در مراکز تحقیق و توسعه شرکت فایزر چه می‌گذرد؟

 در مراکز تحقیق و توسعه شرکت فایزر چه می‌گذرد؟

کدمطلب: ۹۹۰۷۰۱۰۹
شرکت فایزر، چهارمین گروه صنعتی داروسازی در جهان از نظر میزان سرمایه گذاری بر تحقیق و توسعه است.
حوزه‌های تحقیقاتی شرکت فایزر عبارتند از
.ژن درمانی
.پزشکی شخصی
.داروهای بیوسیمیلار
.شیمی دارویی
شرکت فایزر ۹ مرکز اصلی تحقیق و توسعه در شهرهای مختلف آمریکا دارد که هریک با بهره‌مندی از تکنولوژی‌های به روز دنیا در حوزه‌های مختلف درمانی فعالیت دارند. اگرچه بسیاری از داروهای این مراکز در کارآزمایی بالینی قرار داشته و تا رسیدن به تجاری سازی مسیری طولانی در پیش دارند؛ اما با توجه به تحقیقات درحال انجام در این شرکت، نگاه به آینده مثبت است.
شرکت فایزر در سال ۲۰۱۹ بیش از ۸ میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه در صنعت داروسازی سرمایه گذاری کرده بود.

برای بررسی دقیق‌تر با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید.

تحقیق و توسعه در شرکت فایزر

فایزر معتقد است عامل اصلی تسریع تبدیل دانش امروز به راهکارهای درمانیِ کاربردی فردا، همکاری‌های بیش‌تر و قوی‌تر در زمینه بهداشت و درمان خواهد بود. فایزر می‌داند که نمی‌تواند به تنهایی به این هدف دست یابد. از این رو شرکت به طور فعال از توسعه یک اکوسیستم تحقیق و توسعه قدرتمند حمایت می‌کند که نوآوری را با سلامت همراه می‌سازد.
هدف این اکوسیستم، پیشبرد مدل‌های منحصر به فرد مشارکتی همراه با خلاقیت، انعطاف پذیری و صراحت در ارائه نوآوری است. این هدف صرف نظر از استعداد و منابع زندگی مخاطبین انتخاب گشته است تا همه افراد فرصت برابر داشته باشند. به عبارت دیگر فایزر فرصت نوآوری را برای همگان از جمله بیماران، دولت، پرداخت کنندگان، متخصصان سلامت، دانشگاهیان و حتی برخی از رقبای سرسخت خود در صنعت داروسازی و بیوتکنولوژی فراهم آورده است.

توضیحات مارک نو، یکی از محقیق بخش شیمی دارویی شرکت فایزر را درباره‌ی تحقیق و توسعه بشنویم:

ترجمه و زیرنویس اختصاصی از هنام

همان طور که در ویدئو مشاهده کردید کشف دارو همزمان نیازمند دانش درمورد بیماری و همینطور متخصصین فناوری مدنظر است. شرکت فایزر دانش و همچنین قدرت تجاری سازی لازمه را در اختیار دارد.
با همین ترتیب ابتدا به بررسی حوزه‌های تخصصی و سپس مراکز تجاری سازی خواهیم پرداخت.

در مقاله‌ای مشابه، مراکز تحقیق و توسعه شرکت Roche را مطالعه نمایید.

حوزه‌های R&D در فایزر

عبارتند از:

  • ژن درمانی
  • پزشکی شخصی
  • داروهای بیوسیمیلار
  • شیمی دارویی

که به بررسی هریک از این حوزه‌ها خواهیم پرداخت.

ژن درمانی

هدف این تکنولوژی تغییر و تصحیح ژن‌های معیوب است.
فایزر در حال پیشبرد تحقیقات خود در حوزه ژن درمانی است.
این حوزه به عنوان یکی از راه‌های درمانی بالقوه برای بیمارانی است که با بیماری‌های ژنتیکی زندگی می‌کنند. در حال حاضر تمرکز این حوزه شرکت فایزر بر درمان بیماری‌هایی است که در آن‌ها تنها یک ژن دستخوش تغییر شده است. روش کار شرکت کاملاً تخصصی است. به این منظور از وکتورهای سفارشی که طبق ویروس مرتبط با آدنو (rAAV) مدل سازی شده‌‌اند، استفاده می‌شود. این وکتورها برای رساندن درمان به طور موثر به بافت مورد نظر طراحی شده‌اند.
این فناوری می‌تواند استاندارد سازی شده و مسیر تایید برای تهیه دارو را طی کند.

شرکت فایزر صنعت داروسازی تجاری سازی

شیمی دارویی

این حوزه خود شامل ۳ بخش است:
طراحی BMD (BioMedicine Design): مسئول طراحی و سنتز کاندیداهای داروهای زیست درمانی است.
طراحی دارو به روش سنتی: هدف این بخش اختراع روش‌های درمانی ایمن و موثر با مولکول‌های کوچک است. این گروه همچنین در زمینه متابولیسم دارو و فارماکوکینتیک مهارت بالایی دارند.
توسعه: متخصصان این گروه داروهای گروه‌های بالا را که با دقت طراحی شده از آزمایشگاه می گیرند و فرمولاسیون‌ها و فرآیندهای مورد نیاز برای تبدیل آن‌ها به داروهای جدید بالقوه را اعمال می‌کنند.

پزشکی شخصی

ظهور فناوری‌های جدید شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا نحوه برخورد با روندهای تحقیق و توسعه را بازبینی نمایند. پزشکی شخصی به نوبه خود درمان‌های ابتکاری را ایجاد می‌کند که برای بیماران طراحی شده است تا بیش‌ترین سود را داشته باشد. این بخش خود شامل زیرگروه‌های متعددی از جمله بیومارکرها، سلامت دیجیتال و ژنتیک و… است.

داروهای بیوسیمیلار

بیوسیمیلارها نسخه‌های بسیار مشابه داروهای بیولوژیکی تأیید شده و مجاز هستند.
شرکت فایزر با بهره گیری از تخصص خود در زمینه بیولوژیک و تجاری سازی محصول، در تلاش است تا از بیوسیمیلارهای با کیفیت، ایمن و موثر تولید کند. با این منظور که گزینه‌های درمانی مختلفی را را در اختیار بیماران و تجویز کنندگان قرار دهند. فایزر با بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه تولید محصولات نوترکیب و تخصص قابل توجه در زمینه توسعه بالینی محصولات جدید، از مهم‌ترین کاندیداهای برآورده کردن تقاضا برای تولید بیوسیمیلارهایی با کیفیت بالا در صنعت داروسازی است.

مراکز تحقیق و توسعه شرکت فایزر

شرکت فایزر شامل ۹ مرکز تحقیقاتی اصلی است.
هر کدام از این مراکز امکانات متفاوتی داشته و تخصص‌های درمانی خاصی را دنبال می‌کنند. برخی از مهم‌ترین سایت‌های تحقیقاتی را بررسی خواهیم نمود:

مرکز pearl river در نیویورک

مرکز نیویورک؛ اصلی‌ترین مرکز تحقیقات بر روی واکسن‌های فایزر است.
در این مرکز با بیش از ۲۲ هکتار زمین توسعه یافته و ۵ ساختمان اصلی، بیش از ۸۰۰ نفر مشغول به فعالیت هستند. این سایت توانایی ساخت و تجاری سازی داروهای و آنتی بادی‌های کنژوگه را دارد. برخی از محصولات شرکت فایزر مانند prevnar 13 توسط این مرکز پیشتیبانی می‌گردند.

شرکت فایزر صنعت داروسازی تجاری سازی

مرکز La Jolla در کالیفرنیا

مرکز کالیفرنیا، قطب بیوتکنولوژی شرکت فایزر است.
زمینه‌های دارویی فعالیت آن عموما آنکولوژی و واکسن بوده و از تکنولوژی‌هایی مانند NMR و طراحی دارو با کمک هوش مصنوعی و کامپیوتر بهره می‌برد. این سایت با بیش از ۵۰۰ هزار مترمربع فضا، نقش اصلی را در تولید داروهایی چون Sutetnt و Xalkori داشته است.

مرکز Groton در کنتیکت

تقریبا همه محصولات شرکت فایزر، تا حدودی در این مرکز تولید و گسترش یافته‌اند.
برای مثال داروی معروف زولوفت (سرترالین) از این مرکز حاصل شده است. این مرکز دارای حدود ۲۵۰ هزار مترمربع فضا است و بیش‌تر در زمینه شیمی دارویی، فارماکوکینتیک و رگولاتوری فعالیت دارد.

شرکت فایزر صنعت داروسازی تجاری سازی

مرکز Cambridge در ماساچوست

این سایت، مقر اصلی CTI یا مرکز نوآوری‌های درمانی شرکت فایزر است. در فضای ۲۸۰ هزار متر مربعی این مرکز حدود ۱۰۰۰ نفر اشتغال دارند. حوزه فعالیت این سایت، داروهای خاص، ایمونولوژی و داروهای ضدالتهاب است. علاوه بر Cambridge، مرکز دیگری نیز در ماساچوست وجود دارد.

هزینه‌های تحقیق و توسعه در شرکت فایزر

در سال‌های اخیر تحقیق و توسعه در صنعت داروسازی در ایالات متحده به یک صنعت پر رونق تبدیل شده که هزینه‌های آن سال به سال در حال افزایش است. شرکت فایزر نیز از این روند مستثنی نبوده است. هزینه‌های تحقیق و توسعه (R&D) اما در سال‌های اخیر متغیر بوده‌اند. مثلا در سال ۲۰۱۹، شرکت فایزر حدود ۸.۶۵ میلیارد دلار صرف تلاش‌های تحقیق و توسعه خود کرد. گرچه این رقم نسبت به سال ۲۰۱۸ افزایش داشته اما نسبت به سال ۲۰۱۰ که این شرکت حدود ۹.۵ میلیارد دلار صرف تحقیق و توسعه کرد، کاهش یافته است.

شرکت فایزر صنعت داروسازی تجاری سازی

چالش‌های فایزر در تحقیق و توسعه

با وجود موفقیت فایزر در حوزه R&D، اوضاع همیشه هم به نفع آن‌ها نبوده است. مثلا تا سال ۲۰۱۷ علوم اعصاب نیز یکی از حوزه‌های تحقیقاتی شرکت بود. حتی چند کارآزمایی‌های بالینی را برای درمان آلزایمر و پارکینسون نیز آغاز کرده بود. در اوایل سال ۲۰۱۸ اما، فایزر خبر تعطیل شدن این بخش را اعلام کرد. شکست داروهای این حوزه در کارآزمایی‌های بالینی و فشار ناشی از آن شرکت را مجبور کرد به تحقیقات این حوزه پایان دهد.فایزر علت این کار را انگونه عنوان کرده که می‌خواهد تلاش و دانش و نیروی خود را در حوزه‌های دیگر و بهینه‌تر استفاده کند.
هرچند فایزر منابع مالی را محرک این اقدام نمی‌داند، اما اعداد و ارقامی که در قسمت هزینه‌ها مشاهده کردیم، چیز دیگری می‌گویند. آنچه واضح است، کاهش میانگین بودجه اختصاص داده شده در این دهه، نسبت به یک دهه گذشته می‌باشد.

سخن پایانی

از مهم‌ترین بخش‌های صنعت داروسازی ، بخش تحقیق و توسعه است. این بخش در کنار تجاری سازی محصولات می‌تواند معیاری برای سنجش موفقیت یک شرکت قرار گیرد. در این مقاله نیز مشاهده کردیم که شرکت فایزر یکی از قوی‌ترین شرکت‌ها در حوزه تحقیق و توسعه محسوب می‌شود. موضوعی که قطعا بی‌تاثیر در موفقیت محصولات آن نیز نبوده است. اما بررسی این محصولات و موفقیت‌های آن‌ها نیازمند نگاهی موشکافانه‌تر است. اگر موافقید، مقاله بعدی مخصوص شما طراحی شده است!
پس با شتابدهنده هنام همراه باشید.

منابع

https://www.pfizer.com/science/research-development
https://www.statista.com/statistics/267810/expenditure-on-research-and-development-at-pfizer-since-2006/

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *