sanofi و Translate Bio؛ نتایج مطالعات واکسن کرونا

sanofi و Translate Bio؛ نتایج مطالعات واکسن کرونا

۹۹۰۸۰۱۰۱
یکی از استراتژِ‌های شرکت sanofi برای مبارزه با پاندمی کرونا، توسعه واکسن کرونا بوده‌است. در این راستا نیز، sanofi با شرکت‌های دارویی دیگر مشارکت داشته است.
sanofi در ۲۳ ژوئن ۲۰۲۰، با شرکت Translate Bio، مشارکت کرد. این امر، با هدف توسعه واکسن کاندید برای مبارزه با کرونا انجام پذیرفت. ترکیب تخصص sanofi و بستر تکنولوژی Translate Bio، رسپی جدید این دو شرکت برای خلق واکسنی برای کرونا می‌باشد.
نتایج مطالعات پیش بالینی واکسن MRT5500 در ۱۵ اکتبر ۲۰۲۰ منتشر گردید.
مقاله امروز، به جزئیات این مشارکت و نتایج نوید بخش مطالعات، پرداخته است.
با تیم تحریریه شتابدهنده دارویی هنام همراه باشید.

sanofi واکسن کرونا

مشارکت sanofi برای توسعه واکسن کرونا

۲۷ مارچ ۲۰۲۰
Sanofi pasteur، واحد جهانی تولیدکننده‌ی واکسن این شرکت می‌باشد. شرکت translate bio نیز، شرکتی است که در زمینه داروهای RNAمحور فعالیت می‌کند. این دو شرکت برای توسعه واکسن کرونا، از نوع mRNA مشارکت کردند.
در سال ۲۰۱۸، توافق نامه‌ی همکاری میان دو شرکت عقد شده بود. این توافق نامه، در راستای تولید واکسن mRNA برای بیماری‌های عفونی امضاء شده بود. مشارکت جدید این دو شرکت، با هدف توسعه واکسنی کرونا، گسترش تعاملات دو شرکت را رقم زد.

در هنام بخوانید: sanofi و واکسن آنفولانزا ؛ آیا از آنفولانزا باید ترسید؟

sanofi ؛ جزئیات قرارداد تولید واکسن کرونا

۲۳ ژوئن ۲۰۲۰ –
در پی این قرارداد، شرکت translate bio پیش پرداختی به ارزش ۴۲۵ میلیون دلار دریافت کرد. ۳۰۰ میلیون دلار از این پیش پرداخت به صورت نقدی پرداخت شد. ۱۲۵ میلیون دلار نیز به عنوان یک سرمایه گذاری در سهام عادی شرکت، در نظر گرفته شد.
همچنین شرکت translate bio برای نقاط عطف احتمالی آینده و سایر پرداخت‌ها، تا ۱.۹ میلیارد دلار واجد شرایط خواهد بود.

در این مشارکت، شرکت Translate Bio از بستر تکنولوژی mRNA خود بهره گرفت. این کار، در جهت کشف، طراحی و تولید واکسن‌ کرونا صورت پذیرفت. شرکت Sanofi نیز تخصص خود در زمینه واکسن‌ها را در این پروژه به اشتراک گذاشت. این شرکت، دارای شبکه‌های پژوهش در سطح جهان می‌باشد که به عنوان نقطه قوت این شرکت مطرح است.

توسعه واکسن کرونا

sanofi واکسن کرونا

ویروس کرونا یا SARS-CoV-2، یک ویروس از نوع RNA می‌باشد. پروتئین تاج ویروس که به اختصار با S نمایش داده می‌شود؛ برای بروز عفونت در بدن ضروری است. به علاوه، این پروتئین، به عنوان تارگتی برای آنتی بادی‌های بدن میزبان مطرح است. به عبارتی هم تاکتیک ویروس برای بروز عفونت است و هم نقطه ضعف آن!
این واکسن mRNA کاندید، براساس بیان پروتئین S ویروس در بدن عمل می‌کند. اما نکته‌ی حائز اهمیت این است که ساختار‌های mRNA، کانفورماسیون‌های مختلفی از پروتئین S را بیان می‌کنند. توانایی این کانفورماسیون‌ها برای ایجاد آنتی بادی، در مدل حیوانی بررسی گشت.

در هنام بخوانید: شرکت فایزر و BioNTech ، نزدیک‌تر از همیشه به واکسن کرونا!

sanofi و گزارش نتایج بالینی واکسن کرونا

۱۵ اکتبر ۲۰۲۰ –

  1. در این تاریخ، نتایج پیش بالینی واکسن MRT5500 توسط دو شرکت اعلام شد.
  2. مطالعات پیش بالینی، بر روی موش و پریمات Cynomolgus macaques صورت گرفت.
  3. آنتی بادی تولید شده توسط دو روش آنالیز مختلف، ارزیابی شد.
  4. بر اساس مطالعات، کانفورماسیون ۲P/GSAS، برای ادامه‌ی توسعه واکسنی کاندید انتخاب گردید.
  5. در حقیقت، توانایی واکسنMRT5500 برای ایجاد آنتی بادی نشان داده شد.

مطالعات بالینی فاز ۱/۲، در انتهای ۲۰۲۰، آغاز خواهد شد.

سخن پایانی

تلاش شرکت‌های داروسازی برای توسعه واکسن موثر و ایمن کرونا، همچنان ادامه دارد. برای اطلاعات بیشتر از نتایج مطالعات بالینی واکسن sanofi، با مقاله‌های بعدی هنام همراه باشید.

منابع

BioRxiv
sanofi

تبلیغات دیجی کول

دنیا کریم پور

سلام! من دنیا کریمپور هستم، دانشجوی داروسازی ورودی بهمن 94، دانشگاه آزاد تهران واحد علوم دارویی. از وقتی یادمه به نوشتن علاقه داشتم. تجربه‌هایِ جدید، من رو به وجد میارن. لازمه‌ی شروعِ خوب در هر کاری‌ اینه که هویتِ فعلیِ اون حوزه رو بشناسیم و سپس براساس داده‌های فعلی، مسیرِ بعدی رو انتخاب کنیم. تولیدِ محتوا این شناخت رو در زمینه‌های مختلف، هم برای نویسنده و هم مخاطب فراهم می‌کنه. از این جهت علاقه‌مند هستم نوشتن رو به طور هدفمند در این جهت پیش ببرم‌.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *