بیوتکنولوژی و بحث داغ پلاسمای غنی از پلاکت!

 بیوتکنولوژی و بحث داغ پلاسمای غنی از پلاکت!

کد مطلب: ۹۹۰۷۰۳۱۱
پزشکی ترمیمی از دو راه به افزایش سلول‌ها یا جایگزینی سلول‌های آسیب دیده در بیماری‌ها یا زخم‌ها می‌پردازد: ۱. بهبود توانایی سلول‌های بدن در ترمیم بافت آسیب دیده 
۲. استفاده از سلول‌های اگزوژن برای جایگزینی سلول‌های آسیب دیده
گسترش کاربرد پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) در بالین و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی همزمان با توسعه تکنولوژی‌های دارورسانی هدفمند، بیوتکنولوژی دارویی و بیوتکنولوژی پزشکی تولید ماتریکس‌های پیچیده از محصولات زیستی مشتق شده از پلاکت را ممکن می‌کند. اما تحقق این احتمالات در پزشکی ترمیمی نیازمند صبر و سختکوشی بسیار بالایی می‌باشد. در ادامه به بررسی PRPها و معرفی چند استارتاپ بیوتکنولوژی پیشرو در این زمینه می‌پردازیم.
با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان این مقاله همراه باشید!

راز تنوع بالای PRPها

ایده‌ی عصاره‌های پلاکتی یا پلاسمای غنی از پلاکت به دهه ۱۹۷۰ برمی‌گردد.
در آن زمان خون‌شناسان با سانتریفیوژ تفریقی موفق به جداسازی بخش پلاسما از خون شدند. این پلاسما حاوی غلظت بالایی از پلاکت بود، بالاتر از حد فیزیولوژیک معمول، به طوریکه در ابتدا از آن به عنوان فرآورده‌ی تزریقی در درمان بیماران ترومبوسایتوپنی استفاده می‌شد.
استفاده بالینی PRP در پزشکی ترمیمی رویکردی جدید است که در گستره‌ وسیعی از شاخه‌های درمان کاربرد دارد.

استارتاپ های بیوتکنولوژی پزشکی

اگرچه برخلاف شهرت و تقاضای روزافزون PRP درمانی‌ها، موارد‌ قابل بحث و مسائل حل نشده بسیاری در این زمینه وجود دارند. کارایی حقیقی این درمان یکی از مسائل قابل بحث می‌باشد. مسئله اصلی نبود توافق جمعی در روش آماده سازی PRP می‌باشد. این مسئله باعث وجود PRPهایی با درجات مختلفی از ترکیبات سلول‌های خونی (پلاکت، لوکوسیت و گلبول‌های قرمز)، پلاسما یا فیبرینوژن می‌شود.
درنتیجه ارزیابی و مقایسه نتایج بالینی به‌دست آمده از مطالعات بالینی مختلف بیوتکنولوژی با مشکل مواجه می‌شود.

این تنوعات باعث شدند که محصولات مشتق از PRP، بر اساس روش تولید خود نام‌های مختلفی داشته باشند. برای مثال:
⭕️پلاسمای غنی از پلاکت
⭕️عصاره‌ی پلاکتی
⭕️PRP غنی از گلبول‌های سفید
⭕️فیبرین غنی از پلاکت
⭕️پلاسمای غنی از فاکتورهای رشد
⭕️ژل پلاکتی
⭕️ماتریکس فیبرین غنی از پلاکت
⭕️پلاسمای غلیظ شده اوتولوگ و غیره.
این نام‌های متنوع مسئله را پیچیده‌تر کرده و کار را برای رسیدن به یک توافق جمعی سخت‌تر می‌کنند. یکسان‌سازی روش‌های تولید برای ارزیابی کارایی محصول ضروری می‌باشد.

نرخ رشد و مارکت

سهام مارکت پزشکی - پلاسما تراپی

پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی پلاسما درمانی با نرخ رشد ۳۱.۶% از ارزش ۱۸۷.۶۷$ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ به ارزش ۲۴۶.۹۵$ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ برسد. فاکتور اصلی موثر در رسیدن به این نرخ رشد بالا پاندمی کووید۱۹ و نیاز اورژانسی به درمان بیماران جدید می‌باشد. استفاده از پلاسمای جمع‌آوری شده از بیماران بهبود یافته کرونایی یکی از درمان‌های درحال بررسی کووید۱۹توسط استارتاپ – کمپانی‌های بیوتکنولوژی می‌باشد. پس از این دوره بازار تثبیت شده و با نرخ رشد ۵.۷% به ارزش ۲۹۱.۶ میلیون دلار در سال ۲۰۲۳ خواهد رسید.

بازار پلاسما تراپی از سهام شرکت‌های بیوتکنولوژی دارویی ، تجهیزات پزشکی، سلول درمانی و بیولوژی که در کار فروش و تولید محصولات پلاسما درمانی هستند تشکیل می‌شود. پلاسما درمانی تکنیکی است که در آن پلاسمای غلیظ شده برای تسریع فرآیند بهبودی به بیماران تزریق می‌شود. از پلاسما درمانی در جوان‌سازی پوست، تاسی آندروژنیک و ترمیم زخم استفاده می‌شود.
آمریکای شمالی بزرگترین ناحیه در مارکت جهانی پلاسما درمانی سال ۲۰۱۹ بود.

موانع بازار بیوتکنولوژی

قیمت بالای پلاسما درمانی مانعی بر سر راه مارکت استارتاپ به‌شمار می‌رود. عامل اصلی بالا بودن قیمت فرآیند‌های استخراج و نگهداری می‌باشند. فرآیند جداسازی پلاسما و سلول‌های خونی از خون پلاسمافرزیس نام دارد. قیمت پلاسمافرزیس در ایالات متحده آمریکا حدود ۵.۰۰۰$ تا ۱۰.۰۰۰$ می‌باشد. یک درمان ارتوپدی با PRP به‌طور متوسط جلسه‌ای ۳۵۰$ تا ۱.۰۵۰$ هزینه دارد و اکثرا برای اثربخش بودن درمان به دو تا سه جلسه احتیاج می‌شود. قیمت بالای پلاسما درمانی مانع دستیابی بسیاری از بیماران به درمان می‌شود و در نتیجه روی بازار اثر منفی می‌گذارد. در قسمت‌های بعدی به بررسی چندی از استارتاپ – کمپانی‌های بیوتکنولوژی دارویی و تجهیزات پزشکی پیشرو در حوزه پلاسما درمانی می‌پردازیم.

T- بیوتکنولوژی ((T-Biotechnology (T-LAB)

PRP kit _ استارتاپ تی
کیت PRP کمپانی T- بیوتکنولوژی

تی – بیوتکنولوژی در سال ۲۰۱۲ با عنوان T-Biotechnology Laboratory Aesthetics and Co در ترکیه تاسیس شد. فعالیت اصلی این استارتاپ کمپانی بیوتکنولوژی دارویی در زمینه پزشکی ترمیمی می‌باشد. اولین تجربه‌ی T-LAB تولید کیت PRP است. این کیت منطبق بر تمام استانداردهای موجود می‌باشد.

اهداف T- بیوتکنولوژی

تحقیقات و فعالیت‌های T-LAB حول محور سیستم اتولوگ، درمان با گرفتن مشتقات از بدن خود بیمار، می‌باشد. آن‌ها از بافت/سلول‌های احیاگر در محیطی بی‌خطر، کارآمد و استریل برای تحریک ترمیم بافت نرم و استخوان استفاده می‌کنند. این فرآیند بی‌خطر و کارآمد می‌باشد و به کمرنگ کردن نقش فرآیندهای invasive در آینده کمک می‌کند.

اجزای کیت PRP

Content of TLab PRP Kit – توسعه محصولات با شتابدهنده دارویی
  1. تیوب PRP کمپانی T-LAB: دو تیوب ۱۰mlای که وکیوم است و هرکدام حاوی ۱ml ماده ضدانعقاد می‌باشند. توصیه می‌شود از هر تیوب ۲ml PRP جمع‌آوری شود. تیوب‌ها با اشعه گاما استریل شده‌اند.
  2. تیوب سوسپانسیون کننده T-LAB: این تیوب به حجم ۵ml و خالی می‌باشد. این تیوب استریل است و همولیتیک نمی‌باشد. ۴ml PRP استخراج شده در این تیوب جمع‌آوری شده و دوباره سوسپانسیون می‌شود.
  3. دو سرنگ ۱ml و ۵ml برای تزریق و جمع‌آوری
  4. ۳ سوزن: بلند، برای استخراج PRP از PRPتیوب، سوزن ۲۱G برای برداشت PRP از تیوب سوسپانسیون کننده و سوزن ۳۰G برای تزریق
  5. ست فلبتومی: برای گرفتن خون از بیمار و انتقال آن به تیوب PRP

کمپانی بیوتکنولوژی و تجهیزات پزشکی ترومو (Terumo BCT)

Terumo Invests 26 Million Euro in New Production Lines for its Belgian Facility | Newsroom | Terumo Global

ترومو یک کمپانی پیشرو جهانی در زمینه بیوتکنولوژی و تکنولوژی پزشکی می‌باشد. مرکز این کمپانی در توکیو است و عملکرد جهانی دارد. این کمپانی بیش از ۲۵۰۰۰ کارمند داشته و در بیش از ۱۶۰ کشور و منطقه در جهان شاخه دارد. این کمپانی در سال ۱۹۷۲ ابتدا به عنوان یک تولید کننده ترمومتر ژاپنی شروع به کار کرد و از آن زمان تا امروز سیستم سلامت را پشتیبانی کرده است. امروز پرتفولیوی گسترده‌ی کسب و کار این کمپانی از مداخلات عروقی و جراحی قلب، استفاده از محصولات خونی و تکنولوژی سلول درمانی تا محصولات پزشکی را شامل می‌شود.       

جزئیات این سرمایه‌گذاری روی بیوتکنولوژی

ترومو در سه دوره سرمایه گذاری موفق به کسب مجموعا ۲۲.۹ میلیون دلار شد. آخرین دوره سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۶ به صورت یک گرنت راند بود و  Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA)حامی مالی ترومو شد.
ترومو همچنین دو کمپانی دیگر را به مالکیت خود درآورده است. جدیترین کمپانی  Sequent Medical  است که در سال ۲۰۱۶ با ۲۸۰ میلیون دلار به مجموعه ترومو اضافه شد.

تکنولوژی

Harvest Technologies | توسعه محصولات با شتابدهنده دارویی
harvest technologies

ترومو برای استخراج smart prep system ،PRP را برای محیط بیمارستان و مطب معرفی می‌کند. با این سیستم می‌توان به غلظت ۶-۴ برابری پلاکت و فاکتورهای خونی نسبت به خون دست پیدا کرد. برتری این محصول نسبت به دیگران انتقال رنج گسترده‌ای از فاکتورهای رشد بیوتکنولوژی در غلظت‌های مناسب می‌باشد که به بهبود فرآیند ترمیم کمک می‌کند.

آرتریوسایت (Arteriocyte Medical Systems)

استارتاپ بیوتکنولوژی

آرتریوسایت یک کمپانی تجهیزات پزشکی پیشرو می‌باشد. هدف این کمپانی کمک به بهبود سریع‌تر بیماران با توسعه نوآوری‌ها در زمینه سلول و بافت درمانی برای کمک به فرآیند جراحی می‌باشد. محصول اصلی کمپانی، جداکننده پلاکت اتولوگ ماگلان (Magellan) می‌باشد. سیستم ماگلان جراح را قادر می‌سازد تا خون را به اجزایش تفریق کند یا مغز استخوان بیمار را آسپیره کند. این فرآیند حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و یک فرآیند جداسازی اتوماتیک سربسته می‌باشد. ماگلان می‌تواند برای جراح ۳ تا ۱۰ میلی لیتر پلاسمای حاوی پلاکت و سلول بنیادی آماده کند.    

MagellanPRP Brochure - توسعه محصولات با شتابدهنده دارویی

     

آرتریوسایت یک استارتاپ کمپانی خصوصی واقع در آمریکا می‌باشد که در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد. این شرکت طی سه دوره جذب سرمایه موفق به کسب ۱۰.۳میلیون دلار سرمایه شد. DW Healthcare Partners حامی مالی آرتریوسایت می‌باشد.

کلام پایانی

تاثیرات ترمیم بافت PRP با مطالعات in vivo و in vitro ثابت شده است. این مطالعات نمایانگر تاثیر مثبت PRP روی پرولیفریشن، تمایز و مهاجرت انواع مختلفی از سلول‌ها هستند. PRP و بایومتریال‌ها با پایه پلاکت، ترمیم زخم‌های خارجی در جراحی دهان را بهبود می‌بخشند. تاثیرات ترمیمی PRP روی استخوان، غضروف، پوست، تاندون و ماهیچه باعث افزایش مطالعات PRP در شاخه‌های دیگر شده است. تراماتولوژی، ارتوپدیکز، بینایی سنجی، جراحی پلاستیک و داروهای زیبایی و ورزشی از شاخه‌های جالب توجه در کاربرد PRP و بیوتکنولوژی هستند.

استفاده از نام‌های متنوع و جامع نبودن اطلاعات گزارش شده در مطالعات نه تنها تصمیم‌گیری درمورد کارایی محصول را کم می‌کند بلکه روی مسائل مهمی مثل بی‌خطر بودن هم موثر است. بیشتر محصولات PRP به صورت اوتولوگ مصرف می‌شوند درنتیجه ریسک انتقال بیماری‌های عفونی کاهش می‌یابد. اگرچه در بیماران دارای نقص عملکرد پلاکتی یا کسانی که نمی‌توانند از PRPهای خودشان استفاده کنند می‌شود از PRP آلوجنیک استفاده کرد.   
نظر شما درمورد تکنولوژی PRP و پلاسما درمانی چیست؟! ما را در جریان ایده‌های استارتاپ پلاکتی خود دهید!

شتابدهنده دارویی هنام فارمد، آماده پذیرش طرح‌ها و ایده‌های شما در حوزه‌های بیوتکنولوژی دارویی ، بیوتکنولوژی پزشکی و توسعه فناوری‌های بیولوژیک است. کافیست وارد وبسایت شده و ایده خود را ثبت کنید.
از صفر راه اندازی استارتاپ تا صد رسیدن به درآمد و صادرات همراه شما هستیم.
شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد
   

منابع

  1. Platelet-derived bio-products: Classification update, applications, concerns
  2. crunchbase
  3. terumobct
  4. reportlinker
  5. T-LAB
تبلیغات دیجی کول

مرضیه نظری

من مرضیه هستم، دانشجوی داروسازی ورودی ۹۵ دانشگاه آزاد تهران.به عقیده من ما در برهه ای هستیم که قراره شاهد آغاز تغییرات زیاد و نقش پررنگ استارت آپ ها و شتاب دهنده ها در حوزه های دارویی تو کشورمون باشیم. من سال هاست در زمینه زبان انگلیسی فعالیت می کنم و امیدوارم بتونم با کمک این توانایی اخبار خارجی استارت آپ های برجسته و تغییرات دنیای امروز رو به خوبی به شما منتقل کنم. پس با ما باشید تا ببینیم تو دنیا چی میگذره!

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php74) in Unknown on line 0