اندام تراشه در شرکت بیوتکنولوژی Mimetas

 اندام تراشه در شرکت بیوتکنولوژی Mimetas

کد مطلب: ۹۹۰۷۰۵۰۸
شرکت Mimetas یک شرکت بیوتکنولوژی است که از سال ۲۰۱۳ فعالیت خود را آغاز کرده است.
این شرکت سه شعبه در اروپا، آمریکا و ژاپن دارد. این شرکت اندام تراشه هایی برای مدل سازی بافت انسان به منظور ارزیابی داروها، مواد شیمیایی و مواد غذایی تولید می‌کند. چشم انداز شرکت mimetas تولید ساده‌ترین دستگاهی است که بتواند پیچیدگی‌های بافت سه‌بعدی انسان را به خوبی شبیه سازی کند. این شرکت به این منظور پلتفرم OrganoPlate® را تولید کرده است. کار با این پلتفرم بسیار آسان است. تا جایی که کاربران در حین کار احتمالا فراموش می‌کنند با پیشرفته‌ترین پلتفرم کشت سلولی رو به رو هستند!

بدون شک همه ما خواستار تولید داروهایی بهتر هستیم. برای دست‌یابی به این هدف، نیازمند مدل‌های شبیه سازی بهتری برای بیماری هستیم. مدل‌هایی که کاملا از نظر فیزیولوژیکی مشابه انسان باشند. شرکت بیوتکنولوژی Mimetas به این منظور اندام تراشه هایی برای شبیه سازی بافت انسان و هم‌چنین مدل‌سازی بیماری تولید می‌کند.
برای آشنایی با این شرکت با تیم تحریریه علمی شتابدهنده دارویی هنام همراه باشید.

تاریخچه شرکت Mimetas، تولید کننده اندام تراشه:

در سال ۲۰۱۰، پل ولتو برای شام در رستوران ژاپنی در روتردام با جوس ژور ملاقات کرد. ولتو فناوری PhaseGuide™ را که در آلمان و ایتالیا اختراع کرده بود، به جوس ژور نشان داد. جوس ژور که در آن زمان درگیر فناوری diagnostic array و پروفایل پروتئین بود، بلافاصله شیفته او شد. آن‌ها با هم فکر کردند که معادل فنوتیپی یک diagnostic array، می‌تواند برای آزمایش موازی درمان‌های فردی (ترکیبی) استفاده شود. عصر همان روز پل با پروفسور توماس هانکمایر از دانشگاه لیدن تماس گرفت. او در مورد احتمال راه اندازی یک تجارت مبتنی بر علم بیوتکنولوژی صحبت می‌کرد. این شروع Mimetas بود. در سال ۲۰۱۳، Mimetas تشکیل شد و اولین پروژه تجاری خود را در زمینه توسعه اندام تراشه به دست آورد.

Mimetas یک شرکت بیوتکنولوژی خصوصی است که در Leiden مستقر است. Mimetas در سال ۲۰۱۳ تاسیس شد. در حال حاضر دارای سه دفتر است که دفتر مرکزی آن در لیدن واقع شده است. این شرکت شعبه‌هایی در آمریکا، هلند و ژاپن دارد. شرکت Mimetas به عنوان تیمی با انگیزه با برترین شرکت‌های دارویی و دانشمندان برتر همکاری می‌کند. Mimetas مدل‌های اندام تراشه را در قالب پلفترمOrganoPlates®  توسعه می‌دهد.OrganoPlates®  را به بازار عرضه می‌کند و تحقیق و توسعه خود را بر روی مدل‌های پیشگام اندام تراشه انجام می‌دهد.

ویدیو:

اندام تراشه چگونه کار می کند؟

OrganoPlate®  یک صفحه کشت سلول سه بعدی میکروسیالی است که تا ۹۶ مدل بافت را در یک صفحه پشتیبانی می‌کند. این محصول از تعاملات سلول با سلول و تصویربرداری و کمی سازی بی سابقه پشتیبانی می‌کند. پرفیوژن مداوم رسانه ها از طریق شبکه های میکروسیال در جریان خون را تقلید می‌کند. این امر امکان تبادل مواد مغذی، اکسیژن و متابولیت‌ها را فراهم می‌کند. فناوری تسطیح گرانش منحصر به فرد این شرکت بدون استفاده از پمپ و لوله، جریان را حفظ می‌کند و باعث می‌شود OrganoPlate®  برای هرگونه توان مناسب باشد.

محصولات اندام تراشه:

این شرکت بیوتکنولوژی شش محصول در حوزه اندام تراشه تولید می‌کند:

۱- OrganoPlate® ۲-lane:

اندام تراشه و بیوتکنولوژی - 1

این محصول دارای ۹۶ سلول کشت مستقل است. هر کدام از این سلول‌ها یک کشت درون ژلی و یک کانال پرفیوژن را پشتیبانی می‌کند. این کانال می‌تواند حاوی یک بافت لوله‌ای پرفیوژن باشد. عرض این خطوط ۴۰۰ میکرون است. چهار چاه از رابط کاربری صفحه ۳۸۴ چاهی این محصول، به هر شبکه میکروسیال متصل می‌شود.

۲- OrganoPlate® ۳-lane:

اندام تراشه - 2

دارای ۴۰ سلول کشت مستقل است. هرکدام از این سلول‌ها از طریق کشت ژل مجاور و ۲ کانال پرفیوژن پشتیبانی می‌شود. این کانال می‌تواند حاوی بافت‌های لوله‌ای پرفیوژن باشد. مدل‌های ۳ خطه از دسترسی آپیکال و پایه به لوله‌های اپی‌تلیال و اندوتلیال پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب سنجش جا به جایی امکان پذیر می‌شود.

۳- OrganoPlate® Graft:

اندام تراشه - 3

این محصول از این شرکت بیوتکنولوژی ، اولین بستر کشت سلول در شرایط in vitro است که امکان رگ برداری از بافت‌های سه بعدی مانند اسفریدها، ارگانوئیدها و تومورها را در شرایط آزمایشگاهی فراهم می‌کند. فناوری منحصر به فرد این محصول از توسعه microvessel‌ها در یک اندام تراشه برای ایجاد بستر ریز عروقی استفاده می‌کند. بافتی که روی این بستر قرار می‌گیرد، به سیستم رگ‌های خونی انسان متصل است. در نتیجه رگ‌های آزمایشگاهی را به دست می‌آیند. این امر پرفیوژن بافت را تسهیل می‌کند و تجویز دارو از طریق عروق را امکان پذیر می‌سازد.

۴- OrganoPlate® Caco-2:

اندام تراشه و بیوتکنولوژی - 4

این محصول یک اندام تراشه سه راهه است. لوله‌های سد اپی‌تلیال سلول Caco-2 امکان دسترسی آپیکال و پایه را فراهم می‌کند. از این محصول به عنوان مدل روده و هم‌چنین برای مطالعات سمیت دارو استفاده می‌شود.

۵- OrganoTEER®:

اندام تراشه و بیوتکنولوژی - 5

این محصول در کنار پلتفرم OrganoPlate® امکان اندازه‌گیری عملکرد سد اپی‌تلیال در زمان واقعی را فراهم می‌کند. با استفاده از این محصول می‌توانید عملکردهای اپی‌تلیال را به طور دقیق و مکرر ارزیابی کنید. در عین حال ، سلول‌ها دست نخورده و بدون تداخل غشاهای مصنوعی باقی می‌مانند. از آن جا که سلول‌ها آسیب نمی‌بینند، امکان انجام مطالعات طولانی مدت و یا انجام آزمایشات بعدی وجود دارد. با کمک این محصول، فرآیند ارزیابی سریع‌تر انجام می‌شود. OrganoTEER به شما امکان می‌دهد تا روی آزمایش‌های مهم تمرکز کنید.

۶- OrganoFlow® L:

اندام تراشه و بیوتکنولوژی - 6

این محصول با حداقل تنظیمات مورد نیاز، جریان متوسطی را در OrganoPlate®  فراهم می‌کند. ارگانوفلو برخلاف نرم افزارهای معمولی، از زاویه‌ها، تنظیمات زمان و برنامه‌های بهینه شده بهره می‌برد.

اندام تراشه برای همه!

شرکت بیوتکنولوژی Mimetas در ۳ مارس ۲۰۲۰ عرضه اولین محصول خط تولید Assay Ready خود را اعلام کرد. این محصول، OrganoPlate® Caco-2 است. این محصول از ۳۸ توبول روده تشکیل شده است که تحت شرایط جریان در برابر ماتریکس خارج سلولی رشد می‌کنند. به گفته Bas Trietsch، مدیر ارشد فناوری در Mimetas، راه اندازی این اولین محصول Assay Ready آغازی برای پروژه در دسترس قرار دادن فناوری اندام تراشه برای همه است. این امر منجر به کاهش چشمگیر زمان و افزایش راحتی مشتریان می‌شود. در حقیقت، مشتری یک مدل کاملاً کنترل شده و آماده برای استفاده با کیفیت را دریافت می‌کند.

منبع:

Mimetas

تبلیغات دیجی کول

ملیحه عظیمی زاده

من ملیحه عظیمی زاده هستم، دانشجوی سال سوم داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران. مدتی هست که در حوزه‌ی تولید و بازاریابی محتوا فعالیت می‌کنم و به دیجیتال مارکتینگ و سئو علاقه‌مندم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *