اندام تراشه پوست در REVIVO BioSystems

اندام تراشه پوست در REVIVO BioSystems

کد مطلب: ۹۹۰۸۰۱۰۶
استارتاپ REVIVO BioSystems یک استارتاپ نوآور و مبتنی بر خدمات است. این استارتاپ توسط تیمی از مهندسان و زیست شناسان با سال‌ها تجربه در مهندسی پزشکی، کشت سلول، میکروسیالات و مهندسی بافت از سال ۲۰۱۹  تاسیس شده است. این شرکت به طور تخصصی بر روی اندام تراشه های پوست موسوم به پوست تراشه کار می‌کند. این استارتاپ سنگاپوری قصد دارد محصولاتش را برای آزمایش In Vitro و Ex Vivo در سال ۲۰۲۱ وارد بازار کند. چشم انداز REVIVO Biosystems این است که به یکی از پیشگامان ارائه دهنده فناوری اندام تراشه برای انجام مطالعات اثر بخشی، ایمنی و آزمایشات مربوط به بیماری در شرایط in vitro و in vitro تبدیل شود.

برای آشنایی با تکنولوژی این استارتاپ با تیم تحریریه علمی شتابدهنده دارویی هنام همراه باشید.

در هنام بخوانید: اندام تراشه ، یکی از ده فناوری برتر در حال ظهور!

اندام تراشه در REVIVO BioSystems:

استارتاپ REVIVO - 1

اندام تراشه در این استارتاپ سیستم‌های میکروسیالی یکپارچه‌ای را برای غربالگری خودکار و کارآمد در حوزه‌های مختلفی ارائه می‌دهد. از جمله در حوزه مواد شیمیایی، داروها و محصولات آرایشی و بهداشتی با هدف شخصی سازی و ارتقا  تحقیقات پیش‌بالینی. محصولات لاین skin-on-chip  یا همان پوست تراشه در این استارتاپ بر اساس دستگاه‌های نوین میکروسیالی طراحی شده است. می‌توان ریزنمونه‌های پوستی را در دستگاه قرار داد و یا روی اندام تراشه ها “رشد” سلول‌های پوستی ایجاد کرد. Organ on a chip در این شرایط عملکرد جریان خون را تقلید می‌کند. در نتیجه یک میکرو محیط بی نظیر ایجاد می‌شود که وضعیت آن مشابه شرایط و خواص واقعی پوست است.

از اندام تراشه ها برای مطالعات ایمنی و کارآیی، مانند نفوذ پوست، تحریک پوست و پاسخ به داروها استفاده می‌شود. REVIVO یک راه حل کامل به مشتریان خود ارائه می‌دهد. این راه حل شامل دستگاه‌های میکروسیالی، یک سیستم آزمایش خودکار و مدل‌های پوستی است. REVIVO هم‌چنین امکان انجام تست‌های سم شناسی و تست نفوذ را فراهم می‌کند. این استارتاپ اندام تراشه های مدل بافتی جدید و مدل‌های بیماری سفارشی را توسعه می‌دهد.

در هنام بخوانید: اندام تراشه در شرکت بیوتکنولوژی Mimetas

تکنولوژی مورد استفاده در استارتاپ:

فناوری REVIVO BioSystems ترکیبی از اصول میکروسیالات با پدیده های انتقال بیولوژیکی و مهندسی بافت است. در این تکنولوژی از کنترل جریان مایعات و کوچک سازی برای کشت بافت‌های انسان و اتوماسیون روش‌های آزمایش استفاده می‌شود. سیستم‌های اندام تراشه با شبیه سازی عملکرد جریان خون، یک محیط منحصر به فرد برای مدل‌های بافت اپیتلیال ایجاد می‌کنند. به این ترتیب در نهایت شرایط واقعی و خصوصیات بافتی مانند داخل بدن ایجاد می‌شود. پلتفرم این استارتاپ روش‌های آزمایش را به صورت خودکار انجام می‌دهد. این پلتفرم ابزاری ایده آل برای غربالگری خارج از منزل و آزمایشگاهی در مدل‌های بافت اپیتلیال است.

استارتاپ REVIVO BioSystems به طور تخصصی در زمینه تولید مدل‌های چهار بعدی پوست انسان فعالیت می‌کند. محصولات این شرکت قرار است در سال ۲۰۲۱ برای انجام آزمایشات In Vitro و Ex Vivo روانه بازار شوند. تکنولوژی اندام تراشه در این استارتاپ موفق شده است محدودیت‌های شبیه سازی سه بعدی را از میان بردارد. مدل سازی چهار بعدی امکان ایجاد رابط محیط خارجی و توانایی شبیه سازی جریان خون را فراهم می‌سازد.

محصولات اندام تراشه:

این استارتاپ سه محصول تحت عناوین REVEx™، REVIn™ و ReleGO™ دارد. در شکل زیر مراحل انجام تست و کاربرد هر یک از این محصولات نشان داده شده است.

محصولات اندام تراشه - 2
مراحل انجام آزمایشات با اندام تراشه محصول REVIVO

نمونه‌های بافت انسانی در اندام تراشه REVEx™ بارگذاری می‌شود. در حالی که سلول‌ها در صفحه REVIn™ تحت شرایط پویا به صورت چهار بعدی رشد می‌کنند. سپس این دستگاه‌های میکروسیالی بر روی سیستم ReleGO™ قرار داده می‌شوند. سپس مواد حاصل در ظرف‌های حاوی ۹۶ چاهک جمع آوری می‌شود. ReleGO™ مجهز به الکترودهای کنترل دما و حسگر است. دستگاه‌های REVIVO و سیستم ReleGO™ امکان تقلید عملکرد جریان خون را برای ایجاد در شرایط مشابه داخل بدن فراهم می‌کنند. این تکنولوژی منجر به پیدایش واقع بینانه ترین مدل‌های آزمایشگاهی موجود انسانی و آزمایشگاهی در حال حاضر می‌شود.

در هنام بخوانید: اندام تراشه شانس موفقیت در تولید دارو را افزایش می‌دهد!

کاربرد اندام تراشه پوست:

اندام تراشه پوست می‌تواند برای انجام تست‌های زیر مفید واقع شود:

✔️ضد پیری
✔️روشن سازی پوست
✔️تحریک
✔️خوردگی
✔️Phototoxicity
✔️Genotoxicity
✔️نفوذ پذیری
✔️دارو رسانی از طریق پوست
✔️آبرسانی

بنیان‌گذار استارتاپ:

بنیان‌گذار استارتاپ اندام تراشه - 3
دکتر Massimo Alberti، بنیان‌گذار استارتاپ

بنیان‌گذار این استارتاپ، دکتر Massimo Alberti  است. ماسیمو آلبرتی به عنوان جوانی در شهر ایتالیا، Ascoli Piceno ، می‌خواست پزشک شود. اگر چه  در ریاضیات نیز سرآمد بود. بنابراین تصمیم گرفت این دو را با هم ترکیب کند و یک مهندس پزشکی شود. او بعد از گرفتن دکتری در فناوری میکرو و نانو، چندین سال مشغول به فعالیت در زمینه بیوتکنولوژی شد. سپس در سال ۲۰۱۹ اقدام به تاسیس Revivo Biosystems ، یک شرکت مستقر در سنگاپور کمک کرد. این استارتاپ به نحوی نقطه مشترک حیطه‌های مورد علاقه آلبرتی است که در زمینه فناوری اندام تراشه فعالیت می‌کند.

اندام تراشه چه مزایایی دارد؟

انجام آزمایش‌های پیش‌بالینی و بالینی با استفاده از سیستم Revivo نسبت به روش‌های فعلی هزینه کمتری دارد. زیرا می‌توان از بافت‌های کوچکتر پوست – حتی به اندازه ۵۰ میلی متر مربع – استفاده کرد. در نتیجه، می‌توان مقدار کمتری از داروها را آزمایش کرد. دلیل این امر آن است که برای همان دوز، منطقه بسیار کوچکی از پوست در معرض قرار می‌گیرد. به گفته دکتر آلبرتی، با استفاده از سیستم عامل Revivo ، آزمایشات می‌توانند به صورت خودکار انجام شوند. بنابراین هزینه‌های کارگری می‌تواند تا ۱۰ برابر کاهش یابد.

“داشتن یک مدل واقع بینانه به معنای دقیق‌تر بودن نتایج آزمایش است و باعث کاهش فاصله زمانی بین مطالعات پیش بالینی و مطالعات بالینی روی انسان می شود.”

دکتر ماسیمو آلبرتی

از پلتفرم Revivo می‌توان علاوه بر پوست برای انواع مدل‌های بافت انسانی استفاده کرد. آزمایش‌های انجام شده بر روی چنین بافتی قابل اعتمادتر از آزمایشاتی است که روی حیوانات انجام می‌شود. آزمایش روی حیوانات نه تنها به حیوانات آسیب می‌رساند، بلکه بی اثر است. زیرا حیوانات از نظر ژنتیکی و بیولوژیکی با انسان متفاوت هستند.
 ‼️ لازم به ذکر است فقط حدود ۱۰ درصد از داروهای آزمایشی که روی حیوانات آزمایش شده‌اند‌، به مرحله آزمایش بالینی انسانی می‌رسند یا از آن عبور می‌کنند.

منبع:

تبلیغات دیجی کول

ملیحه عظیمی زاده

من ملیحه عظیمی زاده هستم، دانشجوی سال سوم داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران. مدتی هست که در حوزه‌ی تولید و بازاریابی محتوا فعالیت می‌کنم و به دیجیتال مارکتینگ و سئو علاقه‌مندم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *