که آغاز شده است اما بر خلاف روش‌های دیگر ژن درمانی مثل CRISPR ، سرعت رشد آن چندان بالا نبود. اما با تایید شدن اولین واکسن‌های کرونا با تکنولوژی mRNA ، قطعا سرنوشت این تکنولوژی و همچنین استارتاپ ها و شتابدهنده هایی که بر آن سرمایه گذاری می‌کنند متحول خواهد شد.
در اینجا برخی از این استارتاپ ها را نام برده و چند مورد از مهم‌ترین‌های آنان را بررسی خواهیم کرد.

استارتاپ های موفق در تکنولوژی mRNA

  • استارتاپ CureVac
  • استارتاپ Kernal Bio
  • استارتاپ Translate Bio
  • استارتاپ Sirnaomics
  • استارتاپ GreenLight Biosciences
  • استارتاپ Regulus Therapeutics
  • استارتاپ Korro Bio

در شتابدهنده هنام بخوانید: آینده محصولات با تکنولوژی mRNA هموارتر می‌شود!

استارتاپ Kernal Bio ، فعال در زمینه تکنولوژی mRNA

واکسیناسیون تنها بخشی از تکنولوژی mRNA است. به عبارت دیگر پتانسیل‌های درمانی این تکنولوژی بسیار متنوع است. دکتر یوسف ارکول، مدیرعامل استارتاپ Kernal Bio نیز معتقد است از این تکنولوژی می‌توان علاوه بر درمان کرونا ، در درمان سرطان و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد. به عقیده وی شرکت‌های مدرنا، CureVac و BioNTech شرکت‌های نسل اول با تکنولوژی mRNA هستند. mRNA های استفاده شده توسط آن‌ها هم در سلول‌های سرطانی و هم در سلول‌های غیر سرطانی فعال است. این نوع mRNA ها در واکسیناسیون بسیار عالی عمل می‌کنند. به عنوان مثال با کمک آن‌ها می‌توان بیماران را برای نئوآنتی ژن‌های خاص تومور واکسینه کرد.

تکنولوژی mRNA استارتاپ شتابدهنده

استارتاپ Kernal Bio اما پا را از این هم فراتر گذاشته است!
دکتر ارکول این استارتاپ را از شرکت‌های نسل دوم با تکنولوژی mRNA می‌داند. زیرا انتخابی بودن این درمان‌ها بسیار بیش‌تر از نسل اول است. این انتخابی بودن به Kernal  امکان می‌دهد درمان‌هایی ایجاد کند که تنها در سلول سرطانی بیان شوند و درنتیجه بافت‌های سالم بدون تاثیر باقی بمانند.

تکنولوژی mRNA استارتاپ شتابدهنده

نحوه عملکرد نسل دوم استارتاپ با تکنولوژی mRNA

فناوری این شرکت از نقصی در سلول‌های سرطانی که توسط ریبوزوم‌های آن‌ها ایجاد می‌شود، استفاده می‌کند.
در واقع دکتر کرنال دریافت که نحوه عملکرد ریبوزوم‌های سلول‌های سرطانی نسبت به سلول‌های سالم متفاوت است.
وی این تفاوت را به “زبانی دیگر” تشبیه کرده است و در این باره می‌گوید:

“اگر ما پیامی را به یک زبان رمزگذاری کنیم – مثلا بگوییم آلمانی – سایر سلول‌های ما برای برقراری ارتباط از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. بنابراین حتی اگر داروی ما در سلول‌های عادی قرار گیرد، تاثیری نداشته و با گذشت زمان تخریب می‌شود.”

تکنولوژی mRNA در این استارتاپ به این صورت است که به سلول‌های سرطانی پیام می‌دهد تا خود را از بین ببرند!
در واقع این پیام نوعی مرگ سلولی به نام پیروپتوز را القا می‌کند. همچنین سیستم ایمنی بدن را آموزش می‌دهد تا تشخیص دهد که سلول‌های سرطانی به چه شکل هستند. بنابراین می‌تواند در آینده از عود یا بازگشت بیماری جلوگیری کند. از آنجا که درمان‌های mRNA در داخل سلول‌ها کار می‌کنند، می‌توانند تغییراتی را ایجاد کنند که سایر درمان‌های سرطان، مانند آنتی بادی‌ها یا درمان‌های CAR-T امکان ایجاد آن را ندارند.
دکتر کرنال می‌خواهد به جای دادن داروهای ضد ویروسی یا آنتی بادی به بیماران برای مقابله با ویروس، به آن‌ها mRNA بدهد که سلول‌های آن‌ها را به کارخانه‌های تولید دارو تبدیل می‌کند.

اولین دوره تامین مالی این استارتاپ به کمک شتابدهنده ها و سرمایه گذاران در ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ انجام شد اما اطلاعات دقیق از مبلغ آن در دسترس نیست.

استارتاپ Translate Bio

استارتاپ Translate Bio از دیگر شرکت‌های برتری است که در زمینه تکنولوژی mRNA فعالیت دارد.
این شرکت در حال تولید داروهایی برای درمان بیماری‌های ناشی از اختلال عملکرد پروتئین یا ژن است.
یکی از مهم‌ترین محصولات این استارتاپ برای ریه است که MRT5005 نام دارد. این دارو برای برطرف کردن علت اصلی CF با ارائه mRNA کدگذاری کننده پروتئین CFTR به صورت کاملاً کاربردی به سلول‌های اپیتلیال ریه طراحی شده است و راه تجویز آن از طریق نبولاسیون است.

تکنولوژی mRNA استارتاپ شتابدهنده

این استارتاپ تا کنون مبلغ ۲۲۷.۶ میلیون دلار در طی ۶ سری تامین مالی، سرمایه جذب کرده است.
آخرین جذب سرمایه در تاریخ ۳ می ۲۰۱۹ در مرحله post ipo equity و به مبلغ ۴۷.۵ میلیون دلار بوده است.

همکاری با شرکت داروسازی Sanofi

بخش Sanofi Pasteur که واحد تجارت جهانی واکسن‌های شرکت Sanofi است و استارتاپ Translate Bio ، در تاریخ ژوئن ۲۰۲۰ توافق کردند تا همکاری و توافق نامه قبلی خود را که در سال ۲۰۱۸ امضا کرده بودند، گسترش دهند.

هدف این توافق، تولید واکسن با تکنولوژی mRNA برای بیماری‌های عفونی است.

تکنولوژی mRNA استارتاپ شتابدهنده

مفاد این قرارداد:

استارتاپ Translate Bio مبلغ ۴۲۵ میلیون دلار را به عنوان پیش پرداخت و همپنین سرمایه گذاری در سهام دریافت خواهد کرد. به طور کلی نیز با توجه به پرداخت‌های مشروط به پیشرفت‌های به دست آمده، واجد دریافت ۱.۹ میلیارد دلار از درآمد فروش واکسن‌های توسعه یافته در سراسر جهان است.
شرکت Sanofi نیز جهت تولید، انبوه سازی و تجاری سازی واکسن‌های تولید شده حقوق انحصاری در سراسر جهان خواهد داشت.

در شتابدهنده هنام بخوانید: sanofi و Translate Bio؛ نتایج مطالعات واکسن کرونا

سخن پایانی

در این مقاله تنها به بررسی ۲ مورد از استارتاپ های نام برده شده پرداختیم.
آینده تکنولوژی mRNA اما بسیار روشن است و پیش بینی می‌شود بسیاری دیگر شرکت و استارتاپ جدید با ایده‌ها و روش‌های درمانی خلاقانه به آن وراد شده و شاید صنعت سلامت را به کلی متحول سازند!
با شتابدهنده هنام همراه باشید.

منابع

Medical startups
Fierce biotech
Sanofi

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *