رد شکایت ضد شرکت دارویی برای ایجاد انحصار با پتنت

رد شکایت ضد شرکت دارویی برای ایجاد انحصار با پتنت

کد مطلب: ۹۹۰۶۰۳۰۲
ثبت تعداد زیادی پتنت توسط یکی از شرکت‌های دارویی برای یکی از محصولات خود موجب شکایت شرکت‌های رقیب شده بود، آنها مدعی بودند که این حجم پتنت موجب انحصار در تولید این نوع دارو می‌شود. قاضی ایالتی اما این شکایت را رد کرد.
با تیم تحریریه شتابدهنده دارویی هنام همراه باشید.

میدان مین همیرا با ثبت پتنت

اوایل تابستان امسال، قاضی مانیش‌شاه از دادگاه منطقه‌ای ایالت متحده در منطقه شمالی ایلینویز دادخواست علیه شرکت ابوی (AbbVie) را رد کرد. این دادخواست شامل ادعای ضدانحصار علیه فناوری پتنت شده‌ای موسوم به همیرا (Humira) بود. همیرا دارویی است که برای مقابله با روماتیسم استفاده می‌شود.
رقبا معتقد بودند که ثبت تعداد زیادی پتنت موجب بروز انحصار در تولید این نوع دارو می‌شود.

در حالی که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) 5 ترکیب مشابه همیرا را تایید کرده است اما هیچ‌کدام به بازار عرضه نشده‌اند و تنها در سال ۲۰۱۹ همیرا نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار درآمد ایجاد کرده است.

در شکایت انجام شده، خریداران غیرمستقیم همیرا اظهار داشتند که ابوی بعد از عرضه همیرا یک میدان مین با استفاده از حق ثبت پتنت خود ایجاد کرده است.

ادعای شاکیان چیست؟

شاکیان خاطرنشان کردند: « در حالی که متوسط فناوری‌های دارویی لیست شده در اورنج‌بوک (Orange Book) از سه سال پیش تا عرضه همیرا به بازار تقریبا ۳.۹ پتنت بوده، در زمان ارائه این شکایت بیش از ۱۰۰ برای همیرا به ثبت رسیده است. این اختراعات ثبت شده طیف وسیعی از جنبه‌های فناوری، از جمله فرمولاسیون و روش‌های تولید را پوشش می‌دهد. گرچه ممکن است این امر تا حدی با این واقعیت توضیح داده شود که همیرا یک داروی بزرگ مولکولی است و ساختار پیچیده آن توصیف این دارو را پیچیده‌تر کرده است.
اما به نظر نمی‌رسد تفاوت زیاد میان پتنت‌های ثبت شده را توجیه کند.

شاکیان مدعی هستند که ابوی از «قلعه به ظاهر غیرقابل نفوذ» حق ثبت پتنت برای جلوگیری از  ثبت پتنت دیگر رقبا استفاده کرده است.

پتنت
شرکت، اب‌وی یک شرکت زیست‌داروی مبتنی بر تحقیق است.

رد شکایت توسط دادگاه

قاضی شاه در یادداشت و اعلام نظر خود مبنی بر رد پرونده متوجه شد که عملکرد شرکت آبوی براساس دکترین نوئر-پنینگتن ایمن‌سازی شده است، این دکترین بر استفاده از روند قانونی به منظور محافظت از مالکیت فکری را در زمره فعالیت انحصارسازی نمی‌داند به شرط آن که این روندها ساختگی نباشد.
قاضی معتقد است که موفقیت شرکت ابوی در ثبت این پتنت ‌ها به این معناست که این فرآیندها و پتنت‌ها ساختگی نیستند.
این قاضی هیچ مدرکی برای ادعای ایجاد انحصار با پتنت در عملکرد شرکت ابوی پیدا نکرده است.

منبع:

وبسایت فارماسی دات بیز

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

1 نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *