داروی هموفیلی شرکت فایزر وارد فاز ۳ مطالعات بالینی شد

داروی هموفیلی شرکت فایزر وارد فاز ۳ مطالعات بالینی شد

کدمطلب: ۹۹۰۹۰۳۰۶
شرکت فایزر از بزرگ‌ترین شرکت‌های داروسازی در دنیا است.
این شرکت هزینه‌های زیادی صرف تحقیق و توسعه بر داروهای جدید می‌نماید تا شاید بتواند داروی بلاکباستر دیگری، بعد از Lipitor ، به دنیا عرضه نماید. یکی از داروها در مسیر تحقیق و توسعه دارویی Pfizer برای درمان بیماری هموفیلی است. این دارو که marstacimab نام دارد به تازگی فاز ۳ کارآزمایی بالینی خود را آغاز کرده است.
نتایج این دارو تا به اینجا بسیار امیدوار کننده بوده است.

با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید.

داروی هموفیلی شرکت فایزر

شرکت Pfizer در روز دوشنبه ۲۳ نوامبر اعلام کرد که اولین شرکت کننده در فاز ۳ مطالعه BASIS داروی marstacimab را دریافت کرده است. داروی marstacimab یک بازدارنده مسیر فاکتور ضد بافتی (anti-TFPI) برای درمان افراد مبتلا به هموفیلی A یا B شدید، با یا بدون مهارکننده است.

شرکت فایزر Pfizer

نتایج مطالعه فاز ۲ در شرکت فایزر نشان داد که درمان با marstacimab  کاهش قابل توجهی (بیش از ۷۵%) در میزان خونریزی ABR برای همه شرکت کنندگان در جمعیت مطالعه ایجاد کرده است. رژیم درمانی استفاده از این دارو به شکل تزریق زیر جلدی در ابتدا ۳۰۰ میلی گرم و سپس هفتگی ۱۵۰ میلی گرم زیر جلدی است. بیماران تا ۱۲ ماه مورد کنترل قرار گرفتند.
در پایان فاز ۲ هیچ رویداد ترومبوتیک یا عوارض جانبی جدی مرتبط با درمان گزارش نشد که نتیجه‌ای بسیار نویدبخش است.

در صورت تأیید، داروی marstacimab می‌تواند بهترین گزینه درمان در کلاس داروهای non-factor agents باشد.

مطالعه BASIS در شرکت فایزر

مطالعه BASIS یک کارآزمایی جهانی چند مرحله‌ای در فاز ۳ است که میزان خونریزی (ABR) را طی ۱۲ ماه در درمان با marstacimab اندازه گیری می‌کند. این دارو فایزر یک روش درمانی زیر جلدی جدید، برای استفاده در نوجوانان و بزرگسالان مبتلا به هموفیلی A یا B است. در این مطالعه این دارو با درمان قدیمی یعنی جایگزینی با فاکتور لخته شدن FVIII یا FIX مقایسه می‌شود.

درباره Marstacimab

مارستاسیمب شرکت فایزر یک ایزوتایپ ایمونوگلوبولین G مونوکلونال انسانی، زیر کلاس ۱ (IgG1) است که دامنه Kunitz 2 را از مهار کننده‌های مسیر فاکتور بافتی (TFPI) هدف قرار می‌دهد. مارستاسیمب به عنوان یک درمان پیشگیری برای جلوگیری، یا کاهش دفعات وقوع خونریزی در افراد مبتلا به هموفیلی شدید A یا B با یا بدون مهارکننده در حال توسعه است.

در سپتامبر ۲۰۱۹ ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به مارستاسیماب اجازه مطالعات Fast Track را برای استفاده در ترکیب با مهارکننده‌ها به عنوان یک درمان بالقوه برای هموفیلی A و B اعطا کرد.

بازار داروهای هموفیلی

بازار جهانی داروهای درمانی هموفیلی در سال ۲۰۱۷ حدود ۹۵۰۰ میلیون دلار آمریکا تخمین زده شد.
پیش بینی می‌شود این عدد تا سال ۲۰۲۶ به ۱۵۰۰۰ میلیون دلار برسد و از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۶ با CAGR 5٪ گسترش یابد. آمریکای شمالی به دلیل معرفی فاکتورهای جدید با اثر طولانی مدت و پروموتورهای جایگزین انعقادی و همچنین افزایش میزان تشخیص هموفیلی، در سال ۲۰۱۷ بر بازار جهانی سلطه داشت.
شرکت فایزر با علم به این وضعیت بازار این دارو سرمایه گذاری زیادی بر این بازار می‌کند.

شرکت فایزر Pfizer

منابع

Pfizer
Transparency Market Research

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *