شرکت فایزر و BioNTech ، نزدیک‌تر از همیشه به واکسن کرونا!

 شرکت فایزر و BioNTech ، نزدیک‌تر از همیشه به واکسن کرونا!

کدمطلب: ۹۹۰۷۰۴۰۹
امروزه نیاز مبرم به اقدامات مناسب نسبت به بیماری کووید ۱۹ بر کسی پوشیده نیست.
شرکت فایزر با شناسایی و تبیین این نیاز، در پی پاسخ‌گویی به آن برآمده است.
از کمک به Gilead برای ساخت سریع‌تر و بیش‌تر رمدسیویر تا تحقیقات و کمک به شرکت‌های کوچک دارای پتانسیل، فایزر از هیچ اقدامی برای بهبود شرایط کرونا دریغ نکرده است. اما مهم‌ترین فعالیت این غول بزرگ داروسازی، تولید واکسن احتمالی به همراه شرکت BioNTech است. واکسنی که در صورت موفقیت درکارآزمایی‌های بالینی می‌تواند کورسوی امیدی برای جهانیان در این روزهای بحرانی باشد. فایزر امروز نزدیک‌تر از هر زمان دیگر به این واکسن امیدبخش است!

با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید تا این واکسن و سایر فعالیت‌های شرکت فایزر در مقابله با کووید ۱۹ را بررسی نماییم.

شرکت فایزر و کووید ۱۹

در ماه مارس ۲۰۲۰، شرکت فایزر یک طرح ۵ ماده‌ای را آغاز کرد.
در این طرح فایزر از همه اعضای اکوسیستم نوآوری -از شرکت‌های بزرگ دارویی گرفته تا کوچک‌ترین شرکت‌های بیوتکنولوژی، از سازمان‌های دولتی گرفته تا موسسات دانشگاهی- خواست تا با هم همکاری کنند تا بتوانند به مقابله با بحران سخت کووید ۱۹ بپردازند.
این ۵ گام عبارتند از:

۱. به اشتراک گذاری ابزار و دانش‌های شرکت فایزر

وجود اینکه همچنان اطلاعات کاملی از ویروس کرونا در دسترس نیست، افراد زیادی در حال تلاش برای یافتن واکسن یا درمان تاثیرگذاری برای این بیماری هستند. ازجمله این تلاش‌ها می‌توان به توسعه روش‌های مبتنی بر سلول، غربالگری ویروس، آزمایش‌های سرولوژی و مدل‌های ترجمه‌ای برای آزمایش روش‌های درمانی و واکسن اشاره نمود. شرکت فایزر نیز در این راستا متعهد شده است ابزارهای حیاتی خود را در بستری آزاد در اختیار جامعه علمی قرار دهد. به عبارت دیگر فایزر متعهد شده تا داده‌ها و آموخته‌های به دست آمده را به منظور پیشرفت سریع راه‌های درمان احتمالی و واکسن‌ها، با سایر شرکت‌ها به اشتراک بگذارد.

در هنام بخوانید: در مراکز تحقیق و توسعه شرکت فایزر چه می‌گذرد؟

۲. گردهم آوری متخصصین در شرکت فایزر

سرمایه انسانی با ارزش ترین منبع در بحران کرونا است.
شرکت فایزر با علم به این موضوع، یک تیم قوی متشکل از ویروس شناسان، زیست شناسان، شیمی دانان، پزشکان، اپیدمیولوژیست‌ها، متخصصان واکسن، داروسازان و سایر متخصصان اصلی ایجاد کرده است تا صرفاً بر حل این بیماری همه گیر تمرکز کنند.

شرکت فایزر کووید 19

۳. به کار گیری تخصص شرکت فایزر در مراحل تولید دارو

بسیاری از شرکت‌های کوچک زیست فناوری در حال غربالگری ترکیبات یا روش‌های درمانی موجود برای مقابله با ویروس کرونا ، عامل کووید ۱۹ هستند. اما برخی از آن‌ها تجربه توسعه مراحل پایانی محصول و پیمایش در سیستم‌های نظارتی پیچیده را ندارند. فایزر در این زمینه نیز متعهد شده تا از تخصص خود در توسعه بالینی و مراحل رگولاتوری، برای حمایت از امیدوار کننده‌ترین نامزدهای معرفی شده این شرکت‌ها استفاده کند.

۴. ارائه قابلیت‌های ساخت و تولید در شرکت فایزر

پس از تأیید یک روش درمانی یا واکسن، لازم است این روش درمانی به سرعت صنعتی شده و در سرتاسر جهان در دسترس قرار گیرد تا این بیماری همه گیر پایان یابد. شرکت فایزر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان واکسن و دارو متعهد است که از همه ظرفیت تولید خود استفاده کند. همچنین در صورت لزوم خط تولید خود را به طور بالقوه تغییر دهد تا از دیگران در مسیر دستیابی سریع به این موفقیت در سریع‌ترین زمان ممکن حمایت کند.

یکی از نمونه‌های مهم عمل کردن فایزر به این برنامه، همکاری با شرکت Gilead است.

در هنام بخوانید: بیوتکنولوژی و چند استارتاپ پیشرو در تولید واکسن

همکاری شرکت فایزر و شرکت Gilead برای تولید رمدسیویر

شرکت فایزر در تاریخ ۷ اوت ۲۰۲۰ خبر امضای توافق نامه‌ای چند ساله با شرکت Gilead را اعلام نمود.
هدف این توافق تولید و تأمین رمدسیویر ، داروی ضد ویروسی شرکت Gilead است. شرکت فایزر با امضای این قرارداد، به عنوان یکی از چندین سازمان تولیدی خارجی است که از تلاش‌ها برای بالا بردن و سرعت بخشیدن درمان تحقیقاتی کووید ۱۹ پشتیبانی می‌کند. طبق مفاد این توافق نامه، فایزر در مرکز Pfizer’s McPherson خود واقع در شهر کانزاس آمریکا، امکانات و خدمات تولید این دارو را برای Gilead فراهم خواهد کرد.

شرکت فایزر کووید 19 و کرونا

۵. بهبود واکنش‌های سریع در آینده

فایزر همیشه توجه زیادی به زمان بندی و دید به آینده داشته است.
در همین جهت برای رفع تهدیدهای بهداشتی جهانی احتمالی در آینده، با آژانس‌های فدرال از جمله NIH ، NIAID و CDC برنامه ریزی نموده است. طبق این برنامه در صورت وقوع مجدد همچون همه‌گیری، یک تیم صنعتی متشکل از دانشمندان، پزشکان و تکنسین‌ها بلافاصله وارد عمل خواهند شد.

سایر محصولات شرکت فایزر و حوزه‌های تحقیق و توسعه آن را نیز مطالعه نمایید.

واکسن فایزر و  BioNTech

تقریبا همه موافقند که مقابله با این پاندمی به تنهایی ممکن نیست و به همکاری‌های وسیع نیاز دارد.
در همین جهت شرکت فایزر با همکاری شرکت بیوتکنولوژی BioNTech در حال انجام کارآزمایی بالینی برای یک واکسن بالقوه از نوع mRNA برای جلوگیری از شیوع کووید ۱۹ هستند. این دو شرکت از سال ۲۰۱۸ همکاری خود را جهت تولید واکسن برای آنفولانزا آغاز کرده بودند.

شرکت فایزر کووید 19 و کرونا

برای بررسی دیگر همکاری‌های BioNTech با شرکت‌های داروسازی، مقاله معرفی این شرکت را مطالعه نمایید.

در هنام بخوانید: شرکت BioNTech ؛ غول بیوتکنولوژی دنیا

در صورت اخذ تأییدیه و مجوز از سازمان‌های نظارتی، این دو شرکت انتظار دارند تا پایان سال ۲۰۲۰ حداکثر ۱۰۰ میلیون دوز و تا پایان سال ۲۰۲۱ حدود ۱.۳ میلیارد دوز تولید کنند.

پس از تأیید این واکسن، دولت‌ها و مقامات نظارتی محلی در مورد نحوه توزیع آن تصمیم خواهند گرفت.
هزینه‌های تولید و ساخت واکسن کووید ۱۹ فایزر، به طور کامل از طریق بودجه شرکت تأمین می‌شود. تا الان نیز میلیاردها دلار جهت یافتن راه حلی برای این بیماری همه گیر سرمایه گذاری شده است.

انواع واکسن‌ها

انواع مختلفی از واکسن‌ها برای کمک به پیشگیری از عفونت‌ها وجود دارد ولی همه آن‌ها هدف یکسانی دارند:

آماده سازی سیستم ایمنی بدن برای شناسایی و دفاع در برابر ارگانیسم‌هایی که باعث بیماری می شوند، با تولید آنتی بادی‌های ضد بیماری و فعال سازی سلول‌های ایمنی مانند لنفوسیت‌های T

واکسن‌های سنتی معمولا از قسمت‌های ضعیف، کشته شده یا غیر عفونی یک ویروس یا باکتری تشکیل می‌شدند.
واکسن‌های mRNA اما متفاوت هستند. زیرا حاوی اطلاعات ژنتیکی در مورد عامل عفونی می‌باشند.
درنتیجه می‌توانند دستورالعمل‌هایی به سلول‌های بدن بدهند تا یک پروتئین ویروسی قابل شناسایی توسط سیستم ایمنی را بسازند.
واکسن تحقیقاتی فایزر و BioNTech نیز یک واکسن mRNA است.
نوعی واکسن که به سلول‌های بدن دستور می‌دهد پروتئین قابل شناسایی کرونا را تولید کنند. این واکسن شامل بخش کوچکی از کد ژنتیکی پروتئین سنبله SARS-CoV-2 است. با رساندن mRNA به سلول‌های بدن، پروتئین ویروسی بیان شده و پاسخ سیستم ایمنی بدن در برابر آن ایجاد می‌شود.
این واکسن هیچ ویروس زنده‌ای ندارد.

شرکت فایزر کووید 19 و کرونا

روند پیشرفت و کارآزمایی بالینی واکسن

BioNTech یکی از اولین شرکت‌های اروپایی بود که وارد مرحله کارآزمایی بالینی شد.
این شرکت یک آزمایش بالینی را در آلمان در ماه آوریل و یک آزمایش بالینی دیگر را در ایالات متحده در آغاز ماه می آغاز کرد. برنامه توسعه BioNTech برای BNT162 یکی از گسترده‌ترین برنامه‌های توسعه در سطح جهان است که چهار نامزد واکسن به طور موازی آزمایش می‌شوند. برنامه BNT162 حداقل چهار واکسن آزمایشی را ارزیابی می‌کند. هر یک از آن‌ها نشان دهنده ترکیبی منحصر به فرد از mRNA و آنتی ژن هدف علیه SARS-CoV-2 است.

در هنام بخوانید: موفقیت واکسن کرونا شرکت جانسون و جانسون

روند مطالعات

در مطالعات پیش بالینی، نامزدهای BNT162b1 و BNT162b2 آنتی ژن ویروسی مطلوب و سطح بالایی از آنتی بادی خنثی کننده را ایجاد نمودند. با بررسی گسترده داده‌های بالینی به دست آمده در مطالعات فاز ۱/۲ انجام شده در ایالات متحده و آلمان و با مشورت با مرکز ارزیابی و تحقیقات زیست شناسی (CBER) سازمان غذا و داروی ایالات متحده، نامزد اصلی و اندازه دوز انتخاب شد.
شرکت BioNTech و فایزر معتقدند که BNT162b2 ویروس کرونا را غیرفعال می‌کند.

 BNT162b2 از طرف سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تاییدیه Fast Track را دریافت کرده است.

در ماه جولای، شرکت فایزر و BioNTech نامزد نهایی فاز ۲/۳ خود را اعلام کردند:
BNT162b2 ، یک mRNA اصلاح شده نوکلئوزیدی که با دوز ۳۰ میکروگرم و رژیم درمانی ۲ بار مصرف آزمایش خواهد شد. با پایان آزمایش، انتظار می‌رود که مطالعه فاز ۲/۳ در حدود ۱۲۰ سایت تحقیقات بالینی در سراسر جهان از جمله ۳۹ ایالت در ایالات متحده و کشورهایی از جمله آرژانتین، برزیل و آلمان فعال باشد.

شرکت فایزر کووید 19 و کرونا

سخن پایانی

همان طور که مشاهده کردید شرکت فایزر اقدامات گسترده‌ای برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ انجام داده است.
اما همانند خود بحران کرونا، سرنوشت واکسن‌ها و داروهای آن نیز فعلا نامعلوم است!
در این میان تنها می‌توان امیدوار بود مراحل کارآزمایی بالینی واکسن‌های احتمالی به خوبی پیش رود تا جامعه علوم پزشکی بتواند هرچه زودتر این بیماری همه گیر را کنترل نماید.
با شتابدهنده هنام همراه باشید تا اخبار به روز واکسن‌های کووید ۱۹را پیگیری نماییم.

منابع

Pfizer
BioNTech

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *