رویکردهای درمانی نسل جدید با نانوبادی در sanofi

 رویکردهای درمانی نسل جدید با نانوبادی در sanofi

Sanofi HQ, in Paris, France, on February 6, 2020. Photographer: Marlene Awaad / Bloomberg

کد مطلب: ۹۹۰۷۰۴۰۱
در قرن اخیر، پیشرفت‌های قابل توجه‌ای در زمینه‌ی دارو صورت پذیرفته است. این دارو درمانی جدید، سلامت بشر را بهبود بخشیده‌‌ است. از طرفی، امید به زندگی نیز در جهان افزایش یافته است. این افزایش، چالش‌های جدیدی را در زمینه سلامت بشر به همراه داشته است. بیماری‌های مزمن، نظیر سرطان و آلزایمر، به عامل اصلی مرگ و میر تبدیل شده‌اند.
دارو درمانی مدرن، در قرن ۲۱، به عنوان انقلابی در زمینه‌ی رفع چالش‌های سلامت بشر، مطرح است.
در حقیقت، پیشرفت‌های علمی و بستر‌های تکنولوژی پیشرفته، درک جدیدی از بیولوژی بیماری‌ها و ژنومیک را فراهم کرده‌اند.
sanofi نیز یکی از مهره‌های اصلی در زمینه‌ی ارائه‌ی رویکرد‌های درمانی جدید می‌باشد.
نانو بادی و آنتی بادی نیز در این زمینه مطرح می‌باشند. در این مقاله به این رویکرد‌های جدید sanofi پرداخته ایم.
با تیم تحریریه شتابدهنده دارویی هنام همراه باشید.

sanofi

رویکردهای درمانی جدید در Sanofi

رویکردهای درمانی جدید در Sanofi، شامل موارد ذیل می‌باشند :

 • آنتی بادی کونژوگه
 • پپتیدها
 • آنزیم‌ها
 • پروتئین‌های متصل به هم
 • آنتی بادی‌های ویژه
 • مولکول‌های کوچک
 • نانوبادی‌ها
 • ژن درمانی
 • اصلاح ژن
 • mRNA
 • siRNA کونژوگه
 • DNAنسل جدید

در هنام بخوانید: شرکت Ablynx و نانو بادی ها ، نیمه گمشده‌یِ Sanofi

آنتی بادی کونژوگه

sanofi آنتی بادی نانو بادی

آنتی بادی‌ها، پروتئین‌های ایمنی قدرتمندی هستند. این پروتئین‌ها، مولکول‌های ویژه‌ای به نام آنتی ژن را شناسایی می‌کنند. سپس به آن مولکول‌ها متصل می‌شوند و آن‌ها را برای انهدام، علامت گذاری می‌کنند.
آنتی بادی‌ها به صورت کاملا اختصاصی به تارگت خود متصل می‌شوند؛ درنتیجه موثر و ایمن هستند. همچنین، اغلب با عوارض جانبی کمتری همراه هستند.
به علاوه، به دلیل اندازه‌ی بزرگ این مولکول‌ها، آنتی بادی‌ها مدت زمان زیادی به صورت فعال در بدن باقی می‌مانند.

sanofi به وسیله‌ی اتصال آنتی بادی به دارو، در زمینه‌ی خلق درمان‌های جدید فعالیت می‌کند.
دارو‌های نوینی که به صورت اختصاصی، سلول‌های تومور را هدف قرار می‌دهند.
این امر، یک استراتژی کلیدی برای طراحی درمان‌های موثرتر، برای سرطان می‌باشد.

پپتید‌ها

sanofi آنتی بادی

پپتیدها، زنجیره‌ی کوتاهی از آمینواسیدها هستند. این زنجیره‌ها، می‌توانند درون بدن – در داخل و خارج سلول‌ها – حرکت کنند. این ویژگی برای پپتیدها، در مقایسه با پروتئین‌های بزرگتر، راحت‌تر قابل انجام است. Sanofi از این ویژگی پپتید‌ها، برای توسعه درمان‌های جدید بهره می‌برد. این درمان های پپتید محور، شامل پپتیدهای  trigonal می‌شوند.

آنزیم‌های ویژه sanofi !

sanofi آنزیم ها

آنزیم‌ها به عنوان کاتالیزور‌ها، با اتصال به تارگت‌های ویژه‌ای، فرایند‌های بیوشیمیایی را تسریع می‌بخشند.
آنزیم‌ها به طور اختصاصی عمل می‌کنند؛ یعنی همانند قفل و کلید، تنها ترکیب مشخصی می‌تواند به آنزیم ویژه‌ی خود متصل شود. این اختصاصی بودن، آنزیم‌ها را به گزینه‌ی مناسبی برای درمان تبدیل می‌کند. Sanofi در حال حاضر، به دنبال استفاده از آنزیم‌ها به عنوان درمان بیماری‌های متابولیک است.

پروتئین‌های هم‌جوشی یا فیوژن

sanofi

پروتئین‌ها اساسا، به صورت جداگانه و مستقل عمل می‌کنند؛ اما در آزمایشگاه، این واحد‌های جداگانه، می‌توانند به یکدیگر متصل شوند. سپس پروتئین‌های نوین، با عملکردهای بیولوژیکی مهم و جدید خلق می‌شوند. Sanofi، مسیر دستیابی به این نوع از پروتئین‌ها را به عنوان درمان‌های نوین، درالویت قرار داده است.

آنتی بادی‌های نوین

sanofi آنتی بادی نانو بادی

آنتی بادی‌ها، اساسا تنها یک نوع مولکول را شناسایی می‌کنند. اما در آزمایشگاه می‌توان آنتی بادی را برای تشخیص دو یا چند تارگت مهندسی کرد. این آنتی بادی‌ها، به عنوان یک اسلحه‌ی جدید قدرتمند، در حوزه‌ی درمان مطرح هستند. Sanofi دارای بسترهای تکنولوژی سفارشی می‌باشد. این تکنولوژی‌ها، sanofi را در زمینه‌ی مهندسی و تولید این آنتی بادی‌ها توانمند می‌سازد.

مولکول‌های کوچک برای sanofi

مولکول‌های کوچک، ترکیبات شیمیایی هستند که اساسا به عنوان یک دارو مصرف شده و سپس از طریق روده جذب می‌شوند. این مولکول‌ها، در مقایسه با دیگر مولکول‌های بیولوژیک، نظیر آنتی بادی‌ها، دارای اندازه کوچک‌تری هستند. بنابراین  به راحتی وارد سلول‌ها می شوند.
مولکول های کوچک دارویی می توانند با تارگت‌های بیولوژیک متنوعی واکنش دهند. درنتیجه، دستیابی به اثرات فارماکولوژیک درمانی میسر می‌شود.
برای نمونه، در زمینه سرطان، مولکول‌های کوچک می‌توانند عملکرد سلول‌های سرطانی را دچار اختلال کنند.
درنتیجه، باعث مرگ سلول های سرطانی شوند. امروزه، بسیاری از درمان‌های هدفمند سرطان، در این دسته قرار دارند.

sanofi و درمان سرطان

Sanofi با سابقه درخشان خود در زمینه نوآوری در درمان سرطان، امروزه در حال فعالیت، بر روی کشف نسل جدید درمان‌های این حوزه می‌باشد. Sanofi از طریق مشارکت با revolution medicine، در حال توسعه‌ی مهارکننده‌های آنزیم می‌باشد. این مهارکننده‌های آنزیمی، پروتئین‌های حیاتی سلولی را تنظیم می‌کنند. بنابراین Sanofi بدین وسیله، درمان سرطان‌هایی که به سختی درمان می شوند، را هدف قرار داده است. در Sanofi برنامه‌های مرتبط با این مولکول‌های کوچک، در حوزه‌های سرطان، ایمنی، نوروساینس، بیماری‌های نادر و بیماری‌های نادر خونی انجام می‌شوند.

نانو بادی ها و شرکت sanofi

sanofi نانو بادی

نانو بادی‌ها، مولکول‌هایی هستند که از نوع ویژه‌ای آنتی بادی مشتق می‌شوند. آنتی بادی‌هایی که به صورت طبیعی در بدن لاما و دیگر گونه‌های شتر تولید می‌شوند. نانو بادی‌ها از نظر اندازه، یک دهم آنتی بادی مرسوم هستند. این اندازه کوچک، یکی از مزیت‌های نانو بادی نسبت به آنتی بادی می‌باشد. در حقیقت، این ویژگی، توانایی دستیابی به تارگت‌های بیماری را برای نانو بادی فراهم می‌کند، که در حالت عادی برای آنتی بادی، فراهم نیست.
نانوبادی‌ها به راحتی همانند مهره‌هایی در یک زنجیره، به هم وصل می‌شوند. در Sanofi با آخرین و پیشرفته ترین تکنولوژی‌ها، محققان مولکول‌هایی را ایجاد می‌کنند که به طور هم زمان توانایی دسترسی به تارگت‌های چند بیماری را دارند. نانوبادی برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌های انسان نویدبخش می‌باشد. Sanofi دارای بسترهای اختصاصی می‌باشد که آن را در جهت تولید سریع و نیز افزایش میزان تولید توانا می‌سازد.

در هنام بخوانید: نانو بادی و درمان کرونا؛ آیا معجزه‌ای در راه است؟

ژن درمانی

ژن درمانی، ارائه‌ی یک ژن به سلول‌های بدن فرد بیمار است. این امر، اغلب با هدف جبران نقص موجود صورت می‌پذیرد. این رویکرد، دارای پتانسیل فوق العاده‌ای، برای درمان طیف متنوعی از بیماری‌ها می‌باشد. امروزه نیز Sanofi ژن درمانی را در حوزه‌های مختلف درمانی، دنبال می‌کند.

اصلاح ژن

امروزه، بجای جایگزینی یک ژن معیوب، امکان تعمیر آن نیز مطرح است. این امر به صورت مستقیم، از طریق افزودن یا حذف DNA، از ژن معیوب صورت می‌گیرد. اصلاح ژن، تماما به آنزیم‌های اختصاصی وابسته است  که DNA را در موقعیت‌های تعریف شده، برش می‌دهند. ZFN، یکی از این آنزیم‌های اختصاصی می‌باشد. این آنزیم، کلاسی از پروتئین‌هایی می‌باشد که به DNA متصل می‌شوند. سپس اصلاح ژنوم در ناحیه موردنظر را تسهیل می‌کنند. sanofi در این زمینه با شرکت Sangamo Therapeutics مشارکت می‌کند. شرکت Sangamo دارای یک بستر پروتئین  zinc finger پیشرفته، برای توسعه داروهای ژنومیک می‌باشد. Sanofi نیز زیر سایه‌ی این مشارکت، در حال کشف راه‌های جدید برای تهیه ZFNها ، به عنوان درمان نوین می‌باشد.

mRNA

شرکت Sanofi در این زمینه با شرکت BioNTech مشارکت می‌کند. این شرکت در حال کشف و توسعه‌ی کلاس جدیدی از ایمونوتراپی آزمایشی می‌باشد. این ایمونوتراپی با استفاده از mRNA انجام می‌شود. بدین صورت که مولکول mRNA، موجب تولید یک پروتئین خاص در سلول می‌شود. این پروتئین، پاسخ ایمنی علیه تومور بیمار را افزایش می‌دهد. شرکت BioNTech بستر‌های تکنولوژی پیشرفته‌ای برای مهندسی mRNAهای درمانی دارد. این mRNAها، بدن را قادر می‌سازد که داروی خود را بسازد. این امر، یک رویداد انقلابی در تغییر درمان بیماری‌ها، از سرطان تا بیماری‌های عفونی و نیز قلبی می‌باشد.

siRNA گونژوگه

SANOFI

RNA سرکوب گر یا مداخله گر ( RNAi )، نشان‌دهنده‌ی یک رویکرد جدید امیدوارکننده برای درمان بیماری‌ها است. این عمل، با تداخل در فعالیت ژن‌ها و نیز کاهش تولید پروتئین‌های بیماری‌زا صورت می‌گیرد. sanofi در این زمینه با شرکت Alnylam مشارکت می‌کند. sanofi از این فرایند بیولوژیکی طبیعی برای خلق روش‌های درمانی نوین استفاده می‌کند.

گسترش الفبای ژنتیکی با حمایت sanofi

مولکول DNA از تعداد زیادی جفت باز شیمیایی تشکیل می‌شود. باز‌های آلی شامل آدنین (A)، تیمین (T)، گوانین (G) و سیتوزین (C) می‌باشند. این حروف، الفبای ژنتیک هستند که تمامی ساختار‌های موردنیاز برای حیات را می‌سازند. آن‌ها، ساختار‌ها را برای ایجاد ۲۰ نوع آمینواسید فراهم می‌کنند. این ۲۰ نوع آمینواسید، تمامی پروتئین‌های بدن را می‌سازند. آمینواسید‌ها، ماده اولیه برای ایجاد پروتئین‌های درمانی نظیر اینترلوکین۲ را نیز فراهم می‌کنند.
محققان، جفت جدیدی از الفبای DNA را خلق کردند. این جفت جدید را با حروف X و Y نشان می‌دهند، که در سیستم‌های زنده دارای عملکرد هستند. این اختراع توسط Synthorx، که بخشی از شرکت sanofi است، صورت پذیرفت. استفاده از ۶ حروف الفبای ژنتیکی، بجای ۴ حرف، تولید آمینواسید‌های نوین را در پی داشت. این آمینواسید‌های نوین برای ساخت پروتئین‌هایی کاملا جدید مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پروتئین‌های جدید، تحت عنوان Synthorins، گام مهمی در زمینه‌ی پروتئین‌های درمانی می‌باشند.

سخن پایانی

با وجود افزایش امید به زندگی، که چالش‌هایی را در زمینه سلامت بشر به همراه خواهد داشت؛ تلاش شرکت‌های دارویی برای خلق نوآوری و درمان‌های جدید بسیار مورد توجه است. برای اطلاعات بیشتر از عملکرد شرکت‌های دارویی در زمینه خلق نوآوری دارویی، با مقاله‌های بعدی همراه باشید.

منابع

SANOFI

تبلیغات دیجی کول

دنیا کریم پور

سلام! من دنیا کریمپور هستم، دانشجوی داروسازی ورودی بهمن 94، دانشگاه آزاد تهران واحد علوم دارویی. از وقتی یادمه به نوشتن علاقه داشتم. تجربه‌هایِ جدید، من رو به وجد میارن. لازمه‌ی شروعِ خوب در هر کاری‌ اینه که هویتِ فعلیِ اون حوزه رو بشناسیم و سپس براساس داده‌های فعلی، مسیرِ بعدی رو انتخاب کنیم. تولیدِ محتوا این شناخت رو در زمینه‌های مختلف، هم برای نویسنده و هم مخاطب فراهم می‌کنه. از این جهت علاقه‌مند هستم نوشتن رو به طور هدفمند در این جهت پیش ببرم‌.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *