درمان بیماری‌های چشمی در دستان شرکت نوارتیس

 درمان بیماری‌های چشمی در دستان شرکت نوارتیس

کدمطلب: ۹۹۰۹۰۱۰۹
چقدر در مورد چشم، این پنجره‌ی روح، اطلاعات دارید؟
در مورد بیماری‌های سریع‌ترین عضله بدن انسان و مهم‌تر از آن، راه‌های درمانی نوآورانه شرکت نوراتیس برای آن‌ها بیش‌تر بدانید. برخی از مهم‌ترین بیماری‌های چشمی عبارتند از نزدیک بینی، گلوکوم، خشکی چشم، کاتاراکت و تنبلی چشم. شرکت نوارتیس برای همه این بیماری‌ها، البته با کمک استارتاپ ها، روش درمانی نوآورانه‌ای در دست ساخت دارد. در این مقاله به بررسی اختصاصی تنبلی چشم و خشکی چشم و داروها و روش‌های خلاقانه نوارتیس برای درمان آن‌ها می‌پردازیم.

پس با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید.

بخش Alcon شرکت نوارتیس

به مدت بیش از ۱۰ سال، بخش Alcon به عنوان بخشی از حوزه‌های شرکت نوارتیس فعالیت داشت. این بخش در زمینه داروها و ابزار تشخیصی چشم پزشکی فعال بود. تا اینکه در اواسط سال ۲۰۱۹، شرکت نوارتیس این بخش را نیز در ادامه واگذاری‌های خود جدا نمود. امروزه Alcon به عنوان شرکتی مستقل فعالیت خود را ادامه می‌دهد. شرکت نوارتیس نیز با خرید استارتاپ ها یا حق مالکیت داروهایی در این زمینه‌های فعالیت خود را در این حوزه ادامه می‌دهد.
از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های این حوزه، داروی مهم Xiidra و استارتاپ Amblyotech هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

درمان خشکی چشم در شرکت نوارتیس

شرکت نوارتیس در اواسط سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که در قراردادی با شرکت دارویی Takeda توافق کرده است که حق مالکیت داروی Xiidra® را تصاحب نماید. داروی Xiidra اولین و تنها داروی نسخه‌ای تجویز شده برای درمان علائم و نشانه‌های خشکی چشم است. مکانیسم این دارو مهار التهاب ناشی از بیماری است. این معامله تا کنون با قیمت ۳.۴ میلیارد دلار انجام شده است؛ اما با موفقیت‌های بیش‌تر، این مبلغ می‌تواند تا ۱.۹ میلیار دلار دیگر افزایش پذیرد.

شرکت نوارتیس استارتاپ

این معامله سبد محصولات چشمی نوارتیس را گسترش داده و توان نوارتیس در حوزه چشم پزشکی را تقویت می‌کند.

داروی Xiidra شرکت نوارتیس

Xiidra یک داروی چشمی به شکل قطره‌ی چشمی است که برای درمان علائم و نشانه‌های بیماری خشکی چشم طراحی شده است. برنامه مصرف این دارو به شکل دو بار در روز و تقریباً با فاصله ۱۲ ساعت در هر چشم می‌باشد.
شایع‌ترین واکنش‌های جانبی گزارش شده در ۵ تا ۲۵ درصد بیماران تحریک محل تزریق، تغییر حس چشایی (دیسژوزیا) و کاهش قدرت بینایی بود.داروی Xiidra شرکت نوارتیس برای درمان علائم و نشانه های بیماری خشکی چشم در بازارهای مختلف از جمله ایالات متحده، کانادا و استرالیا مجاز است. در تعدادی از بازارهای دیگر نیز تحت بررسی‌های رگولاتوری است.
داروی Xiidra در سال ۲۰۱۸ حدود ۰.۴ میلیارد دلار درآمد به دست آورد.
پیش بینی می‌شود که این دارو بتواند به زودی به یک داروی blockbuster (فروش بیش از ۱ میلیارد دلار) در نوارتیس تبدیل شود.

شرکت نوارتیس استارتاپ

بیماری خشکی چشم

بیماری خشکی چشم یک بیماری چند عاملی است که اشک و سطوح چشم را درگیر می‌سازد. تخمین زده شده است که در ایالات متحده بیش از ۳۴ میلیون نفر تحت تأثیر این بیماری قرار دارند. بیماری خشکی چشم می‌تواند باعث قطع فعالیت‌های روزمره مانند خواندن، رانندگی، کار، استفاده از فناوری و گذراندن وقت در خارج از خانه در هنگام نور شدید و سرما یا باد شود. افزایش سن و جنسیت (در زنان شیوع بیش‌تری دارد) به عنوان عوامل خطر سنتی بیماری خشکی چشم شناخته می‌شوند.
در حالی که عوامل خطر جدیدی نیز شناسایی شده‌اند؛ ازجمله:

  • نگاه کردن طولانی مدت به صفحه نمایش دیجیتال/رایانه
  • سایش لنزهای تماسی
  • آب مروارید
  • جراحی انکساری

خشکی چشم ممکن است پیشرونده باشد و یکی از رایج‌ترین دلایل مراجعه افراد به متخصصین چشم است.

شرکت نوارتیس استارتاپ

رباتیک ، هوش مصنوعی و پزشکی هسته‌ای دیگر تکنولوژی‌هایی هستند که شرکت نوارتیس به آن‌ها پرداخته است. خواندن این مقالات جذاب در وبلاگ هنام را از دست ندهید!

درمان تنبلی چشم در شرکت نوارتیس

شرکت نوارتیس در آوریل ۲۰۲۰ اعلام کرد که خرید استارتاپ Amblyotech در ایالات متحده را به پایان رسانده است. نوارتیس با همکاری Ubisoft و دانشگاه مک گیل توسعه فناوری دیجیتال به دست آمده در جهت درمان تنبلی چشم دنبال خواهد کرد.

شرکت نوارتیس استارتاپ

استارتاپ Amblyotech

استارتاپ Amblyotech برای افزایش قدرت انطباقی چشم طراحی شده است و از عینک‌های ۳ بعدی و همچنین روش گیمیفیکیشن (بازی سازی) استفاده می‌کند. این استارتاپ شرکت نوارتیس با استفاده از بازی‌های فعال و فناوری‌ها غیرفعال ویدئویی، به چشم‌ها آموزش می‌دهد تا با هم کار کنند تا تصویر را به طور کامل مشاهده کنند. نرم افزار آن از یک نمایشگر بصری منحصر به فرد استفاده می‌کند که نمایشگر dichoptic نام دارد.
در این نرم افزار به هر چشم با استفاده از الگوریتم اختصاصی، تصاویر مختلف ارائه می‌شود.
در مطالعات بالینی اولیه نرم افزار Amblyotech، بهبودی بینایی در کودکان و بزرگسالان در مقایسه با سایر درمان های استاندارد بسیار سریع‌تر آغاز شده‌است.

بیماری تنبلی چشم

تخمین زده می‌شود که تنبلی چشم (آمبلیوپیا) تقریباً ۳% از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در صورت عدم درمان، این وضعیت می‌تواند منجر به ضعف بینایی و سایر مشکلات کیفیت زندگی شود. این شرایط می‌تواند کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیرقرار دهد. تاثیری که تنها به بینایی افراد محدود نمی‌شود. بلکه در نهایت فعالیت‌هایی مانند رانندگی و حفظ احساس استقلال را دشوار می‌سازد. گزینه‌های درمانی فعلی، از جمله وصله گذاری و/یا آتروپین، با انطباق کم و میزان موفقیت پایین همراه است. روش‌های درمانی تایید شده برای بزرگسالان به خصوص بسیار محدود است.

سخن پایانی

در این مقاله کابرد استفاده از دیگر تکنولوژی‌های روز دنیا در نوارتیس را به خصوص در حوزه چشم پزشکی بررسی نمودیم. همچنین دیدیم شرکت نوارتیس چگونه از همکاری با استارتاپ ها بهره می‌گیرد تا جایگاه خود را مستحکم‌تر ساخته و سبد محصولات خود را گسترش بخشد.
با پایان یافتن این مقاله، به پایان سری مقالات شرکت نوارتیس نیز رسیده‌ایم. دیگر مقالات این شرکت بزرگ داروسازی را می‌توانید در وبلاگ هنام مطالعه نمایید. اگر موضوعی در رابطه با این شرکت برای شما جالب است می‌توانید آن را با ما به اشتراک بگذارید تا به طور اختصاصی به آن بپردازیم.
با شتابدهنده هنام در سری مقالات بعدی همراه باشید.

منبع

Novartis

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *