آغاز یک داستان هیجان انگیز؛ تولد شرکت فایزر

 آغاز یک داستان هیجان انگیز؛ تولد شرکت فایزر

کدمطلب: ۹۹۰۷۰۱۰۳
شرکت فایزر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های صنعت داروسازی و پزشکی در جهان امروز است.
اما آیا این شرکت، به همین صورت به دنیا آمده است؟!
قطعا نه!
این شرکت دانش و منابع جهانی خود را در خدمت ارائه درمان‌های نوآورانه قرار داده است؛ با این هدف که طول و کیفیت زندگی افراد را بهبود بخشد. تمرکز این شرکت بر کشف، توسعه، ساخت و بازاریابی داروهای تجویزی برای انسان و حیوانات است. دفتر مرکزی فایزر در سال ۱۸۴۹ در شهر نیویورک آمریکا تاسیس شد.
شرکت فایزر در طول تاریخ با تلاش و پشتکار چارلز فایزر، موسس آن، به موفقیت‌های گوناگونی دست یافته است.
از برجسته‌ترین محصولات فایزر می‌توان به داروی ضد افسردگی زولوفت، داروی اختلال نعوظ ویاگرا و داروی ضد افسردگی و ضد اضطراب زاناکس اشاره کرد.

برای بررسی دقیق‌تر با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید.

تاریخچه شرکت فایزر

تاسیس شرکت فایزر

شرکت فایزر در سال ۱۸۴۹ در یک ساختمان قرمز آجری در بروکلین نیویورک، با نام Charles Pfizer & Company تاسیس شد. موسسین این شرکت شیمیدان و کارآفرین آلمانی چارلز فایزر و پسر عمویش چارلز ارهارت قناد بودند.
فعالیت این شرکت با کمک وامی ۲۵۰۰ دلاری از طرف پدر فایزر آغاز شد.
اولین محصول این شرکت، سانتونین طعم‌دار شده بود که به موفقیتی آنی دست یافت. (طعم آن تافی بادام بود!) سانتونین داروی ضد التهابی است که برای درمان کرم روده استفاده می‌شود.
رواج زیاد این بیماری در آن زمان قطعا یکی از دلایل موفقیت سانتونین بود.
این مسئله، نمادی از اهمیت زمان شناسی در ایده های استارتاپی است.

شرکت فایزر صنعت داروسازی

جنگ داخلی آمریکا

در سال‌های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ جنگ داخلی در آمریکا رخ داد.
این جنگ نقطه عطفی در صنایع داروسازی ایجاد نمود.
در چنین شرایطی نیاز به مواد ضد عفونی کننده، مواد نگه‌دارنده و مسکن‌ها بسیار افزایش یافت. این افزایش تقاضا، تا سال ۱۸۶۸ ادامه داشت، درآمد شرکت را دو برابر کرد و فرصت گسترش را برای شرکت فراهم نمود.
در این سال‌ها شرکت به طور قابل توجهی به یک خط تولید توسعه یافته و ۱۵۰ کارمند جدید دست یافت. برای وفق یافتن با این رشد، فایزر یک ساختمان در منهتن را خریداری کرده و مقر خود را به آن جا منتقل نمود.
این سایت برای مدت نزدیک به یک قرن است که نام بزرگی مثل فایزر را یدک می‌کشد.

اواخر سده ۱۸۰۰ و شروع قرن جدید

هنگامی که ارهارت در سال ۱۸۹۱ درگذشت، فایزر کنترل کامل شرکت را به‌دست آورد.
در سال ۱۹۰۰ وی گواهی ثبت شرکت را به ثبت رساند. وی این شرکت تا ۲۲ ژوئن ۱۹۴۲ به صورت خصوصی در اختیار داشت. در سال ۱۹۰۵ پسر کوچک فایزر، امیل، به عنوان رئیس شرکت منصوب شد. یک سال پس از آن چارلز فایزر، هنگامی که در تعطیلات به سر می‌برد، درگذشت.

همراهی آموزش کامل فنی در آلمان، صنعت عالی آمریکا و عزم راسخ وی موجب شد او با موفقیت از پس تمام مشکلات برآمده و هر سال تجارت خود را گسترش دهد.

روزنامه tribune نیویورک

تهیه سیتریک اسید و ویتامین C در فایزر

در سال ۱۹۱۹ جیمز کوری شیمی‌دان فایزر و دستیار وی، جاسپر کین، موق شدند تولید اسید سیتریک از قند از طریق تخمیر کپک را انبوه سازی کنند.
دستاوردی که در نهایت فایزر را از وابستگی به مرکبات سازان اروپایی آزاد کرد. نیاز به اسید سیتریک به دلیل افزایش محبوبیت نوشیدنی‌های کوکاکولا نیز افزایش یافت.
همین موضوع تا سال‌ها برای شرکت رشد درآمدی ایجاد نمود.

در سال ۱۹۳۶ نیز دکتر ریچارد پاسترناک یک روش بدون تخمیر برای تولید اسید اسکوربیک یا ویتامین C ایجاد کرد؛ پس فایزر به عنوان تولید کننده برتر ویتامین C در جهان شناخته شد. در سال ۱۹۳۹ فایزر با تخمیر قند در تولید اسید سیتریک به موفقیت چشمگیری می‌رسد. به طوری که یک پوند اسید سیتریک، که در سال ۱۹۱۹ حدود ۱.۲۵ دلار هزینه داشت، به قیمت ۲۰ bles کاهش یافت.
فایزر به عنوان رهبری قاطع در فناوری تخمیر شناخته شد.

توسعه و گسترش فایزر از ۱۹۴۰ تا ۱۹۷۰

در سال ۱۹۴۱ فایزر تنها شرکتی بود که از فناوری تخمیر برای تولید انبوه پنی سیلین استفاده می‌کرد.
به همین دلیل در این سال به درخواست دولت ایالات متحده، فایزر تولید محصولات خود را برای درمان سربازان متفقین در جنگ جهانی دوم تسریع کرد.
در سال ۱۹۵۰ ترامایسین یا اکسی تتراسایکلین، آنتی بیوتیکی وسیع الطیف، در نتیجه اولین برنامه کشف شرکت تولید شد.
این دارو اولین داروی فروخته شده در ایالات متحده با برچسب فایزر بود.

فایزر در این سال‌ها مورد توسعه قابل توجهی قرار گرفت.
از جمله این دلایل می‌توان به ایجاد بخش‌های بین المللی و کشاورزی و تقویت نیروهای فروش دارو و همچنین مشارکت با شرکت ژاپنی Taito برای تولید و توزیع آنتی بیوتیک اشاره کرد. قابل ذکر است که در سال ۱۹۸۳ شرکت فایزر Taito را به طور کامل خریداری نمود. فایزر با خرید و تصاحب شرکت‌هایی چون تولیدکننده دارو و مواد شیمیایی Mack Illertissen (1971) در دهه ۱۹۷۰ توسعه خود را ادامه داد.

شرکت فایزر صنعت داروسازی

قرن ۲۱

در قرن بیست و یکم، فایزر همچنان بر خرید شرکت‌های دارویی از جمله Warner-Lambert و به دنبال آنPharmacia Corporation (2003) و Wyeth (2009) پافشاری کرد. فایزر همچنین در سال ۲۰۰۲ به UN Global Impact پیوست.
در سال ۲۰۱۵، فایزر اعلام کرد که در معامله‌ای با ارزش ۱۶۰ میلیارد دلار با آلرگان، سازنده بوتاکس مستقر در دوبلین، ادغام خواهد شد. این معامله برای فایزر این امکان را فراهم کرد تا در خارج از کشور ادغام شود و در نتیجه مالیات فدرال ایالات متحده را برای خود کاهش دهد. با این حال در آوریل ۲۰۱۶ دولت آمریکا مقرراتی را برای جلوگیری از چنین معاملات برگشت مالیاتی وضع کرد و اندکی پس از آن، این ادغام لغو گردید.

شرکت فایزر امروزه در بیش از ۵۰ کشور جهان دفتر دارد.
ویدئویی از دفتر تایلند/ انگلیس را مشاهده کنید.

ترجمه و زیرنویس اختصاصی از هنام

اگر تاریخچه شرکت‌های بزرگ صنعت داروسازی برای شما جذاب است، مقاله تاریخچه شرکت بایر برایتان جذاب خواهد بود. از دستش ندهید!

معرفی بخش‌های مختلف شرکت فایزر

محصولات این شرکت در ۳ دسته کلی قرار می‌گیرند:

  • داروهای نوآورانه
  • داروهای سلامت مصرف کننده شامل انواع داروهای OTC
  • داروهای برندِ از پیش تثبیت شده مانند لیپیتور و ویاگرا

داروهای نوآورانه و بخش سلامت مصرف کننده حدود ۷۵٪ از درآمد Pfizer را تشکیل می‌دهند.

ادغام با GSK

فایزر از سال ۲۰۱۷ در حال بررسی گزینه‌های همکاری استراتژیک برای بخش سلامت مصرف کنندگان بود.
حوزه‌ای که موادی چون داروی ضد درد Advil ، ویتامین‌های Centrum و بالم لب ChapStick را دربر دارد.
دو شرکت فایزر و GSK در روز ۱ آگوست ۲۰۱۹ اعلام کردند که معامله خود را نهایی ساخته‌اند. هدف این ادغام ایجاد یک سرمایه گذاری مشترک در حوزه سلامت مصرف کننده و سپس ایجاد یک شرکت پیشرو در سطح جهانی است.
سرمایه گذاری مشترک محصولاتی از سبد حوزه سلامت مصرف کننده هر دو شرکت را شامل می‌شود؛ از جمله Advil ، Centrum و Caltrate شرکت فایزر و همچنین Sensodyne ، Voltaren و Panadol از شرکت GSK. این شرکت با حمایت از نوآوری‌های دانش بنیان، رهبر پیشتاز در محصولات OTC است. همچنین دارای موقعیت ۱ یا ۲ از نظر سهم بازار، در مناطق مهم جغرافیایی از جمله ایالات متحده و چین است.

شرکت فایزر صنعت داروسازی

در بیانیه مطبوعاتی اعلام شد که این سرمایه گذاری مشترک، بر تکمیل هردو کسب و کار متمرکز خواهد بود. همچنین پس‌انداز هزینه سالانه تا سال ۲۰۲۲ حدود ۰.۵ میلیارد پوند پیش‌بینی می‌شود. حداکثر تا ۲۵٪ پس انداز هزینه‌‌ها برای سرمایه گذاری مجدد در همین شرکت در نظر گرفته شده است تا بتواند از نوآوری و سایر فرصت‌های رشد در صنعت داروسازی پشتیبانی نماید.

محصولات معروف شرکت فایزر

از برجسته‌ترین محصولات فایزر می‌توان به داروی ضد افسردگی زولوفت، داروی اختلال نعوظ ویاگرا و داروی ضد افسردگی و ضد اضطراب زاناکس اشاره کرد. داروی لیپیتور فایزر با فروش ۱۲ میلیارد دلاری در سال ۲۰۰۷، به پرفروش‌ترین داروی تجویزی تبدیل شد. میزان فروش این دارو به تنهایی یک چهارم درآمد شرکت را تشکیل داد. البته این دارو ابتدا در سال ۱۹۹۷ برای شرکت Warner-Lambert به تایید رسید.
اما شرکت فایزر پس از ادغام و تصاحب این شرکت، حق امتیاز این دارو را به دست آورد.

بیشترین فروش محصولات نسخه‌ای

شرکت فایزر بیش‌ترین درآمد و سقف بازار را در بین شرکت‌های بزرگ صنعت داروسازی ندارد. بلکه این رکورد متعلق به شرکت جانسون و جانسون است. با این حال اما بیش‌تر درآمد J & J از محصولات سلامت مصرف کننده و وسایل پزشکی ناشی می‌شود. درنتیجه از نظر فروش داروهای نسخه‌ای، شرکت فایزر، عنوانِ بزرگترین صنعت داروسازی در جهان را در اختیار دارد. البته این احتمال وجود دارد که فایزر ظرف چند سال آینده این جایگاه را از دست بدهد.
حتی اگر این اتفاق بیفتد، این شرکت همچنان جز برترین‌ها خواهد ماند.

ابعاد مالی در فایزر

در صنعت داروسازی جهان تنها چند شرکت وجود دارند که بیش‌‌تر از فایزر برای تحقیق و توسعه (R&D) هزینه می‌کنند. با این حال اگر ادغام و تصاحب‌ها (M&A) را به هزینه‌های تحقیق و توسعه سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ اضافه کنیم، شرکت فایزر در جایگاه اول قرار خواهد گرفت.
یکی دیگر از خریدهای سال‌های گذشته، ادغام با Anacor Pharmaceuticals and Medivation بود. برخی مبلغی را که فایزر برای این M&A خرج کرد را به چالش کشیده و آن را بیش از حد توصیف کردند. با این وجود فایزر معتقد است چندین داروی به‌دست آمده از طریق معاملات در آینده برنده‌های بزرگی برای فایزر خواهند بود.

در جدول زیر، ریز هزینه‌های درآمد و فروش شرکت را مشاهده می‌کنید.

شرکت فایزر صنعت داروسازی

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردم تاریخچه و معرفی مختصری از شرکت فایزر ارائه دهم.
امیدوارم با خواندن این مقاله سوالات متعددی در ذهن‌تان شکل گرفته باشد تا در مقالات بعدی به پاسخ آن‌ها بپردازیم. موضوعات مقالات آینده حوزه‌های تحقیق و توسعه، محصولات و حوزه‌های درمانی و دیگر موارد مربوطه به این غول صنعت داروسازی خواهند بود.
با تیم تحریریه شتابدهنده هنام در این سری همراه باشید.

منابع

https://www.pfizer.com/
https://pharmaphorum.com/views-and-analysis/a_history_of_pfizer/
https://www.britannica.com/topic/Pfizer-Inc

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

2 نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php74) in Unknown on line 0