همکاری شرکت فایزر با برترین دانشگاه‌های جهان

 همکاری شرکت فایزر با برترین دانشگاه‌های جهان

A laboratory specialist uses a microscope to check cells during the last phase of vaccine manufacture inside a clean laboratory at the Sotio AS biotechnology company in Prague, Czech Republic, on Wednesday, July 20, 2016. Czech Republic’s richest man, billionaire Petr Kellner’s Sotio biotech company, which is seeking to develop active cellular immunotherapy for treatment of prostate, ovarian and lung cancer, has invested “billions of koruna” into research and clinical development, the unit’s spokesman, Richard Kapsa, said without elaborating. Photographer: Martin Divisek/Bloomberg

کدمطلب: ۹۹۰۷۰۵۰۹
همان‌طور که در مقالات قبلی گفته شد، شرکت فایزر تاکیدی ویژه بر همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دارد. در همین راستا برنامه‌های مشترک زیادی را با برترین دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های جهان در صنعت داروسازی آغاز کرده است. مثلا فایزر توافق نامه همکاری با Global Medical Excellence Cluster را در برنامه داشت. این توافق چارچوبی را برای تحقیق و توسعه داروهای جدید و نوآورانه برای بیماری‌های نادر فراهم نمود؛ در ادامه تلاش‌های فایزر برای همکاری نیز، شبکه جهانی به نام ITEN راه اندازی شد. این شبکه جهانی شامل برنامه‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی مختلف با بزرگ‌ترین دانشگاه‌های فعال در صنعت داروسازی و پزشکی است.

در این مقاله نگاهی نیز به برخی برنامه‌های همکاری مرکز نوآوری‌های درمانی فایزر با دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها خواهیم داشت.
پس با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید.

همکاری شرکت فایزر با GMEC

در اوایل سال ۲۰۱۴، Global Medical Excellence Cluster یا GMEC توافق نامه همکاری پنج ساله خود را با شرکت فایزر اعلام نمود. این توافق چارچوبی را برای تحقیق و توسعه داروهای جدید و نوآورانه برای بیماری‌های نادر فراهم کرده است.
این توافق نامه به شرکای GMEC فرصت می‌دهد با دانشمندان فایزر در برنامه‌های مشترک تحقیقاتی همکاری کنند.

شرکت فایزر صنعت داروسازی

در هنام بخوانید: آغاز یک داستان هیجان انگیز؛ تولد شرکت فایزر

دانشگاه‌های فعال در این برنامه عبارتند از:

  • دانشگاه کمبریج
  • دانشگاه آکسفورد
  • کالج امپریال لندن
  • کالج کینگ لندن
  • دانشگاه کوئین مری لندن
  • دانشگاه کالج لندن

شرکت فایزر باور دارد که گردآوری برترین دانشگاه‌ها و مراکز علمی بهداشتی دانشگاهی در زیرمجموعه GMEC با هدف کشف و توسعه داروها می‌تواند موجب تسریع روند تبدیل علوم پایه و داروهای بالقوه، به نسل جدید داروهای نوآورانه شود.
داروهایی که برای درمان بیماری‌های سخت و نادر و شرایط تهدید کننده حیات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیماری‌های نادر

امروزه بیش از ۶۰۰۰ بیماری نادر شناخته شده وجود دارد.
در حالی که هر یک از آن‌ها تنها کم‌تر از ۰.۱% از جمعیت را تحت تأثیر قرار می‌دهند، اما در مجموع بیش از ۳.۵ میلیون نفر فقط در انگلیس و حدود ۶۰ میلیون نفر در سراسر اروپا و ایالات متحده درگیر این بیماری‌ها هستند. به نظر می‌رسد که تقریباً ۸۰% بیماری‌های نادر منشأ ژنتیکی دارند. بنابراین تجزیه و تحلیل ژنوم بیماران به طور فزاینده‌ای به محققان این امکان را می‌دهد تا مسیرهای بیوشیمیایی ایجاد کننده این بیماری‌ها را شناسایی کنند. شناسایی مسیرها نیز طراحی رویکردهای جدید درمانی را ممکن می‌سازد.دولت انگلستان حمایت‌های گسترده‌ای در زمینه تحقیقات ژنتیکی فراهم کرده است. این طرح و برنامه Genomics England از جمله مثال‌های آن می‌باشند.

ایجاد شبکه جهانی ITEN توسط شرکت فایزر

فایزر در ادامه تلاش کرده است تا با گسترش همکاری‌های خود با دانشگاه‌های تراز اول دنیا، شبکه‌ای جهانی ایجاد نماید.
به همین منظور در سال ۲۰۱۸ شرکت فایزر، شبکه جهانی به نام ITEN (Innovative Target Exploration Network) را راه اندازی نمود. در حال حاضر دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج در انگلیس و همچنین دانشگاه تگزاس در ایالات متحده در این برنامه فعالیت دارند.
شرکت فایزر امیدوار است در آینده این همکاری را با سایر دانشگاه‌های فعال در صنعت داروسازی نیز افزایش دهد.

شرکت فایزر صنعت داروسازی
دانشگاه آکسفورد یکی از اولین شرکای طرح ITEN است

تمایل عجیب فایزر به همکاری با بزرگان صنعت داروسازی در سال ۲۰۱۸؟!

اگرچه شرکت فایزر همواره به دنبال چنین همکاری‌های استراتژیکی بوده است، اما دلیلی مهم‌تر پشت پرده‌ی تمرکز بیش از پیش فایزر بر مشارکت در سال ۲۰۱۸ وجود دارد!
حقیقت این است که در سال ۲۰۱۸ شرکت فایزر مجبور به پایان دادن اکثر تحقیقات خود در حوزه علوم اعصاب شد. در آن سال تعداد زیادی از پروژه‌های بالینی فاز ۱ و ۲ برای بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون به طور کامل تعطیل شدند و تنها چند پروژه که در مراحل انتهایی بودند به کار خود ادامه دادند.
فایزر اما تسلیم نشد!
این شرکت اکنون پروژه‌های علوم اعصاب را از طریق گروه سرمایه گذاری خطرپذیر خود دنبال می‌کند.

اطلاعات بیش‌تر در این زمینه را می‌توانید در مقاله مراکز تحقیق و توسعه شرکت فایزر و مقاله Pfizer VC بیابید.

برای جبران ضررهای هنگفت تحقیقات علوم اعصاب، سال ۲۰۱۸ مشارکت و همکاری برای شرکت فایزر اهمیتی ویژه‌تر یافت.

این دو عمل (پایان یافتن تحقیقات علوم اعصاب و شروع همکاری‌های جدید) شاید در نگاه اول چندان مرتبط به نظر نرسند. اما واقعیت این است که هر دوی آن‌ها به دنبال رشد در روند تحقیق و توسعه می‌باشند.
روندی که در تعدادی از شرکت‌های بزرگ صنعت داروسازی آشکار بوده است.
به گزارش Accenture در سال ۲۰۱۶، طی دهه گذشته ۶۰٪ از مولکول‌های کوچک و ۸۲٪ از فرآورده‌های بیولوژیک از خارج از شرکت‌های بزرگ دارویی منشا گرفته بودند.

برنامه‌های همکاری فایزر با کمبریج، آکسفورد و UTSW

اولین مشارکت ITEN با کمبریج، آکسفورد و UTSW (مرکز درمانی UT) در سال ۲۰۱۷ رقم خورد.
پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه کمبریج و آکسفورد هرکدام بر روی آنزیم های deubiquitinylation یا DUBs تمرکز دارد. این آنزیم‌ها یک خانواده ژنی هستند که در گذشته انتخاب آن‌ها به عنوان هدف درمانی بسیار سخت انگاشته می‌شد. امروزه اما برای اندیکاسیون‌های مختلف از جمله درمان سرطان، بیماری‌های خود ایمنی، بیماری‌های قلبی متابولیکی و بیماری‌های نادر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
پروژه تحقیقاتی UTSW نیز با همکاری ایمونولوژیست برنده جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی در ۲۰۱۱، دکتر Bruce Beutler، آغاز شد.
این پروژه بر روی یک رویکرد ژنتیکی جدید به ویژه در انکولوژی و بیماری‌های متابولیک متمرکز است.

شرکت فایزر صنعت داروسازی
Dr. Bruce Beutler

در هنام بخوانید: گروه سرمایه گذاری خطرپذیر شرکت فایزر

همکاری‌های مرکز نوآوری درمانی فایزر (CTI)

درمورد این مرکز و اهداف و برنامه‌های آن در مقاله مراکز درمانی و CDMO شرکت فایزر صحبت کردیم. در اینجا می‌خواهیم نگاهی ویژه به برخی همکاری‌های آن با دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های برتر صنعت داروسازی دنیا داشته باشیم.

دانشگاه UCSF

مراکز نوآوری درمانی فایزر (CTI) و UC San Francisco توافق نامه‌ خود را برای شناسایی و توسعه فرآورده‌های بیولوژیکی مورد استفاده در اهداف مختلف از جمله سیستم ایمنی بدن و بیماری‌هایی مانند سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی و متابولیکی تمدید کردند.
این همکاری به UCSF و فایزر این امکان را می‌دهد تا پروژه‌های تحقیقاتی که در مراحل اولیه هستند را یافته و تامین مالی آن‌ها برعهده گیرد.
پروژه‌ها به صورت دوره‌ای شناسایی می شوند. این کار از طریق فرآیند زیر انجام می‌شود:

  • اعلامیه درخواست برای دریافت پیشنهادات و ایده‌ها
  • ارسال پیشنهادات
  • بررسی توسط کمیته راهبری متشکل از دانشمندان برجسته فایزر و UCSF
Daniel Lim بخشی از تیم همکاری UCSF با فایزر، در زمینه درمان تومورهای بدخیم مغزی در کودکان. عکس از بروس دسیلوا

در سال ۲۰۱۰ ، UCSF اولین دانشگاهی بود که با هدف تسریع روند کشف و توسعه داروهای نوآورانه با پایه آنتی بادی، با CTI شرکت فایزر همکاری کرد. همچنین در سال ۲۰۱۳، اولین موسسه ای بود که برای شناسایی مولکول‌های کوچک بالقوه -به طور خاص به عنوان روشی برای درمان بیماری‌های نوظهور- به CTI پیوست.

این همکاری شامل چندین پروژه تحقیقاتی است.
یک پروژه مبتنی بر ایجاد یک روش درمانی برای تومورهای بدخیم مغز در کودکان خردسال به دلیل جهش ژنتیکی است. داروی احتمالی این پروژه با یک مهار کننده کیناز جدید خواهد بود. تیم UCSF از پزشکان و محققین گروه جراحی مغز و اعصاب تشکیل شده‌است.
مورد دیگر تحقیقاتی، ایجاد یک عامل جدید تعدیل کننده سیستم ایمنی برای درمان دیابت نوع ۱ است.
مرکز CTI فایزر برای این پروژه با بنیاد تحقیقات دیابت نوجوانان نیز همکاری کرده است.
همکاری های بین UCSF و مرکز CTI شرکت فایزر توسط دفتر نوآوری، فناوری و اتحاد UCSF اداره می‌شود.
این دفتر بر مالکیت معنوی، انتقال فناوری و همکاری‌های نوآورانه با سازمان‌های تجاری، خصوصی و دولتی نظارت دارد.

بیمارستان و دانشگاه Johns Hopkins

هدف از این همکاری جدید شناسایی ترکیبات مولکولی بزرگ و کوچکی است که دارای فعالیت در زیمنه‌های تحقیقاتی مورد هدف JHU و فایزر است. مبلغ سرمایه اختصاص داده شده به این پروژه بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار دلار در سال است. علاوه بر آن شرکت فایزر تقریبا ۴ برابر این میزان نیز سرمایه گذاری داخلی در مرکز نوآوری خود برای این پروژه انجام می‌دهد.

شرکت فایزر صنعت داروسازی

مرکز دانشگاهی و درمانی Boston

شرکت فایزر اعلام کرد که شبکه همکاری‌های پژوهشی خود را تحت عنوان مراکز نوآوری درمانی راه اندازی کرده است.
مراکز و موسسات درگیر در این همکاری عبارتند از: مرکز پزشکی بت اسرائیل داسونس، دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون، بیمارستان کودکان بوستون، دانشگاه هاروارد، مرکز پزشکی تافتز در بوستون و همچنین دانشکده پزشکی دانشگاه ماساچوست.
علاوه بر این فایزر اعلام کرد که در مرکز علوم زیستی در منطقه پزشکی لانگوود فضای آزمایشگاهی را اجاره کرده است تا با شرکای خود در آن‌جا مستقر شود و آن را توسعه دهد.
شرکت فایزر پیش بینی کرد که طی پنج سال از شروع این پروژه تقریباً ۱۰۰ میلیون دلار در مراکز نوآوری درمانی بوستون سرمایه گذاری کند. این مبلغ مجموع پشتیبانی تخمینی برنامه‌های تحقیقاتی، پرداخت‌های احتمالی مهم به شرکا برای پروژه‌های موفق و هزینه اجاره و بهره برداری از سایت مورد استفاده در منطقه پزشکی لانگوود است.

سخن پایانی

یکی از مهم‌ترین نتایج بررسی این مشارکت‌ها، اهمیت همکاری در دنیای امروز است.
صنعت داروسازی به دلیل سختگیری‌ها و ضابطه‌های متعددی که دارد شرایط را برای موفقیت انفرادی بسیار مشکل کرده است. به همین دلیل نیز است که شرکت‌های بزرگ اهمیت آن را درک کرده و امروزه همکاری‌های این چنینی حزئی جدایی‌ناپذیر از این شرکت‌هاست.
پس اگر شما هم به دنبال موفقیت در کسب و کار خود هستید، اصل مهم همکاری و مشارکت را فراموش نکنید!

منابع

Fiercebiotech
Pfizer
University of Cambridge
UCSF
Johns Hopkins

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *