بررسی بازار کنونی و پیش‌بینی آینده اندام تراشه

 بررسی بازار کنونی و پیش‌بینی آینده اندام تراشه

کد مطلب: ۹۹۰۸۰۲۰۵
اندام تراشه یک دستگاه میکروسیالی کشت سلول است. فناوری Organ on a chip با شبیه سازی محیط بدن انسان، برای مدل سازی بیماری، طبقه بندی بیمار و غربالگری فنوتیپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازار اندام تراشه توسط عواملی مانند نیاز به گزینه‌های دیگر برای آزمایش حیوانات، نیاز به تشخیص به موقع سمیت دارویی، راه اندازی محصول جدید و پیشرفت در فناوری هدایت می‌شود. تقاضای داروی شخصی و کاربردهای گسترده اندام تراشه فراتر از صنعت داروسازی، مهم‌ترین عواملی است که فرصت‌های رشد را برای فعالان بازار ایجاد می‌کند.

برای آشنایی با بازار اندام تراشه با تیم تحریریه علمی شتابدهنده دارویی هنام همراه باشید.

اندام تراشه نوعی اندام مصنوعی است که فعالیت‌ها و پاسخ‌های فیزیولوژیک اندام‌های بدن را شبیه سازی می‌کند. این وسیله به اندازه یک باتری معمولی است.

در هنام بخوانید: اندام تراشه ، یکی از ده فناوری برتر در حال ظهور!

شفافیت Organ on a chip باعث می‌شود عملکرد، رفتار و پاسخ اندام در سطح سلولی و مولکولی دیده شود. Organ on a chip را می‌توان از جهات مختلفی تقسیم بندی کرد.

  تقسیم بندی بر اساس نوع
اندام تراشه قلب
اندام تراشه ریه
سایر اندام تراشه‌ها
اندام تراشه کبد
  تقسیم بندی بر اساس کاربرد
مطالعات سمیت
سایر کاربردها
کشف دارو
  تقسیم بندی بر اساس مصرف کننده
موسسات تحقیقاتی
سایر مصرف کنندگان
انواع تقسیم بندی اندام تراشه

اندام تراشه قلب؛ سریع‌ترین نرخ رشد در بازار آینده

رشد اندام تراشه قلب و Organ on a chip - 1

فناوری Organ on a chip برای تقلید از شرایط دینامیکی سیستم قلبی عروقی، به ویژه عروق قلب و قلب ارائه شده است. این سیستم‌ها توجه ویژه‌ای به تقلید از سازمان ساختاری، تنش برشی، تغییرات فشار، کشش مکانیکی و تحریک الکتریکی دارند. پلتفرم‌های اندام تراشه قلب و عروق با موفقیت تولید شده‌اند. این پلتفرم‌ها به مطالعه انواع پدیده‌های فیزیولوژیکی، مدل سازی بیماری و بررسی تأثیر داروها می‌پردازند.

علاوه بر این، بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) در حال افزایش است. طبق آمار انجمن قلب آمریکا در سال ۲۰۱۹، CVD مهم‌ترین علت مرگ و میر در جهان است. این بیماری بیش از ۱۷.۶ میلیون مرگ را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده است. پیش بینی می‌شود این تعداد تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۲۳.۶ میلیون نفر برسد. بنابراین انتظار می‌رود تقاضا برای تحقیقات CVD افزایش یابد. این امر ممکن است استفاده از دستگاه‌های اندام تراشه قلب را افزایش دهد. در نتیجه به نوبه خود رشد بازار را تقویت می‌کند.

آمریکای شمالی؛ صاحب بزرگترین سهم بازار

بازار اندام تراشه و Organ on a chip - 2

در حال حاضر، آمریکای شمالی به دلیل عوامل مختلفی بر بازار این تکنولوژی تسلط دارد. این دلایل شامل وجود طیف گسترده‌ای از خدمات ارائه شده توسط بازیکنان اصلی (شامل طراحی سفارشی تراشه‌های جدید با آرایش خاص اعضای بدن) و افزایش آزمایش سم شناسی مواد شیمیایی بر روی انواع مختلف Organ on a chip است. موسسات دولتی و خصوصی برای تحقیقات خود بر روی اندام تراشه سرمایه گذاری هنگفتی می‌کنند. این مساله رشد در بازار مورد مطالعه را افزایش داده است.

چشم انداز رقابتی:

چشم انداز رقابتی اندام تراشه - 3

بازار اندام تراشه‌ها بسیار رقابتی است و از چندین بازیگر اصلی تشکیل شده است. از نظر سهم بازار، در حال حاضر تعداد کمی از بازیگران اصلی بر بازار تسلط دارند. حضور بازیگران عمده بازار مانند AxoSim Inc. ، BiomimX SRL ، Elveflow ، Emulate Inc. ، Hurel Corporation ، InSphero AG ، MIMETAS BV ، Nortis Inc. ، Tara Biosystems Inc و TissUse GmbH نیز به نوبه خود رقابت کلی رقابتی در بازار را افزایش می‌دهد. بهبود و پیشرفت محصولات در پلتفرم‌های Organ on a chip توسط بازیگران اصلی، رقابت را افزایش می‌دهد.

در هنام بخوانید: اندام تراشه شانس موفقیت در تولید دارو را افزایش می‌دهد!

بررسی بازار اندام تراشه:

بازار این تکنولوژی در سال ۲۰۱۹ به ارزش تقریبی ۴۱.۶ میلیون دلار رسید. این رقم از سال ۲۰۱۵ با رشد ۷۰.۵ درصدی روبرو شده است. رشد در دوره تاریخی ناشی از افزایش تقاضا برای داروی شخصی، نیاز فزاینده به حداقل رساندن ضررهای مالی ناشی از خرابی دارو در مراحل پایانی مطالعات، بودجه قابل توجه منابع دولتی و خصوصی برای استارتاپ های Organ on a chip و گروه‌های تحقیقاتی است. برخی عوامل نیز بر رشد در این دوره تأثیر منفی گذاشتند. این عوامل شامل هزینه‌های بالای مرتبط با این تکنولوژی و محدودیت‌های پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان (PDMS)،  متداول‌ترین ماده بستر ساخت اندام تراشه هستند.

Organ on a chip - 4

گسترش استفاده از این فناوری توسط شرکت‌های دارویی بزرگ مانند Roche و AstraZeneca در میان بسیاری دیگر، منجر به افزایش رویکردهای تغییر هدف دارو در صنعت و رشد بازار خواهد شد. برخی عوامل و مشکلات می‌توانند مانع رشد بازار Organ on a chip در آینده شوند. این عوامل شامل مشکلات سازگاری است که ممکن است به دلیل عدم استاندارد سازی رخ دهد. اندام تراشه ها برای انجام آزمایشات چندان توان بالایی ندارند. هم‌چنین مشکلات بقای سلول می‌تواند بر رشد بازار تأثیر منفی بگذارد.

فرصت‌ها و توصیه‌ها در بازار Organ on a chip:

فرصت‌ها – بهترین فرصت‌های بازار جهانی اندام تراشه در بخش multi-organs-on-chip ایجاد می‌شود که ۱۵.۱ میلیون دلار سود کسب می‌کند. در بخش کاربردها، بخش تحقیقات سم شناسی ۲۲.۳ میلیون دلار سود خواد کرد. در قسمت مصرف کنندگان این محصولات، بیشترین سود با مبلغ ۴۱.۷ میلیون دلار، متعلق به شرکت‌های بیوتکنوژی است. این مقادیر میزان سود از فروش جهانی سالانه تا سال ۲۰۲۳ است. هم‌چنین پیش بینی می‌شود بازار Organ on a chip در آمریکای شمالی به ۴۰.۶ میلیون دلار خواهد رسید.

توصیه‌ها – برای استفاده از فرصت‌ها، شرکت تحقیقات بازرگانی به شرکت‌های اندام تراشه چند توصیه می‌کنند. از جمله اینکه مدل‌های تراشه‌ای را توسعه دهند. R&D را برای توسعه مدل‌های بیماری متمرکز کنند. قیمت گذاری را بر اساس اقتصاد انجام دهند. از Direct-To-Consumer (DTC) استفاده کنند. هم‌چنین این شرکت‌ها باید تبلیغات و همکاری با شرکت‌های دارویی را در برنامه خود قرار دهند.

منابع:

تبلیغات دیجی کول

ملیحه عظیمی زاده

من ملیحه عظیمی زاده هستم، دانشجوی سال سوم داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران. مدتی هست که در حوزه‌ی تولید و بازاریابی محتوا فعالیت می‌کنم و به دیجیتال مارکتینگ و سئو علاقه‌مندم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *