رقابت تنگاتنگ شرکت فایزر با رقبا بر سر قیمت واکسن کرونا

 رقابت تنگاتنگ شرکت فایزر با رقبا بر سر قیمت واکسن کرونا

کدمطلب: ۹۹۰۹۰۱۰۶
دو هفته پیش در چنین روزی خبری بسیار نویدبخش پس از مدت‌ها در جهان شنیده شد!
نتایج حاصل از فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای شرکت فایزر و BioNTech اعلام شد.
نتایج، اثربخشی ۹۰ درصدی واکسن را نشان می‌داد. در همان روز سهام این دو شرکت به شدت بالا رفت. به شکل جالبی سهام شرکت‌هایی همچون Netflix و Zoom هم با افت شدید مواجه شدند.
اکنون و با گذشت تقریبا دو هفته، سوال مهمی که بسیاری را درگیر کرده است یک چیز است:

قیمت این واکسن چقدر خواهد بود؟!

با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید تا این موضوع جذاب را بررسی کنیم.

واکسن کرونا شرکت فایزر

شرکت فایزر روز دوشنبه ۱۰ نوامبر در گزارشی نتایج اولیه حاصل از مطالعات فاز ۳ واکسن مشترک خود و شرکت BioNTech را اعلام نمود. در این گزارش ذکر شده‌است که واکسن ۹۰% موثر بوده است و هیچ عارضه جانبی مهمی نداشته است.

البته لازم است بدانیم که نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم این واکسن به زودی وارد داروخانه‌ها شود.
چراکه هنوز چالش‌هایی بر سر راه این واکسن وجود دارد.

شاید مهم‌ترین آن توزیع این واکسن باشد. زیرا واکسن فایزر برای توزیع، نیازمند تامین زنجیره فوق سرد است.
در چنین شرایطی برای انتقال این واکسن، به فریزرهای بزرگی نیاز داریم که بسیار گران قیمت می‌باشند. با این حال اما اکنون که یکی از واکسن‌های احتمالی به چنین موفقیتی دست یافته است رقابت بین سایر شرکت‌های داروسازی نفس‌گیرتر از هر زمان دیگر شده‌است.

رقابت شرکت فایزر با سایر تولیدکنندگان واکسن

شرکت‌های داروسازی رقیب یعنی Johnson & Johnson و AstraZeneca ، که با همکاری دانشگاه آکسفورد واکسن ویروس کرونا را تولید می‌کند، هر دو متعهد شده‌اند که واکسن‌های خود را بدون هیچ گونه سود در طی پاندمی، در دسترس عموم قرار دهند.
شرکت AstraZeneca به ازای هر دوز ۳ تا ۵ دلار از دولت دریافت خواهد کرد. شرکت بیوتکنولوژی مدرنا نیز که نزدیک به ۱ میلیارد دلار بودجه تحقیقاتی از دولت ایالات متحده دریافت کرده است، واکسن خود را ۳۲ تا ۳۷ دلار به ازای هر بار دریافت واکسن، قیمت گذاری کرده است.

شرکت فایزر
ده مورد از مهم‌ترین واکسن‌های احتمالی کرونا به گزارش raps

شرکت فایزر اما موضع متفاوتی را در پیش گرفته است. این شرکت کمک دولت برای هزینه‌های تحقیق و توسعه را رد کرد و خود مبلغ ۲ میلیارد دلار بر آن سرمایه گذاری نمود! در ماه ژوئن، فایزر اعلام کرده بود که پیش‌بینی می‌کند در نتیجه فروش این واکسن سودی از آن برای شرکت حاصل شود اما مقدار دقیق آن را مشخص نکرد.

قیمت واکسن فایزر

حال که این واکسن به تولید نزدیک شده است، می‌دانیم که این واکسن به شکل درمان دو دوزی مورد دسترسی قرار خواهد گرفت. به گفته دیمین کانور، مدیر تحقیق و استراتژی عدالت در سلامت شرکت Morningstar ، فایزر حدود ۳۹ دلار (۱۹.۶ دلار به ازای هر دوز) از دولت هزینه خواهد گرفت.
این واکسن برای آمریکایی‌ها رایگان خواهد بود و دولت هزینه آن را پرداخت می‌کند.
هزینه ساخت آن نیز حدود ۱۵ دلار برآورد شده است. با این حال وی اضافه کرد که این شرکت باید هزینه‌های توزیع، بازاریابی و سایر را نیز درنظر گرفته و به این مبلغ اضافه کند.

شرکت فایزر

کانور معتقد است که این واکسن به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۱ در سراسر جهان نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار به فروش می‌رسد که نصف آن متعلق به فایزر خواهد بود.
این مبلغ حتی از پرفروش‌ترین محصول سال گذشته فایزر، یعنی واکسن ذات الریه آن نیز بیش‌تر خواهد بود.
کانور خاطرنشان کرد که این محاسبه Morningstar با این فرض است که شرکت فایزر یک میلیارد دوز واکسن خود را تولید کرده و در اواخر سه ماهه اول یا اوایل سه ماهه دوم سال آینده (پس از استفاده اضطراری در اواخر سال ۲۰۲۰) آن را به طور کامل تأیید می‌کند.

منابع

The Guardian
Marketplace

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php74) in Unknown on line 0