واکسن کرونا شرکت فایزر مجوز FDA را دریافت کرد

 واکسن کرونا شرکت فایزر مجوز FDA را دریافت کرد

کدمطلب: ۹۹۱۰۰۱۰۶
شرکت فایزر و BioNTech اولین توسعه دهندگان واکسن کرونا خواهند بود.
واکسن Pfizer و BioNTech اولین واکسن کرونا است که برای بیماران در خارج از فضای کارآزمایی بالینی در ایالات متحده مورد استفاد قرار خواهد گرفت. سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) در ۱۱ دسامبر ۲۰۲۰، به این شرکت‌ها مجوز استفاده اضطراری (EUA) برای واکسن mRNA را اعطا کرد.
برای بررسی بیش‌تر با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید.

واکسن شرکت فایزر و BioNTech

واکسن این دو شرکت از تکنولوژی mRNA بهره می‌برد و BNT162b2 نام دارد. این واکسن اولین واکسن کرونا بود که نتایج فاز ۳ تحقیقاتی آن منتشر شد. واکسن Pfizer و BioNTech اولین واکسن تایید شده توسط FDA است. شرکت فایزر به همراه BioNTech قصد دارند از اواسط دسامبر، توزیع اولین ویال‌های BNT162b2 را آغاز کنند. این واکسن در دو دوز دریافت می‌شود. فرد باید ۳ هفته پس از دریافت دوز اول واکسن، دوز دوم آن را دریافت کند.

شرکت فایزر Pfizer

اندیکاسیون واکسن شرکت فایزر

برای پیشگیری از بیماری ویروس کرونا برای افراد ۱۶ سال به بالا

عوارض جانبی واکسن شرکت Pfizer

عوارض جانبی که بیش از همه گزارش شده‌اند شامل موارد زیر هستند:

  • درد در محل تزریق
  • خستگی
  • سردرد
  • درد عضلانی
  • لرز
  • درد مفصل
  • تب

این عوارض به طور معمول چند روز به طول انجامید.
لازم به ذکر است که افراد بیش‌تری پس از دوز دوم نسبت به دوز اول این عوارض را تجربه کردند.
بنابراین بسیار مهم است که ارائه دهندگان واکسیناسیون و دریافت کنندگان واکسن بدانند که بعد از هر دوز ممکن است عوارض جانبی وجود داشته باشد؛ اما احتمال آن‌ها پس از دوز دوم بیش‌تر است.

شرکت فایزر Pfizer

عوارض جانبی شدیدتر

در میان دریافت کنندگان واکسن در کارآزمایی بالینی و کسانی که به طور مشابه دارونما دریافت کردند، میزان عوارض جانبی شدید گزارش شده کم‌تر از ۰.۵ درصد بوده است. تفاوت معنی داری نی بین دو گروه وجود نداشت. چهار مورد فلج بلز در شرکت کنندگانی که واکسن دریافت کردند گزارش شده است. در حالی که هیچ موردی در کسانی که دارونما دریافت کرده‌اند گزارش نشده است. با این حال هیچ مدرک روشنی وجود ندارد که نشان دهد فلج بلز توسط واکسن ایجاد شده است. واکنش‌های شدید آلرژیک به واکسن بسیار نادر است، اما ممکن است اتفاق بیفتد. بنابراین FDA توصیه می‌کند افرادی که واکنش آلرژیک شدیدی نسبت به دوز اول واکسن کرونای Pfizer-BioNTech  یا هر یک از مواد تشکیل دهنده آن تجربه کردند، این واکسن را دریافت نکنند.

اولویت دریافت واکسن Pfizer

اولین افرادی که توسط واکسن شرکت فایزر واکسینه می‌شوند، افراد بالای ۸۰ سال، کارگران در خانه‌های مراقبت و کارکنان NHS ، از جمله خود واکسیناتورها خواهند بود.

شرکت فایزر Pfizer

بعد از این اولویت بندی لازم است برای حمل و نقل و انتقال ایمن واکسن برنامه ریزی شود. با مشخص شدن این موضوع مرحله دوم واکسیناسیون آغاز خواهد شد که در آن واکسن به گروه‌های دیگر جمعیت ارائه می‌شود. واکسن در آمریکا ابتدا در بیمارستان‌ها و سپس از طریق پزشکان عمومی و خانه‌های مراقبت و همچنین مراکز واکسیناسیون موقت که در مکان‌هایی مانند سالن‎های ورزشی ایجاد می‌شود، عرضه خواهد شد.

منبع

FDA
Healthline

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *