محصولات شرکت نوارتیس و راز پایان یافتن پتنت آن‌ها!

 محصولات شرکت نوارتیس و راز پایان یافتن پتنت آن‌ها!

کدمطلب: ۹۹۰۸۰۲۰۹
عمده محصولات شرکت نوارتیس در حوزه‌های انکولوژی، بیماری‌های قلبی و متابولیسمی، علوم اعصاب، چشم پزشکی و ایمونولوژی قرار دارد. یکی از مهم‌ترین داروهای نوارتیس ، داروی Glivec معروف به Gleevec است که در درمان لوسمی به کار می‌رود. این دارو تا سال‌ها در صدر لیست پرفروش‌ترین‌های Novartis قرار داشت اما در سال ۲۰۱۶ پتنت آن پایان یافت. پایان یافتن پتنت معمولا فشار زیادی به شرکت‌های دارویی وارد می‌کند درحالی‌که چنین مشکلی برای نوارتیس پیش نیامد!
به نظر شما علت چیست؟!

برای یافتن پاسخ این سوال و بررسی بیش‌تر محصولات نوارتیس با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید.

مهم‌ترین محصولات شرکت نوارتیس

در ابتدا نگاهی به برخی محصولات مهم نوراتیس خواهیم داشت:

در هنام بخوانید: شرکت نوارتیس ؛ ماحصل موفق‌ترین ادغامِ صنعت داروسازی!

داروی Glivec، معروف به Gleevec نوارتیس

یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌ها در درمان سرطان در دهه اول قرن ۲۱، داروی Glivec (معروف به Gleevec در ایالات متحده) بود. این دارو یکی از اولین عواملی بود که سرطان را به طور هدفمند مورد هدف قرار داد. نتایج آزمایشات در بیماران مبتلا به لوسمی میلوئید مزمن (CML) و لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL) توسط این دارو به طور فاحش تغییر نمودند.

شرکت نوراتیس Novartis

یک تحقیق بالینی در سال ۲۰۰۵ نشان داد که ۹۰% بیماران مبتلا به CML که از Glivec استفاده کردند پس از بیش از چهار سال درمان، زنده بودند. طبق گفته Novartis برنامه بین المللی کمک به بیمار Glivec نزدیک به ۲۷۰۰۰ بیمار را در بیش از ۸۰ کشور جهان رایگان درمان کرده‌است. بیمارانی که بدون کمک این برنامه هیچ‌گاه نمی‌توانستند به این روش درمانی ابتکاری دسترسی یابند.

پرفروش‌ترین داروی سال ۲۰۱۹ نوارتیس

Cosentyx® اولین داروی مهارکننده IL-17A کاملاً انسانی است که برای بیماران مبتلا به اسپوندیلوآرتریت محوری غیر رادیوگرافی (nr-axSpA) در اروپا استفاده می‌شود. این بیماری زیرمجموعه‌ای از طیف بیماری‌های اسپوندیلوآرتریت محوری (axSpA) می‌باشد.
تقریباً ۱.۷ میلیون بیمار مبتلا به nr-axSpA در پنج کشور برتر اتحادیه اروپا و US وجود دارد.
۳ اندیکاسیون دیگر نیز برای Cosentyx تایید شده است؛ شامل:
✔️ درمان پسوریازیس پلاک متوسط تا شدید (PsO)
✔️ آرتریت پسوریازیس (PsA)
✔️ اسپوندیلیت آنکیلوزان ۲-۴، (AS)
وجود ۴ اندیکاسیون برای داروی Cosentyx، رهبری  و پتانسیل بالای آن در حوزه روماتولوژی و ایمنی-پوستی را نشان می‌دهد. به همین منظور شرکت نوارتیس برنامه دارد تا ۱۰ سال آینده، اندیکاسیون‌های این دارو را به ۱۰ مورد افزایش دهد.

شرکت نوراتیس Novartis

واکسن آنفولانزا در نوارتیس

شرکت نوارتیس در سال ۲۰۰۶ با استفاده از تکنولوژی کشت سلولی، واکسنی برای آنفولانزا تولید نمود.
وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده در آن سال قراردادی به مبلغ ۲۲۰ میلیون دلار با Novartis امضا کرد و شرکت نوارتیس را به عنوان پیشرو در تولید واکسن آنفلوانزا شناخت.

مجددا در سال ۲۰۱۴ Novartis اعلام کرد که قصد دارد حداقل ۳۰ میلیون دوز واکسن Flucelvax® و Fluvirin® را به بازار آمریکا بفرستد. نوارتیس تنها شرکتی است که برای تولید واکسن آنفلوانزا از فناوری‌های مبتنی بر کشت سلول (Flucelvax) و همچنین تخم مرغ (Fluvirin) استفاده می‌کند.

درمان مالاریا

همان‌طور که در مقاله تحقیق و توسعه نوارتیس اشاره شد، بیماری‌های گرمسیری مانند مالاریا یکی از حوزه‌های مورد مطالعه در نوارتیس است. در همین راستا Coartem یک درمان ترکیبی بسیار موثر مبتنی بر آرتمیسینین است که توسط Novartis تولید شد. تخمین زده می‌شود بین سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۹، در مجموع ۳۰۰ میلیون مورد درمان مالاریا با Coartem صورت گرفت.
در این دوره، جان ۷۵۰۰۰۰ نفر در بیش از ۶۰ کشور بومی مالاریا به کمک این دارو نجات یافته است.

حوزه‌های فعالیت شرکت نوارتیس

عمده محصولات شرکت نوارتیس را می‌توان در حوزه‌های زیر دسته بندی نمود:

  • انکولوژی
  • بیماری‌های قلبی و متابولیسمی
  • ایمونولوژی
  • علوم اعصاب
  • چشم پزشکی

مقالات مربوط به محصولات شرکت فایزر و بایر را نیز مطالعه کنید.

پرفروش‌ترین محصولات نوارتیس

همان‌طور که گفته شد برای چندین سال داروی Glivec ، پرفروش‌ترین داروی این شرکت بود.
تا اینکه در سال ۲۰۱۶ این دارو از پتنت شد و با تولید ژنریک‌ها، با کاهش قابل توجه فروش مواجه شد. با این حال اما Novartis برخلاف سایر بزرگان صنعت دارو، متحمل فشار زیادی ناشی از این موضوع نشد!
اکنون می‌خواهیم به علت این موضوع بپردازیم.

علت این است که درآمد شرکت نوارتیس به طور عمده به ۳ محصول برترِ آن وابسته نیست!
به عبارت دیگر:

“عدم وابستگی به چند محصول خاص و در عوض گستردگی درآمد در شرکت نوارتیس باعث شده این شرکت در مقابل کاهش درآمد ناشی از انقضای پتنت‌ها چندان آسیب پذیر نباشد.”

داروی مولتیپل اسکلروزیس Gilenya دومین داروی پرفروش Novartis در سال ۲۰۱۹ بود که درآمد کل آن ۳.۲۲ میلیارد دلار در سراسر جهان بود.

در هنام بخوانید: Sandoz ؛ بخش ژنریک ساز شرکت نوارتیس

سایر محصولات پرفروش این شرکت و میزان فروش آن‌ها را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

شرکت نوراتیس Novartis

سخن پایانی

در این مقاله محصولات نوآورانه بخش داروسازی شرکت نوارتیس را بررسی نمودیم.
شرکت نوارتیس محصولات ژنریک نیز تولید می‌کند که آن‌ها را در مقاله Sandoz معرفی کردیم.
در مقالات آینده نگاهی به رویکرد نوارتیس در مواجهه با پاندمی کووید ۱۹ خواهیم داشت.
پس با شتابدهنده هنام همراه باشید.

منابع

Novartis
Statista

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *