گروه سرمایه گذاری خطرپذیر شرکت فایزر

 گروه سرمایه گذاری خطرپذیر شرکت فایزر

کدمطلب: ۹۹۰۷۰۳۰۹
گروه سرمایه گذاری خطر پذیر شرکت فایزر (PV) ، بازوی سرمایه گذاری شرکت فایزر است که در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد. این شتابدهنده دارویی برنامه دارد در خط مقدم پیشرفت‌های علوم زیستی و دارویی قرار گیرد. از همین جهت به دنبال شناسایی و سرمایه گذاری بر روی استارتاپ ها و شرکت‌های نوظهوری است که در حال تولید داروها و فناوری‌های خاص و نوین می‌باشند. شرکت‌هایی که این پتانسیل را دارند تا پایپ لاین و آینده صنعت فایزر را متحول سازند.
این شتابدهنده بر روی استارتاپ ها و شرکت‌هایی سرمایه گذاری می‌کند که حوزه کاری آن‌ها مرتبط با علاقه مندی‌های شرکت فایزر باشد. بنابراین بیش‌تر بر حوزه‌های چون انکولوژی، واکسن‌ها و بیماری‌های نادر تمرکز دارد.

گروه سرمایه گذاری خطر پذیر شرکت فایزر در ابتدا از شرکت فایزر ۶۰۰ میلیون سرمایه دریافت کرد. سپس با این بودجه بر استارتاپ های مختلفی سرمایه‌گذاری نمود.
همپنین همکاری‌های استراتژیکی را نیز با بسیاری شرکت‌های بیوتکنولوژی آغاز کرد.
با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید تا این گروه و برخی از شرکت‌‌های آن را بررسی نماییم.

سرمایه گذاری خطرپذیر شرکت فایزر

گروه سرمایه گذاری خطر پذیر شرکت فایزر (PV) با سرمایه‌ای ۶۰۰ میلیون دلاری از سوی شرکت فایزر در سال ۲۰۰۴ کار خود را آغاز نمود.
این گروه سرمایه گذاری خطرپذیر بر شرکت‌های خصوصی در تمامی مراحل توسعه و تامین مالی سرمایه گذاری می‌کند. اما ترجیح این شتابدهنده این است که شرکت‌های مورد حمایت، در مراحل اولیه توسعه خود باشند. البته سرمایه گذاری بر استارتاپ و شرکت‌های تابعه از کمپانی‌های بزرگ‌تر نیز جزئی از استراتژی‌های کاری این شتابدهنده است. شتابدهنده دارویی شرکت فایزر در تمام طول دوره رشد شرکت‌های نوپا و استارتاپ ها، حضور فعال داشته و به طرق مختلف آن‌ها را مورد حمایت قرار می‌دهند. از نظر جغرافیایی این شتابدهنده دارویی بیش‌تر بر شرکت‌هایی در محدوده ایالات متحده آمریکا فعالیت دارد. با این وجود حدود ۲۰% از سرمایه گذاری‌ها مربوط به استارتاپ و پروژه‌های بین المللی است.

شرکت فایزر شتابدهنده دارویی استارتاپ

در هنام بخوانید: گروه سرمایه گذاری خطرپذیر sanofi

امکانات سرمایه گذاری خطرپذیر شرکت فایزر

این شرکت یک سرمایه گذار فعال است که برای توسعه محصول و ایجاد ارزش برای سهام‌دار برنامه‌ریزی می‌نماید.
این برنامه ریزی تنها به حمایت مالی محدود نمی‌شود. بلکه شتابدهنده فایزر علاوه بر سرمایه گذاری امکانات مختلف دیگری را نیز به شرکت‌ها عرضه می‌کند. به عنوان مثال به استارتاپ ها راهنمایی‌های استراتژیک ارائه کرده و در صورت لزوم امکان دسترسی به متخصصین داخلی فایزر را برای آن‌ها فراهم می‌کند. همچنین اگر محصول به مرحله تجاری سازی برسد، امکان همکاری از این جهت و تولید و توسعه نیز با شرکت فایزر وجود دارد.

روند ساده تصویب تصمیمات سرمایه گذاری از مهم‌ترین ویژگی‌های گروه سرمایه گذاری خطر پذیر شرکت فایزر است.

گروه سرمایه گذاری خطر پذیر شتابدهنده دارویی شرکت فایزر یک مزیت مهم دیگر نیز دارد.
این که می‌پذیرد سرمایه گذار اصلی یا عضوی از یک مجموعه (سندیکا) سرمایه گذاری باشد. اما در این صورت لازم است یک نفر به عنوان نماینده از این گروه در هیئت مدیره سندیکا حضور داشته باشد.

شرکت فایزر شتابدهنده دارویی استارتاپ

حوزه‌های فعالیت شرکت فایزر

حوزه فعالیت شرکت‌های مورد سرمایه گذاری در درجه اول باید در راستای حوزه‌های درمانی شرکت فایزر باشد. یعنی در یکی از حوزه‌های زیر:

  • التهاب و ایمونولوژی
  • بیماری‌های قلبی و متابولیک
  • انکولوژی
  • بیماری‌های نادر
  • واکسن

علاوه بر این اما، PV در حوزه علوم اعصاب نیز سرمایه گذاری می‌کند.
زیرا شرکت فایزر مجددا تصمیم گرفته تا تحقیقات خود را در این زمینه از پیش گیرد. به گفته فایزر در علوم اعصاب جای خالی داروهای زیادی احساس می‌شود و به همین دلیل تمرکز بیش‌تر بر این حوزه ضروری است.
دیگر حوزه تمرکز این شتابدهنده دارویی پلتفرم‌های تشخیصی، دارو رسانی، خدمات دارویی و سایر فناوری‌هایی است که می‌تواند حوزه داروسازی و داروها را متحول سازند.

برای بررسی دقیق‌تر حوزه‌های فعالیت و محصولات هر دسته به مقاله محصولات شرکت فایزر مراجعه کنید.

موفقیت گروه سرمایه گذاری شرکت فایزر

به گزارش CB insight در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶، سرمایه گذار خطر پذیر فایزر در کنار شتابدهنده‌های شرکت‌های Novartis و Johnson & Johnson جز برترین سرمایه گذاران در حوزه سرطان شناخته شد.

شرکت فایزر شتابدهنده دارویی استارتاپ

تخصیص بودجه و بازگشت مالی

این شرکت در دور اول سرمایه گذاری بر استارتاپ ها تا ۱۰ میلیون دلار سرمایه گذاری می‌کند.
علاوه بر آن با بررسی پتانسیل شرکت‌ها، برای ادامه مسیر نیز بودجه و سرمایه مناسبی تخصیص می‌دهد. روش درخواست بازگشت پول نیز به صورت دراز مدت و اقتصادی تنظیم می‌شود تا نهایت همکاری با استارتاپ ها به عمل آید.

در هنام بخوانید: در مراکز تحقیق و توسعه شرکت فایزر چه می‌گذرد؟

نمونه شرکت‌های مورد حمایت

در این قسمت به بررسی برخی شرکت‌‌هایی که توسط PV بر آن‌ها سرمایه گذاری شده است، می‌پردازیم.
اطلاعاتی همچون حوزه فعالیت شرکت‌ها، بودجه دریافتی از PV و سری تامین مالی‌ای که هم اکنون در آن قرار دارند، ذکر شده است.
همه سرمایه ‌گذاری‌های ذکر شده مربوط به سال ۲۰۲۰ هستند.

شرکت Bioatla

این شرکت آنتی بادی مونوکلونال جدید و روش‌های نوین ایمونوتراپی مبتنی بر سلول تولید می‌کند.
مزیت برتر آن‌ها اما، این است که شاخص درمانی آن‌ها برای سرطان نسبت به سایر روش‌ها بسیار بهبود یافته است. فناوری‌های اختصاصی این شرکت شامل Conditionally Active Biologics و Comprehensive Integrated Antibody Optimization است که مواد بیولوژیکی را ممکن می‌سازد به شکل هدفمندتر بافت سرطانی را درگیر کنند. همچنین امکان تولید این مواد را راحت‌تر می‌سازد.

شرکت فایزر شتابدهنده دارویی استارتاپ
BioAtla Logo (PRNewsFoto/BioAtla, LLC)

این شرکت در سری تامین مالی D موفق به کسب ۷۲.۵ میلیون دلار از PV شد.

شرکت Bolt Therapeutic

Bolt یک شرکت بیوتکنولوژی در مرحله بالینی است که در حال توسعه فناوری پلتفرم آنتی بادی تحریک کننده سیستم ایمنی (ISAC) برای مهار قدرت سیستم ایمنی ذاتی برای درمان سرطان است.
ISAC اصلی این شرکت به صورت سیستمیک برای درمان سرطان HER2 ارائه می‌شود.

شرکت فایزر شتابدهنده دارویی استارتاپ

این شرکت در سری تامین مالی C بودجه‌ای معادل ۹۳.۵ میلیون دلار کسب نمود.

شرکت PALLEON PHARMA

شرکت داروسازی Palleon یکی از شرکت‌های پیشرو در بیوتکنولوژی است.
این شرکت بر ایجاد مهارکننده‌های Glycoimmune Checkpoint برای درمان سرطان متمرکز است.
PALLEON با بهره‌گیری از فناوری‌ها و دانش رهبران علمی مشهور جهان، حوزه‌های گلیکوساینس و ایمونولوژی را ادغام کرده تا رویکرد جدیدی در درمان سرطان ایجاد کند. با هدف قرار دادن انواع مختلف سلول‌های ایمنی، مهار کننده‌های Glycoimmune Checkpoint در برابر عوامل ایمونوآنکولوژی نسل اول مقاومت می‌کنند. این موضوع طیف وسیعی از درمان‌های ترکیبی را برای درمان سرطان امکان پذیر می‌کنند. در حالی که Palleon اساساً بر روی آنکولوژی متمرکز شده است، این سیستم عامل برای سایر حوزه‌های درمانی از جمله بیماری‌های عفونی، تخریب نورونی، التهاب و فیبروز نیز قابل استفاده است.

دریافت سرمایه این شرکت در سپتامبر ۲۰۲۰ و در سری تامین مالی B مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار بوده است.

شرکت MISSION Therapeutics

شرکت MISSION در حال کشف و توسعه روش‌های درمانی نوین است که از آنزیم‌های دیوبیکویتینیلاز مرتبط با بیماری (DUB) جلوگیری می‌کند. از این تکنولوژی در بیماری‌های جدی از جمله بیماری‌های میتوکندریایی، تخریب نورون، التهاب و سرطان می‌توان استفاده نمود. این شرکت یک پلتفرم انحصاری جهانی DUB را ایجاد کرده است که در حال تولید یک پایپ لاین غنی از داروهای مولکول کوچک قوی و انتخابی، با پتانسیل بالینی و تجاری است.
چندین برنامه این شرکت در حال پیشرفت در کارآزمایی بالینی‌ها هستند.

این شرکت در مرحله تامین سرمایه اولیه ۱۵ میلیون دلار از PV دریافت کرد.

شرکت ۴D MOLECULAR Therapeutics

این شرکت در زمینه ژن درمانی فعال است و از یک پلتفرم اکتشافی نوین (Therapeutic Vector Evolution) بهره می‌برد. این تکنولوژی امکان اختراع وکتورهای AAV بهینه و اختصاصی را فراهم می‌کند. هر یک از این وکتورها به طور خاص برای رساندن ژن به سلول‌ها و بافت‌های خاص بدن طراحی شده‌اند و امکان درمان بیماری‌هایی را  فراهم می‌کند که هنوز جای خالی زیادی برای ایجاد داروهای جدید دارند.
تمرکز پزشکی این شرکت در حال حاضر بر روی بیماری‌های نادر چشم، قلب، عضله و ریه است.

این شرکت نیز در سری تامین مالی C مبلغ ۷۵ میلیون دلار را از شتابدهنده دریافت کرده است.

سخن پایانی

در دنیای امروز، پیشرفت بدون همکاری ممکن نیست.
از این رو شرکت فایزر این امکان را فراهم کرده تا توسط گروه سرمایه گذاری خطرپذیر خود، به رشد و توسعه شرکت‌های نوپا کمک کند. بسیاری از این شرکت‌ها پتانسیلی فوق العاده برای تحول صنعت داروسازی دارند.
شرکت BioNTech یکی از مهم‌ترین آن‌هاست.
این شرکت به همراه شرکت فایزر هم‌اکنون درحال تحقیق و انجام کارآزمایی بالینی بر روی واکسن کرونا می‌باشند.
این شرکت و واکسن آن را در مقالات آینده بیش‌تر بررسی خواهیم نمود.
با شتابدهنده هنام همراه باشید.

منبع

Pfizer

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php74) in Unknown on line 0