ارائه راهبردی برای مدیریت بهتر داروهای پارکینسون

کد مطلب: ۹۹۰۷۰۴۰۲
محققان برای مدیریت بهتر بیماری پارکینسون از میکروکپسول‌هایی استفاده کردند که رهایش آرام و مستمر داروی ضدپارکینسون را تضمین می‌کند. این سامانه به کاهش عوارض جانبی مواد مورد استفاده در دارو کمک شایانی می‌کند.

رهاسازی کنترل شده داروهای پارکینسون

دانشمندان سیستم جدیدی ارائه کرده‌اند که می‌تواند شرایط رهاسازی کنترل شده و مستمر داروهای پارکینسون را فراهم کند. بنابراین مدیریت بهتر بیماری پارکینسون را امکان‌پذیر می‌کند. ساز وکارهای موجود در این فناوری در قالب مقاله‌ای به عنوان Multi-Drug-Loaded Microcapsules with Controlled Release for Management of Parkinson’s Disease در نشریه Small به چاپ رسیده است.
پارکینسون با از دست دادن سلول‌های عصبی تولیدکننده انتقال‌دهنده عصبی دوپامین موجب بیماری در فرد می‌شود. پیش‌ماده دوپامین، مدت‌هاست که به عنوان یک استاندارد طلایی برای درمان پارکینسون شناخته می‌شود و به صورت خوراکی تا شش بار در روز مصرف می‌شود.
با این حال؛ با پیشرفت بیماری بیماران معمولا باید به تدریج دوز لوودوپا را افزایش دهند که منجر به حرکات غیرارادی در فرد می‌شود.

در هنام بخوانید: اختصاص بودجه‌ای برای بهره‌گیری از هوش مصنوعی در حوزه دارو

تحقیقات دانشگاه صنعتی نانیانگ

محققان دانشگاه صنعتی نانیانگ سامانه‌ی رهایش آرام ارائه کردند که می‌تواند داروی دوپامینرژیک مرتبط با پارکینسون را طی ۲۴ ساعت رهاسازی کند.

« ما امیدواریم که با کاهش دوز فقط یک بار در روز دارو توسط بیمار استفاده شده و اثر بخش بماند.

یوآخیم لو از محققان این پروژه

یوآخیم لو، دانش‌یار دانشگاه صنعتی نانیانگ و بنیان‌گذار استارت آپ، لیبرا تکس است. این تیم تحقیقاتی قبلا میکروکپسول‌هایی را مهندسی کرده‌ بودند که امکان تحویل آهسته دارو را به صورت مستمر فراهم می‌کرد.
در این پروژه آنها به دنبال ایجاد یک سیستم تحویل چند دارویی برای مقابله با پارکینسون بودند. لو می‌گوید: « ما میکروکپسول‌های خود را مهندسی کردیم تا در معده شناور بماند در نتیجه تحویل آهسته و مداوم دارو به روده امکان‌پذیر می‌شود. با این کار حفظ غلظت مناسب دارو در خون انجام می‌شود.»

پارکینسون

محققان برای ساخت این میکروکپسول‌های بیماری پارکینسون از دو پلیمر زیست‌سازگار زیست‌تخریب‌پذیر که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده، استفاده کردند. پلیمرهای اسید پلی-ال-لاکتیک (PLLA) و پلی کاپرولاکتون (PCL) در این پروژه مورد استفاده قرار گرفت. در قدم بعد هم درون این میکروکپسول‌ها با سه نوع داروی مختلف پر شد. دانشمندان پارامترهای مختلف تاثیرگذار روی این دارو را مورد آزمایش قرار دادند.

منبع:

https://parkinsonsnewstoday.com/2020/09/25/scientists-develop-new-delivery-system-to-better-manage-parkinsons-medications/

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *