شرکت Ablynx و نانو بادی ها ، نیمه گمشده‌یِ Sanofi

۹۹۰۶۰۳۰۷
در ژانویه ۲۰۱۸، Sanofi شرکت Ablynx را ۳.۹ میلیارد دلار خریداری کرد. این رویداد، برای هر دو شرکت، مزایایی به همراه داشت. از زمان تاسیس ablynx در سال ۲۰۰۱، این شرکت در تلاش است تا از قدرت تکنولوژی نانو بادی پرده بردارد. این فناوری، پتانسیل‌های تحقیق و توسعه شتابدهنده sanofi را بهبود بخشید. تکنولوژی نانو بادی، تغییراتی در پایپ لاین شرکت نیز به همراه داشت. به علاوه در بهبود جایگاه sanofi در زمینه بیماری‌های خونی نادر نیز نقش مهمی ایفا کرد.
در این میان، شرکت Ablynx نیز از زیرساخت‌های جهانی، تعهد به نوآوری و ظرفیت‌های تجاری سازی شتابدهنده Sanofi بهره‌مند گشت.
در این مقاله، به شماری از تحولاتِ بعد از این رویداد و نیز آشنایی با نانو بادی‌ ها می‌پردازیم.
با تیم تحریریه شتابدهنده دارویی هنام همراه باشید.

نانو بادی sanofi ablynx شتابدهنده

جذب Ablynx توسط Sanofi

در سال ۲۰۱۸، شرکت Sanofi و Ablynx یک قرارداد صریح امضا کردند. طی این قرارداد، Sanofi تمامی سهام عادی ablynx را به ارزش حدود ۳.۹ میلیارد دلار خریداری کرد. این سهام شامل سهام رسید سپرده آمریکایی (ADSs)، گواهی‌ها و قراردادهای قابل تبدیل ablynx بودند. این معامله توسط هیئت مدیره‌ی دو شرکت تائید شد. ادغام این دو شرکت برای هر دو، مزایایی به همراه داشت.

شتابدهنده ablynx در زمینه فناوری نانو بادی، پیشرو می‌باشد. این فناوری، یک پایپ لاین وسیع، شامل بیش از ۴۵ مولکول کاندید اختصاصی و مشارکتی را پوشش می‌دهد. همچنین تکنولوژی نانو بادی در حوزه‌های درمانی مختلف نقش موثری دارد؛ ازجمله :

  • هماتولوژی
  • التهاب
  • سرطان مرتبط با سیستم ایمنی
  • بیماری‌های تنفسی

امروزه، ۸ نانو بادی وارد مراحل توسعه بالینی شده اند.

و اما، قرارداد جذب، چگونه به ablynx کمک کرد؟

از زمان تاسیس ablynx در سال ۲۰۰۱، این شرکت در تلاش است تا از قدرت تکنولوژی نانو بادی پرده بردارد. نتایج حاصل از تلاش آن‌ها، توسط داده‌های بالینی معتبر می‌شود.

بنابراین زیرساخت‌های جهانی، تعهد به نوآوری و ظرفیت‌های تجاری سازی شتابدهنده sanofi، توانایی ablynx را در تحقق پایپ لاین خود شتابدهی می‌کند.

مدیر عامل اجرایی ablynx بیان کرد:

هیئت مدیره بر این باورند که این قرارداد، برای سهام داران ارزش آفرین خواهد بود.
به علاوه، پتانسیل پایپ لاین شرکت را برای بهره گیری از سهام داران افزایش خواهد داد.

مزایای قرارداد جذب Ablynx برای sanofi

در حقیقت، جذب ablynx، تعهد سانوفی را در مسیر خلق نوآوری محکم‌تر ساخت. این امر، با تمرکز بر تکنولوژی‌هایی صورت پذیرفت که بتوان چند تارگت بیماری‌زای مختلف را با یک مولکول هدف قرار داد.

به طور کلی، شرکت sanofi، استراتژی‌های خود را در سه زمینه‌ی زیر بهبود بخشید :

  • تحقیق و توسعه
  • گسترش پایپ لاین
  • تقویت بستر رشد در اختلالات خونی نادر

تقویت جایگاه sanofi در اختلالات خونی نادر

در زمان وضع قرارداد جذب Ablynx، یکی از محصولات در حال توسعه‌ی این شرکت، داروی caplacizumab بود.
این دارو، یک نانو بادی با اثراتِ ضد فاکتور وان ویل برند ( vWF ) است. به علاوه، این نانو بادی دارای اندیکاسیون، برای درمان پورپورا ترومبوسایتوپنیک ترومبوتیک اکتسابی (aTTP)می‌باشد.

افزوده شدن داروی caplacizumab به پایپ لاین sanofi، جایگاه آن را در زمینه اختلالات خونی نادر قدرتمند ساخت.

سپس این دارو با نام برند Cablivi، در سال ۲۰۱۹، با اندیکاسیون درمان aTTP، تائیدیه FDA را دریافت کرد. Cablivi، نخستین دارو از این دسته، برای درمان این بیماری مزمن و کشنده به شمار می رفت.

نانو بادی ها؛ گامی شگرف در درمان عفونت‌های RSV

ALX-0171، متعلق به Ablynx، یک نانو بادی استنشاقی، با اثر ضد ویروس سین سیشیال تنفسی می‌باشد.
این نانو بادی در مطالعات بالینی فاز ۲b قرار دارد. ALX-0171، به عنوان یک ترکیب بالقوه برای درمان علامتی عفونت‌های ناشی از این ویروس مطرح است.


در واقع درمان گسترده و قابل دسترس برای عفونت‌های ناشی از RSV وجود ندارد.
بنابراین دستیابی به این درمان، به برنامه‌های مرکز تحقیق و توسعه Sanofi Pasteur مرتبط است.

در هنام بخوانید: مشارکت Sanofi و GSK برای تولید واکسن کرونا

نانو بادی ها چه هستند؟

نانو بادی‌ها، کلاس نوینی از نسل جدید فرآورده‌های بیولوژیک مشتق شده از آنتی بادی هستند. این مولکول‌ها، پروتئین‌های درمانی اختصاصی، حاوی خصوصیات منحصر به فرد ساختاری و عملکردی آنتی بادی‌های تنها با زنجیره سنگین می‌باشند. اندازه یک نانو بادی حدودا یک دهم اندازه یک آنتی بادی است.

نانو بادی sanofi ablynx شتابدهنده

نانو بادی چگونه کشف شد؟

ریموند هامر – ایمنی شناس – نخستین بار در سال ۱۹۸۹، در دانشگاه براسل به طور تصادفی با نانو بادی‌ها مواجه شد. در حقیقت، او و شاگردانش یافتند که شتر عربی ( dromedary)، نوعی از آنتی بادی تولید می‌کند که ساده تر و کوچک تر و کاملا نوین است. برای کار‌های تحقیقاتی، به دلیل سازگاری بهتر لاما ( llamas) با آب و هوای اروپا، این پستاندار جایگزین شتر عربی شد.

ترجمه و زیرنویس اختصاصی از هنام

نانو بادی نخستین بار چگونه تولید شد؟

در مرحله اول، طی فرایندی قابل قیاس با یک واکسیناسیون، لام را توسط یک آنتی ژن، دچار مصونیت می‌کنند. سپس در طول ۶ تا ۱۲ هفته بعد، لام آنتی بادی تولید می‌کند. نانو بادی‌ها در آزمایشگاه، از این آنتی بادی‌ها ایجاد می‌شوند.

اهمیت نانو بادی در چیست؟

  • به دلیل اندازه کوچک و ساختار ویژه‌‌ی نانو بادی‌ها، می‌توان آن‌ها را در قالب یک مولکول دارویی ترکیب کرد. این امر، پتانسیل مولکول دارو را برای هدف قرار دادن چند تارگت بیماری‌زای مختلف افزایش می‌دهد. در حقیقت، تکنیک mix & match، یک دستاورد منحصر به فرد این تکنولوژی می‌باشد.
  • به علاوه، نانو بادی پایداری بالایی دارد. بنابراین از طریق روش‌های مختلف قابل تجویز است؛ از جمله تزریق وریدی، تزریق زیر جلدی، تجویز چشمی و خوراکی با اثر موضعی.
  • یکی از مزیت‌های دیگر این تکنولوژی، تولید سریع و آسان آن می‌باشد.

سخن پایانی

مالکیت یا جذب یک شرکت، توسط شرکت دیگر، به معنای خرید تمام یا بخشی از سهام شرکت مورد نظر است. این کار، با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد. یکی از این اهداف، کسب تکنولوژی جدید است. فناوری نانو بادی، نقطه اتصال دو شرکت sanofi و ablynx بوده است.

منبع
سانوفی

تبلیغات دیجی کول

دنیا کریم پور

سلام! من دنیا کریمپور هستم، دانشجوی داروسازی ورودی بهمن 94، دانشگاه آزاد تهران واحد علوم دارویی. از وقتی یادمه به نوشتن علاقه داشتم. تجربه‌هایِ جدید، من رو به وجد میارن. لازمه‌ی شروعِ خوب در هر کاری‌ اینه که هویتِ فعلیِ اون حوزه رو بشناسیم و سپس براساس داده‌های فعلی، مسیرِ بعدی رو انتخاب کنیم. تولیدِ محتوا این شناخت رو در زمینه‌های مختلف، هم برای نویسنده و هم مخاطب فراهم می‌کنه. از این جهت علاقه‌مند هستم نوشتن رو به طور هدفمند در این جهت پیش ببرم‌.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

1 نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *